13 Sayfadan 1. 123 ... SonSon
Toplam 124 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  umutbey

  Her Derde Deva Bir Sır-2

  Değerli Arkadaşlarım;
  Bu konuda sizlerle kısa dualar paylaşacağım. Lakin bu duaların tek bir şartı var, eğer okumak isterseniz bunu terk etmeyeceksiniz ömür boyu. Bir iki cumlelik dualar.
  Özel durumlar harici adet, zaman şartı yok. İstediniz kadar istediginiz zaman istediginiz adette okuyabilirsiniz.
  Esas olan dua etmesini bilerek duada bulunmak. Tekrar belirteyim dualarımız yalnız ve
  yalnız hayır dilemek en zor şartlarda Allah'a cc havele etmektir. Duaların sırrı okuyan tarafından keşfolunur, önemli olan ısrarcı ve daimi duada bulunmaktır.
  Önce Said Nursi hazretlerinin birinci sözunu tekrarla baslayalım, akabinde aralıklarla duaları yazacagım uzun vadede.


  "Bismillah" her hayrın başıdır.Bizdahi başta ona başlarız.Bil ey nefsim!Şu mübarek kelime İslam nişanı(iz) olduğu gibi bütün mevcudatın(varlıklar) lisan-ı hal(hal dili) ile vird-i zebanıdır(zikir).
  "Bismillah" ne büyük tükenmez birkuvvet ne çok bitmez bir bereket olduğunu anlamak istersen şu temsili(sembolik) hikayeciğe bak dinle...Şöyle ki:
  Bedevi(şehirden uzak yasayan) Arab çöllerinde seyahat eden adama gerektir ki bir kabile reisinin ismini alsın ve himayesine girsin.Ta şakilerin(eşkiya) şerrinden kurtulup hacatını(ihtiyacını) tedarik edebilsin.Yoksa tek başınahadsiz düşman ve ihtiyacatına karşı perişan olacaktır.
  İşte böyle bir seyahat için iki adam sahraya çıkıp gidiyorlar.Onlardan birisi mütevazi(alçak gönüllü) idi diğeri mağrur(gururlu).Mütevazi bir reisin ismini aldı mağrur almadı...Alanı her yerde selametle gezdi.Bir katiü't-tarika(yol kesen)rast gelse der:"Ben filan reisin ismiyle gezerim." Şaki (eşkiya) defolur ilişemez.Bir çadıra girse o nam(ün) ile hürmet görür.Öteki mağrur bütün seyahatinde öyle belalar çeker ki tarif edilmez.Daima titrer daima dilencilik ederdi.Hem zelil(aşağılanan) hem rezil oldu.
  İşte ey mağrur nefsim!Sen o seyyahsın.Şu dünya ise bir çöldür.Acizin(acizlik) ve fakrın(fakirlik) hadsizdir.Düşmanın hacatın(ihtiyaç) nihayetsizdir.Madem öyledir;şu sahranın Malik-i Ebedi'si( sonsuza kadar mülkün sahibi olan Allah c.c.) ve Hakim-i Ezelisi'nin ( ezelden beri hükümdar olan Allah c.c.) ismini al...Ta bütün kainatın dilenciliğinden ve her hadisatın (olay) karşısında titremeden kurtulasın.
  Evet bu kelime öyle mübarek bir definedir ki; senin nihayetsiz aczin(acizlik) ve fakrın (fakirlik) seni nihayetsiz kudrete rahmete raptedip( bağlamak) Kadir u Rahim'in ( herşeye gücü yeten vemerhameti geniş olan Allah c.c.) dergahında aczi (acizlik) fakrı (fakirlik) en makbul bir şefaatçi (aracılık yapan) yapar.
  Evet;bu kelime ile hareket eden oadama benzer ki; askere kaydolur devlet namına hareket eder. Hiçbir kimseden pervası (korku) kalmaz. "Kanun namına devlet namına" der her işi yapar herşeye karşı dayanır.
  Başta demiştik: "Bütün mevcudat (varlık) lisan-ı hal (hal dili)"Bismillah" der." Öyle mi? Evet nasıl ki görsen; bir tek adam geldi. Bütün şehir ahalisini cebren (zorla) bir yere sevk etti ve cebren (zorla) işlerde çalıştırdı. Yakinen (kesin olarak) bilirsin; o adam kendi namiyle kendi kuvvetiyle hareket etmiyor.Belki o bir askerdir. Devlet namına hareket eder bir padişah kuvvetine istinad eder (dayanmak).
