2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 20 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Bir Türk Yılda Kaç Kitap Okur?

  Türkiye'de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitabın 235. sırada yer aldığı bildirildi. Bağımsız Eğitimciler Sendikasından (BES) yapılan yazılı açıklamada, sendikanın AR-GE biriminin “Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı” adlı bir rapor hazırladığı belirtildi.

  Rapora göre, Türkiye'de okunan kitaplar, genellikle “siyaset, aşk, cinsellik” konularını işliyor. Günde ortalama 5 saat televizyon seyreden Türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat vakit ayırıyor.
  Türkiye, kitap okuma konusunda çoğu Afrika ülkelerinin gerisinde kalmış durumda. Japonya'da toplumun yüzde 14'ü, Amerika'da yüzde 12'si, İngiltere ve Fransa'da yüzde 21'i düzenli kitap okurken, Türkiye'de yalnızca on binde 1 kişi kitap okuyor.
  Nüfusu 7 milyon olan Azerbaycan'da kitaplar ortalama 100 bin tirajla basılırken, 71 milyon nüfuslu Türkiye'de bu rakam 2-3 bin civarında kalıyor. Birleşmiş Milletler İnsani Gelişim Raporu'nda kitap okuma sıralamasında, Türkiye 86. sırada yer alıyor.
  Bir Japon bir yılda ortalama 25, bir İsviçreli 10, bir Fransız 7, bir Türk ise 10 yılda ancak 1 kitap okuyor. Türkiye'de, okuma alışkanlığına sahip 70 bin kişi bulunuyor.
  Rapora göre, Türkiye'de bir kişinin kitap okumaya ayırdığı zamanın; bir Norveçli 300, Amerikalı 210, İngiliz ve Japon 87 katını ayırıyor. Dünya ortalaması da Türklerin ayırdığı zamandan 3 kat fazla.
  Birleşmiş Milletlerin yaptırdığı bir araştırmaya göre, kitap için Norveçli 137, Alman 122, Belçikalı ve Avustralyalı 100 dolar, Güney Koreli 39 dolar ayırıyor. Dünya ortalaması 1,3 dolar iken, Türkiye'de bir kişi kitaba yılda ancak 0,45 dolar harcıyor.
  ABD'de yılda 72 bin kitap basılırken, Rusya'da 58 bin, Japonya'da 42 bin, Fransa'da 27 bin, Türkiye'de ise 7 bin kitap basılıyor. Türkiye'de dergi okuma oranı ise yüzde 4 olarak belirlendi.
  İngiltere'de ortalama bir gazete olan günlük The Sun gazetesi Türkiye'deki gazetelerin toplam tirajı kadar satıyor. Türkiye'deki gazete okurlarının yüzde 85'i yalnızca spor ve magazin sayfalarını okuyor.
  Türkiye'de bin 412 kütüphane olmasına rağmen, sadece 400'üsi uluslar arası kütüphane standartlarını taşıyor. Kütüphanelerdeki kitap sayısı 12 milyon 221 bin 192, kütüphanelere kayıtlı üye sayısı 254 bin 7 ve satın alınan kitap sayısı ise 13 bin 862.
  “Türkiye'nin Okuma Alışkanlığı” isimli çalışmaya göre, Türkiye'de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada yer alıyor. Türkiye'de öğrencilerin sadece yüzde 19'u, 25'ten fazla kitaba sahip.
  Türkiye'de en çok basılan yerli kitaplar Keloğlan masalları, Nasrettin Hoca fıkraları, cinsel içerikli kitaplar, Karadeniz fıkraları ve dini bilgiler ilmihal kitapları, en çok basılan yabancı kitaplar ise La Fontaine fablları, Ezop masalları, Andersen masalları, Çocuk Kalbi ve cinsel konulu kitaplar oluyor.
  BES AR-GE UZMANLARININ AİLELERE ÖNERİLERİ
  Açıklamaya göre, BES AR-GE uzmanları ailelere, çocuklarının kitap okuma alışkanlığının kazanılması için önerilerde de bulundu.
  Çocuklara, bebeklik çağından itibaren kitap okunmasını ve önemli günlerde kitap hediye edilmesini öneren uzmanlar, çocukların, okuduğu ve aileleriyle paylaştığı her kitap için onu ödüllendirilmesi gerektiğini belirttiler. Kitap okuma alışkanlığının çocukların bilinçsel ve dil gelişiminde oldukça önemli olduğunu vurgulayan AR-GE uzmanları, öğrencilerin de kitap okumadığını hatta ders kitaplarını dahi okumadıklarını kaydettiler.
  Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Başkanı Gürkan Avcı da 1980 sonrası güdülen politikalarla kitap okumanın kamuoyuna zararlı diye tanıtıldığını ileri sürdü. Özellikle de okuyan ve düşünen kişilerin bu süreçte “hain” ve “zararlı kişi” olarak kamuoyuna yansıtıldıklarını savunan Avcı, şunları kaydetti:
  “1950'li yıllardan sonra ABD ve AB uzmanlarının yön vermeye başladığı milli eğitim politikaları yüzünden eleştiri yapamayan, sistemin bir parçası olmaya çalışan ve popüler kültüre göre şekillenen bir gençlik yaratıldı. Kitap, gazete okuma alışkanlığı kazanamamış toplum da yöneticilerini sorgulamadığı gibi iyi yöneticileri ve kaliteli politikacıları seçme konusunda da istekli davranamıyor.”

