Cilt gözeneklerinin temiz olması, yağ bezesi ve sivilcelerden korunmak için çok önemlidir. Çünkü gözenekler yağ ve kir nedeniyle tıkandığında cilt yüzeyinde bulunan bakterilerin çoğalması için uygun bir ortam yaratır ve bu bakteriler çoğaldıkça sivilcelere yol açar. Özellikle cildi yağlı olanların, gözenekleri temizleyici maske ve diğer uygulamaları düzenli olarak kullanmaları önerilmektedir. Cilt gözeneklerini derinlemesine temizlemek için yumurta akı maskesi, organik elma sirkesi, buhar uygulaması gibi evde yapabileceğiniz bakım tekniklerini kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi

Yüksek asit içeriğiyle fazla yağı alan ve gözenekleri yağdan, kirden temizleyen elma sirkesini suyla incelttikten sonra bir parça pamukla yüzünüzü silmek için kullanabilirsiniz. Gözenekleri açmak için sıcak suyla yüzünüzü yıkayıp, organik elma sirkesiyle cildinizi, özellikle sivilcelerin yoğun olarak görüldüğü bölgeleri temizleyebilirsiniz.

Yumurta Akı Maskesi

Gözenekleri temizlemede oldukça etkili olan yumurta akını 1-2 çay kaşığı su ile köpürünceye kadar karıştırın. Yüzünüze sürüp kurumasını bekledikten sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Bu basit maske gözenekleri temizler ve düzenli olarak kullanıldığında cildi sıkılaştırıp gözeneklerin görünümünü azaltır.

Zeytinyağı

Zeytinyağı gözenekleri tıkamaz, aksine gözeneklerde biriken yağı çözer ve temizler. Zeytinyağını parmak uçlarınızla masaj yaparak cildinize uygulayabilirsiniz. Daha sonra sıcak ve nemli bir havluyla yüzünüzü silebilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Maskesi

Pişmiş yulaf ezmesini bir miktar suyla, yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve yüzünüze sürün. Yulaf fazla yağı alırken gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

alıntı