  Öyle de: Herşey Cenab-ı Hakk'ın namına hareket eder ki; zerrecikler gibi tohumlar çekirdekler başlarında koca ağaçları taşıyor dağ gibi yükleri kaldırıyorlar.Demek her bir ağaç"Bismillah"der; hazine-i rahmet (Cenab-ı Hakk'ın merhametinin hazinesi) meyvelerinden ellerini doldurur bizlere tablacılık ediyor. Her bir bostan "Bismillah" der; matbaha-yi kudretten (Cenab-ı Hakk'ın kudret mutfağı) bir kazanolur ki çeşit çeşit pek çok muhtelil (çeşitli) leziz taamlar (yiyecek) içinde beraber pişiriliyor. Her bir inek deve koyun keçi gibi mübarek hayvanlar "Bismillah" der; rahmet feyzinden (bereket) birer süt çeşmesi olur. Bizlere Rezzak (bütün varlıkların rızkını veren Allah c.c.) namına en latif (hoş) ennazif (temiz) ab-ı hayat (Bengisu.İçene ölümsüzlük kazandırdığına inanılan hayat suyu) gibi bir gıdayı takdim ediyorlar. Her bir nebat (bitki) veağaç ve otların ipek gibi yumuşakkök ve damarları "Bismillah" der; sert olan taş ve toprağı deler geçer. "Allah namına Rahman namına" der herşey ona musahhar (boyun eğmiş) olur.
  Evet havada dalların intişarı(yayılma) ve meyve vermesi gibi o sert olan taş ve topraktaki köklerin kemal-i sühuletle (gayet kolay bir şekilde) intişat etmesi ve yer altında yemiş vermesi hem şiddet-i hararete (sıcaklığın şiddeti) karşı aylarca nazik yeşil yaprakların yaş kalması; tabiiyyunun ( herşeyin doğanın eseri olduğuna inananlar) ağzına şiddetli tokat vurur. Kör olası gözüne parmağını sokuyor ve diyor ki: "En güvendiğim salabet ve hararet dahi emir tahtında (emir altı) hareket ediyorlar ki; oipek gibi yumuşak damarlar birer asa-yi Musa (aleyhisselam) gibi"(Bir zaman da Musa kavmi için suarayıp Allah'a yalvarmıştı.) Biz de: 'Asanı taşa vur!' demiştik" (Bakara Suresi 2/60) emrine imtisal ederek (uyarak) taşları şakk eder. Ve o sigara kağıdı gibi ince nazenin (nazlı) yapraklar birer a'za-yi İbrahim (aleyhisselam) gibi ateş saçan hararete karşı "( Ateşe şöyle ferman ettik Biz: )Ey ateş! Dokunma İbrahim'e! Serin ve selamet ol ona!" (Enbiya Suresi 21/69) ayetini okuyorlar"
  Madem herşey manen "Bismillah" der. Allah namına Allah'ın nimetini getirip bizlere veriyorlar. Biz dahi"Bismillah" demeliyiz. Allah namına vermeliyiz Allah namına almalıyız. Öyle ise Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız."Allah adına kesilmeyen hayvanın etini yemeyin!"(En'am Suresi 6/121); "Ey iman edenler! sadaka verdiğiniz kimselere minnet etmek incitmek suretiyle o sadakanızı boşa çıkarmayın. Allah'a da ahirete de inanmadığı halde sırf insanlara gösteriş yapmak için malını harcayan kimsenin durumuna düşmeyin." (Bakara Suresi 2/264)
  SUAL: Tablacı hükmünde olan insanlara bir fiat veriyoruz.Acaba asıl mal sahibi olan Allah ne fiat istiyor?
  ELCEVAP: Evet o Mün'im-i Hakiki ( nimet veren) bizden o kıymetdar nimetlere mallara bedel istediği fiat ise; üç şeydir.
  Biri zikir biri şükür biri fikir. Başta"Bismillah" zikirdir.Ahirde"Elhamdülillah" şükürdür. Ortada "Bu kıymetdar harika-yi san'at (sanat harikası) olan nimetler; Ehad ü Samed' in( Tek olan ve herşey kendisine muhtaç olduğu halde kendisi hiçbir şeye ihtiyaç duymayan Allah c.c.) mucize-i kudreti ( kudretin eseri olan mucize) ve hediye-i rahmeti ( merhametin eseri olan hediye) olduğunu düşünmek ve derk etmek ( anlamak)" fikirdir.
  Bir padişahın kıymetdar bir hediyesini sana getiren bir miskin adamın ayağını öpüp hediye sahibini tanımamak ne derece belahet (ahmaklık) ise öyle de; zahiri mün'imleri (nimet veren) medih ve muhabbet edip Mün'im-i Hakiki'yi unutmak ondan bin derece daha belahettir (ahmaklık).
  Ey nefsim! Böyle ebleh ( ahmak) olmamak istersen; Allah namına ver...Allah namına al...Allah namına başla...Allah namına işle...
  Vesselam....

  http://www.estanbul.com/esma-i-erbain-150014.html 2. #2
  ahd-u misak
  konuyu okumadım ama henüz ben dün sanırım biraz sert çıktım sana..herkes okuyacaktır muhtemelen ben senden ÖZÜRDİLERİM..
  gerçekten kusura bakma öyle okuyupta bişi anlamayınca sinirlendim bir de çok uzatmıştın ben de gerildim..kusura bakma..kendimi haksız bulduğum için yazdım sana da..Kolay gelsin

 3. #3
  Ey nefsim! Böyle ebleh ( ahmak) olmamak istersen; Allah namına ver...Allah namına al...Allah namına başla...Allah namına işle...
  "Bismillah"

  Allah razı olsun kardeşim...

