2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Hamam Böcekleri'nin İlginç Özellikleri

  Çok pistirler ve her şeyi yerler. Her pisliği, mikrobu taşır ve bulaştırırlar. Gıda, su ve sıcağa ihtiyacından dolayı insan olan her yerde aktiftir. Evlerde ilk yerleşeceği yer mutfak ve banyolardır. Hemen hemen bütün zamanını yuvalarında, delik ve çatlaklarda saklanarak geçirirler, karanlığı sever ve geceleri aktiftirler, çok dayanıklıdırlar, bilinçsiz yapılam amatör mücadelelerde ilaçlara çok çabuk direnç kazanırlar.

  Genellikle geceleri aktif olan bu böcekler ışığa karşı hassastırlar.

  Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.

  Bütün insanların ve diğer canlıların yediği ve yemediği her şeyi yerler, kağıda kadar.

  Genelde toplu koloniler halinde yaşarlar, 15 ay kadar ömrü vardır.

  Nemli, sıcak ve pis yerleri severler kanalizasyon, kazan dairesi, depo, bodrum, toprak altı galerileri ambalaj içleri gibi yerleri istila ederler. Genelde endüstriyel işletmelerde çok görülürler.

  Yılda 8-10 defa yumurtlarlar.

  Antenleri çok küçük miktarlardaki nem ve yiyeceği tespit edebilir.

  Karınlarının arka tarafindan uzanan duyargaları çok hafif hava akımlarına bile duyarlıdır; öyle ki, potansiyel bir tehlikeden saniyenin binde 54'ü gibi bir zamanda kaçmaya başlayabilirler.

  Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon gibi çeşitli hastalık mikroplarını taşır ve bulaştırırlar.

  Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar. Bu arada kendileri de bir çok hayvana, hatta bazen insanlara yiyecek olurlar.

  Evlerde,ve dışarıda yaşayan Hamamböceklerinin hastalık vektörleri olduğu kanıtlanmıştır.Isırmadıkları ve sokmadıkları için bakımları kolay, kullanımları güvenli ideal laboratuar hayvanıdırlar.

  Hızlı üremeleri, ortalığı kirletmeleri, kötü kokuları ve en azından potansiyel hastalık(Dizanteri, gıda zehirlenmeleri, Verem, Gastroenteritis, Antrax, Pnomoni, Hepatit, Mantar hastalıkları, Astım, allerjik reaksiyon) taşıyıcıları oldukları için bir çok böcek kalıcı ilaçlara maruz tutuldukları halde bunların bir kısmına adapte olmayı başarmışlardır.Bağışıklık geliştirebilmişlerdir.

  Kanları beyazdır.

  Bazı türleri kanatlıdır, fakat uçmaktan ziyade yürümeyi tercih ederler.

  Dünyanin en büyük hamamböceği Güney Amerika'da yaşar ve yaklaşık 15 cm uzunluğunda olup iki kanat arası uzunluğu da 30 cm civarındadır.

  İskeletleri vücutlarının dışındadır.Yılda birkaç defa iskelet, yani kabuk değiştirirler. Kabuğunu yeni değiştirmiş bir hamamböceğinin rengi beyaz, göz kısmı siyahtır. Kabuk 8 saat sonra normal rengini kazanır.

  Bazı türlerde dişiler sadece bir defa çiftleşir ve bu onlara ömürleri boyunca yeter.

  Kafası kopmuş bir hamamböceği 1 hafta daha yaşayabilir. Sonuçta ağzı olmadığından su içemediği için susuzluktan ölür.Yüzebilirler, ama ağız veya burunları ile değil de yanlarından nefes aldikları için su yüzeyine doğru yüzerken çok zorlanırlar.

  Saatte 4.800 m kadar koşabilirler, maraton rekoru olmasa da boylarına göre çok çok iyi koştukları bilinmektedir..
 2. #2
  gerçekten o kadar ilginçlerki ennn olmasını istemediğiniz yerlerdeler ....hatta bizim sokakta dolaşıp kedilerle alay ediolar bakkala bile giriolarbu kadar ilginçler yani...

 3. #3

 4. #4

 5. #5
  Eveeet karafatmaların baya marifeti varmış.....

  Niye karafatma deniyorsa artık...

 6. #6
  Bir Binada 10 kat birden bir gecede dolaşabilirler. yaklaşık bir gecede 4,5 km yol katedebilirler.

  uzun ince bir yoldayım gidiyorum gündüz gece

 7. #7
  güzel konu severek okudum saçma ama cidden sıkılmadan okudum.. teşekkürler..

 8. #8
  bu böcekle hiç iyi anım yok malesef sevmiyorum onu :/

 9. #9
  "pis de olsalar eko sisteme faydalı Hiroşimadaki atom bombası etkilerinden kurtulan saygı duyulası bir böcek"
  Hamamböceklerinin kitinden oluşan dış vücut örtüleri, radyoaktif alfa ışınlarını bloke etme özelliğine sahip. Ancak diğer radyoaktif ışımalar için aynı şey geçerli değil. Yani, hamamböcekleri çok yüksek miktarlarda radyasyona karşı direnç gösterebiliyorlar, ancak radyasyona karşı tamamen dirençli değiller.

  Böcek bilimciler, yaptıkları bazı çalışmalarla, hamamböceklerinin radyasyona direnç miktarını sayılara dökmeyi de başarmışlar. Buna göre, normal bir insanın dayanabileceği güvenli radyasyon üst sınırı 5 rem iken, insanlar için öldürücü doz 800 rem olarak kabul ediliyor. Hamamböceklerindeyse, türe bağlı olarak öldürücü dozun 67.500-105.000 arasında değişebildiği görülmüş. Bu değer, neredeyse termonükleer bir patlamaya eşdeğer.
  kaynak:Bilim ve Teknik Dergisi

 10. #10
  Sayıları itibariyle ekosistemin önemli bir parçasi olan bu böcekler, bağırsaklarındaki protozoa ve bakteriler yüzünden hemcinsleri de dahil olmak üzere bir çok şeyi yiyebilirler. Bu sebeple de ormanlardaki çör-çöp ve diğer hayvanların artıklarının yeniden tabiata dönmelerini hızlandırırlar.

  faydası da varmış baksanıza..

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Japonca'nın İlginç Yanları (Meraklısına)...
  Konuyu Açan: Renan, Forum: Genel Kültür.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 12-Oca-2013, 18:25
 2. Hayvanların İlginç Özellikleri
  Konuyu Açan: tugce, Forum: Hayvanlar Alemi.
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 18-Mar-2011, 23:18
 3. Meksikalı Belediye Başkanı'nın İlginç Seçim Kampanyası...
  Konuyu Açan: ramahcan, Forum: İlginç ve Komik Şeyler.
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 15-Şub-2009, 23:47
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com