Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1
  jülide

  Red face İlginç Tarikatlar

  ötenazi kilisesi
  Boston'da Rev. Chris Korda isimli dadaist görüşü savunan bir kişi tarafından kuruldu. Kilisenin web sitesine göre, bu dinin temel amacı insanlık ve kainatın diğer türleri arasındaki dengeyi sağlamak üzerine kurulmuş. Bu inanış dünyadaki nüfus artışını eleştiriyor. Ötenazi Kilisesi'nin belirlediği dört ana dayanak; intihar, kürtaj, yamyamlık ve eşcinsellik. İnanışa göre cinayet ve tecavüz kesinlikle yasak.

  Dinin sloganları 'Kainatı koru, kendini öldür!' gibi insan nüfusunu azaltmaya yönelik girişimler. Kilise 11 Eylül saldırısı sonrasında web sitesinde dört dakikalık bir video yayınladı. Pornografik bir görünütünün altına 'Dünya Ticaret Merkezi yıkıldı' alt yazısı eklendi.

  Web sitesinde ayrıca kendinizi helyum gazıyla nasıl öldürürsünüz?' diye de bir sayfa bulunuyor.

  yahweh topluluğu

  Bu inanış Afro-Amerikalı bir grubun önderliğinde ortaya çıktı. 1970 yılında ABD'de ortaya çıkan bu dinin kurucusu Yahweh ben Yahweh adında bir kişi. İnanışa göre siyah tenli insanlar gerçek Yahudiler. Irksal birtakım ayrımlar öne sürdüğü için eleştirilen dinin savunucuları bugün hala aktif bir biçimde çalışmalarına devam ediyor.

  scientoloji tarikatı
  Scientoloji, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı bilim kurgu yazarı L. Ron Hubbard'ın 1952 yılında kendisine yardım eden bir felsefe olarak geliştirdi ve daha sonra da yeni bir dini akıma dönüştü. İnsanlara ruhsal varlıklarını, reenkarnasyonun varolduğunu, ve fiziksel dünyalarına hakimiyeti üzerine öngörüler ve emirler vermektedir. Bu dinin temelini oluşturan inanış ise özetle şöyledir: Bundan 75 milyon yıl önce zamanın galaktik konfederasyonun lideri Xenu ismindeki varlık, istemediği milyarlarca varlığı dünyamıza gönderip yanardağa atttımıştır. Günümüzde insanların yaşadığı acı ve sıkıntıların kaynağı hala yeryüzünde olan o varlıkların ruhlarıdır.Bu ruhlara 'thetan' denmektedir. Scientolojiye göre insanlar bu ruhların manevi baskısından kurtulunca gerçek mutluluğa kavuşacaklardır. Hubbard´a göre evren madde, enerji, uzay ve zamandan kelimelerinin İngilizce baş harfleri olan MEST´ten oluşmuştur. Bu inanca göre OT olarak isimlendirdikleri kademelerinin 8´incisine ulaşan maddeye, zamana, mekana ve enerjiye hükmedileceğine inanılıyor. 8. kademeye ulaşan insan tanrılık makamına ulaşmakta ve tanrı olmaktadır. Ama bu kademeye ulaşmak için yüz binlerce dolar veya avro gerekmektedir. Bu dini akımın en basit kursları birkaç yüz avrodan başlamakta, 4 bin 400 avroya kadar çıkmaktadır. Kendi rakamlarına göre 8 milyon taraftarı ve 3 bin 100 kiliseleri bulunmaktadır. Dualarında Kuran-ı Kerim, İncil ve Tevrat´tan bölümler bulunmaktadır.

