Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Thumbs up Derin Dondurucu bilgileri.. ;)

  Sebzeler Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

  Sebze ve meyvelerin daha uzun ömürlü olabilmesi ve daha sağlıklı bir şekilde tüketilebilmesi için çeşitli yöntemler ile bu ürünleri saklamak gerekmektedir. Derin dondurucu ya da buzdolaplarında sebzeler pişirilerek, haşlanarak ya da şok haşlanarak dondurulmaktadır. Ancak olgun olan sebzelerin ( soğan, kırmızı turp, tere ve kıvırcık salata) dondurulması pek de uygun değildir.Sebzelerin dondurulmadan önce temiz bir şekilde bol su ile yıkanmasın ve ardından güzelce doğranıp ambalajlanması gerekmektedir. Genel olarak dondurulma işleminde ambalaj olarak plastik kaplar, buzdolabı poşetleri ve plastik torbalar kullanılmaktadır. Burada en önemli ilke ihtiyaç duyduğunuz kadar sebzeyi dondurmak olacaktır. Hacim olarak büyük olan sebzelerin dondurucularda saklanması pek uygun değildir. Ancak bu gibi sebzelerin şok haşlama ile derin dondurucuda saklanması mümkündür.

  Şok haşlama nedir?

  Bazı sebze çeşitlerinin koku, tat ve içinde bulunan vitaminlerini korumak için uygulanan yönteme şok haşlama adı verilmektedir. Şok haşlama yapmak isteyenler şu yolları izleyebilir.Öncelikle büyük bir tencere içerisine su koyarak kaynatın. Haşlanacak sebzeler iyice yıkandıktan ve küçük parçalar halinde doğrandıktan sonra bir süzgeç içerisinde kaynayan su içerisine bırakılarak üzeri kapatılır. Ortalama 2-8 dk arası sebzeleri haşladıktan sonra sebzeler yine süzgeç yardımıyla soğuk su altında süzülür. Süzgeç içine yarım kilodan fazla sebze koymamanız gerekmektedir.


  Domates derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Genel olarak domateslerin yaz aylarında tam olgunluğa ermeye başladığı zaman donduruculara kaldırıldığını görebiliriz. Domatesler farklı çeşitler altında pazarlarda ya da çeşitli tezgahlarda yer alır. Domateslerin dondurucuda saklanabilmesi için mutfak robotuyla ince kuşbaşı şeklinde doğranarak saklanması mümkündür.Bir diğer saklama şekli ise aşağıdaki gibidir.Domateslerin öncelikle sert kabuklu olanların kabuklarını soyun. Bu işlemi daha kolay yapabilmek için domatesleri kaynar suda 2-3 dakika bekletebilirsiniz. Domateslerin sap ve çekirdek yuvalarında bulunan beyaz kısımları almayı unutmayın. Eğer satın aldığınız domatesler, aşırı sert ise birkaç gün bekleterek bu işlemleri uygulayabilirsiniz.

  Sivri biberi saklamak için en uygun yöntem;

  Sivri ya da çarliston biberlerin saplarını keserek çekirdeklerini çıkardıktan sonra kullanacağınız miktar kadarını poşetleyerek dondurucuya kaldırın. Ortalama saklama süresi 8-10 ay arasıdır.

  Kırmızı biber için uygun saklama şekli;

  Yine yaz aylarından Ağustosta kırmızı biberin olgunluğa eriştiği dönemde, ihtiyaç duyduğunuz miktar kadar satın alarak saklamak mümkündür. Kırmızı biberi saklamak için şu yöntemi uygulayabilirsiniz.Biberleri yıkadıktan sonra bıçakla delerek, önceden 200 derecede ısıtılmış fırın içerisine yerleştirin. Közlemiş olduğunuz biberlerin kabuğunu soyarak sapı ve çekirdeklerini çıkarın. Daha sonra biberleri iyice yıkayıp süzdükten sonra poşetleyip dondurucuya kaldırın. Ortalama 8-10 ay arası saklama için uygundur.

  Taze fasulye derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Yine mevsiminde almış olduğunuz taze fasulyeleri yıkayıp doğradıktan sonra 3 dakika şok haşlama uygulayın. Daha sonra musluk altında soğuk su ile fasulyeleri iyice yıkadıktan ve soğuttuktan sonra ambalajlayarak dondurucuya kaldırın. Ortalama saklama süresi 10-12 ay arasıdır.

  Salatalık derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Bir bütün olarak salatalıkları saklamak pek de uygun bir yöntem olmayacaktır. Daha verimli ve faydalı bir şekilde saklayabilmek için rendeleyerek ya da küp şeklinde doğrayarak poşetleyip dondurucuya kaldırabilirsiniz. Ortalama 1 yıl boyunca saklanması mümkün.

  Ispanak derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Ispanakları iyice temizleyip doğradıktan sonra poşetleyerek buzdolabına kaldırmanız mümkün. Derin dondurucuda 9 ay gibi bir süre ile saklanabilen ıspanaklar şok haşlama yöntemiyle de saklanabilir.

  Beyaz lahana derin dondurucu da nasıl saklanır?

  Lahanaları temizleyip doğradıktan sonra poşetleyip derin dondurucuya kaldırın. Ortalama saklama süresi 8 aydır.

  Brüksel lahanası için saklama şekli;

  Lahanaları temizleyip doğradıktan sonra şok haşlama yöntemi ile 3 dakika kaynatın. Süzüp, su altında soğuttuktan sonra poşetleyip derin dondurucuya kaldırın. Derin dondurucu içerisine 9-12 ay arası saklamak mümkün.

