5 Sayfadan 2. İlkİlk 1234 ... SonSon
Toplam 42 sonuçtan 11 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #11
  aylin1965
  Şimdi duamızın kabul olup olmadıgını nasıl anlayabiliriz anlayabilirmiyiz?

  konusuna gelelim, evet kısmende olsa bunların işaretleri vardır anlarız nasıl peki, Eğer yaptıgımız dua kabul olmuş ise yukarda saydıgım işlemler de bir aksilik olmaz her şey yolunda gider kendinizi bir hoşluk içinde ağlamak istersiniz dolarsınız dokunsan boşalarak ağlıyacak gibi hisse kavuşursunuz veya yücudunuzda her hangi bir yerde seğirme belirtileri olur yada duadan sonra güzel tatlı bir yorgunluk uyku uyuma istegi oluşur bunun gibi işaretler duanızın kabul olacagına işaretlerdir kendinizi dinlediginizde bunları çok güzel hissedersiniz.
  .........................................

  verdigin bilgiler icin tesekkurler 2. #12
  heves54
  allah razı olsun bilgilendirdiğin için

 3. #13
  yıllar
  Allah razı olsun çok güzel yazmışsınız.

 4. #14
  yazin icin cok sagol. benim sorum su: bazen dua ederken degil de, dua bitiminden bir kac dakika sonra aglamakli oluyorum. Bazen de dua edisimden yaklasik 1 saat sonra titreme ile agliyorum. sanki beynimdeki hersey siliniyor, bir tek Allah sevgisi ile fatih kaliyor. Bunlar duamin kabulune mi isaret? Yoksa artik benim mazhar osman'da uzun sure misafir edilmem gerektigine mi?
  Bunca zaman ettigim her duanin arkasindan ben fatih'i cok sevmeye basladim ama esas amac ve niyet fatih'in beni sevmesiydi. ben bir yerde yanlislik mi yapiyorum?

 5. #15
  herkul
  yola devam...........

 6. #16
  aylin1965
  insan bu ve benzeri seylerle duasinin kabul edildigini hissedebiliyor en onemlisi icinde bir huzur duyuyor
  dileginin gerceklesmesi konusu ise elinden geleni yapip duanida yaptiktan sonra gerisini allaha birakip tevekkul etmeliyiz
  dilegimiz oluyorsa ne ala ama olmuyorsa bizim bilmedigimiz bir sebeple olmadigini yada olmasi icin zaman gerektigini dusunuyorum
  duada israrci olmaliyiz ama dilekte israrci olmamaliyiz tabi bu benim nacizane fikrim

 7. #17
  dua ve duanın kabul anları ve günleri

  Resulüm; ) Deki:

  "Duanız olmazsa, Rabbim size ne diye değer versin?..." (Furkan: 77)

  Dua; Kişinin kendi aczi yetini anlayarak dünya ve ahrete ALLAH’u tealaya muhtaç olduğunu bilmesi, ihtiyaçlarını tek olan mabuttan dilemesidir.

  Eğer kullarım beni senden sorarlarsa şüphesiz ki ben, çok yakınım. Bana dua ettiğinde, dua edenin duasını kabul ederim. O halde benim emrime uysunlar ve bana iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler. (Bakara:186)

