Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arası gösteriliyor
 1. #1

  Evde Modern Sedir Dekorasyonu

  Dekorasyonda 'Sedir'
  Sevgili hanımlar, öncelikle "ev dekorasyonunda sedir" kullanımından bahsettiğimiz yazımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.


  Bu konu ile ilgili sizlere yardımcı olabilmek için ikinci bir yazıyı hazırlamayı uygun gördük. Dekoratör H. Sena Arı Hanım'dan kültürümüze uygun bir Türk odası hakkında bilgi edinerek günümüzde bunu evlerimizde nasıl uygulayabiliriz? sorusuna da pratik cevaplar aldık.
  H. Sena Arı Hanım sohbete geleneksel Türk odasının özelliklerinden bahsederek başladı: "Bir Türk odasının kapısı doğrudan doğruya odanın içine açılmaz. Mahremiyetin korunmasını sağlamak amacıyla kapı, odadaki dolaplar çıkıntılarının oluşturduğu küçük bir sahanlığa açılır.
  Evdeki kış odaları daha muhafazalı ve az pencereli; yaz odaları ise daha ferah ve çok pencereli idi. Pencerelerdeki kafesler sayesinde odalardan sokaklar görünür ancak sokaklardan odanın içi görünmezdi.
  Eski Türk evlerindeki odaların en göze çarpan özelliği, oldukça sade olması idi. Odaların ana eşyası, pencere önlerinde boylu boyunca uzanmış sedirlerdir. Kışın halılarla örtülü bu sedirlerin üzerlerine, yazın, kenarına elde örülmüş dantel geçirilmiş patiska örtülürdü. Odalar eşya bakımından oldukça sadedir, dedik. Rahlebeşik, duvarlarda ayet ve hadislerin yazılı olduğu levhalar, sofra ve eşyalardan bazılarıdır. Ev halkı her gün okuduğu ayet ve hadislerin doğrultusunda yaşamına bir yön verir, maneviyatını zenginleştirirdi. Pencerelerde bol bol çiçeğe rastlar ki bu tabiatla bir içi çelik demektir."
  Günümüzde bu tip bir odayı yani hem kullanışlı, hem sade bir odayı, evimizde çok rahat uygulayabileceğimizi belirten H. Sena Hanım şunları söyledi:
  "Marangozdan sediri koyacağınız duvarın uzunluğunda ve bir kanepe genişliğinde bir sandık yaptırabilirsiniz. Böylece sedirinizin içi de eşya koymak için değerlendirilmiş olur. Daha sonra sedirin üzerine 10-12 cm kalınlığındaki gri sünger denilen sert süngerden minder yapılır. Minderi mali durumunuza göre çeşitli kumaşlarla kaplattıktan sonra üzerine dantelli beyaz patiska örtüleri de örtünce geleneksel bir Türk odasındaki sedir görünümünü elde etmiş olursunuz. Kullanacağınız rahle, bakır, testi, mangal, sini vs. gibi eşyalar odanızın dekorasyonunu tamamlayacaktır. Duvarlara da çeşitli hat levhaları asabilirsiniz. Gördüğünüz gibi kültürümüzü yansıtan bir Türk odasını oluşturmak o kadar da zor değil.

  Sedirleri arkalığı olmayan, üzeri minderli, dar divanlar olarak tanımlayabiliriz. Osmanlı tipi sedirlerin ise arkalıklı ve geniş divanlar oldukları da görülebiliyor. Genellikle pencere önlerinde, mutfaklarda ve yatak odalarında sedir dekorasyonuna daha çok rastlanıyor. Osmanlı dedik ama kafanız karışmasın, sedir kullanarak modern ve sade dekorasyonlara imza atılabiliyor. İşte örnekler:  Eğer bir şark köşesi oluşturmaya çalışmıyorsanız evde sediri başka nasıl kullanabilirsiniz? Koltuk ya da kanepe sığdıracak kadar yerinizin olmadığı duvarlarda, alçak pencere önlerinde, mobilya sığmayacak ve boş kalan duvarlarda sedir kullanarak hem oturma yeri açmış olursunuz hem de bir saklama yer. Sedirlerin altı çekmeceli ya da bazalı olabilir. Böylelikle ufak tefek eşya da depolayabilirsiniz.

  Dar bir pencere önü ve buraya sığsa sığsa bir sandalye sığabilirdi. Oysa ne kadar sıcak ve kullanışlı bir okuma köşesine dönüştürülmüş.

