2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 19 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  psychick

  Ayet'el Kürsi İle İlgili Hadisler

  Ayet'el Kürsi'nin Esrarı  Ayet'el Kürsi'nin Esrarı

  AYET-EL KÛRSİ !

  " K u r ' â n - ı K e r i m 'i n E f e n d i s i "

  (Kur'ân-ı Kerim'in Seyyidi ve en büyüğüdür.)


  Tevhid ilmiyle alakalı en büyük Ayet-i Kerimedir.

  -Geceleyin inmiş olan bu Ayet-i Kerimeyi, Efendimiz (SAV), Zeyd'i (RA) çağırarak yazdırmıştır.

  -Ayet-el Kûrsi indiğinde, dünyadaki bütün putlar ve krallar yere düşmüş ve başlarındaki taçları yuvarlanmıştır.

  -Şeytanlar birbirleriyle çarpışarak kaçıp, iblis'in yanına toplanmışlar ve ona bu karışıklığı haber vermişlerdir. -Peygamber Efendimiz'in(SAV)Ayet-el Kûrsi'de bulunan "Yâ Hayyu - Yâ Kayyumu", "Hayy ve Kayyum olan ALLAH'ım Senin Rahmetinle yardım istiyorum" buyurarak (üzüntü ve keder anında) ettiği duadır. İsm-i Azâm olduğu da rivayet edilmekle beraber, Ariflerin Sultanı Beyazıd-ı Bistami (RA) "Bu ismin belli bir tarifi yoktur, lâkin sen kalbini herşeyden boşaltıp, onu ALLAH'ın C.C. Vahdaniyyetine teslim ederek istediğin İsimle zikret" buyurmaktadır.
  -Ayet-el Kûrsi'de bulunan Esma-i İlahiye hiçbir Ayet-i Kerimede yoktur. Çünkü bu Ayet-i Kerime'de, bazısı açık, bazısı gizli olmak üzere onyedi yerde ALLAH'u Teâlâ'nın İsmi geçmektedir.  -Yatmadan okuyana ALLAH'u Teâlâ tarafından bir koruma verilir, sabaha kadar hiçbir şeytan yaklaşamaz.

  -Yâ RasulULLAH (SAV) Kur'ân-ı Kerimin hangi Sûresi(derece bakımından) daha büyüktür? Diye soran Sahabe'ye(RA), "İhlâs Sûresi" buyurdu. O Sahabe(RA) "Kur'ân-ı Kerimde hangi Ayet(Fazilet bakımından) daha üstündür." diye sorunca, Peygamber Efendimiz(SAV) "Ayet-el Kûrsi'dir" buyurdu. (Darimi)
  -Ayet-el Kûrsi'yi okuyan kimse yedi kalenin içine girmiş gibi muhafaza edilir. Ayet-el Kûrsi, Kur'ân-ı Kerimin dörtte biridir.

  -Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "İlim sana olsun ey Eba Münzir, Canım Kabza-i Kudretinde olan ALLAH'a C.C. yemin ederim ki, muhakkak Ayet-el Kûrsi'nin bir dili ve ikide dudağı vardır ki, Arş'ın direğinin yanında Melik-i (Müteâl olan ALLAH'u Teâlâ Hazretlerini) takdis eder(O'na Tazimde bulunur.)" (Ebû Dâvud, Ahmed İbni Hambel)

  -Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Her kim, her farz namazın arkasından Ayet-el Kûrsi'yi okursa, Cennete girmekten onu ancak ölüm men eder.Her kim onu yatacağı zaman okursa, ALLAH'u Teâlâ ona kendi evi, komşusunun evi ve etraftaki evler hakkında güvence verir." (Beyhâki)

  -Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Bakara Sûresinde bir Ayet vardır ki Kur'ân Ayetlerinin Efendisidir. Şeytan olan herhangi bir evde okunursa (şeytan) o evden çıkar. (O Ayet) Ayet-el Kûrsi'dir." (Beyhâki)

  -Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Her kim farz namazın arkasında Ayet-el Kûrsi'yi okursa, diğer namaza kadar ALLAH'ın C.C. zimmetinde olur." (Heysemi)

