Sabırsızlıkla intibak zamlarına kavuşmayı bekleyen emeklilerin gözü aydın... SGK, güncelleme çalışmasını Ekim'de tamamlayacak; eksik maaş aldığı belirlenen emeklilere ise toplu ödeme yapılacak
2000 yılından önce emekli olanları ilgilendiren intibak çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon kişinin yararlanacağı intibak zammında, emeklilerin prim günü ve göstergeleri dikkate alınarak belirlenecek intibak farklarına yönelik yapılan çalışmalar, tüm hızıyla sürüyor.Emeklilerin dosyalarını inceleyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) personeli, gece-gündüz mesai yaparak bilgileri güncelliyor. Bugüne kadar dosyaların yüzde 90'ına yakın bölümününgüncellendiği belirtilirken, yapılan çalışmaların Ekim ayı sonunda tamamlanacağı bildirildi.
EKSİK MAAŞ ALANLARA...
İntibak zammına ilişkin dosyaların incelemesi sürerken, yaklaşık 5 bin emeklinin maaşınınyanlış hesaplanması konusunda da detaylar ortaya çıkıyor. Bu rakam, intibaktan yararlanacakemeklilerin bilgilerinin bilgisayara aktarılmasıyla netlik kazanacak. 2000 yılı öncesindekibaşvuruların manuel sistemle yapılması nedeniyle, maaşlarda yanlışlık yaşandığı belirtildi.Yetkililer, bu yanlışlığın aylık bağlama oranlarının hatalı girilmesi gibi nedenlerden kaynaklandığını ifade ederken, bu durumdaki emeklilere önemli bir müjde geldi. Eksik aylıkaldığı belirlenen emeklilerin maaşında, intibak zamlarının dışında ekstra bir iyileştirme yapılacak! Ayrıca eksik maaş alanların eksik kısımlarının topluca ödenmesi de gündemde. Yıllarca hatalıişlem sonucu eksik maaş alan emeklilerin yüzü bu uygulama ile gülecek.

Kaynak: Takvim