4 Sayfadan 1. 123 ... SonSon
Toplam 40 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Thumbs down Evlilik Söz Nişan Ve Düğün Hazırlıkları

  Söz ve nişan hazırlıkları  Hayatınızın en önemli kararının ilk adımını atıyorsunuz. Bir anda kendinizi tatlı ve heyecanlı bir koşuşturmanın içinde bulacaksınız. Bu koşuşturma içinde eğer iyi bir plan yapabilirseniz, bu zorlukları rahatlıkla atlatabilirsiniz.

  Her şey, öncelikle ‘kız istemek’ ile başlar... Genel olarak kız isteme merasimi kız tarafının evinde yapılır. Ailenin erkek tarafından büyüğü veya ailenin değer verdiği kişi, kızı ailesinden ”Allah’ın emri, Peygamberin kavliyle ister.” Hemen ardından söz kahveleri ikram edilir. Genç çifte yüzükler takılırken, geleneksel bir konuşma yapılıp kurdele kesilir. Hatta bekarlara kurdeleden birer parça kesilerek verilir. Kurdele ne kadar kısa ise evlenme o kadar yakın zamanda gerçekleşir diye de bir rivayet vardır.

  Bu tip merasimlerde bir takım tecrübesizliklerden kaynaklanan yanlış anlamalar ve alınganlıklar olabilir. Mümkün mertebe olayları alttan alarak, sakince çözümlenmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki düşüncesizce yapılan davranışlar ömür boyu süren kırgınlıklar ve küskünlükler yaratır.

  Söz gecesi kıyafetinde aşırıya kaçmayın. Gelin adaylarının sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adaylarının ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmesi uyfun düşer... Unutmayın hiç bir anne-baba böyle bir gecede moda dergisinden fırlamış gibi görünen bir gelin ve damat adayı ile karşılaşmak istemez.

  İlk puan her zaman kahveden gelir!

  Kızlar! Bir hafta öncesinden köpüklü kahve provasına başlamanızı öneriyoruz. Cezveye kişi sayısı kadar kahve fincanı su doldurun. İçine yaptığınız kişi adedinden 1-2 çay kaşığı fazladan kahve ekleyin. Eğer az şekerli isteniyorsa kişi başına çeyrek çay kaşığı, orta şekerli isteniyorsa kişi başına yarım çay kaşığı, şekerli isteniyorsa kişi başına bir çay kaşığı şeker koyun. Cezveyi normal ateşe koyarak köpürene kadar aralıklarla karıştırın. Kaynama sırasında asla karıştırmayın. Köpürdükten sonra fincanlara yarısını koyun ve kısık ateşte tekrar köpürtün. Bu arada o gece için taze kahve almayı da unutmayın.

  Kız evine giderken erkek tarafının kesinlikle unutmaması gerekenlerden birisi de söz çiçeğidir. Çiçeksiz kız istenmez. Genel olarak kırmızı gül buketi yaptırılır. Gül adedinin tek sayı olmasına da dikkat edin. Ama tabii ki müstakbel eşinizin hoşuna giden başka bir çiçeği de tercih edebilirsiniz. Size bir ipucu; bayanlar genelde orkide, zambak ve lilyuma bayılırlar. Bu arada her çiçek bambaşka duygular ifade eder. Mesela yanlışlıkla Açelya alayım demeyin. İşte bazı çiçeklerin ne anlattıkları:

  Açelya: Gerçek şu ki her şey bitti! Seni artık sevmiyorum.

  Çan çiçeği: Aşkımıza sadakatle bağlıyım!

  Çingülü: Zarif ve çok güzelsin!

  Gardenya: Beni unutma; gerçek aşkımsın!

  Gül: Sevgi...

  Pembe gül: Arkadaşımsın

  Kırmızı ve beyaz gül: Birliktelik isteği

  Kırmızı gül goncası: Genç ve güzelsin

  Hanımeli: Sana olan bağlılığım sonsuza dek sürecek

  Karanfil: Kişinin kendisine olan öz saygısını ve güzelliği ifade eder

  Koyu kırmızı karanfil: Kalbimi kırdın

  Pembe karanfil: Seni unutmayacağım

  Lale: Aşkı ifade eder

  Kırmızı lale: Aşkımı itiraf etmek istiyorum

  Mor leylak: Sana ilk görüşte aşık oldum

  Mor Menekşe: Düşüncelerimi zaptettin

  Orkide: Aşkım, sen çok güzelsin

  Papatya: Temiz bir kalbin simgesi.


  Çikolatayı da unutmayın!

