4 Sayfadan 1. 123 ... SonSon
Toplam 39 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Atatürk' ün İslam Dinine Yaptığı Hizmetler.

  KUR’AN MEALİ, KUR’AN TEFSİRİ VE HADİS KİTAPLARI YAYINI
  Kur’an- ı Kerim ilk kez Türkçeye 1338(1922) yılında Çağatay Lehçesiyle çevrilmişti; ancak, bu çeviri Osmanlı Türklerinin ihtiyacını karşılamaktan oldukça uzaktı. Cumhuriyet dönemine kadar gerçek anlamda bir kur’an tercümesi yapılamadı. Osmanlı Devleti döneminde, Kur’an çevirisi yanında uzun süre Kur’an tefsiri de yapılmamıştı. Türk toplumunun bilimsel bir bakışla gerçekleştirilecek Kur’an tefsir ve tercümesine olan ihtiyacını gören Atatürk, bu konuda hiçbir dönemde olmadığı kadar ciddi çalışmalar başlattı.
  1924 ve 1926 yıllarında yapılan Kur’an tercümeleri yeterli görülmedi. 1927 yılında İsmail Hakkı İzmirli’nin tercümesi daha fazla beğenilmiş yaygınlaşmıştı.
  Cumhuriyetin ilk Kur’an tefsiri, Atatürk’ün isteğiyle hazırlatılan, Konyalı Mehmet Vehbi Efendi’nin: "Hülassatü’l Beyan F: Tefsir’i Kur’an" adı eseriydi. Ayrıca, yine Atatürk’ün isteğiyle Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır’ın "Hak dini Kur’an Dili" adlı eser, 1924 yılında meclis kararından sonra hazırlanmaya başlanmış ve 1936 yılında basılmıştı. Bu eser, 8 ciltlik 6433 sayfalık dev bir eserdi. Bu eser, o dönemin Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Türkiye’nin her yerine ücretsiz olarak dağıtılmıştı.
  Yukarıda adı geçen eserler başta olmak üzere, Cumhuriyet’in ilk 15 yılında Kur’an-ı Kerim’in tefsir ve tercümesi ile ilgili 9 eserin yazılıp yayımlandığı görülmektedir.
  Atatürk’ün İslam’ın temel kaynağı Kur’an-ı Kerim’i Türkçeye tercüme ettirmiş olması, Kur’an’ın mantığına da uygundur. Atatürk Kur’an’ı Türkçeye tercüme ettirerek, yüzyıllardır ihmal edilmiş bir Kur’an hükmünü ("Biz onu anlaşılsın diye… indirdik"), uygulanmıştır. Üstelik O, bu konunun ne kadar önemli olduğunu bilerek Kur’an tefsir ve tercüme görevini Elmalılı Hamdi’ye vermiştir. Ve Elmalılı’nın yaptığı Kur’an tefsiri bugün bile aşılamamış, mükemmel bir tefsirdir. Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk bu konuda şu değerlendirmeleri yapmaktadır:
  "Cumhuriyet’i kuran irade (Atatürk) İmparatorluğu içerden kemirerek yıkan hurafenin ( Kur’an dışı uydurma dincilik) tabelalarını devirdikten sonra; en güzel dinin esasını kitleye tanıtmanın ilk ve önemli adımını hayranlık verici bir basiret ve dirayetle atmıştır. O adım, çağın en büyük müfessiri(yorumcusu) Elmalılı Hamdi Yazır’a, TBMM’nin karar ve isteğiyle hazırlatılan Kur’an tercüme ve tefsiridir. Yani 9 ciltlik o aşılamamış Elmalılı tefsiri.
  Atatürk, hep görmezden gelinen, ama temel çözümün hareket noktası olan bu icraatında, sadece aklının değil, gönlünün de işin içinde olduğunu vurgulamak için, tefsirin finansmanına (para olarak) bizzat katkıda bulunmuştur… Türkiye’de İslam konusunun her seviyede en güvenilir, en değerli başvuru kaynağı hala Elmalılı Tefsiri’dir. 50 yılı aşkındır, amansız bir din sömürüsü ile ülkenin anasını ağlatan politikalar ve din ticareti, sövüp durdukları devir ve kişilerin vücuda getirdiği, o, 9 ciltlik eserin değil yerine, yanına bile koyabileceğimiz bir şey henüz üretilememiştir."
  Atatürk, Türk toplumunun İslam dinini daha iyi anlayabilmesi için Kur’an yanında sağlam bir Hadis kaynağına olan ihtiyacı da görmüş ve bu konudaki çalışmalarla ise Ahmet Naim Efendi’yi görevlendirmişti. Ahmet Naim Efendi de titiz çalışma sonunda Buharı’nın Hadis kaynağını Türkçeye tercüme etmiştir. İlk üç ciltten sonra eser, Kamil Miras tarafından tamamlanmıştır. 1932 yılında bastırılan bu eser, Türkiye’nin her yanına yine ücretsiz olarak dağıtılmıştı.
  Atatürk, İslam’ın temel kaynaklarını Türkçeye çevirtmekte kalmamış, bunları bastırarak geniş halk kitlelerine ulaştırılmasını da sağlamıştır. O, Türkiye’de dinsel aydınlanma başlatmıştır. 1924 yılından 1950 yılına kadar, 352.000 takım dini kitap bastırılmış ve bunlar Atatürk döneminden başlayarak yurdun en ücra köşesine kadar dağıtılmıştı.
  Bu kitapların dağılımı şöyledir :
  1- 45 bin adet Kur’an-ı Kerim Tercüme ve tefsiri (19 ar cilt)
  2- 60 bin adet Buhari hadisler Tercüme ve izahı ( 12 şer cilt)
  3- 247 bin adet din kültürü eserleri.
  Bütün bu rakamlar Atatürk döneminde Türkiye Cumhuriyeti’nin dine karşı kayıtsız kaldığını. ‘negatif’ (olumsuz) yaklaşmalar sergilediğini ileri sürenlere, anlamlı bir cevap niteliğindedir.
  Atatürk döneminde. Osmanlı Devletine göre (1400 – 1730 yılları arasında toplam 99 eser yazılmıştı) bu konuda şüphesiz çok daha büyük işler yapılmıştır.
  İslam dinini gerçekten bilen pek çok yerli ve yabancı bilim adamına göre ATATÜRK, HZ. MUHAMMED’TEN SONRA İSLAMİYETE EN BÜYÜK HİZMETLERİ YAPAN KİŞİDİR.
  Atatrük’ün islam dinine yaptığı hizmetleri özet olarak şu şekilde sıralayabiliriz:
  1 – Kur’an- ı ilk kez Türkçe’ye çevirtti, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. " ben müslümanım diyen Türk insanı nı anlamaya başladı. (1927, İsmail Hakkı İzmirli’nin çevirisi)
  2 – Kur’an‘ın bilimsel tefsirini yaptırdı, bastırdı ve ücretsiz dağıttırdı. ("Hak dini Kur’an dili" İsmi ile 1936 da Elmalı lı Hamdi Yazır)
  3 – İmam Buhari’nin sağlam hadislerinin çevirisi yaptırdı ve aynı şekilde halka ulaşmasını sağladı. (1932, Ahmet Nazım, Kamil Miras)
  4 – Arapça okunan, dinleyenin anlamadığı, hutbe okuma işini Türkçe’ye dönüştürdü (1932)
  5 – Ezan’ı Türkçeleştirdi (1933)
  6 – Camilerin din görevlisi ihtiyacını karşılamak için imam hatip okulları açtı. (A. Güler, Sarı Paşa İnsan Atatürk, Berikan Yayınları, Ankara, 2007, s.248-252. Bu son madde için kaynak.)(1) 2. #2
  Paylaştığın bu güzel bilgiler için teşekkür ederim ,saygılarımla

