Yeni Bilgisayar Alacaksınız veya Bilgisayarınızı Değiştireceksiniz, PC nin Özelliklerine Baktınız Ekran Kartı Tipi Açıklamasında Bazılarında Paylaşımlı Hafıza Yazıyor Bazılarında Paylaşımsız Hafıza.
Peki Nedir Bu Paylaşımlı ve Paylaşımsız Hafıza. Hangisini Seçmeliyim Hangisi Benim İçin Daha İyi.. Birde Yarısı Paylaşımlı Hafıza Varmış O Nedir.
Paylaşımlı Hafıza : Ekran Kartının Anakart Modeliyle Tümleşik (Birleşik) Yani Entegre Olan Ekran Kartlarıdır. Bu Tarz Kartların Anakart Üreticisi Tarafından Onboard Olarak Üretilen Kullanılan Durumdur. Paylaşımlı Hafızalı Ekran Kartlarında, Anakartta Entegre Olan Ekran Kartı Bellek İhtiyacını Bilgisayarın Kendi RAM ‘inden Karşılar. Oyun Oynarken Bu Durumda RAM’e Daha Fazla Yük Biner. RAM’inizde Düşükse Oyun Kalitesinde Düşme Olur, PC de Kitlenmeler Olabilir, Çözünürlükte Kötülük Olabilir.
Paylaşımlısız Hafıza : Alacağınız Bilgisayarda Bu Tarz Bir Durum Varsa, Ekran Kartı Anakartta Entegre (Tümleşik, Birleşik) Değildir Demektir. Ayrı Bir Ekran Kartı Vardır Böylelikle Ekran Kartı Sistemin RAM’ine Yüklenmez Kendi Mevcut RAM’ini Kullanır. Genelde Bu Tarz Ekran Kartlarında 512 MB, RAM Vardır.
Yarısı Paylaşımlı Hafıza : İki Durumun Haricinde Bazı Ekran Kartları Hem Kendi RAM’ini Kullanır Hemde Bilgisayarın RAM’inden Kendine Biraz Yer Ayırır.

alıntı