Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Kalp Krizleri Kadın ve Gençlerde Daha Tehlikeli...

  Yaşlanan erkeklerin kalp krizi geçirme riskleri daha yüksektir ama kriz bir kez geldi mi "tehlike" gençler ve kadınlarda daha fazladır.

  GENÇLER HAZIRLIKSIZ YAKALANIYOR

  Kalp krizinin gençlerde daha ağır seyretmesinin pek çok nedeni var. Doğuştan ve edinsel kalp kası hastalıklarının doğumsal kalp kapağı ve kası hastalıklarının gençlerde daha sık görülmesi bunun başlıca sebebidir. Diğer bir neden de genç kalbin krizlere hazırlıksız olmasıdır. Yaş ilerledikçe yavaş yavaş gelişen tahribata karşı yeni damarsal yol ağları yani yeni kılcal damarlar oluşturan yaşlılarda kalp krizinden ölme ihtimali gençlerden daha düşüktür. Çünkü bu yeni damarlar sorunlu damarların yedekleri gibidir. Kriz anında kalp damarı tıkanınca bu hazır yan yollar devreye girer ve sorunlu bölgeye kan taşımaya başlarlar. Gençlerde bu yan yollar, yedek damarsal ağlar yeteri kadar oluşmadığından kalp krizleri daha ölümcül seyreder.

  KADIN KALBİ ÇOK FARKLI

  Benzer bir risk artışı kadınlar için de söz konusudur. Menopoza kadar östrojen hormonunun koruyucu şemsiyesi altında keyif süren kadın kalbi, menopozla birlikte artan kalp krizi riskine hazırlıksız yakalanır. Yapılan çalışmalar, kadınlarda kalp krizi riskinin her zaman koroner daralması ve tıkanması ile ilişkili olmayabileceğini de gösteriyor. "Kadınlarda iskemi sendromunun gelişimi" çalışması -WISE çalışması- ile de gösterildi ki kadınlarda anjiyo sonuçlarının normal çıkması kalp krizi geçirilmeyeceği anlamına gelmiyor. Bu çalışmanın sonuçlarına göre koroner damar hastalıklarının tanımlanmasında "altın standart" olarak gösterilen anjiografi kadınların kalplerinde yer alan küçük damarlardaki pıhtıları açığa çıkaramayabiliyor. Bu çalışmanın en önemli sonucu "kadın kalbinin farklı" olduğunu bir kez daha kanıtlamasıdır.

  Bu çalışma özellikle yüksek tansiyon, yüksek şeker ve artmış trigliserit üçlüsünden oluşan "metabolik sendrom"un kadınları kalp krizine daha fazla yaklaştırdığını ortaya koyuyor. Sigara, stres ve doğum kontrol hapı üçlüsü kadın kalbini erkeklerden daha fazla etkiliyor. Bir başka sorun da "kadınlarda görülen kriz belirtilerinin farklı olması"dır. Kadınlarda kalp krizi bilinen klasik göğüs ağrısından farklı olarak nefes darlığı, yorgunluk, bitkinlik, bulantı, baş dönmesi gibi gözden kaçan belirtilerle ortaya çıkabiliyor. O bilinen tipik göğüs ağrıları kadınlarda ortaya çıkmayabiliyor. Kadın ve gençlerin kalp hastalıkları bakımından daha fazla bilgilendirilmelerinde, eğitilmelerinde yarar var!

  Gece kramplarının nedenleri

  Gece kramplarının en önemli sebepleri yatmadan önce alkol kullanımı, kanda potasyum seviyesinin azalması, şeker hastalığı, uyku öncesi yapılan ağır egzersizler ve vücuttan aşırı su kaybı gibi problemlerdir. Parkinson hastalığı gibi bazı sinir sistemi bozukluklarında anti-depresan ilaçların, idrar söktürücülerin, kalsiyum kanalı engelleyicilerini kullananların bazılarında ve "niasin" alanlarda da gece krampları sıklaşabiliyor.

  Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız; kramp oluşan bacağınıza masaj yapmanız ve bacağı dümdüz uzatıp kasılmış kas gevşeyinceye kadar ayağınızı bilekten esnetmeye çalışmanız, problemli kas bölgesi üzerine soğuk buz torbası veya poşet uygulamanız ya da sıcak bir banyo almanız tavsiye ediliyor. Bizim önerimiz gece kramplarınız varsa yatmadan önce alkol almamanız, ağır egzersiz yapmamanız ve gün boyu bol bol su içmenizdir.
 2. #2
  katılıom bu kadar ağır olmaz ki dersler.. nese yıkılmadım ayaktayım..

Benzer Konular

 1. Bu Yaz Güneş Çok Daha Tehlikeli
  Konuyu Açan: yavin, Forum: Sağlık Haberleri.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24-May-2011, 09:32
 2. Kalp Krizleri Hakkında
  Konuyu Açan: bahrevan, Forum: Kalp ve Damar Hastalıkları.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 12-May-2011, 11:33
 3. Kalp Krizi Sabah Daha Tehlikeli
  Konuyu Açan: мєℓιηα, Forum: Sağlık Haberleri.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03-May-2011, 18:54
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com