2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 18 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Adıyaman Menzil Tövbe Turu

  Adıyaman Menzil Tövbe Turu-0000584mh3-1-.jpg

  Yeni bir hayata başlamak ya da alkol ve kumardan kurtulmak isteyenler akın akın Adıyaman'daki Menzil dergâhına gidiyor. Durak köyündeki dergâha düzenlenen iki günlük "Tövbe turları" bir lokma bir hırka felsefesiyle geçiyor.

  Adıyaman'ın Kahta ilçesine bağlı, resmi adı Durak Köyü olan Menzil'e Türkiye'nin her yerinden tövbe turları düzenleniyor. Kimi alkol ve kumardan kurtulup "Allah yolunda" yeni bir hayata başlamak umuduyla, kimi meraktan her yıl 500 bin kişi Menzil Dergâhı'nı ziyaret ediyor, her seçim öncesi siyaset rüzgârının buradan yönlendirildiği iddia ediliyor. Yeni Aktüel muhabirleri, uzun görüşmelerden sonra fotoğraf çekme izni alınabilen Menzil'e girdi ve son olarak İsmailağa cemaatinden Bayram Ali Öztürk'ün öldürülmesiyle adı yeniden gündeme gelen dergâhtaiki gün geçirdi. İşte merak edilen soruların yanıtları:
  Allah yolunda bir sofu
  "Durak Köyü" ya da milyonlarca insanın aşina olduğu adıyla, Nemrut Dağı'nın eteklerindeki "Menzil Dergâhı." Seyyid (Hz. Muhammed'in soyundan gelen) Erol ailesinin yaşadığı, Anadolu'nun en büyük Nakşibendi cemaati Menzil'e ev sahipliği yapan bu küçük köye, Türkiye'nin her yerinden otobüslerle her yıl ortalama 500 bin insanın tövbe etmek için ya da meraktan geldiği söyleniyor. Dergâh özellikle yeni bir hayata başlamak isteyen alkol ve kumar bağımlılarının"tövbe kapısı" olarak biliniyor. Anlatılanlara bakılırsa, sorunlu eski hayatlarını köyün girişinde bırakan ziyaretçiler, iki günün sonunda "Allah yolunda bir sofu" olarak memleketine dönüyor.


  Şifa niyetine pirinç çorbası
  Nüfusu ortalama bin civarında olan 130-140 hanelik köyün günlük ziyaretçi sayısı 1000-1500'ün altına düşmüyor. Bu sayı hafta sonunda 10 bine, bayram ve kandillerde 15 bine çıkıyor. Ziyaretçilerin çoğu cumadan gelip cumartesi ikindi namazından sonra "şeyh" Abdülbaki Erol'dan tövbe alıyor, geceyi Menzil'de sohbet ortamında geçirdikten sonra pazar öğlenedoğru dönüyor. Menzile gidip beş kuruş harcamadan dönmek mümkün. Sabah ve ikindi namazından sonra ziyaretçilere günde iki kez pirinç çorbası, yanında da yassı, uzun ve esmer bir ekmek ikram ediliyor. Bu çorbanın içilmesi "şifa niyetine" özellikle tavsiye ediliyor. Gece konaklamak isteyenler köyün yedi bin kişilik camisinin altındaki yatakhanede, yetmezse caminin içinde misafir ediliyor. Konaklayacaklara bir battaniye veriliyor. Ziyaretçiler için binlerce ekmeğin çıkarılmasında, çorbanın kaynatılması ve dağıtılmasında, yatakhanenin hazırlanmasında ya da dergahın öteki günlükişlerinde isteyen ziyaretçiler de gönüllü olarak görev alıyor. Bir lokma, bir hırkanın kesmediği ziyaretçiler için de alternatifler köy meydanında sıralanmış: Pastane, lokanta, lahmacun fırını, bakkal, yumurta ve tatlı satılan açık tezgah. Ancak en çok hediyelik ya da hatıra eşya dükkanları dikkat çekiyor. 'Mehmetçik' resimli çakmaklardan 'Kurtlar Vadisi' resimli çakmaklara, ilahi CD'lerinden fotoğraf albümlerine kadar her şey mevcut. Ancak en çok rağbet görenler iğneden ipliğe üzerinde "Menzil hatırası" yazılı olanlar.