  DUANIN ADABI

  1. Duayı ALLAH’ın adı ile, Rasüllüllah (S.A.V) e salavat ile açmalı. Peygamber Efendimiz (S.A.V) bütün dualarına şöyle başlardı.
  "En Yüce çok çok bağışlayan Rabbimin şanı büyüktür. Onu noksanlıklardan tenzih ederim. (Ahmet bi Hambel)
  2. Mübarek zamanlar seçmeli. (Kadir geceleri gibi)
  3. Mübarek anları seçmeli. (Secde anı, Yağmur yağarken)
  4. Kıbleye dönüp ellerini kaldırmalı ve sonunda ellerini yüzüne sürmeli.
  5. Ne çok sessiz nede bağırarak ikisinin arasında bir sesle dua etmeli.
  6. Yalvararak, korkarak dua etmeli.
  7. İçinden geldiği gibi dua etmeli. Peygamber Efendimizden sahih olarak nakledilen dualar tercih edilmeli.
  8. Kabul olunacağına kesinlikle inanıp bundan şüphe etmemeli.
  9. Israrla dua etmeli. Duada acele etmemeli.
  10. En önemlisi de tövbe etmek, kul hakkını geri iade etmeli ve ALLAH (C.C.)’a yönelmeli. (İmamı Gazelinin İhyasından)

  DUANIN KABUL OLUNACAĞI ZAMAN VE MEKANLAR

  * Bütün kandiller
  * Ezanla kamet arası
  * Zorluk halinde, secde anında
  * Yolculuk ve hastalık hallerinde
  * Yağmur yağarken
  * ALLAH katında cihat etmek için saf tutulurken
  * Tüyler ürperdiğinde
  * Kabe-i Muazzama görüldüğünde.
  * Üç Mescide (Mescid-i Haram, Mescid-i Nebevi, Mescid-i Aksa)
  * Perşembeyi cumaya bağlayan gece.
  * Çarşamba günü öğle ve ikindi arası.

  Bana dua edin kabul edeyim. (Mümin 60)

  Duadan başka hiçbir şey daha şerefli değildir. (Ebu Hureyre (R.A)’den Tirmizi)

  Peygamber (A.S.) şöyle buyurur "yatağına girince Ayetel Kürsi yi sonuna kadar oku. ALLAH’tan bir koruyucu devamlı seninle beraber bulunur, sabaha kadar şeytan sana asla yaklaşamaz." (Buhari, Vekale 10)

  Peygamber Efendimiz (S.A.V) şöyle buyurmuştur:

  * Dua ibadetin özüdür.
  * Dua mü minin silahıdır.

  --------------------
  konusuna gelelim, evet kısmende olsa bunların işaretleri vardır anlarız nasıl peki, Eğer yaptıgımız dua kabul olmuş ise yukarda saydıgım işlemler de bir aksilik olmaz her şey yolunda gider kendinizi bir hoşluk içinde ağlamak istersiniz dolarsınız dokunsan boşalarak ağlıyacak gibi hisse kavuşursunuz veya yücudunuzda her hangi bir yerde seğirme belirtileri olur yada duadan sonra güzel tatlı bir yorgunluk uyku uyuma istegi oluşur bunun gibi işaretler duanızın kabul olacagına işaretlerdir kendinizi dinlediginizde bunları çok güzel hissedersiniz.

  dedikleriniz doğru ama bazende insan sıkıntı nedeniyle yani dua ederken ümitsizliğe düşüdüğü andada bu hisleri yaşayabiliyor.

  paylaşım için çok teşekkür ederim.
  sağolun

 8. #18
  larant
  çok güzel bir paylaşım emeğine sağlık

 9. #19
  DUANIN KABUL EDİLMEYECEĞİNDEN ENDİŞE ETMEK  İnsanın hayatı boyunca almış olduğu telkinler, zamanla hayatın akışı içerisindeki inanılmaz mucizeleri göz ardı etmesine neden olur. Bu yüzden birçok insan, dünyadaki olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde işlediğine zamanla kendisini inandırır. Aslında Allah'ın varlığına inanmıyor değildir, en azından bunu kesin olarak reddetmemektedir. Ancak dünyanın Allah'tan bağımsız olarak işlediğini, O'nun olayların akışına hiçbir müdahalesinin olmadığını, ya da "mucizeler" aracılığıyla binlerce yılda bir müdahale ettiğini düşünür.