  maradona kilisesi
  Arjantin’de kurulan ve efsanevi futbolcu Diego Armando Maradona’ya adanan ‘Maradona Kilise’sinin şu anda dünya çapında yaklaşık 120 bin üyesi bulunuyor. 30 Ekim 1998 yılında kurulan kilise, Maradona’nın İngiltere’ye ‘Tanrının eli’nin yardımıyla gol attığı 22 Haziran 1986’nın yıldönümlerini kutsal gün ilan etmiş durumda. Ünlü futbolcu adına para bile bastıran kilisenin kurucusu Marcela Amez, ‘gerçek bir kilise olmadıklarını’ ise her fırsatta dile getiriyor.Bu inanışın bir çeşit senkretizm yani birleştirme felsefesinden meydana gelidiği söylenebilir. Aynı düşünceyi savunanların toplandığı bir çatı olarak görülebilir.

  aum shinriyko tarikatı

  Shoko Asahara tarafından kurulan bir Japon dinsel tarikatı. 1995 yılında sadece Japonya!'da 9 bin üyesi bulunan bu grubun dünya genelinde de 40 bin taraftarı bulunuyor. Terör olaylarına da karışan bu japon tarikatının adı Türkçeye "Yüce Gerçek tarikatı" olarak geçmiştir. Metro istasyonuna verdikleri zehirli gazla biyolojik terör eyleminde bulundular. İnanış budizmden etkilenerek yaratılmış.

  osho hareketi

  Rajneesh Chandra Mohan tarafından kurulan bu dini hareketin mensupları turuncu renkli elbiseler giymektedir. Büyük ekonomik kazançlar elde eden Mohan´ın, ABD´den sürüldüğünde geride 90 aşkın Rolls- Royce marka arabası kaldığı biliniyor. Osho hareketine katılan eşlerini Mohan´a sunmalarının yanı sıra para ve emeklerini de vermeleri gerekmektedir. Bu harekatta, komin bir hayat vardır ve herşey ortaktır.

  fıat lux tarikatı
  Avrupa´da 20. Yüzyılın sonlarına doğru ortaya çıkan dini harekette inanlar, kıyametin kopacağı beklentisi içindeler. Tarikatın kurucusu İsviçreli Erika Bertschinger, Hazreti İsa ve Hazreti Meryem´in özel kabiliyetlerinin kendisine geçtiğini iddia ederek, 1977´de Zürih´te mabet açtı. Bunlara göre, yeryüzü tabi afetlerle yanacaktır. Bütün dünyayı kaplamış minyatür odalı gemicikler ise, bu tarikat mensuplarını uzaya götürecekler, dünya yanarak temizlenme işlemi sonrası da geri getireceklerdir. Bayan üyeleri saçları uzatmak zorunda olan bu tarikat mensupları, gazete, televizyon gibi kitle iletişim araçları reddetmek zorundalar. Kahve, çay, kola içmedikleri gibi çiğ gıdalarla beslenmek zorunda olan tarikat mensupları, bir süre doktora bile gitmemişler fakat birçoğunun ölümü üzerine doktora gitmelerine izin verilmiştir.

  hare krişna hareketi

  Bangladeşli Bhaktivedanta Swami Prabhupada tarafından 1966´da ABD´de kuruldu. Grup üyeleri renkli elbiseler giymekte ve kafalarını arkasında bir örgü bırakarak, kazıtmaktadırlar. Etli gıdalar, sarhoşluk veren maddeler ile evlilik dışı cinsel ilişki yasaktır. Hindistan, ABD ve Batı Avrupa´da yayılan dini akım, son yıllarda özellikle Orta Asya´daki Türk Cumhuriyetleri´nde bu dini akımı yaymaktadır. Üyeleri Krishna Mantra olarak isimlendirilen beyti günde bin 728 defa zikretmek zorundalar.