  alıntı
 2. #2
  Allah ihşallah bana bu tövbe turunu nasip eder.Nasıl gidilir tur var mı? lütfen Allah rızası için açıklayın.Ölürsem gözüm açık gidecek

 3. #3
  Alıntı camuro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah ihşallah bana bu tövbe turunu nasip eder.Nasıl gidilir tur var mı? lütfen Allah rızası için açıklayın.Ölürsem gözüm açık gidecek
  Menzil Adıyamanda camuro.netten bi araştır istersen turlar ne zaman düzenlenio.
  ayrıca bir koluda eskişehir yolu buhara köyünde.buhara köyüne ankaradan nasıl gidldiğini biliorum ama diğer illerden bilmiorum.
  ankarada cumartesi akşamları hacı bayramdan tur kalkıo..

 4. #4
  Ben Adıyamana hayatımda bir kez gitdim.o da iş içindi kalmadım.orada şeyh seyyid abdülbaki hz. va.çok büyük bir zat ihşallah rabbim nasip eder.

 5. #5
  Alıntı camuro Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben Adıyamana hayatımda bir kez gitdim.o da iş içindi kalmadım.orada şeyh seyyid abdülbaki hz. va.çok büyük bir zat ihşallah rabbim nasip eder.
  Evet.Buharalımdaki Mübarekt'te Seyyid Abdulbaki hz (k.s)'in yiğeni,Muhammed Raşid hz (k.s)'ninde oğlu Şeh Fevzettin hz (k.s)'dir.bende gitmeyi çok istiorum ..

  Menzile ve Buharalıma gidenler gördükleri ve aldıkları feyizden çok bahsediolar.

 6. #6
  Arkadaşlar güzel dileklerinize bende katılıyorum.İnşallah bana da tez zamanda gitmek nasip olur.Bir arkadaşım vardı sufi hatırladığıma göre semerkand isimli taşıma şirketi bu konuyla ilgileniyo.Ben tekrar arkadaşıma sorar bilgi edinirim.Selam ve dua ile kalın

 7. #7
  en kolay yolu malatyaya gelip oradan her gün otobüs kalkar günübirlik gider gelinir
  turistlerde bu yolu kullanarak adıyamana gidiyorlar

 8. #8
  Ben bir tek merakim sebebiyle gitmek ve ortami gormek istiyorum. Belli yerleride ziyaret etmek de var isteklerimin arasında..

 9. #9
  adıyaman menzile gitmek için, bulunduğunuz il veya ilçede bazı camii imam hatip görevlileri adıyamana giden ve menzile bağlantılı olan otobüsleri bilmektedirler. adıyamana gitmek isteyenlere camii imam hatip görevlileri yardımcı olmaktadır

 10. #10
  Alıntı güley Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  en kolay yolu malatyaya gelip oradan her gün otobüs kalkar günübirlik gider gelinir
  turistlerde bu yolu kullanarak adıyamana gidiyorlar
  ben senin yanına gelecegim ordan da sen gitirbizi.. inşallah... oy oy.. canımsın ..olurmu

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Adıyaman Menzil! Nurlu Yürekler Mekanı
  Konuyu Açan: kuzguncuk, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 142
  Son Mesaj : 06-May-2011, 10:54
 2. Yolumuz Menzil
  Konuyu Açan: ezo, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 05-May-2011, 00:57
 3. Menzil Sohbetleri
  Konuyu Açan: ezo, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 36
  Son Mesaj : 08-Apr-2011, 20:30
 4. Menzil'i Menzil Yapan Kim ?
  Konuyu Açan: ezo, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 08-Apr-2011, 20:05
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com