2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  bedriye

  Allah(cc)Niçin Sevdiği Kuluna Bela Verir???

  ALLAH niçin sevdiği kuluna bela verir?

  Hz. Peygamber sallALLAHu aleyhi vesellem bir hadisi şerifte şöyle buyurmuştur: “ALLAHu Teala bir kulunu severse ona bela verir.” (Taberani)

  Bu hadis-i şerifin manası açıktır. ALLAHu Zülcelâl bir kulunu sevmek isteyince onu dener. Yani onun sevgiye layık olup olmadığını ortaya çıkarmak için onu çeşitli bela ve musibetlerle imtihan eder.

  ALLAHu Zülcelâl kulunun samimiyetini ortaya çıkarmak için onu imtihan ettiği şeyler bela olabileceği gibi nimet de olabilir. Bela imtihanı sabırla; nimet imtihanı ise şükürle kazanılır.

  Bu zamanda insanların büyük bir çoğunluğu bela ve musibete sabretmeye karşı zayıftırlar. Olabilir ki insan bir musibete belaya sabredemez. Onun için belasız ve musibetsiz bir sevgiyi ALLAHu Zülcelâl’in fazlından isteyelim. O'nun hazineleri çoktur. Kalben ve ruhen isteyen kuluna mutlaka verir.

  İbni Mübarek'in şöyle dediği anlatılır: “Musibet önce birdir ağlayıp sızlama sonunda iki olur. Şöyle ki birinci musibet başa gelen neyse odur. İkinci musibet ise sabretmeyip ağlama sızlama sonunda o musibetin neticesi olarak verilecek olan mükâfatın elden gitmesidir. En büyük musibet de bu mükâfatın elden gitmesidir.”
  ........ 2. #2
  İbni Mübarek'in şöyle dediği anlatılır: “Musibet önce birdir ağlayıp sızlama sonunda iki olur. Şöyle ki birinci musibet başa gelen neyse odur. İkinci musibet ise sabretmeyip ağlama sızlama sonunda o musibetin neticesi olarak verilecek olan mükâfatın elden gitmesidir. En büyük musibet de bu mükâfatın elden gitmesidir.”
  Çok dogru...emeğinize sağlık....

 3. #3
  Allah razı olsun teşekkürler..

 4. #4

 5. #5

 6. #6
  bununla ilgili bir hikaye
  Iki melek ,aldiklari emr-i ilâhiyyi ifa etmak için dünyaya inerlerken
  karsilastilar.Biri,digerine
  -Acip bir vazife ile emrolundum,dedi ve bu vazifesini anlatti:
  Bir yahudi,su anda son demlerini yasiyor.Cani balik istemis.Fakat o istedigi balik,onun yasadigi iklimde bulunmazmis...Allahu teâlâ,bana o cins baligin bulundugu denizlerden bir miktar tutup, o yahudinin yasadigi ülkenin denizine atmami emir buyurdu.Yahudi, o baliktan tadacak ve öyle ölecek...
  Diger melek,ona söyle cevap verdi:
  -Ben,daha acaip bir vazife ile emrolundum.ölmek üzere bulunan bir mü'min kirk senedir,zeytin yagi ile pismis bir yemek arzu ediyormus.Bir diger mü'min ona istedigi bu zeytinyagli yemegi pisiriyormus.Iste,ben pisirilen o zeytinyagli yemegi devirecegim ve böylelikle ölmek üzere bulunan mü'minin o yemekten yemesine engel olacagim...
  Bu iki melegin konusmalarini dinleyen üçüncü bir melek, meseleyi izah etti.
  -Ikinizin aldiginiz vazifeler acaip degil,dedi.ölmek üzere bulunan o yahudi,bir iyilik etmisti.Âhirette nasibi olmadigindan yaptigi o iyiligin mükâfatini dünyada görebilmesi için,caninin istedigi balik kendisine ihsan buyuruluyor.
  Adalet-i ilâhiyye böyle tecelli etmektedir.Yani,yaptigi iyiligin mükafatini dünyada bulacak ve âhirette bu bakimdan bir alacagi kalmayacaktir.
  Diger mü'mine gelince; o da cezasini görmesi gereken bir günahi kaldigindan,caninin istedigi zeytinyagli yemek dökülecek ve bu musibet kalan günahina kefaret olcaktir

 7. #7

 8. #8
  Bu konuya düz mantıkla bakıldığı için yanlış anlaşılıyor.Sonu ise kadercilik.

 9. #9
  size gore nasil bakilmasi gerekiyor?

 10. #10
  Musibet önce birdir ağlayıp sızlama sonunda iki olur. Şöyle ki birinci musibet başa gelen neyse odur. İkinci musibet ise sabretmeyip ağlama sızlama sonunda o musibetin neticesi olarak verilecek olan mükâfatın elden gitmesidir. En büyük musibet de bu mükâfatın elden gitmesidir.”


  Allah razı olsun...

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Allah Sevdiği Kullarına Sıkıntı Verir
  Konuyu Açan: HaYaLGöZLüM, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 26-Feb-2013, 00:40
 2. Cevap: 4
  Son Mesaj : 31-May-2012, 02:45
 3. Allah İnsanı Niçin Yaratmıştır?
  Konuyu Açan: turksoy23, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 12-Jul-2011, 12:40
 4. Müminler Allah'tan Niçin Korkarlar
  Konuyu Açan: SimqEE, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23-Apr-2011, 17:45
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com