  moonculuk
  1954 yılında Kuzey Koreli San Myung Moon tarafından kurulan dini akım, antikominist bir eğilime sahip. Üzellikle ABD´de gençliği hedef almış ve bu ülkede zararlı dini hareketler içerisinde gösterilmiştir. 2 milyona yakın taraftarıyla büyük bir güç ve başarı elde etmiştir. Tanrıyla bizzat görüştüğünü ileri süren Moon, ABD´nin ağır silah sanayinin yüzde 16´si, gemi ve balık ticaretinin yüzde 70´ini elde bulundurmakta ve çok önemli medya gücüne sahiptir. Moon kendini üçüncü Adem olarak gösterir. Moonculuğun en dikkati çeken ve önemli uygulamalarından biri şüphesiz toplu nikah törenleridir. 20 Mart 2002 Ankara´da lüks bir otelde yaptıkları toplantıyla dikkati çektiler.


  new aga hareketi
  1960´larda ABD doğmuş, oradan da Avrupa´ya yayılmıştır. Bu dini akımın inancına göre Yeni Üağ´ın girmesiyle birlikte bu dünya hayatı değişmeksizin kıyamet kopacak ve bütün evren Yeni Üağ´a göre yeniden dizayn edilecektir. Her şeyin yenilendiği bu hayatta insan tanrısal güç elde edecektir. Türkiye´de de günümüzde bu hareket ile bağlantılı müzik, çevreci ve feminist grupların olduğu ifade ediliyor.


  teosofi
  Doğu-batı sentezi bir dini akımdır. Rus Halena Petrowna Blavatsky tarafından kurulmuştur. Dünya çapında gelişme sağlamıştır. Evrensel kardeşliği kurmak gibi üç ana hedefleri vardır.

  ananda marga

  Sonsuz saadet yolu anlamına gelmektedir. 1955 yılında Hindistan´da ortaya çıkmıştır. Her üyenin günde bir defa Mantra banyosu olarak dini banyoyu yapması gereklidir. Et, balık, alkol yasaktır. Ayrıca yumurta, tütün ve belirli baharatlarda kullanılamaz. 1980´li yıllardan sonra Türkiye´de de faaliyet gösteren dini akımın 2.5 milyonu aşkın taraftarı olduğu biliniyor.

  antroposofi
  1913´de Rudolf Steiner tarafından kurulan dini akım, 1967 yılında hediye ve borç için cemaat bankası kurmuş ve bu diğer bankaları takip etmiştir. Almanya´nın ilk özel üniversitesini kuran dini akıma inanlar, ilaç ve giyim sanayinde el atmışlardır. Antroposofi, bütün dünyadaki ruhlar için insan varlığındaki ruhu yönetebilme yoludur.

  brahma kumaris
  Lekhraj Kripalani tarafından kurulan bu akımın inancına göre, Vişnu ve şiva adlı tanrıların Kripalani´ye görünmüştür. Kadın hakimiyetinde, kadınlar tarafından yürütülen ve kıyamet beklentisi içinde olan bir Hindi reform hareketidir. Bu akımı yaymak için İstanbul´da ücretsiz yoga kursları verdiği biliniyor.

  evrensel hayat

  Gabriele Wittek tarafından 1977´de kuruldu. Hristiyan akidelerinin yanı sıra diğer dinlerinde lar, inanç sistemini taşımaktadır. İnançlarına göre Wittek ile Tanrı bir medyum kadın aracılığıyla görüşmüştür. Bir kadın peygamber konumundaki Wittek taraftarlarınca ´´tanrının borazanı´´ olarak isimlendirilmiştir. Marketler zinciri, sağlıklı hayat kuruluşları ve gıda üretimi yapan tesislere sahiplerdir. Bunlara göre, kıyamet kopacak, fakat bu akımının taraftarları hayatta kalacaklar, tekrar yeryüzüne gelen İsa´nın ruhuyla bağlantı kurulacak, böylece bin yıllık barış hükümdarlığı kurulacaktır.

  real hareketi
  İstanbul´da 2005 yılında yapılan toplantıya kamuoyunun tanıdığı hareketinin kurucusu Fransız asıllı Claude Vorilhon tarafından 1973´de kurulmuş ve UFO inancına dayalıdır. Bu inanca göre kolonlamayla ölümsüzlüğün yolu açılacaktır. Bu gruba üye olmak için para ödenmek zorunluluğu vardır. Hedonizm inançlarının gereği aşırı eğlence ve toplu seks ayini yadırganmamaktadır.