  -Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Her kim Ayet-el Kûrsi'yi ve Bakara Sûresinin sonunu sıkıntılı(kederli) anında okursa ALLAH C.C. ona yardım eder" (Suyuti, Dürrül Mensûr)

  -(şeytan, cinler v.s. şerli yaratıkların şerrinden ve anne yada çocuğuna zarar vermelerinden yada öldürmelerinden korunmaları için) Doğum yapacak kadının, Ayet-el Kûrsi, A'raf 54. Ayeti sonuna kadar, Felâk ve Nâs Sûrelerini okuyarak ALLAH'u Teâlâ'ya sığındırılması gerekir(Hadis-i Şerifle bildirilmiştir).

  -Efendimiz(SAV) buyurdu ki; "Sen Ayet-el Kûrsi'den neredesin? O herhangi bir yemek veya katık üzerine okunursa mutlaka ALLAH C.C. o yemek ve katığın bereketini çoğaltır." (Suyuti)

  -Efendimiz(SAV) Sûre-i Bakaranın sonunu(Amener Rasûlü) ve Ayet-el Kûrsi'yi okuduğu zaman gülerdi ve "Onlar Arş'ın altındaki, Rahman'ın (Teâlâ) hazinesindendir." buyururdu. (Suyuti)

  -Seleme İbni Kays(RA) "ALLAH'u Teâlâ, ne Tevratta, ne İncil'de, nede Zebur'da Ayet'el Kûrsi'den daha büyük bir Ayet indirmedi." (Suyuti)

  -Ayet-el Kûrsi, cinlere karşı kendisinden yardım alınacak duaların en büyüğüdür. Ayet-el Kûrsi'nin insandan şeytanları kovmakta çok tesirli olduğunu söylemişler, ayrıca saralı kişiye, şeytanın kendisine yardım ettiği sahir(büyücü), kâhin, falcı, nefis ve şehvet ehli, zulüm ve gazab erbabı üzerine sadakatle okunulduğunda onların şeytanlarını etkisiz hale getirmekte de büyük gücü olduğunu denemişlerdir. Ancak sadakatle okunması şartı koşulmuştur.

  -Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek ALLAH'ın C.C. izniyle hasıl olur(ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

  -Cin musallat olan çocuğa 18 kere Ayet-el Kûrsi okunursa BİİZNİLLAH şifa bulur.

  -Yemeğe okunursa yemek bereketlenir.

  -Devamlı okunursa unutkanlığı giderdiğini Hz Ali (K.V.) buyurmuştur.

  -Evden çıkarken okuyan her işinde muvaffak olur ve hayırlı işleri başarır.

  -Evine gelince okursan iki Ayet-el Kûrsi arasındaki işlerin hayırlı olur ve fakirliğin önlenir.

  -Bir kimse evinden çıkarken[/FONT][B][FONT=Comic Sans MS] Ayet-el Kûrsi'yi okursa, Hakk Teâlâ yetmiş Meleğe emreder, o kimse evine gelinceye kadar ona dua ile istiğfar ederler.


  Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.


  255. Allah... O'ndan başka İlah yoktur. Diridir, Kaimdir. O'nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. İzni olmaksızın O'nun Katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O'nun ilminden hiçbir şeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O'nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O'na güç gelmez. O, pek Yücedir, pek büyüktür. (Bakara Suresi 255. Ayettir) 2. #2
  Çok güzel bir paylaşım arkadaşım teşekkürler. Allah senden razı olsun...