  Çiçekten sonra söz merasiminin bir diğer unsuru da çikolatadır... Söz çikolatası genel olarak şık bir gümüş tepsi, gondol, kristal veya porselen derin bir tabağa yerleştirilir. Çikolatanın taze olmasına ve şık bir şekilde paketlenmesine özen gösterin. Böyle detaylar önemsenir!

  Çikolata, eve girerken gelinin annesine, çiçek ise müstakbel eşe verilir.

  Söz töreni


  Eş ruhunuzu buldunuz ve evlilik kararı aldınız peki bundan sonra ne yapılmalı…İlk olarak evlilik kararınızı ailelerinize açmalı ve önce evleneceğiniz kişiyi ailenizle daha sonra da aileleri birbirleriyle tanıştırmalısınız.

  Geleneklerimize göre ilk adım erkek ailesi tarafından atılır ve kız isteme merasimi yine kız evinde gerçekleşir. Erkek tarafından bir aile büyüğü ‘Allahın emri Peygamberin kavliyle’ yine kız tarafından bir aile büyüğünden kızı ister. Hemen ardından gelin adayı genç kız kahveleri ikram eder.
  Erkek tarafı kız istemeye giderken; gümüş, kristal, porselen şık bir tepsi ya da tabak içerisinde taze ve güzel paketlenmiş söz çikolatasını götürür.
  Söz çiçeği, erkek tarafından unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. Söz çiçeği olarak genellikle kırmızı gül tercih edilmekle birlikte orkide, zambak ve lilium da tercih edebilirsiniz. Evlendikten sonra da evinizin bir köşesinde dekor olarak kullanmak isterseniz şık bir sandık veya sepet içerisine dizayn edilmiş kuru çiçekleri de seçebilirsiniz. Çikolatayı eve girerken gelinin annesine, çiçeği ise müstakbel eşinize verebilirsiniz.
  Sembolik bir anlam taşıdığı için genellikle ince seçilen söz yüzüklerini bir aile büyüğü takar. Söz yüzükleri takılırken geleneksel bir konuşma yapılarak kurdele kesilir ve evliliğe doğru ilk resmi adım atılmış olur. Bekar olanlara kurdeleden kesilerek bir parça verilir ve kurdele ne kadar kısaysa evlenme zamanının o kadar yakın olduğuna inanılır.
  Söz töreninde kıyafetiniz çok abartılı olmamalı sade ve şık olmalıdır. Gelin adayları sade bir etek-gömlek veya elbise, sade makyajla tamamlanmış bir saç modeli; damat adayları ise şık bir takım elbise, uyumlu bir kravat seçmeli, saç ve sakal tıraşını yaptırmış olmalıdır.
  Söz keseleri .erkek tarafından gelen misafirlere verilir.


  Nişan Töreni


  Nişan töreni genellikle kız evinde olmakla birlikte tercihe göre bir mekanda da yapılabilir. Nişanda çiftlere yine söz töreninde olduğu gibi bir aile büyüğü tarafından nişan yüzükleri takılır. Nişan töreninde takı takılması da adettendir. Geline takılacak takıların seçimi oldukça çeşitli olmasına karşın damat adaylarına genellikle saat takılır.

  Bazı yörelerde nişanlanacak çiftlerin nişan bohçası hazırlaması adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı birbirlerine bohça gönderir.Kız tarafının bohçasında; gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik yer alırken ekek tarafının bohçasında; pijama, robdöşambr, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm yer alır.

  Nişan Hazırlıkları

  · Nişana kimleri çağıracağınıza karar verin.
  · Aile içi bir tören mi yoksa kalabalık bir tören mi istediğinize karar verin.
  · Nişan evde olacaksa neler ikram edeceğinize, dışarıda olacaksa masa düzeni, menu ve müzik düzenine dikkat edin.
  · Kıyafetinizi, ayakkabılarınızı ve aksesuarlarınızı 15 gün önceden hazırlayın.
  · Manikür, pedikür ve cilt bakımınızı 1 gün önceden yaptırın.
  · Nişan günü için kuaförünüzden randevu alın.

  Nişan Bohçasi Ve Bilmeniz Gerekenler  Nişanlanacak olan çiftlerin karşılıklı olarak nişan bohçası hazırlamaları çoğu yörelerimizde adettendir. Nişandan önce kız ve erkek tarafı diğer tarafa süslenmiş birer bohça gönderir.

  Nişan bohçalarının içinde bulunması gerekenler ve veriliş şekli yöreden yöreye farklılık gösterebilir.

  Erkek tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:

  gecelik takımı, iç çamaşırları, sabahlık, parfüm, makyaj seti, çanta, ayakkabı, etek ve ceketten oluşan bir takım veya elbise ile terlik...

  Kız tarafının hazırladığı bohçada neler bulunur:

  pijama, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ile parfüm...