 3. #3
  Alıntı quardian Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Paylaştığın bu güzel bilgiler için teşekkür ederim ,saygılarımla
  Çok saol quardian ,yorumun için.

 4. #4
  Azız Atatürk biz türklere dilimizi,dinimizi,özgürlüğümüzü ve benliğimizi düşmanın elinden savaşarak kurtarmış ve bizlere hediye etmiştir.Maalesef ki bir Atatürk düşmanlığı ve türk düşmanlığıdır gidiyor son dönemlerde.Başı kapalı altı açık dınden bır haber bır ton makyajlı nam-ı değer yeşil sermaye sahıplerı ulkeyı talan etmekte ve bundan hıç utanmamaktadır.Eğer vatan satarak zengınleşmek mubahsa evlıyalarımızın kemıklerı sızım sızım sızlıyordur.Allah her şeyi görüyor Atatürke atılan ıftıraları ve dın ıman dıyerek malı goturenlerı vatanı satanları.Size sunu soylemek ıstıyorum Ataturk türkü hiç bir seyden mahsun vede mahrum bırakmamıştır.Eğer onun hizmetlerini tam anlamıyla bilirseniz bunu açıkça görebilirsiniz.Vatan hainliğinin moda olduğu türk demenin ayıp olduğu günümüzde hırsız yeşil sermayeden kalan bır kaç vatan topragımız,evlıyalarımız, ve Azız Atatürkümüzün fikri mirası kaldı.Bu fikri mirasın biz türkleri yeniden aydınlığa taşıyacağına ınanıyorum.Frezyacığımada bu paylaşımından ötürü sonsuz teşekkürler ediyorum.Aydın türk gencine saygılar..

