2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 13 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Exclamation Evde Kedi Beslenir mi?

  Merhaba. Bu sorunun yanıtını merak ediyorum. Ben önceleri köpeklerin yanından geçerken korkudan altıma ederdim ama şimdi mahallemizdeki 3 yavru köpek sayesinde bu fobimi tamamen ortadan kaldırdım. Yaklaşık 3-4 aydır sokakta bu yavrucuklara bakıyorum. Binanın kapısından adımımı atar atmaz 3 ü birden koşup üstüme atlayıp oynuyorlar benlen. Böyle olunca onlarla daha fazla vakit geçirmek istiyorum. Çünkü biraz da asosyal biriyim,(biraz da psikolojik sorunlarım var ve bu hayvanlar bana terapi gibi geliyor) insanlarla kaynaşmayı pek sevmem, sağolsun hayvanlar insanların bana veremediklerini veriyorlar. Ben de bu güzel mahlukları çevremde, evimde görmek istiyorum. Evde köpek beslemek bildiğim kadarıyla dinimizde yasak. Yasak değil ama beslersem eğer birçok güzelliklerden mahrum kalacağıma adım gibi eminim. Zaten salya, tüy, kaka vs. bunlar bırakın melekleri insanların girmesini bile zora sokuyor. Ama kediler.. Onları da çok seviyorum en az köpekler kadar. Yine bildiğim kadarıyla dinimiz kedilere köpeklere nazaran daha ılımlıdır. Efendimizin de müezza adında bir kedisi varmış. Ne kadar doğru bilemiyorum ama yine de kedi necis hayvan değildir deniyor. Salyası yok, kendisi küçük.. bakımı fazla zahmetli de olmaz diye düşünüyorum. Ama yine de merak ediyorum, ibadete engeli varmıdır, melekler girer mi vs. çünkü bunlar benim ve ailem için çok önemli şeyler. Neredeyse her odada ayet var acaba sakıncalı olur mu? Bilenler aydınlatırsa çok sevinirim! 2. #2
  Alıntı bjksaid92 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba. Bu sorunun yanıtını merak ediyorum. Ben önceleri köpeklerin yanından geçerken korkudan altıma ederdim ama şimdi mahallemizdeki 3 yavru köpek sayesinde bu fobimi tamamen ortadan kaldırdım. Yaklaşık 3-4 aydır sokakta bu yavrucuklara bakıyorum. Binanın kapısından adımımı atar atmaz 3 ü birden koşup üstüme atlayıp oynuyorlar benlen. Böyle olunca onlarla daha fazla vakit geçirmek istiyorum. Çünkü biraz da asosyal biriyim,(biraz da psikolojik sorunlarım var ve bu hayvanlar bana terapi gibi geliyor) insanlarla kaynaşmayı pek sevmem, sağolsun hayvanlar insanların bana veremediklerini veriyorlar. Ben de bu güzel mahlukları çevremde, evimde görmek istiyorum. Evde köpek beslemek bildiğim kadarıyla dinimizde yasak. Yasak değil ama beslersem eğer birçok güzelliklerden mahrum kalacağıma adım gibi eminim. Zaten salya, tüy, kaka vs. bunlar bırakın melekleri insanların girmesini bile zora sokuyor. Ama kediler.. Onları da çok seviyorum en az köpekler kadar. Yine bildiğim kadarıyla dinimiz kedilere köpeklere nazaran daha ılımlıdır. Efendimizin de müezza adında bir kedisi varmış. Ne kadar doğru bilemiyorum ama yine de kedi necis hayvan değildir deniyor. Salyası yok, kendisi küçük.. bakımı fazla zahmetli de olmaz diye düşünüyorum. Ama yine de merak ediyorum, ibadete engeli varmıdır, melekler girer mi vs. çünkü bunlar benim ve ailem için çok önemli şeyler. Neredeyse her odada ayet var acaba sakıncalı olur mu? Bilenler aydınlatırsa çok sevinirim!
  okuyunuz:

  Hanefilere göre köpek elbiseye sürtünürse o elbiseyle namaz kılınır. Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir.

  “İçinde köpek bulunan eve rahmet meleklerinin girmeyeceği, ev sahibinden her gün bazı sevapların azalacağı, ancak av, sürü ve bekçilik gibi ihtiyaçlar için köpek beslemenin caiz olduğu” gibi hadis-i şerifler vardır. Ayrıca salya ve tüyleri her tarafa bulaşacağından ibadetlerimize ve sağlığımıza zarar verme ihtimali de vardır. Bu sebeple ihtiyaç yoksa evde köpek bulundurmak doğru değildir. İhtiyaç yokken evde köpek beslemek haram değildir fakat hafif mekruhtur. Hukuk dilinde buna “tenzihi mekruh” denilir.