  Tüm bunlara ilaveten kayınvalide ve kayınpederlere de hediyeler gönderilir.  Kına Gecesi


  Geleneksel kına gecesi düğünden bir gün önce (ama biz düğünden iki gün önce yapmanızı öneriyoruz!) kız evinde yapılır. Genellikle çok yakın akrabalar ve arkadaşlar kına gecesine katılır. Kınanın yakılacağı gün kız evine bayrak asılır. Bayrağın asılması düğünün başladığı anlamına gelir.

  Kına gecesi misafirlere kuruyemiş ve içecek ikram edilir. Kına yakılana kadar oyunlar oynanır, halaylar çekilir. Gelin önce şık bir tuvalet giyer ancak kınanın yakılmasından önce üzerini değiştirerek bindallı da denilen kadifeden yere kadar uzanan kaftan türünde bir giysi giyer. Gelinin başına kırmızı bir örtü örtülür.
  Kına yakılmadan önce gelin ve damadın oturması için salonun ortasına birer sandalye konur. Erkek tarafının getirdiği kına karılır ve mumlarla süslü bir tepsi hazırlanır. Genç kızların ellerine birer mum verilir. Önce elinde kına tepsisiyle genç bir hanım arkasından gelin onun arkasından da ellerinde mumlar olan genç kızlar türkü söyleyerek boş sandalyelerin etrafında dönerler. Daha sonra gelin ve damat sandalyeye oturur. Bu sırada içli türküler söylenmeye devam edilir. Amaç gelini ağlatmaktır. Gelinin eline kına yakılırken gelin elini açmıyor denir ve bunun üzerine erkek tarafı gelinin avucuna küçük bir altın koyar kınalar yakılır, ellerine tülbent bağlanıp eldivenler geçirilir. Erkeğe de aynı şekilde kına yakılıp eldiven geçirilir. Daha sonra gelinin başındaki kırmızı örtü açılır ve kına misafirlere dağıtılır.
  Unutmayın gelinin evlenmemiş bekar bir arkadaşı kimseye çaktırmadan kırmızı kına örtüsünü gelinin başından çalarsa onun da kısa sürede evleneceğine inanılır.
  Kına yakıldıktan sonra türküler söylenmeye oyunlar oynanmaya devam edilir ve böylece gece sona erer.

  Nikah Başvurusu  Evlilik Başvurusu İçin Gerekenler

  *
  Evlenecek kişilerce imzalanmış 4 nüsha “Evlenme Beyannamesi”. Beyannamelerden sadece 1 nüshasına fotoğraf yapıştırılacaktır, diğer 3 adet Beyanname fotoğrafsız olacaktır.
  *
  Fotoğraflı ikamet ve nüfus cüzdanı suretleri ile beyannameler bağlı bulundukları mahalle muhtarlıklarınca doldurulup tasdik edilecektir.
  *
  Çiftlerden her biri için 7 adet vesikalık fotoğraf.
  *
  Çiftler başvurularında resmi nüfus cüzdanlarını ve fotokopilerini -resimsiz nüfus cüzdanı kabul edilmemektedir-. Yabancılar için pasaport, kendi Konsolosluklarının ya da bulunduğu ülkenin vatandaşı ise yerel makamlarının düzenleyecekleri onaylı doğum belgesi (birth certificate/geburtsurkunde).
  *
  Çiftler kayıtlı oldukları Nüfus Müdürlüklerinden en son medeni hallerini belirten nüfus kayıt örneği alacaklardır.
  *
  Yabancı uyruklu olan erkek veya kadın, bağlı bulunduğu konsolosluktan, bekar olduğuna dair Türkçe bekarlık belgesi alacaktır. Bu belgeyi Türk Dışişleri Bakanlığı’na tasdik ettirecektir. Daha sonra bu belgenin 3 adet fotokopisi arkalı önlü çekilecektir.
  Bayanın evleneceği erkek yabancı uyruklu ise bayan erkeğin vatandaşlığına geçip geçmeyeceğine dair 5 nüsha dilekçe yazacaktır.
  *
  Çiftlerden birinin talebi halinde sağlık raporu- HBSAG (bulaşıcı sarılık) ANTİ HİV (aids) kan grubu testlerinin yaptırılması tavsiye edilir.
  *
  Uluslararası Evlenme Cüzdanı, Evlendirme Müdürlüğünden belirli bir bedel karşılığında temin edilecektir. Bu işlem içinde ayrıca 3 adet fotoğraf Müdürlüğe getirilecektir.
  *
  Kayıtlar saat 11:00′e kadar alınmaktadır.

