İleri yaş hamileliğine hazır mısınız? Yapmanız gerekenleri biliyor musunuz?

Annelik heyecanını daha önce yaşamış ve 40’lı yaşlara gelmişseniz, isteyerek ya da kazayla hamile kalırsanız neler olur? Hayatınıza getirecekleri ve sizi sıkıntıya sokacak sorunları biliyor musunuz?

Annelik her yaşta güzel ama ilerleyen yaşlarda bir kadının olgun çağa geldiğindeki gebeliği eğer sağlık şartlarınız elveriyorsa çok iyi geçebilir. Bu çağda annelik deneyiminizi panik olmadan yaşayabilir ve çocuğunuza karşı daha anlayışlı ve objektif davranabilirsiniz. Ama bunun için yapmanız ve bilmeniz gerekenleri es geçmemek gerek.

Kadınların çalışma ve sosyal hayatta daha aktif olmaları ve eğitim süreçlerine uzun zaman ayırmaları son 10 yılda hamilelik yaşını ister istemez yukarılara çekti. İleri annelik yaşı dendiğinde 38 ve üzeri yaş akla gelir. İleri yaşta gebe kalan pekçok kadın sağlıklı bebekler dünyaya getirmesine rağmen komplikasyonlar açısından genç anne adaylarına göre çok daha fazla riske sahiptir. İleri yaş gebeliklerinde en çok korkulan komplikasyon, kromozom anomalisi gösteren bebek doğurmaktır.

Bunlardan en sık görüleni zeka geriliği ile birlikte bazı kalp ve organ anomalileri içeren Down Sendromu’dur. Ancak gebelik esnasında yapılan, özellikle amniyosentez ile bu bebekler tanınabilir.

İleri yaştaki anne adaylarını ilgilendiren tıbbi durumlar
Tüm insanlarda yaşla birlikte bazı hastalıkların görülme sıklığında da artışlar olur. Bu hastalıklar arasında en önemlileri ve en sık görülenleri şeker hastallığı ve hipertansiyondur.

Diyabet
Genelde yaş ile birlikte diyabet görülme sıklığı da artar. Özellikle tip 2 diyabet adı verilen ve halk arasında yaşa bağlı şeker olarak bilinen durum, gebelikte bazı istenmeyen durumları beraberinde getirebiliyor. Diyabetik anne adayları, diyabetik olmayanlara göre daha yüksek risk altındadır. Yine bu anne adaylarında düşükler, erken doğum, plasenta problemleri ve ölü doğumlar normalden daha fazla görülür. Diyabetik annelerden doğan bebeklerde yenidoğan döneminde daha fazla probleme rastlanır.

Gebelik öncesi şeker hastalığı olmayan ileri yaşta anne adayları ise gebeliğe bağlı şeker hastalığı açısından dikkatli olmalıdırlar. Gebelik takibi esnasında kan şekeri daha sık aralıklarla kontrol edilmeli ve tarama testleri mutlaka yapılmalıdır. Bu diyabet tespit edildiğinde çok yüksek bir oranda diyet ile kontrol altına alınabilir. Gebeliğin sonlanması ile birlikte diyabet sorunu da ortadan kalkar. Nadiren gebelik sonrası diyabet kalıcı hal de alabilir.

Yüksek Tansiyon
Yaşla birlikte, artan sıklıkta görülen bir diğer durum da yüksek tansiyondur. Gebelik öncesi var olan ya da gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon; ani bebek ölümü, plasentanın erken ayrılması gibi anne ve bebek hayatını tehlikeye atan sonuçlar doğurabilir. Bebekte kalıcı hasar bırakan sinir sitemi bozuklukları olabilir.

İleri yaşta gebelik planlanırken
Yüksek tansiyon ve şeker hastalığı gibi genel sağlık problemlerinin gebelik öncesi kontrol altına alınması gerekir.

Fazla kilolar verilmelidir. Şişman kişilerin gebeliklerinde problem yaşama şansları daha fazladır.

Özellikle folik asit içeren vitamin haplarını düzenli olarak almak, bebeği sinir sistemi hastalıklarından koruyacaktır.

Kan testlerinizi ve kan değerlerinizi, özellikle tiroid hormonlarınızı kontrol ettirin ve hekime değerlendirtin.

Gebelik sırasında yapılacak tüm testleri yaptırmalı ve şüpheli herhangi bir durumu çok iyi değerlendirmelisiniz.

Gebelik zehirlenmesi olmaması için test sonuçlarınızı takip etmelisiniz.