3 Sayfadan 1. 123 SonSon
Toplam 25 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  R€V€NG€

  İkiz Yasalar Nedir(Herkesin Mutlaka Okuması Gerekmektedir,Lütfen Es Geçmeyin)

  İSTANBUL BAROSU YÖNETİM KURULU'NUN
  KAMUOYUNA DUYURUSU

  Tarih : 13 / 06 / 2003

  İstanbul Barosu Yönetim Kurulu'nun
  T.B.M.M.'nin 04/06/2003 tarihli oturumda kabul
  edilen ve Sayın Cumhurbaşkanının onayına sunulan
  4867 ve 4868 no.lu Yasalar hakkındaki 13.06.2003 tarihli yazılı açıklamasıdır.

  04/06/2003 tarihli oturumda T.B.M.M.'de 4867 ve 4868 no.lu iki yasa kabul edilmiş ve Sayın Cumhurbaşkanının onayına sunulmuştur.

  İçtüzüğün 52. maddesi uyarınca öncelikle görüşülerek yangından mal kaçırılırcasına çıkartılan bu yasaları, aşağıda belirttiğimiz nedenlerle Türkiye'nin menfaatlerine uygun olmadığını saptıyoruz.

  Bundan 37 yıl önce 1966 yılında kabul edilen ve 1976 yılında yürürlüğe giren bu sözleşmeler, daha önce de Türkiye'nin önüne konulmuş, ancak ulus devlete yönelik tehditler oluşturacağı düşüncesiyle onaylanmamıştır.

  Her iki sözleşmenin 1. maddesi kelimesi kelimesine aynı olup aynen;

  1. Bütün halklar kendi kaderlerini tayin hakkına sahiptir. Bu hak vasıtasıyla halklar kendi siyasal statülerini serbestçe tayin edebilir ve ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerini serbestçe sürdürebilirler.

  2. Bütün halklar, ........, doğal kaynakları ve zenginlikleri üzerinde kendi yararına serbestçe tasarrufta bulunabilir. Bir halk sahip olduğu maddi kaynaklardan hiçbir koşulda yoksun bırakılamaz.

  3. ...... bu sözleşmeye taraf bütün devletler, kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesi için çaba gösterir ve Birleşmiş Milletler şartının hükümlerine uygun olarak bu hakka saygı gösterir. denmektedir.

  İkiz sözleşmeler olarak anılan bu sözleşmelerin bu maddeleri ÇEKİNCESİZ kabul edilmiştir.

  Sözleşmelerin 2. maddeleri ile de devlet bu hakları güvence altına alır. Bu haklara saygı göstermeyi taahhüt eder.

  Devletin saygı göstermeyi taahhüt ettiği bu maddelerde "ayrılmayı" da kapsayacak şekilde "kendi kaderini tayin hakkı tanınan" "uluslar" değil, "halklar"dır. Böylece, ülke bütünlüğünü tehdit eden eylemler "uluslararası güvenceye" kavuşturulmuştur.

  Her iki sözleşmenin 1. maddesinin 2.bendine göre de Türkiye halklara göre ekonomik parçalara bölünecektir.

  Burada söz konusu olan sıradan bir yasama faaliyeti değildir. Anayasa'nın 90. maddesi karşısında, TBMM kararıyla onaylanan bu sözleşmelerin "Türk kanunlarını değiştirici" özellikleri olacak, "iç hukukun bir parçası" kabul edilecek ve diğer yasalardan farklı olarak "Anayasa'ya aykırılıktan dahi ileri sürülemeyecek"tir.

  Nitekim, onaylanan bu sözleşmelerin 2. maddesine göre; "Sözleşmede tanınan hakları kendi mevzuatında veya uygulamasında henüz tanımamış olup da bu sözleşmeye taraf olan devletler, kendi anayasal usullerine ve sözleşmenin hükümlerine uygun olarak, sözleşmede tanınan hakları uygulamaya geçirmek için gerekli olan tedbirleri ve diğer önlemleri almayı taahhüt ederler".

  Üstelik, bu sözleşmeleri onaylayan TBMM'nin daha sonra bu sözleşmelerin içeriğini değiştirme olanağı da yoktur.