  Ancak bununla beraber köpek bulunan evde yaşanır, kılınan namazlar ve yapılan ibadetler de geçerlidir. Yeter ki kıldığımız yer veya seccade temiz olsun.

  Resûl-i Ekrem (sav) şöyle buyuruyor: "Av, tarla, bahçe, sürü köpekleri müstesna olmak üzere köpek besleyen kimsenin sevabından her gün bir miktar eksilir."( Buhari, Zebaih, 6; Müslim, Müsakat, 46,50,56-58)

  Köpek bulunan eve melek girmediğini bildiren hadisler de göz önünde bulundurulduğunda, koruma ve avlanma gibi bir ihtiyaç bulunmadan evlerde köpek beslemek İslamda menedilmiştir.Çünkü;

  a) Köpek besleyecek kadar imkanı olanların bakım ve harcamalarına yoksul ve kimsesiz insanlar daha layıktır.

  b) Tıbbın kesin açıklamalarına göre köpeklerden insanlara geçen birçok hastalık vardır.

  c) Köpek yoldan gelip geçeni, misafiri korkutur, rahatsız eder. (Günlük Hayatımızda Helaller ve Haramlar, Hayreddin Karaman, İz Yayıncılık)

  İçinde köpek bulunan eve meleklerin girmemelerinin sebebi onların pis kokmaları, pislik yemeleridir. Bundan dolayı gereksiz yere köpek edinen kimse evine melek girmekten mahrum bırakılmak suretiyle cezalandırılmıştır. (Nevevî, Şerhu'l-Müslim, Kahire 1347-49/1929-30, XIV, 84; Aynî, Umdetü'l-Kârî, Kahire 1348, XV, 139).

  Hanefilerde esas olan, köpeğin bizatihi necis olmadığıdır, zira korunma ve avlanmada ondan yararlanılmaktadır. Domuz ise bizatihi necistir. Kurandaki "O pistir" ayetinden kasıt domuzdur.

  Yalnız, köpeğin ağız suyu veya salyası ve tersi necistir. Vücudunun diğer yerleri buna kıyas edilmez. Ağzını kaba sokarsa kab yedi defa yıkanır. Resulullah (as) buyurdu ki: Köpek sizden birinin kabından içerse, onu yedi defa yıkasın. Ahmed ve Müslim'de: "Köpeğin ağzını soktuğu sizden birinin kabının temizliği, ilki toprakla olan yedi defa yıkamaktır. (Ahmed, Buhari, Müslim)

  Malikilere göre: İster beslenmesine izin verilen bekçi ve çoban köpeği olsun, isterse başka köpek, mutlak olarak temizdir. Sadece ağzını soktuğunda meşhur olan görüşe göre taabbüden yedi defa yıkanır. Ayağını veya hareket ettirmeden dilini soksa veya salyası düşse yıkamak gerekmez.

  Şafii ve Hanbelilere göre: Köpek domuz ve onlardan türeyenler, bunların artığı, teri necistir. Bunlarla kirlenen eşya biri toprakla olmak üzere yedi defa yıkanır. Önceki hadise binaen ağzının necaseti sabit olursa, geri kalan kısım da öncelikle öyledir. Zira ağzı fazla soluduğu için en temiz yeridir. (Bk. İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli)
  kedi hakkında:

  Değerli kardeşimiz;
  Üzerinizde kedinin kılının bulunması veya kedininin elinizi yalaması namaza engel değildir.

  Eti yenmeyen hayvanların idrarları, ağız salyaları ve tersleri, galiz necâsetten sayılmıştır. Ancak eti yenmeyen hayvanlardan çaylak, kartal, atmaca gibi kuş cinsinden olanların pislikleri, hafif necâsetten sayılmaktadır.
  Eti yenmeyen hayvanlardan, sadece kedinin salyası ve artığı temiz kabul edilmiştir.
  Kedi, insanlarla çok düşüp kalktığından, ev eşyasına her zaman dokunduğundan ve insanın elini, ayağını, elbisesini.. yaladığından, insanlara güçlük olmaması için, Allah Teâlâ onun salyasını ve ağzını pis saymamıştır. Böylece biz kullarına büyük bir kolaylık kapısı açmıştır. Nitekim Resûlüllah Efendimiz (asm), bir hadîs-i şeriflerinde şöyle buyurmuştur:
  "O (kedi) pis değildir. Ancak o sizin etrafınızda çok dolananlardandır." (Nesâî, Tahara, 54; İbn Mâce, Tahara, 32)
  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. #3
  Bence evinde bi kedi olsun..Hatta bazı sitelerde sahipsiz yavruları sahiplendirmek için veriyorlar..Eğer iyi bakacağına eminsen, -satın almadan- bir kedi edinebilirsin..Hem o sahipsiz kalmaz hem de sen bi dost kazanmış olursun..