  Allah'ı gerektiği gibi takdir edemeyen bu insan, doğal olarak Allah'ın dualara icabet eden sıfatını da kavrayamaz. Dua etse bile Allah'ın duasına icabet edeceğinden şüphe içindedir.
  Oysa mümin dua ettiği zaman Allah'ın kendisini işittiğini ve duasına her ne şekilde olursa olsun icabet edeceğini bilir; çünkü olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde değil, Allah'ın belirlediği kadere göre geliştiğinin, O'nun dilediği şekilde yürüdüğünün farkındadır. Bu nedenle, duasına karşılık görmemek gibi bir kuşkusu yoktur. Bu samimi ruh haliyle dua edenin duasını da Allah makbul görür ve kabul eder. Allah, Kuran'da şöyle buyurmaktadır:
  Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)
  Allah, başka ayetlerde de "... sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisine dua ettiği zaman icabet eden..." (Neml Suresi, 61-62) olarak bildirilir ki, bu da yine samimi duaların Allah Katında mutlaka karşılık göreceğinin ifadesidir.
  Dolayısıyla duayı, Allah'ın yardımından kuşkuya düşmeden, kabul olacağına kesin olarak iman ederek dile getirmek gerekir. Aksi bir tutum içinde bulunan, yani Allah'ın icabetine karşı kuşku ile yaklaşan kişi ise, daha başlangıçta Kuran mantığı ile ters düşmüştür.
  Bu nedenle dua eden kişinin sahip olması gereken en temel iki özellik, Allah'a karşı samimiyet ve güvendir. Allah kullarının Kendisine yakın olmasını ister. Samimi bir ruh hali içinde istenen güzel şeylere karşılık verir. İnsanı sadece bir su damlasından yaratan, yeryüzünü yoktan var eden Allah için, herhangi bir kişinin duasına karşılık vermek çok kolaydır. Yapılması gereken tek şey inançla ve sabırla istemektir.
  Dua konusunda belki de en büyük tehlike, kabul olmayacağı endişesiyle dua etmekten vazgeçmektir. Bu, pek çok yönden hatalı, hatta cahilce bir tavırdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ayetlerde vurgulanan "duaya icabet" bir şeyin "aynen gerçekleşmesi" anlamına gelmez; çünkü insan, daha önce de belirttiğimiz gibi, bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah'tan talep ediyor olabilir. "İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir" (İsra Suresi, 11) ayeti, bu durumu açıklamaktadır.
  Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesinin veya tamamen farklı bir şekilde icabet edilmesinin bir nedeni, Allah'ın insanları imtihan etmesi de olabilir. Allah, kullarının sabrını denemek ve onları olgunlaştırmak için vereceği nimetleri belirli bir hikmete göre belirli sürelerin sonunda verebilir.
  Bu ve benzeri nedenlerden ötürü duada istenilen herşeyin hemen gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Büyük İslam alimi Bediüzzaman'ın belirttiği gibi, Allah dua konusu olan şeyin daha azını verebilir, belki de mükafat olarak daha fazlasını verebilir, ya da yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü hiç vermeyebilir. Ancak her durumda da Allah Kendisine dua edenin duasına icabet etmiştir.
 10. #20
  yemliha
  * Tüyler ürperdiğinde bunu hiç duymamıştım nedenini bilen varmı?


  Allah razı olsun cok guzel bır konu

5 Sayfadan 2. İlkİlk 1234 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Dua nın Kabul Olması İçin
  Konuyu Açan: lahalel, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14-Oca-2013, 11:55
 2. Birseyin nasibimizde olup olmadigini nasil anlariz.?
  Konuyu Açan: pikoli, Forum: Havas & Hüddam Soru ve Yardım.
  Cevap: 27
  Son Mesaj : 28-Kas-2010, 00:27
 3. Büyü Yapanın Kim Olduğunu Nasıl Anlarız?
  Konuyu Açan: adana01, Forum: Büyü İle İlgili Soru ve Yardım.
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 17-Eki-2008, 10:11
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com