Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1

  Ağlayan Gelin Ters Lale

  Kepitalist Avrupa Ülkelerinin Çaldığı Ağlayan Gelin
  Karların erimesi ile birlikte vadilerden başlayarak, göğe baş kaldıran Kardelenlerin zirvelere yolculuğunun sonunda, adeta nöbet devri gibi doğayı süsleme görevini diğer çiçeklere devrederArdından bu görevi Ters Lale, Süsin, Beybün, Bınefş, Asmin ve adını sayamadığım sayısız çiçek görevi devir alır Mart ayının ikinci haftasından itibaren vadiler, dağlar, yaylalar Ters Lalenin güzelliği ile süslenir.

  Dünyada bir benzeri daha bulunmayan ve anavatanı “Dağların Kenti” Hakkari ilimizde yetişen Ters Lale, Dünyanın en nadide çiçeklerinden biridir Bölgede Sarı, Açık Kırmızı ve Koyu Kırmızı olmak üzere üç ayrı rengi bulunmaktadır.

  Göz kamaştırıcı rengi ile,kadife hassaslığındaki çiçeği ile,estetik görünümlü tersliği ile olağanüstü bir doğa harikasıdır Ters Lalenin asıl önemi endemik olmasıdır Yani dünyada sadece Hakkari de doğal olarak yetişmektedir Ters Lale doğal ve farklı görüntüsü ile diğer lalelerden daha gösterişlidir Göz kamaştırıcı renklerine yakından bakıldığında, Ters Lale’nin bir doğa harikası olduğu kolaylıkla anlaşılır.

  Yoğunlukla Hakkari merkezden Çukurca’ya doğru Zap Vadisinde, Zap vadisi kolları olan Kaval Vadisi ve Tiyar Vadisinde bulunmaktadırAyrıca Yüksekova’nın Cilo Dağı eteklerinde bulunan köylerin yakınlarında, Şemdinli’nin büyük bir bölgesinde doğal olarak yetişmektedir.

  Medeniyetlerin beşiği olan Hakkari’miz de geçmişte yaşayan Asurların, her sabah çiçeklerinden göz yaşı damlası gibi berrak su damlattığı için Ağlayan Lale, Hzİsa’nın çarmıha gerildiği zaman gerildiği zaman, Meryem Ananın göz yaşlarından yere akan damlalarla yetiştiğine inananlar, adına “ Ağlayan Gelin” Halk arasında Gul Nuxîn olarak ta adlandırılmaktadır Ters Lale aynı zamanda Hıristiyanlarca kutsal çiçek olarak ta kabul edilir.

  Bir efsaneye göre Edirne ilimizde bulunan ve mimari açıdan bir şaheser olan Selimiye Camisinin yapılacağı mevki, bir bayana ait lale bahçesiymişMimar Sinan eserini burada yapmak istediğini padişaha söyler Ancak bayan bahçesini vermek istemez Israrlar sonucu bayan, eğer eserde benden bir hatıra olursa bahçemi vereceğim der Bunun üzerine Mimar Sinan da müezzinler mahfelinde ki mermer ayağa ters laleyi işler
  Hakkari’nin değişik bölgelerinde yetişen Ters Lale motifleri, günümüzde de genç kızlarımızın çeyizlerine işlenmiş güzellikleri görmek mümkündür Ünlü halk ozanı Aşık Veysel de türküsünde

  “Lale der ki : Ey Allah’ım benim boynum neden eğri ?

  Yardan ayrı düştüm gayrı, benden ala çiçek varmı?
  Ters Lalenin güzelliği, narinliği çok sayıda hikayeye, şarkıya, türküye konu olmuştur Kırıkdağ vadisinin Çiçek Yaylasında olduğu gibi ekili tarla misali yetişen Ters Lalenin seyrine doyum olmazTers Lalede değişik sayılarda çiçek açtığı gibi genellikle dört ile altı çiçek açar Çok nadir de olsa bazı yerlerdeki lalelerde çiçek sayısı yirmiyi bulurBoyu 60 ile 80’cm uzunluğundadır 1400 ile 2800 rakımda belirli yerlerde yetişir.

  Dünyanın başka bir yerinde doğal olarak yetişmeyen muhteşem doğa harikası Ters Lale Hakkari’de yetişmesine rağmen, Anavatanı Hakkari olmasına rağmen, Hakkari dışında neredeyse tüm iller sahiplenmeye çalışıyor Avrupa’nın bir çok ülkesine ve ülkemizin bir çok bölgesine kaçak yollarla götürülen Ters Lale, süs bitkisi, kozmetik alanında ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır Elazığ gibi bazı illerimizde Ters Lale yetişmemesine rağmen Ters Lale şenlikleri düzenlenmektedir.

  Neden Ters Lale Hakkari için bir marka, bir simge haline getirilmesin?

  Neden Hakkari de değil de başka illerde Ters Lale şenlikleri düzenleniyor?

  Neden Hakkari’nin girişinde bir Ters Lale heykeli gelen insanları karşılamasın?

  Neden Hakkari’nin çeşitli güzelliklerine bizler değil, başkaları kendi adlarına sahipleniyorlar?

  Neden Hakkari’nin muhteşem doğasını, Tarihi dokusunu, Olağanüstü Cilo Buzullarını turizme kazandırmak için bir şeyler yapılmıyor?

  Böyle olağan üstü bir güzelliğe sahip olan bu endemik çiçeğe Belediyenin, Valiliğin, Hakkari Üniversitesinin,Çevre Müdürlüğünün, Çevreci sivil toplum örgütlerinin sahip çıkması gerektiği kanısındayım .