  hürriyetegitim. 2. #2
  Günde ortalama 5 saat televizyon seyreden Türk halkı, kitap okumaya yılda yalnızca 6 saat vakit ayırıyor
  nete ayrılan vakit daha fazla
  daha çok okumak lazım
  teşekkürler

 3. #3
  Haftada tv ye ayrilan vaktim ortalama 3 saat
  kitaplara ayrilan vaktim ise gunde 7-8 saat
  nete ayrilan vaktim degisior..

  Senede okul kitaplarindan haric 4-5 kitap okurum en az.

  Okumak ogrenmek bilgilenmek onemlidir..
  tesekkurler incisel.


 4. #4
  şimdi ebook lar var artık yakında kütüphane kitapçı diye birşeyde kalmayacak

 5. #5
  ahmetim
  Belkide turkiyede okumaya deger fazla bir kitabin olmamasindan kaynaklidir bu durum. Ha birde korsan baskilar var onkarda olfukca fazla. Ulkemizde malesef hic birsey kayit altinda degil onun icin bu astirmada yanlis.

 6. #6
  e book ta var indiridm bir kaçtane hatta nazan bekiroğlunun la sonsuzluk hecesini ama ondan okumak zevkli değil baktım olmuyor gittim aldım
  eline alıcaksın kitabı bir de kalem sevdiğin yerlerin altını çizerek okucaksın ve kitp kokusu çok güzel pc den okuduğun zaman zevki çıkmıyor ..okurken birde yüzüne kapatıp uyuklucan
  işte ktap okumak budur bence

 7. #7
  birde gece karanlıkta okumak için led lambalar var mandallı .kitaba takıyosun çk zevkli oluyor

 8. #8
  Alıntı ArAz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  nete ayrılan vakit daha fazla
  daha çok okumak lazım
  teşekkürler
  Malesef bu bir gerçek.
  Ben tv izlemiyorum ,çok fazla müzikte dinlemiyorum artık bunlar beni hem dinden hemde sosyal yaşamdan uzaklaştırıyor..
  Nette son zamanlarda fazla vakit geçirdiğimden bir haftadır okuduğum kitabı bitiremiyorum..
  Teknoloji bizleri bundan alıkoyuyor diye düşünüyorum.
  Çünkü tlf ,tv,pc 7D sinemalar vs..
  Okumak huzur verir okumak beyni dinç tutar okumalıyız..

 9. #9
  en kotu ıhtımalle 2 haftada bır kıtap bıtırırım. gunde en az 1 saat kıtap okurum. ozellikle son 4 yıldır kıtap okuyorum. gec kesfettıgım ama cok zevk aldıgım bir hobim.

 10. #10
  başlığı düzeltmek lazım "bir türk kaç yılda bir kitap okur?" olmalı

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Japon Yılda 25, Türk İse 10 Yılda 1 Kitap
  Konuyu Açan: silvia., Forum: Estanbul Kitap ve Dergi.
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 02-Apr-2012, 21:27
 2. Bir Yasaktan İbaretsin Kaç Zamandır
  Konuyu Açan: BEBEGİM, Forum: Şiirler.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 17-Sep-2009, 17:28
 3. Utanmak, Aydınlar ya da bir Türk Demokrasi Sevmez…
  Konuyu Açan: devrikcumle, Forum: Deneme & Makaleler.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 22-May-2008, 14:08
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com