Acıbadem Kocaeli Hastanesi'nde 'Taş Kırma Ünitesi' hizmeti girdi. Böbrek taşları, ses dalgaları sayesinde, yaklaşık 1 saat süren seanslar ile kırılıyor.

Türkiye’de, taş hastalıkları en çok böbreklerde görülüyor. Taşların büyümesi ve tedavi edilmemesi halinde ise organ kaybına varan sonuçlar doğuyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi’nde yeni hizmete giren ‘Taş Kırma Ünitesi’nde, böbrek taşları ESWL cihazıyla, ses dalgaları kullanılarak kırılıyor.

Taş Kırma Ünitesi Sorumlusu Üroloji Uzmanı Dr. Kutan Özer, kamu ve özel sektörün verdiği hizmetin, artık Acıbadem’in bünyesinde sunulacağına değinerek, “Biz kurumumuzun sağlık sektöründeki 16 yıllık birikimi ve altyapısıyla, markamızın kalitesi ve sağlık hizmetinde yarattığı güvenle hizmet veriyoruz.

Taş hastalıkları konusunda modern teknolojimiz ile fark yaratmayı hedefliyoruz” dedi. Bu cihazın vücut dışında oluşturulan ses dalgasının, böbrek taşının üzerine odaklanarak, taşların kırılması prensibiyle çalıştığını söyleyen Dr. Özer, “Kıracağımız taşa, belli güçte ve sıklıkta ses dalgaları göndererek parçalıyoruz. Böbrek taşı kırma işlemi üroloji hekiminin gözetiminde, teknisyen ya da hemşirenin de desteğiyle yapılıyor” dedi.

Taş kırma ünitesinde taşların kırılması yaklaşık 45 dakika ile bir saat arasında sürüyor.

Ancak her hastada farklı seans sayısı uygulanıyor. Seans sayısı da, taşın büyüklüğü, bulunduğu yer ve taşın kimyasal yapısına göre değişiyor. Taş kırma işleminden sonra hastalara, günde 2,5 litre su içmeleri öneriliyor. İşlem tarafında ağrı olursa, ağızdan ağrı kesici ilaçlar alınması ve işlem bölgesine sıcak uygulama yapılması gerekiyor.

Taşlar konusunda hastaların en çok sordukları soruların başında, taşların kırıldıktan sonra yeniden oluşup oluşmayacağı geliyor.

Böbrek taşının tekrarlayıcı bir hastalık olduğunu belirten Dr. Özer, geçmişte taş hastalığı olan hastalarda, ikinci kez taş oluşma olasılığının bir yılda yüzde 15, beş yılda yüzde 35 – 40 ve on yılda yüzde 80 olduğunu söyledi. Taşlar kırıldıktan sonra taşın kimyasal yapısı hakkında fikir sahibi olmak amacıyla ‘taş analizi’ yapılıyor. Bu analizin sonucuna göre, hastanın diyeti düzenleniyor ve o taşın yeniden oluşmasını kolaylaştıran yiyecekler yasaklanıyor.