  sahaja yoga
  Bu akımın tanrıçası olarak kabul edilen lideri Shri Mataja´dır ve ayaklarını yıkadıkları su şifa niyetine içilmektedir. Bu inanca göre tanrılar, bireysel yaratıklardır ve biyolojik görüntüler bu kanallar vasıtasıyla düzenlenmektedir.

  tanrının çocukları
  1968´de ABD´de David Berg tarafından kurulan dini akıma göre, kurucu Berg ahir zaman peygamberidir. Bergi, bayan taraftarlarını Tanrının sevgisini yeryüzüne yaymaları için pek çok erkekle cinsel ilişkiye girmek üzere görevlendirilmiştir. Bayanların bir erkeği reddetmesi yasaktır. Bu akımın inancına göre kıyamet yakında kopacak, ama kendileri sayesinde dünya yeniden yaratılacaktır.

  transdantal meditasyon:
  1958´de Hindistan´da Mararishi Mahesh Yogi tarafından kurulan bu akıma ünlü müzik grubu Beatles´in bağlanmasıyla ABD ve Almanya´da gelişti. Türkiye´ye 1968 yılında gelen Yogi´nin taraftarları Ankara, İzmir, Bursa ve Eskişehir´de merkezler açtıkları biliniyor. ABD´de Hint temeline dayalı bir din olarak hükmedilen akımın meditasyon tekniklerinin okullarda yapılması yasaklanmıştır.

 2. #2
  sahaja yoga
  Bu akımın tanrıçası olarak kabul edilen lideri Shri Mataja´dır ve ayaklarını yıkadıkları su şifa niyetine içilmektedir. Bu inanca göre tanrılar, bireysel yaratıklardır ve biyolojik görüntüler bu kanallar vasıtasıyla düzenlenmektedir.


  bu tarikat akımm her neyse işte lideri,bundan yıllar önce istanbul'a gelmişti. gelişi büyük ses getirmişti. insanlar akın akın onun konuşma yaptıgı yere gitmişti. snradan çok kişi saçma oldugunu anlamıştı..

 3. #3
  jstzn
  real hareketi
  İstanbul´da 2005 yılında yapılan toplantıya kamuoyunun tanıdığı hareketinin kurucusu Fransız asıllı Claude Vorilhon tarafından 1973´de kurulmuş ve UFO inancına dayalıdır. Bu inanca göre kolonlamayla ölümsüzlüğün yolu açılacaktır. Bu gruba üye olmak için para ödenmek zorunluluğu vardır. Hedonizm inançlarının gereği aşırı eğlence ve toplu seks ayini yadırganmamaktadır.
  Bunu dışında bunların uluslararası sularda ilk insan klonunu yaptıkları idda ediliyor yaptıkları kişide sırada biri değilmis..

Benzer Konular

 1. İlginç Bir Olay Daha..
  Konuyu Açan: gölge, Forum: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar.
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 28-Mar-2014, 10:34
 2. 1999 Depremindeki İbret Verici 5 İlginç Olay
  Konuyu Açan: davids_naughty, Forum: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar.
  Cevap: 38
  Son Mesaj : 10-Eyl-2013, 21:19
 3. İlginç Tarikatlar......
  Konuyu Açan: LOVE'S, Forum: Diğer Din ve İnanışlar.
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 14-Haz-2009, 10:50
 4. Benımde Arkadasımın Basına Gelmıs İlgınc bı Olay
  Konuyu Açan: SpawN, Forum: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın.
  Cevap: 15
  Son Mesaj : 10-Eki-2008, 19:58
 5. İlginç Bi Olay
  Konuyu Açan: özge, Forum: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın.
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 15-Ağu-2008, 12:56
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com