Anket Sonuçlarını Göster: İstiklal Marşı'nda kime seslenilmektedir?

Katılımcı sayısı
47. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
 • Türk Milletine

  24 51,06%
 • Bayrağa

  7 14,89%
 • Her kıtada seslenilenler farklıdır

  13 27,66%
 • Hz.Mehdi'ye

  3 6,38%
5 Sayfadan 4. İlkİlk ... 2345 SonSon
Toplam 45 sonuçtan 31 ile 40 arası gösteriliyor
 1. #31
  oturup bunu yazmak için bunca emek verenler, şöyle güzel bi bestseller yazsa da dünya edebiyatına fantastik alanda bir şaheser kazandırsa.. 2. #32
  HZ.Mehdi'ye diyeyim bari

 3. #33
  asme
  Hz.Mehdi mi Hayal gücünün bu kadarına pes İşaretleyenler kimler çok merak ediyorum

 4. #34
  Türkler için olamaz bence.Sonuçta sadece Türkler savaşmadı ve bu topraklarda sadece Türkler yaşamıyor.Zaten bunu yazan M.A. Ersoy'da Arnavuttur.

 5. #35
  Alıntı GreeKSouL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Türkler için olamaz bence.Sonuçta sadece Türkler savaşmadı ve bu topraklarda sadece Türkler yaşamıyor.Zaten bunu yazan M.A. Ersoy'da Arnavuttur.
  Bir ırka hitaben yazılmadığı kesin...
  M.A Ersoy Arnavut olabilir, Türklerde ve islamiyette ırkçı düşünce yoktur.

 6. #36
  M.Akif Ersoy konuyu okusaydı kesinlikle çok üzülürdü Türk milletine ve Bayrağımıza hitafen yazılmış bir marştır..

  Her ne kadar arnavutta olsa Türktü
  Savaşan binlerce mehmetcik hem kürt hem laz hem çerkez hem göçmendi ama hiçbiri ayrım yapmadı çünkü Hepsi Türktü Tek amaçları vardı yeni nesiller için vatanlarını kutarmaktı ve o uğrdada Atatürke inanıp peşinden gittiler Çünkü tek istedikleri şey vatanın birliği idi onlar o şartlarda bile insan ayırımı yapmadılar

  Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;
  Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak.
  O benim milletimin yıldızıdır, parlayacak;
  O benimdir, o benim, milletimindir ancak.

  Mehmet Akif, Türk milletine cesaret ve tahammül aşılamak için ve onda bulunan duyguları harekete geçirmek için, şiirine korkma sözüyle başlıyor. Bayrak bir milletin geleceğinin ve bağımsızlığının sembolüdür. Bayrağın sönmesi Türk milletinin istiklalini kaybetmesidir. Şair ülkemizde tek bir insan kalana kadar bu vatanı savunacağımızı belirtiyor. O halde en son Türk bireyi son nefesini vermeden Türk istiklal ve bağımsızlığını yok etmek, Türk bayrağını söndürmek mümkün değildir. Zira bayrağımız milletimizin yıldızıdır. Bayrağın kaderi ile milletimizin kaderi birbirine bağlıdır. Bayrak bizimdir, biz yaşadıkça onu elimizden kimse alamaz.Türk milletinin bütün fertlerini öldürmedikçe bağımsızlığını kimse yok edemez.

  Çatma, kurban olayım çehreni ey nazlı hilal!
  Kahraman ırkıma bir gül! Ne bu şiddet, bu celal?
  Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal...
  Hakkıdır, Hak’a tapan milletimin istiklal!

  Şair, ikinci kıtada bayrağımızın o zaman ki kırgın, küskün, öfkeli halini dile getiriyor. Türk vatanının bazı parçaları, işgal edilmiştir. Bu yüzden bazı bölgelerde bayraklarımız indirilmiş, yerine düşman bayrakları asılmıştır. Kaş çatmak, öfke halini ifade eder. Kaş ayrıca, edebiyatımızda hilale benzetilir. Sevgilinin kaşları daima hilal şeklinde gösterilmiştir. Bayraktaki hilal de tıpkı nazlı bir sevgilinin kaşı gibi çatılmıştır. Kahraman Türk milletini üzmektedir. Türkün beklediği, özlediği gülen bir bayraktır.Türk bayrağının gülmesi göklerde dalgalanmasıdır. Bir aşığın sevgilisinden güler yüz beklemesi gibi bağımsızlığa aşık Türk milleti de özgürlüğün sembolü olan bayraktan gülmesini beklemektedir. Bu milletimizin en doğal hakkıdır. Çünkü, Türkler bağımsızlıkları ve bayrakları uğruna pek çok kan dökmüşlerdir. Bu kanları bayrağa helal etmeleri için onun da nazlanmayı bırakıp, göklerde dalgalanması gerekir. Türk milleti daima Allah’a inandığı için özgürlük onun hakkıdır.

  Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.
  Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaştım!
  Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarim.
  Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım.

  Şair “ben” diyor.(Ancak kastettiği mana aslında bizdir Türk milleti adına konuşmaktadır) Türk milleti ezelden beri hür yaşamıştır,hür yaşayacaktır. Onun özgürlüğünü elinden almak isteyen ancak çıldırmış olmalı,zira böyle bir harekete kalkışanlar ağır bir şekilde cezalandırılır. Türk milleti bağımsızlığı uğrunda önüne çıkacak her engeli aşacak güçtedir. O; böylesine yüce bir amaç için dağları delecek, enginlere sığmayıp,denizleri taşıracaktır güçtedir.

  Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar,
  Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var.
  Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar,
  “Medeniyet!” dediğin tek dişi kalmış canavar?

  Bu kıtada şair vatanımızı istilaya kalkışan Avrupalılara meydan okuyor. 20. asrın başında Avrupa medeniyeti 19.yy. deki görkeminden oldukça uzaktır. O sebeple şair batıyı tek dişi kalmış canavara benzetiyor. Ancak Avrupa mevcut teknik imkanlarını seferber ederek topuyla, tüfeğiyle, tankıyla bizi yok etmeye çalışmaktadır. Mehmetçik ise bu güce topla, tüfekle, mızrakla, kılıçla cevap vermeye çalışmaktadır. Avrupalı kendini çelik zırhla korurken Mehmetçik ona iman dolu altın göğsüyle karşılık vermektedir.

  Arkadaş! Yurdumu alçakları uğratma, sakin.
  Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.
  Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın...
  Kim bilir, belki yarın, belki yarından da yakın.

  Şair kahraman Türk askerine hitap ediyor. Türk yurdunu alçakları uğratmaması için gerekirse canini feda etmesini öneriyor. Şehit gövdelerinin meydana getireceği siperler düşmana mani olacaktır. Mehmet Akif düşmanın çok kısa bir süre içinde bu hayasızca akına son vereceği Allah’ın Türk milletine Kuran-Kerimde vaat ettiği zafer gününün yarından bile daha yakın bir zamanda doğacağına inanmaktadır.

  Bastığın yerleri “toprak!” diyerek geçme, tanı:
  Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı.
  Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır, atanı:
  Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

  Şair Türk ordusuna vatanin kutsallığını hatırlatıyor. Toprak ile vatan arasında büyük bir fark vardır. Toprağı vatan haline getiren onu elde etmek ve korumak için savaşan fertlerin varlığıdır. Kısacası sıradan bir toprak büyük bir değer taşımaz; ama vatan toprağı uğrunda şehit olan atalarımızın o topraktaki mezarlarıdır. Bu kutsal vatani dünyalara değişmeyiz. Toprak dünyanın her yerinde bulunur. Ancak atalarımızın kanlarıyla sulanan topraklar vatanimiz üzerindedir.

  Kim bu cennet vatanının uğruna olmaz ki feda?
  Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!
  Canı, cananı, bütün varımı alsında Huda,
  Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.

  Bu vatan cennet kadar kıymetlidir. Şehit olanların ruhu dini inanışımıza göre doğrudan doğruya cennete gider. Şehitlerimiz bu vatan toprağında yattığı için cennetten farksızdır. Bir avuç toprağı sıksak şehitler fışkıracak sanırız. Canımızdan çok sevdiğimiz insanları varımızı yoğumuzu Allah alsında yalnız yaşadığımız sürece bizi vatanımızdan ayrı düşürmesin.

  Ruhumun senden, ilahi, şudur ancak emeli:
  Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli.
  Bu ezanlar-ki şahadetleri dinin temeli
  Ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli.

  Allah’a şair hitap ediyor. Mehmet Akif’in Allah’tan tek dileği ibadet yerlerinin göğsüne düşman elinin değmemesidir. Camilerimizden okunan ezanlar sonsuza kadar Türk yurdunun üstünde inlemelidir. Çünkü bu ezanlar dinimizin temelidir.