  Sedir dekorasyonuna genellikle evin içinde rastlasak da bu bahçedeki dinlenme köşesinin sedirden ilham aldığı ortada. Tabii ayrı bir mobilya alınmamış ve bu örnekte anlaşılan betondan örülmüş ama aynı düzenleme mobilya ile de yapılabilir. Küçük taburelere kıyasla daha rahat ve daha çok kişinin oturabileceği bir düzenleme.

  Pencere önünü kapatmak istemiyorsanız mobilya koymamanız gerekir. Oysa arkalıksız sedir sayesinde hem oturmak için yer açılır hem de pencere kapanmamaış olur. Kitaplarla çevrili bu köşede bir kahve yudumlamak ne güzel olurdu!

  Ayaklarınızı uzatabilecekken neden tekli bir koltuk sığdırmaya uğraşasınız ki? İşte gayet modern be pratik bir sedir uygulaması. Böyle bir köşede dışarıyı seyretmek yerine kitaba aklını verebilene bravo!

  Mutfaklar bana kalırsa modern sedir kullanımı için en uygun odalardan biri. Hem fazla yer kaplamıyor hem de masa etrafında pek çok kişiye keyifli bir mutfak sohbeti imkanı veriyor.

  Mutfak dedik ama şık bir salon uygulamasını geçmeyelim. Kanepe kumaşından minderleri ve duvar rengindeki kasasıyla modern, sade ve pencere önünü daha da işlevsek kılan bir sedir dekorasyonu.

  İşin en güzel yanı sedir minderlerinizi de dekorasyonunuzda aksesuar olarak kullanabilmeniz. Minderlerin rengini ve desenini dilediğiniz zaman değiştirebilir evinize hareket katabilirsiniz.

  Sedirşer kimi zaman arkalıklı kimi zaman arkalıksız üretiliyor. Dekoratif yastıklardan faydalanarak sırtınızı rahat ettirmeniz her zaman mümkün.

  Sanırım bu yazlık bir ev (veya bir kır evi). Bembeyaz odadaki sedirli köşe hem renkleriyle hem de bahçeye bakan pencerenin önünde keyifli bir oturma vadetmesiyle de göz dolduruyor. 2. #2
  Bayılıyorum sedir döşemesine... ama bunlar gibi değilde daha otantik olmalı halısından sehpasından duvardaki tablosundan herşeyine .... Nasip olursa kendi evim olur yerleştirirsem sedir düşünüyorum

 3. #3

 4. #4

 5. #5

 6. #6
  ben mutfağıma sedir koydum eski ve yeniyi kombin etmeyi severim

 7. #7
  Olucaksa tam sedir olacak halısı ile tablosu sehpası ile ... Hatta kendimi aşıp duvara halı bile düşünürüm

 8. #8
  Alıntı hakasigi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ben böyle bişey istiyorum

  Senin sedirin çok güzel otantik falan ama bunlar çok rahat değil, eski insanlar öyle yayılarak oturmadıkları için rahatsız yapmışlar bunları üsteki yeni nesiller daha rahat bence onlardan seçip desenlerini seninkilerden seçmek lazım nasıl fikir.

 9. #9
  Üsttekiler sedir dışında herşey modern ben çok fazla sevmiyorum sade ve doğal olacak.Üstteki resimdeki modelleri ve daha güzellerini nette yapan yerler var daha sade daha hoş olanları var ... Bilmiyorum bu tarz şeylere çok hevesim var .Kendi evim olursa böyle döşemeyi isterim... Bi iki model örnek buldum gerçekten harikalar... Şimdiki oturma grupları koltuk takımları çok hassas kumaşı falan ama bunlar güzel... Hatta tahta kısımları zaman içinde çürümesin böceklenmesin diye de özel bi madde kullanıyorlar... Nasip olsada kendi evimi dilediğim gibi döşeyebilsem

Benzer Konular

 1. Evde Kalmaya Son!!!Buyurun Kısmet Büyülerine!!
  Konuyu Açan: whitepower, Forum: Büyü.
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 15-Ara-2012, 19:31
 2. Modern Banyo Dekorasyonu
  Konuyu Açan: Îکє†, Forum: Hobiler ve El Sanatları.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08-Ara-2011, 16:06
 3. Evde Jöle Kalmadı
  Konuyu Açan: Daphne, Forum: İlginç ve Komik Videolar.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06-Mar-2008, 13:17
 4. Evde Ekmek Hamuru Ile Lahmacun
  Konuyu Açan: Daphne, Forum: Hamur İşleri.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 05-Şub-2008, 13:52
 5. Modern Çağ Ufo Olayları-Belçika
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Uzayın Gizemi ve Ufolar.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13-Oca-2008, 21:55

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com