 4. #4
  kedilerin peygamberimiz tarafından dualı oldukları rivayet edilir.ve çok ilginçtir sahiplerini kendileri seçerler.
  ibadete engel olduguna dair hiç bir şey okumadım.temizligine dikkat ederseniz evde bakılabilen en kolay hayvan.hemde iyi bir arkadaş

 5. #5

 6. #6
  Îکє†
  kedi dünyanın en sevimli, en temiz en dost canlısı hayvanı

  kesinlikle bi kedi edinmelisin bakımı da çok kolay, tuvalet sorunları yok artı bizden bile temiz hayvanlar...

  ama lütfen gidip de bi petshoptan cins kedi falan alma... sokak ve barınaklar sahipsiz yavrularla dolu... bi tanesini kurtar... ben 4 yıl önce öle yaptım, şuan 4.5 yaşında inanılmaz yakışıklı bi tekir

 7. #7
  Alıntı Îکє† Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kedi dünyanın en sevimli, en temiz en dost canlısı hayvanı

  kesinlikle bi kedi edinmelisin bakımı da çok kolay, tuvalet sorunları yok artı bizden bile temiz hayvanlar...

  ama lütfen gidip de bi petshoptan cins kedi falan alma... sokak ve barınaklar sahipsiz yavrularla dolu... bi tanesini kurtar... ben 4 yıl önce öle yaptım, şuan 4.5 yaşında inanılmaz yakışıklı bi tekir
  Katılıyorum .Kedileri sevelim

 8. #8
  Duydum ki Ebu Hureyre lakabdir. O kedileri cok seviyordu, hep kucucuk kedileri yaninda getiriyordugu icin onlara Ebu Hureyre (kedi babasi lakabi verdiler).
  Bir de okudum ki Peygamberimiz s.a.v.s. namaza gidecekti ama kiyafet bir parcasinda kedi uyumustu, ve kedi uyandirmamak icin su kiyafet parcasi kesti. O namaza gitti, kedicik uyurken kaldi.
  Fakat bu hadisi Turkcede bulamadim...

 9. #9
  Alıntı Mirzoska Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Duydum ki Ebu Hureyre lakabdir. O kedileri cok seviyordu, hep kucucuk kedileri yaninda getiriyordugu icin onlara Ebu Hureyre (kedi babasi lakabi verdiler).
  Bir de okudum ki Peygamberimiz s.a.v.s. namaza gidecekti ama kiyafet bir parcasinda kedi uyumustu, ve kedi uyandirmamak icin su kiyafet parcasi kesti. O namaza gitti, kedicik uyurken kaldi.
  Fakat bu hadisi Turkcede bulamadim...
  evet ebu hureyre (radıyallahu anh) için söylenen doğrudur.
  ------------------------------------------------------------------
  Ya Eba Hir!

  Ey Kedicik babasi!

  Merhametin çok, kibrin yoktu senin.

  Bir gun yolda bir kedicik bulmuş, onu kaftanına sarmıştın.

  Sen biliyordun ki; yerdekilere merhamet etmeyene göktekiler de merhamet etmezdi.

  Rasulullah (s.a.s.) gordu seni. Dedi: "Nedir o taşıdığın?"

  "Kedicik" dedin mahcup bir edayla. "Küçük, sevimli bir Kedicik."

  "Ey Ebu Hir! Allah sana selamet versin!"

  Allah seni korusun, kollasın!

  Sağliğinda Rasulullah'ın (s.a.s.) yanından hiç ayrılmadın,

  Sen ne vefali dosttun,

  Allah (c.c.) da seni cennetinde O'nun (s.a.v) yanindan ayirmasin.

  Efendimiz'in (s.a.s.) yanına giderken:

  "Ey uzun ve mutlu gece, Küfürden azat oldugu için huzurlu gece..." diye mırıldanıyordun.

  O sirada karsına bir genç çikti ve:

  "Ey Ebu Hureyre!" dedi.