 4. #4
  umutbey
  Alıntı ahd-u misak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  konuyu okumadım ama henüz ben dün sanırım biraz sert çıktım sana..herkes okuyacaktır muhtemelen ben senden ÖZÜRDİLERİM..
  gerçekten kusura bakma öyle okuyupta bişi anlamayınca sinirlendim bir de çok uzatmıştın ben de gerildim..kusura bakma..kendimi haksız bulduğum için yazdım sana da..Kolay gelsin
  bir önemi yok nazarimda tsk ederim

 5. #5
  rekyail__
  selam umutbey abicim.(saygımdan abi diyorum bu arada) merakla bekliyorum...Allah razı olsun. Said Nursi Hz. kitapları evimin en güzel köşesinde duruyor malesef sadece duruyor çünkü hiç anlayamıyorum lügat almıştım çeviri yapayım die. eskiden arkadaşlarla toplanırdık bir arkadaşımız hakimdi güzel anlatırdı sohbetleri ama eskiden güzeldi malesef şimdi toplanamıyoruz...MERAKLA bekliyorum paylaşımlarını...

 6. #6

 7. #7
  umutbey
  Öncelikle özur dilerim cepte oldugum icin upload yapamiyorum.
  Latince harflerle yazacam

  "Yâ ilâhel âlihetir rafiı celâlüh"

  esmamız bu maddi dertlerin devasıdır kıymetini bilelim
  vakit zaman yok adette ama sabah namazı sonrası en guzel olanı.

  --- Sonraki mesaj ---

  Alıntı Adarna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  daha cok bekleriz gibi geliyor
  susmak edeptendir.
  Saygılı olmaya davet ediyorum. Şöz kisinin aynasıdır.

 8. #8

 9. #9
  Alıntı umutbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öncelikle özur dilerim cepte oldugum icin upload yapamiyorum.
  Latince harflerle yazacam

  "Yâ ilâhel âlihetir rafiı celâlüh"

  esmamız bu maddi dertlerin devasıdır kıymetini bilelim
  vakit zaman yok adette ama sabah namazı sonrası en guzel olanı.

  --- Sonraki mesaj ---  susmak edeptendir.
  Saygılı olmaya davet ediyorum. Şöz kisinin aynasıdır.
  Bende sizi biraz toleransa davet ediyorum. Ne demek saygiya davet etmek??? Bakiyorumda agziniza bal sürüldükce ses yok, ama birileri dikkatini ceken bir seyi dile getirdimi hemen bir ögretmen modlarina giriyorsunuz. Imzami okuduysaniz ben susanlardan degilim ama merak etmeyin en azindan edep konusunda buradaki herkes kadar edepliyim. Ben sizi saygiya davet ediyorum. Biraz sizde aynaya bakarsaniz fena olmaz. Burasi sizin özel okulunuz degil.

 10. #10
  biri bişi yazıyorsa yada paylaşıyorsa bi kaç kişide onu takip ediyor ve okuyorsa soru cevap şeklinde bir ortam kurulduysa herkeste bundan memnunsa (adminlerde karışmıyorsa göze batan bi durum yoksa) anlamıyorum neden böyle şeyler yazılıyor beğenirseniz okursunuz geçersiniz dilerseniz yorum yazarsınız beğenmezsen okuma kapat sayfayı başka yere bak ....anlamsız hareketler....

13 Sayfadan 1. 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Her Derde Deva Bir Sır
  Konuyu Açan: umutbey, Forum: Havas & Hüddam.
  Cevap: 323
  Son Mesaj : 01-Eyl-2015, 11:10
 2. Eşsiz Bir Formül Her Derde Deva
  Konuyu Açan: AYVALIKB66, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 150
  Son Mesaj : 25-Ağu-2015, 22:07
 3. Nar Her Derde Deva!!
  Konuyu Açan: Daphne, Forum: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp.
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 08-Ara-2012, 19:08
 4. Her Derde Deva Çok Mükemmel Bir Dua !!!!!
  Konuyu Açan: Nehir79, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 33
  Son Mesaj : 03-Ara-2012, 10:06
 5. İsveç Şurubu Her Derde Deva (Alternatif Tıp)
  Konuyu Açan: Daphne, Forum: Şifalı Bitkiler ve Alternatif Tıp.
  Cevap: 25
  Son Mesaj : 21-Ara-2010, 18:33
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com