2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 16 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Ağlayan Kaya Efsanesi (Manisa)...  Ağlayan Kaya Efsanesi

  Yöre: Manisa

  Niobe, babası Tantalos ve kardeşi Pelpos gibi, Anadolu'ya özgu bir efsanedir.

  Yarı-tanrı Tantalos'un kızı Niobe, Magnesia (Manisa)'nın Sipylos Dağı yöresinde doğmuş, tanrıça Hera (kimi kaynaklarda Leto olarak geçer.) ile birlikte çocuklukları bu yörede geçmiştir. Daha sonra Niobe, Thebai kralı Amphion ile evlenir ve yedisi kız, yedisi erkek on dört (kimi kaynaklara göre altısı kız altısı erkek on iki) çocuğu olur. Çocukluk arkadaşı ve Zeus'un eşi Hera'nın ise Apollon ve Artemis olmak üzere iki çocuğu vardır.

  Zamanla Niobe, tanrıça Hera'yı küçümser ve Thebai halkına, kendisine tapmalarını buyurur. Hera'nın sadece iki çocuğunun olduğunu söyleyerek kendisini Hera'dan üstün görür. Tanrıça Hera, o sırada menderes Irmağının kıyısında dinlenirken, bir rüzgâr, Niobe'nin bu sözlerini kulağına fısıldar.

  Her fırsatta çocuklarının sayısı ile gururlanan Niobe, topu topu iki çocuğu olduğunu söyleyerek küçümsediği Hera'yı öfkelendirir. Hera, çocuklarından; Niobe'yi cezalandırmalarını ister. Apollon ve Artemis de, oklarıyla Niobe'nin bütün çocuklarını öldürür. Niobe, çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda Tanrı Zeus, Niobe'nin haline acır ve ıstırabına son vermek için, onu ağladığı yerde taş haline getirir.

  Spil (Sipylos) yamacındaki kadın başı şeklindeki bu kayanın, göz çukurunu andıran girintilerinden sızan -daha doğrusu, yakın zamanda kuruduğu için artık sızmayan- su, Niobe'nin gözyaşları olarak yorumlanır. Halk, buraya "Ağlayan Kaya", "Niobe kayası" der. Yakından bakıldığında, sıradan doğal bir kaya oluşumu; batı yönünde biraz uzaklaşılarak bakıldığında ise kadın başı şeklinde görünen bu kaya, hâlâ çok ziyâret edilen bir yerdir. Manisa'nın sarı üzümlerinin ilk olarak Niobe'nin gözyaşlarıyla sulanan bağlarda yetiştiği söylenir.

  Birkaç kilometre ötede, Sipylos Dağı'nın yamaçlarında, çaliliklar arasında bir başka kaya daha vardır. Ana Tanrıça Kybele'nin burada bir anıtı vardır. Niobe Kayası'nın az ötesindeki alanda, "Mesir Bayramı" kutlanır. Camiden aşağı atılan mesir macunu, bahar ve bereketi simgeler. "Kutsal macun, kısırlığı önler, doğurganlığı kamçılar." derler. Mesir Macunu, her yıl 15 Nisan'da yapılır ve dağıtılır.

  Kaynak: Niobe Kayası hakkında anlatılan çeşitli efsanelerden derlenmiştir. 2. #2
  aklima ne geldi biliyormusunuz sacmalik inegin karga dogurmasi gibi birsey

 3. #3

 4. #4
  Konuyu aradım açmış mısın diye.Açmamış olsaydın ben açacaktım.Önemli bir efsane çünkü.

 5. #5
  emeğine sağlık renan.ben gittim gördüm aslında derenin kenarında büyük bi kaya dipinde dere suyu soğuktu ozamanlar biraz nem olayı yaşanıyo millet ağlayan kaya diye tutturmuş.

 6. #6
  Sen de sağol canım...Evet su ve nem olayından kaynaklı bir durum.Ama çok kıymetlidir ağlayan kayamız...

 7. #7

  Niobe Efsanesi

  Spil Dağı'nın kuzeybatı eteklerinde, Çaybaşı deresinin doğu kenarında, Niobe diye anılan, kadın başı şeklinde, kurşuni bir kaya bulunuyor. Efsaneye göre Tantalos'un kızı olan ve Thebai kralı Amphion ile evlenen Niobe'nin yedi kız, yedi erkek çocuğu olur. Tanrıça Leto'nun ise Apollon ve Artemis olmak üzere sadece iki çocuğu vardır. Niobe'nin her fırsatta çocuklarının çokluğu ile övünerek kendisini küçümsemesi Leto'yu kızdırır. Bunun üzerine Apollon Niobe'nin oğullarını, Artemis ise kızlarını oklarıyla öldürürler. Niobe, çocuklarının cesetleri başında günlerce ağlar. Sonunda Zeus Niobe'nin acısına son vermek için onu Spil Dağı eteklerinde bir kaya haline getirir.

  alıntı

 8. #8
  Ilgincmis! Ceker bu tur hikayeler beni her nedense.... Severim okumayi... Tesekkurler...

 9. #9
  Alıntı mormeneksem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ilgincmis! Ceker bu tur hikayeler beni her nedense.... Severim okumayi... Tesekkurler...
  ben teşekkür ederim

 10. #10
  BU KAYANIN şeklinden eser yok artık zamanla asındı sanırım ama oldugu mekan cafeler falan gelısen bır yer buralarda olan arkdaslara aksma saatlerınde gzl oturucak mekan tavısye edeırm

2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com