  "Ey Ebu Hureyre! Bu genç senin kölendir." deyince,

  Uzun ve mutlu gecede sadece sen degil herkes hür olmalıydi.

  Allah'ın huzurunda herkes birdi.

  Ustünluk yalniz ve yalniz takva ileydi.

  Herkes hür olmaliydi.

  "Onu azat ettim. O artik özgürdür." dedin.

  Acikmıştın..

  Yiyecek hiçbir şeyin yoktu..

  Açliktan karnına taş bağlamiştın.

  Yol üzerinde duruyor, gelen geçene ayet okuyordun ve onların seni evlerine davet etmelerini umuyordun.

  Ama kimse sana aldırış etmiyordu.

  Belki de çoğu ayni durumdaydi.

  Çoğu açti ve yiyecek bir şey bulamiyordu.

  Sonra az ileride bir nur belirdi.

  Gözleri güneş gibi aydınlık, yüregi ummanlar gibi geniş bir nur.

  Efendiler Efendisiydi gelen.

  Kainatın gülü,

  Gönüllerin Sultani,

  Dertlilerin dermaniydi.

  Allah'ın Habibi, Muhammed Rasulullah'ti...

  Durdu. Bir müddet okuduğun ayetleri dinledi ve "Benimle gel ya Eba Hir!" dedi.

  Rasulullah'ın (s.a.s.) evinde birkaç bardak süt vardi.

  Rasulullah (s.a.s.) sordu;

  "Bu nereden geldi?"

  "Falancanın hediyesi" dedi evdekiler.

  Rasulullah (s.a.s.), senden 'Ehl-i Suffe'yi çagirmani istedi

  Ehl-i Suffe, Islam misafirleriydi.

  Ehl-i Suffe, hayatlarını Peygamberin medresesinde ilim öğrenmeye adamiş kimselerdi.

  Ehi-i Suffe, seçkin kimselerdi,

  Ehl-i Suffe, daima Mescid-i Nebevi'de bulunur, ilim ve ibadetle ugraşırlardi.

  Ehl-i Suffe, Kur'an tahsil eder, her zaman Peygambere yakin olurlardi.

  Ve sen Ehl-i Suffedendin...

  Onların oldugu gibi, senin de bakimini Rasulullah (s.a.s.) ustlenmişti.

  Sen acikınca Mescid-i Nebevi'ye gider, Rasulullah'a (s.a.s) bakardin.

  O (s.a.s.), anlardi.

  "Gel Ya Eba Hir!" derdi.

  "Gel!"

  Hatta bir ara Rasulullah'ın (s.a.s.) minberi ile Hz. Aişe'nin odasi arasında saralı hasta gibi bayilma nöbetleri geçiriyordun. Etrafta birikenler, "Bu adam delirmiş olmali!" diye konuşuyorlardi.

  Oysa ki ne deliydin ne de hasta.

  Sen, açliktan bu hale gelmiştin ya Eba Hir!

  Açlik senin imtihanındi.

  Ama hep kazandin ya Eba Hureyre!

  Hep kazandin.

  Beytullah'i tavaf ediyordun.

  Hem dua ediyor, hem şükrediyordun.

  Ve bir yandan da şöyle diyordun:

  - "Karnimdan ötürü bana yaziklar olsun! Doyurdugum zaman

  beni sıkıstırıp boğar. Aç biraktigimda ise şikayet edip durur."

  Hastaydin.

  Bir yandan tir tir titriyor, diğer yandan agliyordun.

  Gözyaşlarını tutamiyor, için için yaniyordun.

  Niçin ağlıyorsun diye soranlara;

  "Sizin şu dünyaniz için ağlamiyorum." dedin.

  "Sizin şu dünyaniz için aglamiyorum. Yolculugum uzun ve zorlu geçecegi için ağlıyorum. şimdi azigim çok az. Cennet ve cehennemin kiyilarındayim. Beni hangisinin çekip alacağını bilemiyorum."

  Bir gün Peygamberimizin huzuruna gidip;

  "Ya Rasulallah (s.a.s.)!" dedin.

  "Annemi islam'a davet ediyorum, bir turlü kabul etmiyor. Bu gün de Müslüman olmasını söyledim. Bana hoş olmayan sozlerle karşılık verdi, kabul etmedi. Hidayete kavuşmasi için dua buyurunuz."

  Rasulullah (s.a.s.), dua etti, sen 'amin' dedin.

  Rasulullah (s.a.s.), dua etti, melekler ‘amin ‘ dedi. .