  Pırasa derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Pırasaları temizleyip yıkadıktan sonra doğrayın ve ihtiyaç duyduğunuz uzunlukta kısaltın. 5 dakika süre ile şok haşlama yaptıktan sonra su altında süzgeç ile soğutarak süzün ve poşetleyerek dondurucuya kaldırın. Ortalama depolama süresi 8 aydır.


  Havuç nasıl saklanır?

  Taze satın almış olduğunuz havuçları yıkadıktan sonra dilimleyerek derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Ortalama 12 ay kadar saklamak mümkün. Şok haşlama yöntemi ile de saklamak mümkündür.

  Maydanoz derin dondurucu da nasıl saklanır?

  Maydanozların sap kısımlarını temizledikten sonra, yıkayıp, süzüp ince, ince doğrayın. İhtiyaç duyduğunuz miktarı poşetledikten sonra dondurucuya kaldırın. Ortalama saklama süresi 8 aydır.

  Kereviz derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Kerevizleri yıkadıktan sonra kabuğunu soyun. İhtiyaç duyduğunuz miktarı doğradıktan sonra üzerine limon sıkın. Poşetleyip dondurucuya kaldırın. Ortalama 12 ay saklayabilirsiniz.

  Kırmızı lahana nasıl saklanır?

  İyi olan yaprakları ayırdıktan sonra iriliğe göre 2-4 parçaya bölerek ayırın. Yaprakları ince şekilde doğradıktan sonra sirkeli su içerisinde 3 dakika süre ile kaynatın. Daha sonra kaynatmış olduğunu lahanaları musluk suyu altında soğutup, poşetleyerek dondurucuya kaldırın. Ortalama saklama süresi 10 aydır.


  Enginar derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Yine mevsiminde satın almış olduğunuz enginarları temizledikten sonra kararmalarını önlemek için limonlu su içerisine yatırın. İhtiyaç duyduğunuz ölçüde saklama yerinize göre doğrayarak ya da bütün olarak saklayabilirsiniz. Ortalama saklama süresi 6 aydır. Şok haşlama yöntemi ile de saklamak mümkündür.

  Kabak nasıl saklanır?

  Sakız kabağını yemeklik olarak doğrayın, 2 dakika şok haşlama uygulayın. Soğuttuktan sonra poşetleyerek buzdolabına kaldırın. Ortalama 9 ay süreyle saklanması mümkündür.


  Kestane için uygun saklama şekli;

  Kestaneleri bıçakla çizdikten sonra dondurucu içerisinde saklayabilirsiniz. 12 aylık bir süre ile saklayabileceğiniz kestaneleri poşetlemeyi unutmayın.

  Nohut dondurucuda nasıl saklanır?

  Nohutları düdüklü tencerede 30 dakika süre ile haşladıktan sonra süzüp soğutun. Bir su bardağını dolduracak kadar nohutu bir poşet içerisine koyarak dondurucuya yerleştirin.

  Yeşil mercimek dondurucuda nasıl saklanır?

  Mercimek haşladıktan sonra soğutup, çorbalık poşetler halinde dondurucuya kaldırılabilir. 3-4 ay’da bir bu şekilde saklama yapmanız yeterlidir.


  Ekmek dondurucuda saklanabilir mi?

  Mayalı köy ekmekleri, fırın ekmekleri, lavaş, yufka, bazlama gibi ekmekleri dondurucuda saklamak mümkündür. Bu ekmekleri taze olarak poşetleyerek dondurucuya kaldırabilirsiniz. Depolama süresi yufkada 3 ay diğer ekmeklerde ise 4 aydır.

  Sarımsak derin dondurucuda nasıl saklanır?

  Sarımsak için uygun saklama şekli;

  Sarımsakları, streçe sararak dondurucuya kaldırabilirsiniz. Sarımsakları kullanmak için, dondurucudan çıkardıktan sonra su içerisinde çözmeniz yeterli. Taze sarımsak çıkana kadar bu şekilde kullanmak mümkündür.


  Uyarılar:

  • Saklayacağınız ürünlerin poşetine ambalajlandığı tarihi yazmayı unutmayın. Bu tarih saklama süresi içerisinde dikkat edilmesi gereken süreyi belirleyecektir.  • Dondurucudan çıkarmış olduğunuz sebzeleri, su içerisinde çözerek kullanmayin. bir kac gun once cikarip buzdolbinda cozulmsini bekleyin. en saglikli yontem budur,, 2. #2
  teşekkürler canım benim her kadının şimdi derindondurucusunda domatesler biberler yeşil fasulyeler bezelyeler yerini almıştır

 3. #3
  Alıntı Firuzan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  teşekkürler canım benim her kadının şimdi derindondurucusunda domatesler biberler yeşil fasulyeler bezelyeler yerini almıştır
  ne buyuk bir nimet su derin dondurucu..

Benzer Konular

 1. Yas Maya ve Derin Dondurucu
  Konuyu Açan: yesil, Forum: Turşu, Salata & Yumurta Yemekleri.
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 19-Eki-2010, 00:20
 2. Reiki Seviyeleri Ve Bilgileri
  Konuyu Açan: sirius, Forum: Enerji Sistemleri (Reiki, Feng Shui vb).
  Cevap: 43
  Son Mesaj : 10-Şub-2010, 11:41
 3. Derin Gevşeme
  Konuyu Açan: fortuneteller, Forum: Meditasyon ve Yoga.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13-Şub-2008, 11:48
 4. Atamızın Künye Bilgileri
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Atatürk.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 07-Şub-2008, 00:37
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com