2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  Lucky

  Muğla-Kelebekler Vadisi  Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal SİT ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya köyünde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi'nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz'e ulaşır.

  Kelebekler Vadisi'nin özgün coğrafi yapısı, bitey ve direyi bilim çevrelerinin, özellikle botanikçilerin ve entomologların inceleme ve laboratuar çalışmalarına konu olmakta; ulusal ve uluslararası çevre örgütlerinin ve ekolojik oluşumların dikkatini çekmektedir.

  Kelebekler Vadisi'ne ulaşım Ölüdeniz'den kalkan teknelerle sağlanır. Faralya (Uzunyurt) köyünden bir patika Vadi'ye ulaşır; fakat ipli tırmanış rotaları ve değişken yüzeyi nedeniyle, bir rehber eşliğinde yapılmalıdır.

  Kelebekler Vadisi'nde doğal yaşamı korumak ve bunun için gereken önlemleri alarak projeleri hayata geçirmek amacıyla bir tesis meydana getirilmiştir. Ziyaretçilere çadır ve ağaç evlerde konaklama imkânları sunan işletme günlük 500 konuk kapasitesine sahiptir ve Kelebekler Vadisi'nin 100 dönümlük arazisi üzerinde ekolojik tarım yapmanın yanısıra; arıtma, deniz temizliği ve temiz enerji hususlarında projeler gerçekleştirmektedir.  Tarihçe

  Kelebek Vadisi’nin geçmişi MÖ IV. yüzyıla kadar uzanır. Likya'nın "Perdicia" isimli yerleşim yerinin bazı kları Kelebek Vadisi Kanyonu’nun hemen üstünde yer alır. Buradaki köy "Faralya" ismiyle anılmaktadır. Köyün günümüzdeki adıysa Uzunyurttur. Bizans ve Yunan uygarlığından Osmanlı'nın son zamanlarına kadar sürdürülen, yamaçların teraslanmasıyla oluşturulan bahçecilik kültürü bugüne kadar gelmiştir.

  Kolleksiyoncu-fotoğrafçı Rıfat Kılar 70'li yılların sonlarında vadi kelebeklerinden etkilenerek buraya "Kelebekler Vadisi" demek lazım diyerek "Güdürümsu" diye bilinen koyun ismini, ilk defa farklı şekilde telaffuz etmiş oldu. Arkadaşı olan H. Deniz Bayramoğlu 1987'de bu ismi kullanarak "Kelebek Vadisi" nin doğmasına neden olan işletmeyi başlattı. Amaç doğayla uyumlu bir yaşam modelinin temellerini atmak ve bunu tüm dünyayla paylaşmaktı. Başta müzisyen Nezih Topuzlu ve H. Deniz Bayramoğlu olmak üzere, doğasever bir grup vadiyi koruma misyonu üstlendi. Yoğun bir kampanyayla gereken ilgiyi çekmekte gecikmediler. Bölgedeki imar yasaklarının sürdürülebilir bir koruma için yetersiz olduğundan hareketle, aktif koruma adını verdikleri doğayla uyumlu farklı düşünce ve etkinlikleri bir araya getiren bir merkez oluşturmaya çalıştılar.

  Ulaşım

  Kelebekler Vadisi'ne, Fethiye üzerinden Ölüdeniz'e gelerek ulaşılır. Fethiye'ye 55 km. uzaklıktaki Dalaman Havalimanına Türkiye ve Avrupa'nın pek çok şehrinden uçuşlar düzenlenmektedir. Bir diğer büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı, Fethiye'ye yaklaşık 200 km. uzaklıktadır. Türkiye'nin her yerinden Fethiye'ye sık ve düzenli otobüs seferleri vardır. Fethiye'den Ölüdeniz'e minibüs veya taksi yoluyla gelinerek, kumsaldan günde 3 defa servis yapan tekne ile veya Kelebekler Vadisi'nin zodyak teknesi ile ulaşılabilir.
  Özellikleri

  Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanısıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Vadi'nin izole yapısı nedeniyle, işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur.

  Aktiviteleri açısından da dikkat çekici olan Kelebekler Vadisi'nde, sezon boyu bir çok eğitmen ve uzman dersler ve seminerler düzenlenir. "Kelebekler Okulu Projesi" olarak adlandırılan projeyle, sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğal duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak ve eğlence ve dinlence anlayışını geliştirerek doğa ile uyumlu yaşam düsturunu kitlelere ulaştırabilmek hedeflenmektedir. Ücretsiz olarak düzenlenmiş atölyeler arasında bu yıla kadar, sanatsal aktivite ve atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, elbecerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi (kadim bilgelik öğretileri) vb. bulunmaktadır.

 2. #2
  sağaol lucky ciğim 10 senedir fethiye müdavinlerindenim
  özlemişim kelebekler vadisini ayrıca orada kamp kurmak çok ucuz ilgililere duyrulur

 3. #3
  Bu Kelbekler vadisini duydum.Ama hiç gidemedim.El değmemiş güzellikler tercihimdir ama gidemiyoruz ki.

 4. #4
  Alıntı güldünya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu Kelbekler vadisini duydum.Ama hiç gidemedim.El değmemiş güzellikler tercihimdir ama gidemiyoruz ki.

  oraya da değirdiler ellerini canım malesef

 5. #5
  Talya
  Yurdumuzun her yeri cennetten bir parça gibi.Tekrar aramıza dönmen umuduyla emeğine sağlık Lucky.

 6. #6
  Beray.
  Konaklamak için değilde günübirlik gezmek için ideal bana göre....Bu sene görme fırsatım olacak nihayet

 7. #7
  gittiğimde bi tane bile kelebek görememiştim

 8. #8
  Beray.
  Alıntı okan1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  gittiğimde bi tane bile kelebek görememiştim
  Normalde varmıymış peki okan?

 9. #9
  Alıntı Beray. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Normalde varmıymış peki okan?
  bizi götüren rehber değişik kelebek çeşitleri var demişti.ama ne yazık ki biz göremedik.

 10. #10
  Beray.
  Alıntı okan1980 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bizi götüren rehber değişik kelebek çeşitleri var demişti.ama ne yazık ki biz göremedik.
  Belki gittiğiniz zaman zamanı değildi.....Sen hangi ayda gitmiştin...Kusura bakma ben de gideceğimde belki ben görebilirim heyecanıyla soruyorum

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Mugla - Fethiye : Yamac Parasutu
  Konuyu Açan: Suzie, Forum: Ege Bölgesi.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26-Ara-2013, 16:50
 2. Korku vadisi
  Konuyu Açan: gizemlikorsan19, Forum: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın.
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 05-Eyl-2008, 08:57
 3. Muğla Resimleri
  Konuyu Açan: Suzie, Forum: Ege Bölgesi.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 11-Mar-2008, 15:17
 4. Ihlara Vadisi Resimleri
  Konuyu Açan: Suzie, Forum: İçanadolu Bölgesi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11-Mar-2008, 14:19

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com