  Beyannameyi doldururken dikkat edilmesi gerekenler:

  *
  Evlenme Beyannamesi’nin bütün bölümleri okunaklı kitap harfleri ve dolma kalemle veya daktilo ile doldurulmuş olmalı.
  *
  Beyannamelerdeki medeni hal kısmı, “bekar, dul ya da boşanmış” şeklinde açık olarak yazılacaktır. Eşi ölen kişi eşinin kesin ölüm tarihini, boşanmış ise, boşanma kararının kesinleşme tarihini yazacaktır. Bayanların boşanmaları ya da önceki eşinin ölümü üzerinden 300 günlük sürenin kaldırılması kararı getirilecektir.
  *
  Doğum tarihleri gün, ay ve yıl olarak tam yazılacaktır.
  *
  Ad ve soyadları kendi hanelerine ayrı ayrı, yazılacaktır; birden fazla ismi olanlar isimlerini kısaltmadan nüfus cüzdanlarındakinin aynısını yazacaklardır.
  *
  Nüfus cüzdanlarının numara ve seri numaraları mutlaka yazılacaktır.
  *
  Yaşı küçük olanlar için, erkek 17 yaşını, kız ise 15 yaşını bitirmiş olacak. Beyannamenin arka kısmındaki “Rıza Belgesi” kısmına yaşı küçük olan kız ise kızın, erkek ise erkeğin anne ve babasının adı ve soyadı yazılarak imza edilecek ve kendi muhtarlıklarına onaylattırılacaktır. 15 yaşını doldurmamış kız çocuğu ile 17 yaşını doldurmamış erkek çocuğunun evlenebilmesi için hem beyanların arkasını ana ve babası rızası muhtardan onaylatılacak hem de mahkemeden 88. madde kararı alarak mevcut evraklara eklenecektir. Ana ve babadan biri ölmüş ise öldüğünü beyanın arkasına yazarak muhtara da tasdik ettireceklerdir. Vasisi olanlar vasi kararı getireceklerdir ve yine beyanın arkasına vasi imzası alınıp muhtara da tasdik ettirilecektir.


 2. #2
  mai_umut
  paylaşım için tşkler

 3. #3
  Evlenmeyi düşünenler için faydalı bir paylaşım olmuş,yüzükler de benden gelsin,umarım beğenirsiniz

  eski klasik


 4. #4
  GÜNEŞ
  ne güsel mutluluk hazırlıklar ise tatlı telaşlar
  --------------------
  Alıntı se_mabel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Evlenmeyi düşünenler için faydalı bir paylaşım olmuş,yüzükler de benden gelsin,umarım beğenirsiniz

  eski klasik

  güzeller

 5. #5

 6. #6
  ayyyyyyyyyyy nısanlı bırı olaraktan heyecanlandım..................

 7. #7
  Alıntı atris Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ayyyyyyyyyyy nısanlı bırı olaraktan heyecanlandım..................
  O zaman bu konu tam sana göre

 8. #8

 9. #9
  kemtamin
  yakında cok sevdiğim bir ''arkadaşım''nişanlanacak,gerçi o erkek ama,umarım ilgisini çeker de konuya bir göz atar

 10. #10
  RakiPınaR
  çok tatlı bir heyecan içerisinde geçiyor bu dönem biraz koşturmaca oluyor ama olsun.konuda bazı eksik bilgiler var ama mesela nikahta gerekli belgeler kısmında 7 adet fotograf denilmiş 5 tane yeterli,nufus cuzdanın asıllarını ve fotokobilerini götürüyorsunuz birde sağlık raporu gerekli.artı birde 45 lira bir ücret alıyorlar evlilik cüzdanı için.ben artı olarak 135 tl daha verdim nikah memurunun evlendirme dairesi dışında hizmet vereceği için.
  ''kurdele ne kadar kısaysa evlenme zamanının o kadar yakın olduğuna inanılır.''kesinlikle doğru bu bence bizimkisi çok kısa kesildi. söz ve nişan ikisi bir arada oldu.sırada evlilik var hayırlısıyla o evreyide atlatacağız ağustosta kır düğünü düşünürken kış düğünü yapacağız.izmirde yaşayan arkadaşlarımızı bu mutlu günümüzde çeşmede olacak düğün davetimizde aramızda görmekten mutlu oluruz.

4 Sayfadan 1. 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Evlilik Sorunları:
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 14-Aug-2013, 23:26
 2. Ailede Saklı Cennet Düğün, evlilik ve mutlu yuva
  Konuyu Açan: zekaikc, Forum: Estanbul Kitap ve Dergi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15-Sep-2011, 14:57
 3. Cinlerde Evlilik
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar.
  Cevap: 39
  Son Mesaj : 05-Nov-2010, 00:40
 4. Nişan ve Evlilik Dönemi İlişkileri
  Konuyu Açan: aris, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23-May-2008, 12:21
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com