  Lütfen sahip olduğumuz güzelliklerin farkında olalım ve sahip çıkalım  Dünya'da en fazla ters lale türünün bulunduğu Türkiye'de tür sayısının son yapılan araştırmayla 43'e ulaştığı ve bunlar içinde de 20 ters lale türünün Türkiye'ye endemik olduğu bildirildi.

  Aksaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Tekşen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Zeki Aytaç ile TÜBİTAK tarafından desteklenen ters lale projesini tamamladıklarını, ters lalenin bölgesel olarak kültüre alınmasıyla ilgili çalışma ve araştırmanın da devam ettiğini söyledi.

  Ters lalenin dünya genelinde 167 türünün bulunduğunu ve en fazla tür çeşidinin de Türkiye'de olduğunu ifade eden Tekşen, yaptıkları araştırma ve incelemelerde 43 ters lale türüne rastladıklarını ve bu türlerden 20'sinin Türkiye'ye endemik olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

  Ters lalenin Türkiye'de yörelere göre çeşitli isimlerle bilindiğini anlatan Tekşen, ağlayan lale, ağlayan gelin, hüznün çiçeği, yaban lalesi, şahtuğu, imparator lalesi ve Adıyaman lalesi isimlerinin ters lale türleri için kullanıldığını dile getirdi.

  -İKİ YENİ TERS LALE TÜRÜ BULUNDU-

  Araştırmaları sırasında Türkiye'yi gezdiklerini ve iki yeni ters lale türü bulduklarını vurgulayan Tekşen, ''Araştırmalarımızdan önce Türkiye'deki ters lale türü 41 olarak biliniyordu. Bulduğumuz iki yeni türle birlikte tür sayısı 43'e, dünyadaki ters hale türü de 165'den 167'ye yükselmiş oldu. Muğla'da yaptığımız araştırmalar sırasında bulduğumuz bu iki yeni türe, Milasense ve Muglae isimlerini verdik'' dedi.

  Ters lalenin Türkiye genelinde hemen her bölgede görüldüğünü belirten Tekşen, özellikle Akdeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'nde türlerin yoğunlaştığını ancak diğer bölgelerde de ters lale türlerinin görülebildiğini bildirdi.

  -NESLİ TEHLİKE ALTINDA OLAN TÜRLER SINIFI İÇİNDE-

  Ters lalenin, dünyada nesli tehlike altında olan türler sınıfı içinde yer aldığını dile getiren Tekşen, şunları kaydetti:

  ''Bu bitki türünün büyük çoğunluğu tehdit altında. İnsanlar ters laleyi soğanlı ve açmış olarak satmak için topluyor, genelde de kökünden söküyorlar. Ters lalelerin oluşturulan tarlalardan yurt dışına sınırlı oranda satışı yapılmaktadır. Şu an için bu bitkinin satışının yapılması çok yanlış bir uygulamadır. Geçmişte lale, Türkiye'den yurt dışına gönderilmiş. Şimdi bu laleler özellikle Hollanda gibi ülkelerde ıslah edilerek, bize satılıyor.

  Yani kendi lalelerimizi yurt dışından ithal ediyoruz. Şimdi de ters lale için bu tehlike bulunuyor. Biz ters laleyi doğal formlarında yurt dışına gönderiyoruz. Ters laleyi ıslah ederek yurt dışına bir marka olarak pazarlamalıyız.''

  Ters lalenin ilaç yapımında da kullanıldığına dikkati çeken Tekşen, Çinlilerin bu bitkiden elde ettikleri ilacı kullandığını ve bunu geliştirmek için bilimsel araştırmalara devam ettiklerini kaydetti. 2. #2
  linergene
  harika bir çiçek çok güzel her şehrimizde vatanımızın her köşesinde ayrı bir güzellik görüyoruz değerlerimizin farkında olma umuduyla ve korunması gerektiği kanaatindeyim.. kıymet bilinmeyen nimet elden alınır umarım hepimiz bizlere bahşedilen tüm güzelliklerin değerini bilip sahip çıkarız..teşekkürler ay ışığı

 3. #3

 4. #4

 5. #5

 6. #6
  Geçen günler Hollandalı bir çift ters laleyi sınırdan Hollanda ya kaçırmaya çalışırken yakalandı..Bir çok tohum bulundu hatta, ama ceza almadan serbest bırakıldılar..

 7. #7
  Alıntı kekremsi_kedi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Geçen günler Hollandalı bir çift ters laleyi sınırdan Hollanda ya kaçırmaya çalışırken yakalandı..Bir çok tohum bulundu hatta, ama ceza almadan serbest bırakıldılar..
  hollanda vatandaşı oldukları için mi bırakıldı ki ama olmaması gerekir
  gerçi kap kaç yapıyorlar onlar bile serbest bırakılıyor ki


  teşekkürler yorumlar için

 8. #8
  kötü kalpli gelinler ağlasınn laleler ters olmasınn

 9. #9

Benzer Konular

 1. Mezarlıkta ki Gelin
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar.
  Cevap: 31
  Son Mesaj : 03-Nis-2011, 17:18
 2. Ters Lale
  Konuyu Açan: kara sewdam, Forum: Bitkiler ve Bitki Bakımı.
  Cevap: 37
  Son Mesaj : 22-Eyl-2009, 17:13
 3. gelin uzay yolculuğuna çıkalım ...
  Konuyu Açan: teoka, Forum: İlginç ve Komik Videolar.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 26-Oca-2008, 00:48
 4. Taş Olan Gelin Alayı
  Konuyu Açan: tzeren, Forum: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar.
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 20-Haz-2007, 22:49

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com