  Ayrıca, Anayasanın 15. maddesinde; savaş, seferberlik, sıkıyönetim gibi olağanüstü hallerde dahi bu sözleşmelerde yer alan "hakların" kısıtlanamayacağı öngörülmüştür.

  Bu sözleşmelerde yer alan ortak hükümle, BM bünyesinde oluşturulacak komisyon ve komiteler, Türkiye'de denetim yapma ve iç işlerimize doğrudan müdahale etme olanağına kavuşuyorlar.

  Özetle, onaylanan "İkiz Sözleşmeler", ulus devletimizi ve egemenliğimizi tehdit eden yasalardır.

  Bu yasalarla anılan sözleşmelerin uygulanmasının bağlayıcılık kazanmasının önlenmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.
  İSTANBUL BAROSU BAŞKANLIĞI 2. #2
  R€V€NG€
  Güncel.  .

 3. #3
  R€V€NG€
  Güncel.


  .

  Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne aleyhte olan bu yasayı es geçmenizi anlayamıyorum cidden.Neyse ben güncelleyerek duyurma vazifemi yapmış olayım en azından.Görün ülkemizi kimler yönetiyor,saman altından ne gibi sular yürütülüyor.

 4. #4
  Teşekkürler Revenge güzel bir konu güncellemek gerekir

 5. #5
  SECİL.
  Hâlâ anlaşılmıyor bazı şeyler. Taraflı basın istediğini duyuruyor. İstediğini izlettiriyor. Bizler de neler döndüğünü sadece forumlardaki paylaşımlarla öğreniyoruz. Yazık... Vel hasıl kelam bizi istediği gibi yönlendiriyor. Ve bizler sessiz sessiz olup biteni izlemekle yetiniyoruz. Sanki bu vatan bizim değil, sanki bu toraklar bizim değil...

 6. #6
  Güzel bir konu insanların okuması için güncellemek gerekli

 7. #7
  evet bu anayasayı referandumla önümüze koydular halk da koyun gibi evet' ledi.kur'an ın ilk emri ''oku'' ve ''ilim çin de olsa al'' demiş, dinin,bir peygamberin ümmetleri olarak daha kendi dinimizi bile anlayamıyan ama önüne konan siyasi oy avcılığı güden''türban''ve''kürt'' paketlerine balıklama atlıyan halkın başına ne gelse yeridir de........allah yaşın yanında ki kuruları kayırsın inşallah.

 8. #8
  sunum
  İstanbul barosuna teşekürler

 9. #9
  30 yıllık aradan sonra bölgemiz tekrar şekilleniyor... Görünen odur ki, tüm bunlar da bu şekillenmenin sadece bir parçası.. Figuranlıktan ne zaman kurtalacağız acaba

 10. #10
  Bu sözleşmelerde yer alan ortak hükümle, BM bünyesinde oluşturulacak komisyon ve komiteler, Türkiye'de denetim yapma ve iç işlerimize doğrudan müdahale etme olanağına kavuşuyorlar.

  Özetle, onaylanan "İkiz Sözleşmeler", ulus devletimizi ve egemenliğimizi tehdit eden yasalardır.


  Bu yasalarla anılan sözleşmelerin uygulanmasının bağlayıcılık kazanmasının önlenmesi konusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın gerekli duyarlılığı göstereceğine inanıyoruz.


  büyük bir tehlike altındayız

3 Sayfadan 1. 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Herkesin Mutlaka Okumasi veibret almasi Gereken SÖZLER ve NASIHATLAR
  Konuyu Açan: semihbaba4125, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30-Mar-2011, 22:58
 2. Bu Resimlerdeki Nedir,Bilen Varsa Yardımcı Olsun Lütfen
  Konuyu Açan: omemo, Forum: Büyü İle İlgili Soru ve Yardım.
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 04-May-2010, 18:58
 3. Herkesin Okuması Gereken Gerçek ve Yaşanmış Bir Olay
  Konuyu Açan: duygusal_kiz, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 01-Nis-2010, 12:12
 4. Arkadaşlar Bu Duyduğum Ses Nedir? Lütfen Yardım
  Konuyu Açan: esmeralda07, Forum: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın.
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 12-Eki-2009, 02:20
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com