3 Sayfadan 1. 123 SonSon
Toplam 24 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Hz. Fatma"nin Eli (Hamse Eli) Şans ve Bereket için

  Hz. Muhammed'in kızı Fatma, kocası Hz. Ali'yi genç ve güzel bir odalıkla görünce o sırada pişirmekte olduğu helvaya şaşkınlıkla elini daldırır ve karıştırmaya başlar. Kocası durumu fark edince Fatma'nın elini tencereden çıkartır. Fatma'nın eli yüzyıllardır sahiplerine şans getirdiğine ve onlara sabır ve sadakat erdemleri verdiğine inanılan bir tılsım haline gelir. Bu nesne genellikle 'Fatma'nın Eli' olarak bilinilirse de Araplar arasında 'Hamse Eli' diye anılır. Hamse, beş demektir ve bir elin parmak sayısını gösterir. Hindu'lar 'Humsa Eli', Museviler ise 'Hameş Eli' veya 'Miryam'ın Eli' adını vermişlerdir. Bazı kültürlerde yukarıya dönük, bazı kültürlerde aşağıya dönük el şeklinde bulunmaktadır. Dünyaca ünlü futbolcu Maradona 1986 yılında dünya kupası finalinde eliyle gol atmış ve bu gol sayesinde Arjantin Dünya kupasını almış.Maradona konuyla ilgili şöyle bir açıklama yapmış "o benim elim değildi Fatma"nın eliydi"bu açıklama herkesi çok şaşırtmış.

  Hz. Fatma"nin Eli (Hamse Eli) Şans ve Bereket için-0-161409-00-1-.jpg Bazı inanışlarda bu şekil Hz.Muhammed'in kızı Hz.Fatma'nın eli olarak nitelendirilir, 5 parmağın islamın 5 şartını sembolize ettiğine ve şans getirdiğine inanılırmış...Bu şekil aynı zamanda yahudi kültüründe de geçiyormuş ve Tevrat'ın 5 kitabını temsil ettiğine inanılıyormuş. Ortadoğundaki baris yanlıları bu el şeklini islam ve yahudi kültürünün ortak bir noktası olarak faaliyetlerinde kullanıyorlarmış.
  "Hamsa"' adı da verilen bu şeklin ortasında bir göz yer alıyor. Bu gözün şeytanın gözünü uzaklaştırdığına inanılıyormuş. Fatma'nın Eli figürünün kadınları kötülüklerden ve kıskanc gozlerden koruyan, sadakati ve sabrı temsil eden bir tılsım olduguna ınanılıyor. Madonna Hamsa kolyesini hic boynundan çıkarmıyormuş. Lauren Conrad ve Sharon Stone'da bu kolyeyi takan ünlülerden bazılarıtıdır.

  kaynak:başka siteden dır.







 2. #2
  Bu bir bid'at olabilir. Zira el içinde tek göz Masonların kullandığı bir semboldür.

 3. #3
  Ben kapalı çarşıdan alıp eve astım bilekliğide var önce allah tabi ama şans ve sabır getirdiğine inanıyorum özelliklede sınava girenler yanında taşımasını tavsiye ediyorum.kimisi yastığa bile işliyor.nazrlığı,kolyesi,bilekliği,yastığı ve küpesi satılıyor.

 4. #4
  chivasregal
  tılsım falan anlamam da,annem özellikle hamur işi yapmadan önce bu benim elim değil fatma anamızın elidir rabbim bereket ve lezzet ver der.gercekten de cok bereketli olur..

 5. #5
  camura kardeşim bu söylediklerin nerede satılıyor ve fiyatları nedir ?

 6. #6
  Alıntı hale80 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  camura kardeşim bu söylediklerin nerede satılıyor ve fiyatları nedir ?
  he valla bende merak ettim ...fiyatı nedir be nerede bulabiliriz ....eğer bujiterilerde fillan ise ben sordum ...sanki hayatlarında ilk defa duymuş gibiler ...bilmiyorlar yaniiiiii

 7. #7
  Bendede kolyesi var ama ne zamandir takmiyordum. Bende tezgah acmis gumuscuden almistim.

 8. #8
  eminönü ve beyazıt kapalı çarşıda internette satılıyor.

 9. #9
  canım güzelde ama ben ist daeğilim anadoludayım ..... neyyyyse

 10. #10
  internette satılıyor hamse eli ve ya hz fatma eli bileklik,kolye ya da nazarlık yaz kargo ile getiriler.ya da resmini yazıcıdan çıkart yastığa işletenler var.ama internette satılıyor.

3 Sayfadan 1. 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Hz Fatma'nın Eli ve Ashabı Keyf (Bereket Tılsımı)
  Konuyu Açan: camuro, Forum: Büyü.
  Cevap: 34
  Son Mesaj : 25-Şub-2014, 21:24
 2. Karşıdan Karşıya Geçerken, Eli Bırakılan Cocuklardık...
  Konuyu Açan: devrikcumle, Forum: Deneme & Makaleler.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 01-May-2011, 14:17
 3. Elis
  Konuyu Açan: Der Makabre Tanz, Forum: Rock / Metal Müzik Biyografi Arşivi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-Tem-2009, 06:07
 4. Photoshop Eli Değmiş Yiyecekler
  Konuyu Açan: teoka, Forum: İlginç ve Komik Resimler.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23-Haz-2009, 13:06
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com