3 Sayfadan 2. İlkİlk 123 SonSon
Toplam 24 sonuçtan 11 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #11
  Alıntı hmyr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yaklaşık 1 haftadır bir konuda kararsız kaldığım için istihareye yattım ama hiç rüya görmedim bu konuda ela yalemu men halak ve huvel latiyful habiyr duasını 9 kez okudum sonra da ya latif ya habir diyerek okudum yatarken abdestli yaptım ama hiç rüya göremedim niye olabilir ? bilen varsa yardımcı olabilir mi ?
  sadece bir çeşit istihareye takılmayın diğerlerini de yapın çünkü bazen bazı istihareler insanda netice vermiyor
  bununla da göremezseniz demek ki Allah cc göstermek,bilgi vermek istemiyor 2. #12
  Sevgili hevace sizden başka istihareler konusunda yardım alabilirmiyim... bende mülk suresiyle olanı yaptım ama rüya göremedim. teşekkür ederim.

 3. #13
  Sevgili hevace sizden başka istihareler konusunda yardım alabilirmiyim... dünde yazmıştım yardımlarınızı bekliyorum. teşekkür ederim.

 4. #14
  özür dilerim görmemişim formda isterseniz istihare bölümünde çok var link ekleyebilirsem gösteririm

 5. #15
  bende 3 gündür kılıyorum ama net bişeyler göremedim..

 6. #16

  İstihare Namazı...

  Hayır dileme, yapmak istediği bir şeyin kendisi hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için iki rekât namaz kılıp dua ederek rüyasında manevî bir işaret almak amacıyla uykuya yatma.

  Bir iş yapılmak istenildiğinde istihâre yapmak menduptur. Hz. Peygamber, Ashab-ı kirama önemli işlerinde istihâreye başvurmalarını telkin buyurdu. Câbir (r.a)'den şöyle dediği nakledilmiştir: "Resulullah (s.a.s) bütün işlerinde, Kur'an'dan sure öğretir gibi istihâreyi de öğreterek şöyle derdi: "Sizden biriniz bir ise niyetlendiği zaman farzın dışında iki rekât namaz kılsın ve şöyle desin: "Allâhümme estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'elüke min fadlike'l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta'lemu ve lâ a'lemu ve ente allâmu'l guyûb. Allâhümme inkünte ta'lemu enne hâza'l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri tev âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in künte ta'lemu enne hâza'l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ev âcili emri ve âcilihi f'asrifhu anni va'srifni anhu ve'kdur li el-Hayra haysü kâne. Sümme ardihi bihi" (Buharî, Teheccüt, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; Tirmizi, Vitr, 18; İbn Mace, Akâme, 188; Ahmet b. Hanbel, III, 344).

  İstihare duasının anlamı: "Allah'ım yapmayı düşündüğüm su işin işlenmesinden yahut terkinden hangisinin hayırlı olduğunu bana ilminle kolaylaştır. Kudretinle senden güç istiyorum. &nin büyük fazlından ihsan buyurmanı dilerim. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter; benim gücüm yetmez. Sen bilirsin, ben bilemem. Sen şeyi çok iyi bilensin, Allah'ım. Eğer bu işi dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için hayırlı olduğunu bilirsen o işi bana takdir et, kolaylaştır ve onu bana mübarek kıl. Eğer bu işi; dinim, yaşayışım ve işimin sonucu veya dünya veya ahiretimin sonucu bakımından benim için şer olarak bilirsen, onu benden, beni de ondan uzak eyle. Nerede olursa olsun benim için hayır olanı takdir et. Sonra da beni bu hayırla hoşnut buyur"

  Sa'd b. Ebi Vakkas'tan, Resulullah (a.s)'in şöyle buyurduğu rivayet edilir: "Âdem oğlunun Allah'tan hayır dilemesi (istihâresi) saâdetindendir. Allah'ın hükmüne razı olması da saâdetindendir. Allah'tan hayır istemeyi terketmesi ise onun bedbaht olmasındandır. Allah'ın hükmüne razı olmaması da, Âdemoğlunun bedbahtlığındandır" (Ahmed b. Hanbel, I, 167; Tirmizi, Kader, 15).