  O zaman vecd ile bin secde eder-varsa-taşim,
  Her cerihamdan, ilahi, boşanıp kanlı yaşım,
  Fışkırır ruh-ı mücerred gibi yerden na’şım;
  O zaman yükselerek arşa değer belki başım.

  Ezan sesleri yurdumuzun üstünde inledikçe şehitlerimizin de ruhları şad olacaktır. Ezan sesi sadece yaşayanlara değil, ölülere hatta onların mezar taşlarına bile tesir eden yüce bir anlam taşır. Şehit atalarımızın her şeyden arınmış ruhları yerden fışkıracak, ezan sesiyle ayağa kalkacak ve dışa yükselecektir.

  Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal!
  Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal.
  Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlal:
  Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;
  Hakkıdır, Hakk’a tapan, milletimin istiklal!

  Şair zafer gününün heyecanını yaşıyor. Şanlı bayrağımız dalgalandıkça gökyüzünü şafakla yarış edercesine gökyüzünü kızıl renge boyamaktadır. Türk milleti yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur. Artık onun için yok olma korkusu kalmamıştır. Bayrağımız şehitlerimizin kanlarını hak etmiştir. Bağımsızlık Allah’a tapan ve doğruluktan ayırmayan Türk milletinin en doğal hakkıdır.

  Mehmet Akif ERSOY

 7. #37
  İlk iki kıtasında bayrağa seslenmektedir,
  Üçüncü ve dördüncü kıtalarda Türk Milleti adına konuşmaktadır,
  Beşinci ve altıncı kıtasında üzerinde yaşadığımız toprakların vatan toprağı olduğunu,düşmana çiğnetilmemesi gerektiğini telkin eder,Türk Halkına seslenmektedir,
  Yedinci ve sekizinci kıtalarda sevilen pek çok şey kaybedilse de vatan toprağının kaybedilmemesi ve ezan seslerinin dinmemesi gerektiğini dile getirir,Türk Halkına seslenmektedir,
  Dokuzuncu kıtada bu duasının kabul edilmesi halinde ruhunun vecd ile yükseleceğini,
  Son kıtada yine bayrağa seslenir,ebediyen ona ve ırkına hiçbir zaman çöküş olmayacağını,hürriyetin ve istiklalin onun hakkı olduğu müjdesini verir.

 8. #38
  umzel
  İstiklal MArşı Türk Milleti'ne ve Bayrağımıza hitaben yazılmıştır.İstiklal marşı okunmadan önce bayrağımıza dikkatlice bakın ve marş okunmaya başladığı anda bayrağımızın daha çok daha çok dalgalandığının farkına varacaksnız.İşte ozaman tüyleriniz diken diken olacak gözleriniz yaşaracak.Bu kadar güzel insanları duygulandıran bir marş ancak türk milletine ve bayrağa yazılabilir...Mehdide kimmiş.öyle birşey olduğuna inanmıyorum.Bu konuyu açan arkadaşım dediğim gibi istiklal marşı okunurken bir bksın bakalım bayrağa.içiz cız etsin ozaman bu konuyu açtığı için ve insanların saçma sapan konular ile kafasını krıştırdığı için.Oylama konusuna gelice Bayrak ve Türk Milleti ayrı şıklara yazılarbilirmi hiç.Yazık çok yazık...

 9. #39
  Rahmetle anıyorum yeniden mekanı cennet olsun amin

 10. #40
  Türk milleti tek bir ırkı temsil etmez, birçok unsurların çelikleşmiş ifadesi Türk unsurunu oluşturur diyerek, şairimizi rahmetle anıyorum.

  Yüce Allah ondan razı olsun.

  Alıntı @y_ısıgı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Rahmetle anıyorum yeniden mekanı cennet olsun amin
  Amin ...

5 Sayfadan 4. İlkİlk ... 2345 SonSon

Benzer Konular

 1. İstiklal Marşı
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Edebiyat.
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 30-Ağu-2015, 12:40
 2. İstiklal Marşı Yarışmasına Katılan Şiirler
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Genel Kültür.
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 29-Haz-2011, 12:28
 3. Rum Kızı Marina' dan İstiklal Marşı
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: İlginç ve Komik Videolar.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 26-Ara-2009, 02:58
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com