 3. #3
  Olórin
  uzun zamandır kendisini okumuyo olsamda, cok sevdiğim bir duadır, İnsan okurken hissediyor onun güzelliğini. Başlığı açan arkadaş, ayetel kürsü okunmasına vesile oldun, saolasın

 4. #4
  lapatya
  Çok güzel bir paylaşım, eline sağlık. Ayetel Kürsi'yi hep okurum ama önemini 2 gün önce çok iyi anladım. Benim bu aralar çok sıkıntılarım vardı ve sürekli daralıyordum. Hergün ağlıcak gibi geziyodum ortalarda. 2 gün önce tez savunmam vardı. Sunum günü bunları unutup savunmama odaklanmam gerekiyordu. Savunmamda hocalar olcak ve bana sorular sorcaktı. Bilen bilir çok zor bir durumdur. Hem tez hocamın bana güvenini sarsmamam hemde yüksek lisansımı bitirmem için savunmamı vermem gerekiyordu ama benim ayakta durcak halim yoktu. Evden çıkarken ayetel kürsi okudum. Sürekli okurum ama sabah evden çıkarken okumazdım ama o gün içimden geldi ve okudum.Tüm gün boyunca çok huzurluydum ve işin ilginç tarafı sabah kuaförde, durakta, okulda herkes benimle konuşuyor, muhabbet ediyor bana bakıyordu. Etrafıma sanki pozitif bir enerji veriyordum, onlarda samimi görüp konuşmaya çalışıyordu Kuafördekilerle kanka oldum, durakta bir teyze hayat hikayesini anlattı falan..İlginçti gerçekten...Sunumuma gelince: sunumdaki hocalar çok güzel sundun, fazla sorumuz yok, zaten herşeyi güzel verdin,makale çıkar ve çalışmalarını dünyaya duyur falan dedi. Bu kadar güzel tepkiyi hiç beklemiyordum doğrusu. Okulda tanıdığım, tanımadığım herkes gelip tebrik etti, yüksek lisansım bitmişti çünkü. Pasta falan kesildi Yani o günümün ne kadar güzel geçtiğini sonradan farkettim ve bu kesinlikle ayetel kürsinin hikmetiydi. Arkadaşım demiş ya sabah evden çıkarken okursan melekler dua eder; çok doğru, o gün melekler benimleydi ve bana yardım ettiler

 5. #5
  elma şekeri
  daha öncede paylaşmıştım hacet için 277 tane okunduğunda oluyor inşallah burda 313 yazmış onu da deniycem inşallah selam ve dua ile

 6. #6
  ayetel kürsü her derde devadır arkadaşlar bütün hacetler için okunur

 7. #7
  filomena
  Herhangi bir muradın hasıl olması için Ayet-el Kûrsi 313 kere okunduğunda, dünya ve Ahiret hakkındaki o istek ALLAH'ın C.C. izniyle hasıl olur(ne bir eksik ve ne bir fazla okunmamalıdır bu sayıların adedi çok önemlidir).

 8. #8
  Cok güzel paylasim, tskler.

  313 taneyi birkerede mi okuyacagiz yoksa bir kac gün icersinde olurmu?

 9. #9
  Melinda
  kötü dilekler için okunmaması gerektiğini okumuştum bi yerde. büyük musibetler getiriyomuş insanın başına. güçlü bi dua gerçektende. teşekkürler paylaşımın için.
  --------------------
  bizim evde giriş kapısının üstünde asılıdır hep. evimi ve bizi koruduğuna inanırım hep.

 10. #10
  cimcime ben 1 kerede okunuyor diye biliyorum ben okumuştum bugün inşallah yine okucam.

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Resulullaha s.a.v. İtaat İle İlgili Hadisler
  Konuyu Açan: sevban, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 28-Jul-2011, 03:56
 2. Bereket ile ilgili hadisler
  Konuyu Açan: semihbaba4125, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 25-Jul-2011, 15:13
 3. Irkcılık Milliyetçilik ile İlgili Hadisler
  Konuyu Açan: teoka, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 07-Apr-2011, 23:36
 4. Bomba 4 Gelıyor Şaşmayan Hedefınden Vuran Aşk ve Muhabbet Ayet-el Kürsi ile
  Konuyu Açan: dermanbaba, Forum: Havas & Hüddam Soru ve Yardım.
  Cevap: 18
  Son Mesaj : 17-May-2010, 11:34
 5. Alkol,Çalgi,Kumar ve Zina İle İlgili Hadisler
  Konuyu Açan: coyette, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 16-Aug-2008, 14:42
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com