  Rasulullah (s.a.s.) dua etti, annen hidayet buldu.

  Rasulullah (s.a.s.) dua etti, sen ağladın...

  Ebu Hureyre! : Can Ebu Hureyre!

  Senin için, "Ebu Hureyre, ne kadar da çok hadis rivayet ediyor. Ne Muhacir, ne de Ensar'dan hiç kimse onun kadar hadis rivayet etmedi." diyorlar.

  "Ne dersin ya Eba Hureyre?" dediklerinde,

  "Doğru!" dedin.

  "Doğru!"

  "Muhacir kardeslerim çarşılarda gezerken, Ensar kardeslerimse mallarıyla meşgul olurken, ben zavallı bir fakir olarak, karın tokluğuna Peygamber'in (s.a.s.) peşini birakmiyor, kimse yokken bile O'nun yaninda bulunuyordum."

  Bir ara Hz. Aişe validemiz, seni yanına çağırıp, görmedigi bazi hallerin, duymadigi bazi rivayetlerin hesabinı sormak istemişti.

  Sen de "Ey Anacigim!" dedin. "Ey Anacigim! Anam babam sana feda olsun!"  "Ayna, sürme ve güzel koku gibi şeyler beni oyalayip da bu rivayetleri Rasulullah'dan (s.a.s.) duymama engel olmadi." deyince, Aişe validemiz;

  "Tamam" dedi. "Tamam, belki de oyledir."

  Sen ve arkadaslarin oruç tuttuğunuzda hep mescitte kalir,

  Hep orada vakit geçirir ve "Biz orucumuzu tertemiz tutuyoruz!" derdiniz.

  Siz tertemizdiniz.

  Melekler kadar saf, Ciçekler kadar zariftiniz.

  Çarşıdan ailenin yanına geldiginde,

  "Yanınızda yiyecek bir şey var mi?" diye sorardın.

  Onlar, "Hayir, yok!" derlerse,

  "Ben zaten oruçluyum." derdin.

  Sen Rasulullah'tan duymuştun ki;

  "Oruçlunun iki mutluluğu vardir:

  Biri iftar ettiği an, digeri Rabbine kavuştugu andir."

  Sen iki mutlulugu da birden yaşamak istiyordun,

  Sen iftarını cennet yamaçlannda yapmak istiyordun

  Zaten yaşadiğın sürece doya doya bir iftar yapamadın

  Dunya sana kement vuramadi,

  Sen fakirdin ama zenginligi O'na (s.a.s.) teslimiyette buldun. .Sen bulacağın her şeyi O'nda (s.a.s.) buldun. Sen Ehl-i Suffe'dendin.

  Sen Rasulullah (s.a.s.) dostu,

  Sen melekler kadar temizdin.

  Ve

  Ve sen melekler safındaydın...

 10. #10
  Alıntı Îکє† Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kedi dünyanın en sevimli, en temiz en dost canlısı hayvanı

  kesinlikle bi kedi edinmelisin bakımı da çok kolay, tuvalet sorunları yok artı bizden bile temiz hayvanlar...

  ama lütfen gidip de bi petshoptan cins kedi falan alma... sokak ve barınaklar sahipsiz yavrularla dolu... bi tanesini kurtar... ben 4 yıl önce öle yaptım, şuan 4.5 yaşında inanılmaz yakışıklı bi tekir

  Çok haklısın..Biraz önce petshopa gittim, Nazmicanıma yem almak için orada sıcaktan ayılıp bayılan kafeslere tıkılmış bi çok kedi gördüm..Hepsi zayıf hepsi hastalıklı gibi..Emin ol sokaktakilerden daha savunmasızlar..
  Alınmasına, satılmasına karşıyım..

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Evde Kalmaya Son!!!Buyurun Kısmet Büyülerine!!
  Konuyu Açan: whitepower, Forum: Büyü.
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 15-Ara-2012, 19:31
 2. Kara Kedi Duası (Cinnileri Görmek için)
  Konuyu Açan: elacayib, Forum: Büyü.
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 01-Mar-2012, 13:30
 3. metalci kedi
  Konuyu Açan: psychick, Forum: İlginç ve Komik Videolar.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 29-Kas-2009, 18:35
 4. Deli Kedi
  Konuyu Açan: psychick, Forum: İlginç ve Komik Videolar.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 08-Şub-2008, 16:25
 5. Evde Ekmek Hamuru Ile Lahmacun
  Konuyu Açan: Daphne, Forum: Hamur İşleri.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05-Şub-2008, 13:52
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com