 5. #5
  İnatçı Keçi
  Atatürk'e müslüman değildi diyenlere cevap olur umarım.

 6. #6
  "İmam Hatip Mektepleri, 4 yıllık bir okul olarak planlanmıştı. Ancak, Birinci Meclis tarafından kurulan ve Türkiye'nin ilk ortaöğretim kurumları sayılabilecek ve sayıları 500'e yaklaşan medreselerin kapatılmasına karşılık, sadece 29 yerde İmam Hatip Mektebi açıldı. Bu sayı ise her yıl biraz daha kırpılarak iki yıl içinde 20'ye, 1926-1927 yılında ise Kütahya, İstanbul dışındaki okullar kapatılarak 2'ye kadar düşürüldü. 1931-1932 ders yılında ise bunlar da kapatılarak, İmam-Hatip Mektepleri tamamen kapatıldı. Bu sonuçla bugün de halen geçerli olan ve İmam Hatip Mektepleri açılmasını zorunlu kılan Tevhidi Tedrisat Kanunu'na rağmen, uygulama din derslerinin ve dini mekteplerin kapatılması olarak şekillendi. " Alıntı

  Ayrıca da Kuranı Kerim mealine de tercüme demek çok yanlıştır. Mehmet Akif Ersoy'a Kuranı Tükçeye tercüme et dedikleri zaman kabul etmemiştir, birebir tercüme olmaz diyerek. Ancak meal diyerek zor kabul ettirmişlerdir. Ama Türkçe ezandan sonra belki namazı da Türkçe kıldıracaklar diye, yıllarca üzerinde çalıştığı Kuranı Kerim mealinin yakılmasını vasiyet etmiştir.

 7. #7
  umuttt_80
  1931 resmi lise tarih ders kitabını okuyun.
  O kitapta bakın bakalım islam nasıl anlatılıyor.
  bakınız kitapta sayfa 90 da ne yazıyor...

  3-Hz. Muhammed'in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kuran denir.
  Kuran peygamber kelamı mı Allah kelamı mı.
  artık varın siz dusunun.

 8. #8
  Alıntı umuttt_80 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  1931 resmi lise tarih ders kitabını okuyun.
  O kitapta bakın bakalım islam nasıl anlatılıyor.
  bakınız kitapta sayfa 90 da ne yazıyor...

  3- Hz.Muhammed'in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kuran denir.
  Kuran peygamber kelamı mı Allah kelamı mı.
  artık varın siz dusunun.
  Teğmen Çelebi'nin Gözaltına alındıktan sonra telefonuna polis tarafından Hizb-üt Tahrir örgütü üyelerinin telefon numaraları yüklenen..........

  teğmenin telefonuna 1 dakka içinde 139 telefon no'su yüklenmiş,kim ne için yapmış ola bunu da yapan emiyetimizde çalışıyor,bence o zaman da yapilan isyanları hesaba katarsak bu günkü kişiler demek o günde faalmişler anlayacağın ''su uyur düşman uyumaz.''

  senin ne alıp veremadiğin var, atatürk le uğraşanlar ya bölücüdür,ya hain.arkadaş, biz atatürk'e din adamıdır,hocadır,imamdır,peygamberdir mi diyoruz ki siz illada bu yönde ısrar ediyorsunuz.islam olmak kalbe ve dile bakar,inançlar değişedebilir hz.ömer gibi mesela hz.muhammedi öldürmek için çıktığı yolda islam olmuştur.''kötüler tanrıyı, tanrı ise iyileri kullanır.'' vesselam.onun niyet ve inancını sorgulayacak olan sadece cenab-ı allah'tır.kimse kimseyi onun adına sorgulayamaz.

 9. #9
  infiluck
  çok emeği geçmiş rahmetlinin.

 10. #10
  Alıntı umuttt_80 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yanlıs bilgiler verme burda...

  Bilgiler şu an okunma rekorları kıran Sarı Mustafam ,adlı kitaptan alınmıştır,Üniversite öğretim üyelarinin titizlikle yaptığı araştırmalardan hazırlanmış bir kitaptır bu,önce okumak lazım doğruları öğrenmek için.

4 Sayfadan 1. 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Ecdadımızın Medine'de Yaptığı Hizmetler
  Konuyu Açan: Tîmûrlenk, Forum: Osmanlı Tarihi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 19-Oca-2012, 02:50
 2. Atatürk'ün İsrail'le Maç Yaptıği İddiası
  Konuyu Açan: yavin, Forum: Atatürk.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 18-May-2011, 10:31
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-May-2011, 12:40
 4. İslam Mezhepleri -1-
  Konuyu Açan: Siber_Keşiş, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 11-Nis-2008, 23:52
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com