  İstihâreden önce veya sonra, gerekli istişareler yapılır ve o iş hakkında karar verilir Kur'ân-ı Kerîm'de şöyle buyurulur: "İş konusunda onlarla istişare yap. İstişareden sonra o isi yapmaya tam olarak karar verince, artık Allah'a dayan ve güven" (Ali İmrân, 3/159). İstihare hadisi İbn Mes'ud, Ebû Eyyûb el-Ensârî, Ebû Bekir, Ebû Saîd, el-Hudrî, Sa'd b. Ebi Vakkas, Abdullah b. Abbas, Abdullah b. Ömer, Ebû Hureyre ve Enes b. Mâlik gibi büyük sahabilerden nakledilmiş, bu rivayetleri senetleriyle birlikte, Buhârî, şârihi Aynî, "Umdetu'l-Kâri" adlı şerhinde tek tek zikredilmiştir. Rivayetler arasında bazı metin farklılıkları vardır.

  Enes b. Mâlik'ten gelen rivayet istihâreyi teşvik eder. Bu hadîs şöyledir: "İstihare yapan kimse hüsrâna uğramaz, istihare eden pişman olmaz, iktisatlı davranan kimse de muhtaç duruma düşmez" (Tecrid-i Sarih Tercümesi, Ankara 1985, IV, 135).

  İstihâre namazında nelerin okunacağı hadisle sabit değilse de, birinci rekâtta Fatiha'dan sonra Kâfirun, ikinci rekâtta ise, İhlâs sûrelerinin okunması güzel görülmüştür. Nevevî bunu müstehab görür. İmam Gazzalî de bu sûrelerin okunması gereğinden İhya'da söz etmiştir. İbn Ömer'in şöyle dediği nakledilmiştir: "Resulullah (s.a.s)'i bir ay süreyle izledim, sabah namazının sünnetinde, Kâfirun ve İhlas sûrelerini okurlardı. Gazzâlî'nin bu gibi hadislerden mülhem olarak, istihâre namazında da benzer kıraati uyun gördüğü söylenebilir.

  İstihare namazından sonra, istihare duası okunur ve istenilen şeye niyet edilerek, Kıbleye dönülmek suretiyle yatılır. Böylece istihareye üç veya yedi geceye kadar devam edilebilir. Çünkü Hz. Peygamberin bazı duaları üç defa tekrar ettiği, hatta Enes b. Malik'e istihâreyi yediye kadar tekrar etmeyi telkin buyurduğu nakledilir (Tecrid-i Sarih Tercümesi, IV, 142, 143).

  İstihâre, iyiliği veya kötülüğü kestirilemeyen bir iş hakkında sözkonusu olur. Hayırlı ve sevaplı olduğu kesin olarak bilinen bir konuda istihâreye gerek kalmaz. İstihâre namazı, kerâhat vakitleri dışında her zaman kılınabilir. Çünkü hadiste vakit belirtilmemiştir...

 7. #17

 8. #18
  Alıntı L_e_RZ_a_N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Adet doneminde istihareye yatilirmi?
  ben namaz ile olanın daha makbul oldunu düşünüyorum bu nedenle özel günlerde yapmanı tavsiye etmem sana .

  bide rüa görmek değilde uykudan uyandınız zaman huzurlu uyandıysanız hayra yorarlar bende görmemişdim ama içim rahat uyandım

 9. #19
  istihare gerçek olsa, bu dünyadaki birçok sorun çözülebilir. Herkes istihare yapar ve yaşayışını ona göre uygular. Arkadaşlar rüya ile amel edeceğinize, bugün Allah rızası için ne yapabilirim diye düşünseniz daha doğru olmaz mı ?

 10. #20
  istiharenin baglayici bir tarafi yoktur ben iki kere cok önemli isim yapmistim ancak birinin cevabi yillar sonra bir gün evvel belli oldu yani yillar bosuna ümitli gecirerek digeri ise ise hic cikmadi oysa cok samimi uygulamistim evet 6 yil evvel tipatip cikmisti ama daha sonra degisik versinonunu gördüm yine cikmadi hayir olsun diyorum..

3 Sayfadan 2. İlkİlk 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Hayatta Hiç Birsey Yolunda Gitmiyor Diyenlere...
  Konuyu Açan: kara sewdam, Forum: Kişisel Gelişim.
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 13-Nis-2016, 20:00
 2. Ben Hiç Bir Şeyi Uzun Düşünemiyorum Neden
  Konuyu Açan: sefamerve, Forum: Sorular.
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 19-Haz-2015, 16:21
 3. Erkekler Ne İster, Neden Hiç Mutlu Olamazlar
  Konuyu Açan: sayısal loto, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 67
  Son Mesaj : 04-May-2012, 17:32
 4. Kadınlarda Aldatır Ama Neden Aldatır?
  Konuyu Açan: yavin, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 20-Ara-2011, 23:19
 5. Hic mi Pozitif Birsey Yok Diyenlere
  Konuyu Açan: ecemm_86, Forum: Fıkralar.
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 15-Ara-2009, 18:30
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com