Gebeliğin ilk haftalarından itibaren anne karnındaki fetüs gelişmeye başlar ve tüm gereksinimlerini de anneden karşılar. Bu nedenle de gebelikte beslenme ilk aylardan itibaren çok önemlidir. fazla yağlı yiyecekler ya da vejeteryan diyetler yapılmamalıdır.

Aksi halde bebek gerekli besinleri ve ihtiyaçlarını anneden karşılayamayacağı için gelişimi gerileyecektir. Eğer annede beslenme bpzukluğu gibi bir rahatsızlık varsa mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Fazla şeker tüketimi, kafein alımı, alkol ve sigaradan da uzak durulmalıdır. Ayrıca iyi yıkanmamış sebzelerde bulunan bakteriler gibi az pişmiş ette de bulunan bakteriler de düşüğe neden olabilir.

Et ve süt ürünleri tüketimine dikkat edilmeli; pişmemiş hayvansal gıdalardan uzak durulmalı ve pastörize süt tüketilmelidir. Anneler megavitamin kullanırken de dikkatli olmalıdırlar. Çünkü megavitaminler içerisinde günlük gereksinim duyulan miktarın iki ya da üç katını barındırırlar. Bu da gerekenden fazla vitamin depolaması anlamına gelir.

Eğer vitamin eksikliği yaşanıyorsa içerisinde folik asit olan vitaminler doktor bilgisi dahilinde tercih edilmelidir. Çünkü folik asit nöral tüp defektlerini azaltmaktadır. Bu sebepten ötürü gebe kalınmadan yaklaşık bir ay önce folik asit kullanımına başlanması gerekebilir.

Gebelikte alkol kullanımı

Gebelikte alkol kullanımı düşüğe neden olabilmektedir. Fakat alkolle ilgili herhangi bir doz belirlenemediği için gebelik döneminde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Kimi örneklerde anne alkol almasına rağmen bebekte herhangi bir sağlık sorunu görülmemiştir fakat risk oluşturan bir durum olduğu için kullanılması önerilmez. Düşük durumu olmasa bile bebekte nörolojik gelişim bozukluğu oluşabilir ve kalıtsal rahatsızlıklar görülebilir.