Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Horozun Sabah Ötmesi

  Horozun Sabah Ötmesi

  Horozun sabah erkenden, gün doğarken ötmesinin, insanları uyandırma arzusu ile bir ilgisi yoktur. Onlar kendileri için öterler.

  Aslında horozlar gün boyu öterler ama gün ağarırken ötmeleri daha kuvvetli, daha canlıdır. Ortalık da iyice sessiz olunca çok uzaklardan bile duyulabilir. Horozların ötüş tempoları öğleden sonra saat 3'e doğru düşer. Horozların ötmeye başlamaları tam şafak vakti veya çok az öncedir.

  Gerek doğan Güneş'in ışığının etkisini gerekse yine aynı zamanda ötmeye başlayan diğer kuşların seslerinin etkilerini ölçmek amacıyla horozlar ışık ve ses geçirmez bir bölmeye konulmuşlar ama yine aynı saatte ötmeye başladıkları görülmüştür. Buradan da sabah sabah ötmenin horozun biyolojik saatinde ayarlanmış olduğu anlaşılıyor.

  Sabah Güneş doğarken ötmek sadece horozlara mahsus değildir. Kulağa en çok horozun sesinin gelmesi, onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasındandır.

  Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde dallarda koro halinde ve kuvvetlice öterler. Gün boyu kuşlardan duyabileceğiniz en büyük ses hacmi bu saatlere rastlar.

  Bu sabah ötüşünün nedeni kuşun kendi hakimiyeti altındaki alanı belirtmesidir. Horoz da her ne kadar uçamasa da bir kuş türü olduğundan onun da sabah ötüş nedeni aynıdır. 'Her horoz kendi çöplüğünde öter' ifadesi bu bakımdan çok doğrudur. Öterek o gün boyu kendi alanı içinde olan kümesin ve tavukların yanına kimsenin özellikle diğer horozların yaklaşmamasını ikaz eder.

  Gerek horozun gerekse diğer kuşların gün içinde ötmelerinin nedeni ise farklıdır. Bu ötüşler, yiyeceği, tehlikeyi haber veren, diğerlerinin gözden kaybolmamaları için 'ben buradayım' mesajını veren, zaman zaman da aşkım ifade eden iletişim ötüşleridir. 2. #2
  ​horoz seside duymuyoruz artık

 3. #3
  Alıntı şimâl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ​horoz seside duymuyoruz artık
  cep telefonuna yükle polifonik veya mp3 halde sabah alarm sesi yap bak sorun çözüldü anında

 4. #4
  bızım yan mahellede bır horoz sureklı ötuyor duyuyorum cok hoş gelıyor köy hayatı gıbı ama be kardesım bırde saatınde öt yagece ötuyor sabah susuyor ıstanbulu horozları bıle sapıttı

 5. #5
  köyde dinleyeceksin horoz sesini organik oluyor

Benzer Konular

 1. Fethiyye Evradı (Evliyaların Her Sabah Okudukları Büyük Bir Dua)
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 19-Mar-2013, 16:10
 2. Sabah ve Akşam Okunacak Dua
  Konuyu Açan: mavikajal, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 23-Mar-2012, 13:22
 3. Kadınların Sabah Sendromu: Acaba Bugün Ne Giysem?
  Konuyu Açan: aris, Forum: Kadın Moda.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 28-May-2008, 05:39
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com