Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arası gösteriliyor
 1. #1

  Cuma Namazına Neden Kadınlar Katılamaz?

  Arkadaşlar iş yerinde bu konuya açıklık getiremedik sitemizde cidden bu konuda bilgi sahibi arkadaşlarımız var yardımınızı bekliyorum ..
  Sağolun... 2. #2
  Ben sanki cuma namazını kadınlar camide kılamazlar ama evde isterlerse kılabilirler diye biliyorum.
  Hem cuma namazı kılan kılmayan bütün esnafin haftada bir kez cumada buluşsunlar cumadan sonra iş için konuşulurmuş diye biliyorum.Simdi bayanlar gelicek erkekler iş konuşucak bayanlar dedikodu yapacak.şaka biyana hakikaten cuma namazını neden kadınlar kılamaz.?

 3. #3
  shadow
  cuma suresindeki ayeti;ya eyyühellezine amenu......bu ayeti celilede,hiç bir ayrım yapılmamış(Ey iman edenler, cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah'ı zikretmeye koşun ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için daha ...)ne erkek,ne kadın hiç bir ayrım yapılmamış,kim iman etmişse herkes cuma namazına

 4. #4
  Dört mezhebe göre kadınlara Cuma namazı farz değildir.Ancak kılarlarsa sahih olur ve o günkü öğle namazı üzerlerinden düşer. Yani Cuma namazı kılan bir kadının, tıpkı Cuma namazı kılan bir erkekte olduğu gibi, o günün öğle namazını kılma farziyeti üzerinden kalkmış olur. Bu şu demektir: Kadınlara Cuma namazı farz olmamakla beraber, eğer kılarlarsa namazları farz namaz derecesinde sahihtir. Bu namaz, diğer bir fariza olan o günün öğle namazını, artık farziyetten düşürür.

  Böyle olunca; kadınların Cuma namazı kılmalarına “sünnettir” diyemeyiz. Bir ibadet hüküm olarak ya farzdır, ya sünnettir. Hem farz, hem sünnet diyemezsiniz! Eğer kadınların Cuma namazı kılmalarını nafile mesabesinde “sünnet” kabul edecek olursak, bu sünnet namaz, vaktin farzı olan öğle namazı kılma yükümlülüğünü niçin düşürsün? Çünkü hiçbir sünnet ibadet, bir farz ibadeti farziyetten düşürmez.

  Bir başka husus da şudur: Kadınların Cuma namazı kılmalarını sünnet saydığımız takdirde,—her ne kadar sünnet de olsa—kadınları bir yükümlülüğün altına sokmuş oluruz. Çünkü bu sünneti yaşamak isteyen takva sahibi hanımlar hiç şüphesiz kendilerini bu yükümlülüğün içinde bulacaklardır. Sünnet olarak eda ettikleri için de, ayrıca öğle namazı kılmak gibi ikinci bir yükümlülük getireceksiniz. Ve buna da farz diyeceksiniz. Bu ise dînin “kolaylık ve rahmet” üslubuna uygun düşmez.

  Konu ile ilgili verilebilecek en güzel hükmü dört fıkıh mezhebi “ittifakla” vermişlerdir. Şöyle ki: Kadınlar Cuma namazını kılarlarsa, öğle namazını farziyetten düşüren bir “farz ibadeti” eda etmiş olurlar. Namazları “farz” olarak sahihtir. Kılmazlarsa, kendilerine Cuma namazı zaten farz değildir; bu durumda hiçbir mesuliyetleri yoktur; sadece o günün öğle namazını kılmakla yükümlüdürler.
  Böylece fıkıh mezhepleri kadınlara yeni bir mesuliyet yüklememişlerdir. Çünkü sünnette de yükümlülük getirici bir delil yoktur. Hiç şüphesiz sünnette kadınların Cuma namazını kılamayacaklarına dair de bir delil yoktur. Bu açıdan mezheplerin yaptıkları, kadınların Cuma namazı kılabilmelerine kapıyı aralık bırakmaktan ibaret olmuştur. Ama yükümlülük getirmemişlerdir; çünkü aslını sünnetten almayan bir yükümlülük dînin özü ile de, üslûbu ile de bağdaşmaz.

  Fıkıh mezhepleri konuyu genel ahlâk açısından da değerlendirmişler; kadınların Cuma namazı kılmalarını fitneye sebep olmayacak biçimde camiin ve cemaatin hazırlanması ve organize edilmesi şartına bağlamışlardır. Çünkü namazda kalp huzuru, ihlâs, huşu ve Allah korkusunu muhafaza ve takviye etmek esastır. Bu konuda dört mezhep ittifak halindedir.


  alıntı

 5. #5
  cevaplarınız için teşekkür ederim yanlız sorumu eksik belirtmişim aslında sormak istediğim soru;
  kadınlar nedne cuma namazını camide kılmaz olacaktı?

 6. #6
  dedem
  çünkü kadınlar namaz kılarken edep yerlerine bakıp iç geçiren adamlar olabilir ve bu da adamın abdestinin bozulmasına dolayısı ile namazın da boşa gitmesine sebebiyet verir. yani kadınlar evinde kılsın.

 7. #7

 8. #8
  Kadınlar Cuma namazı kılabilirler. Fakat basına yansıdığı şekliyle ulu orta değil; bunun bir adabı var, usulü var, erkânı var. Adap ve usûl çiğnenerek değil. Dinin nezaketi incitilmeden, baş göz üstüne

Benzer Konular

 1. Kadınlar Neden Mutsuz Olur
  Konuyu Açan: aris, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 03-Tem-2016, 23:16
 2. Neden Kadınlar Koyu, Erkekler Beyaz Tenli Sever?
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 172
  Son Mesaj : 06-Nis-2014, 22:47
 3. Kadınlar Erkekleri Neden Sever?
  Konuyu Açan: aris, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 79
  Son Mesaj : 31-May-2011, 15:46
 4. Kadınlar Cuma namazına alışıyor!
  Konuyu Açan: tiniminihanım, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 21-May-2011, 13:24
 5. Cuma Namazina Dair
  Konuyu Açan: Göktürk, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 27-Kas-2008, 19:02
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com