3 Sayfadan 1. 123 SonSon
Toplam 21 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  grace34

  Namaz Elbiseleri kadınlar İçin

  Bazıları tek parça, hemen giyilip çıkarilabilen namaz elbiseleri
  çok fazla model yok, ama belki dikmek isteyen olabilir fikir versin diye eklemek istiyorum

  bunlar tek parça,

  bu daha güzel bunlar 2 parçaymış

  tek parça  2 parça


  --- Sonraki mesaj ---

  namazın farzı olan bazı kurallar vardır
  bunlardan biri de namazda setri avrettir

  biliyorsunuz biz kadınlar namazda yüz ve ellerimiz dısında her yerimizin kapalı olması gerekiyor
  bu yabancıların bizi görüp görmemesi ile alakalı değil, ama evde kılıyorum kimse görmüyor ki demeyin
  namazın bir edebi var, allahu tealanın karsısına ona göre çıkmalıyız namaz kabul olur olmaz mevzuunu konusmuyorum dikkat edelim inşallah

  Namazda avret yerini örtmek bir şarttır. Şöyle ki: Namazda örtülmesi farz olan ve başkalarının bakmaları caiz bulunmayan organlara "Avret yeri" denir. Erkeklerin avret sayılan yerleri, göbekleri altından dizleri altına kadar olan yerdir. Diz kapakları da bu avret sayılan yere girer.
  Kadınlara gelince: Hür olan kadınların yüzleri ile ellerinden başka, bütün bedenleri avrettir. Yüzleri ile elleri, namazda ve namaz dışında, fitne korkusu olmadıkça avret değildir. Ayaklarının avret olup olmaması ihtilaflıdır. Sahih kabul edilen görüşe göre, kadınların ayakları da avret değildir. Çünkü bunlarla yolda yürümek ihtiyacı vardır. Bu bakımdan bunları örtmek, hele fakirler için, zordur.
  Diğer bir görüşe göre, hür olan bir kadının namazı, ayağının dörtte biri açık bulunması ile bozulur. Diğer bir görüşe göre de, namazda kadının ayakları avret sayılmazsa da, namaz dışında avret yeri sayılır. Bu ihtilaftan kurtulmak için ayaklarını örtmeleri iyi olur. Sahih olan görüşe göre, hür kadınların kolları, kulakları ve salıverilmiş saçları da avrettir.
  23- Cariyeler (köle olan kadınlar) için avret yeri, erkekler gibi, göbekleri altından dizleri altına kadar olan kısımla karın ve sırtlarıdır. Hür kadınların şeref ve durumları bakımından örtmek zorunda bulundukları organları daha çoktur. Köleler ise, hürriyet şerefinden yoksun ve efendilerinin hizmeti ile meşgul oldukları için, bunlara daha fazla genişlik gösterilmiştir.
  24- Avret sayılan yerlerden birinin tamamı veya dörtte biri kadarı açık bulunsa, namazı bozar; fakat dörtte birinden noksanı açık bulunsa, bozmaz. İmam Ebû Yusuf'a göre, avret sayılan bir uzvun en az yarısı açık bulunmadıkça namazı bozmaz.
  Örnek: Namazda baldırın dörtte birinden noksanı açık bulunsa namaz bozulmaz. Yine bazı alimlere göre, but ile diz kapağı bir uzuv sayılır. Yalnız diz kapağının açık bulunması ile namaz bozulmaz; çünkü diz kapağı, bir organın dörtte birinden azdır.
  25- Bir uzvun namazı bozma bakımından avret olması, başkalarına göredir; sahibine göre değildir. Başkaları tarafından görülemeyecek bir halde bulunması yeterlidir. Bunun için bir kimse namaz kılarken geniş bulunan elbisenin yakasından avret yerini görecek olsa, başkaları göremeyeceği için, namazı bozulmaz. Fakat başkaları görebilecek bir durum olsa namaz bozulur.
  26- Bir kimse namaz kılarken, elinde olmayarak açılan bir avret yerini hemen kapayacak olsa, namazı bozulmuş olmaz. Fakat kıyam veya rükû gibi bir rüknü yerine getirecek kadar bir zaman örtmezse, sahih olan görüşe göre namaz bozulur. Namaz içinde elbiseye sıçrayan bir pisliği hemen atmak veya bekletmekte de aynen bu hüküm uygulanır. Fakat bu gibi namaza engel işler, insanın kendi iradesi ile yapılırsa, namaz hemen bozulur.
  Muhtelif avret yerlerinin birer parçası açılıp da bunların toplamı, en küçük avret organının en az dörtte birine eşit olursa ve açıklık müddeti de bir rüknü yerine getirecek bir zaman devam ederse, namaz bozulur; değilse bozulmaz.
  27- Bir kimsenin temiz elbisesi olup da, onu giymeye gücü bulunduğu halde onu giymeyerek gece karanlığında çıplak olarak namaz kılmış olsa, ittifakla namazı caiz olmaz.
  28- Derinin rengini gösterecek şekilde ince olan bir elbise ile avret yeri örtülmüş sayılmaz. Bunun için böyle bir elbise ile namaz sahih olmaz. Elbisenin darlığından dolayı avret yerinin belli olması, kötü bir hal ise de, namazın sıhhatine engel olmaz.
  29- Elbise bulacağını ümit eden çıplak bir kimse, vaktin çıkmasından korkmadıkça, bekler. Temiz yer bulacağını ümit eden kimse de, böyle yapar.
  30- Avret yerini örtecek bir şey bulamayan kimse, oturarak ve ayaklarını kıbleye doğru uzatarak imâ (işaret) ile namaz kılar. Onun için en iyi kılış şekli budur; çünkü bu vaziyette örtünme haline daha çok bürünmüş olur. Avret yerinin bir kısmını örtecek bir şey bulununca, onu kullanma vacib olur. Bu durumda önce avret-i galize denilen ön ve arka taraflar örtülür. Sonra erkeklerde butlar, daha sonra dizler örtülür. Kadınlarda butlardan sonra karınlar, sonra sırtlar ve dizler, daha sonra da geri kalan kısımlar örtülür.
  Bütün bunlar, namazın her halde yerine getirilmesini ve dinde çok önemli bir farz olduğunu göstermektedir.

  Namazda setri avretSual: Avret mahalli ne demektir? Namazda nasıl dikkat etmeli?
  CEVAP
  Bir kimsenin açması, başkasına göstermesi ve başkasının bakması haram olan yerlerine (Avret mahalli) denir. Erkeklerin avret mahalli göbekten, diz altına kadardır. Diz avrettir. Buraları açık iken kılınan namaz kabul olmaz. Namaz kılarken, vücudun diğer kısımlarını (kolları, başı) örtmek, (çorap giymek) erkeklere sünnettir. Buraları açık namaz kılmaları mekruhtur.

  Kadınların avuç içlerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, ellerinin üstü, saçları ve ayakları dört mezhepte de avrettir. Bunun için kadınlara (Avret) denilmiştir. Buralarını örtmesi farzdır. Avret uzuvlarından herhangi birinin dörtte birisi, bir rükün açık kalırsa, namaz bozulur. Azı açılırsa bozulmaz. Namazı mekruh olur. İnce olup, içindeki uzvun şekli veya rengi görünen kumaş, yok demektir.

  Yorgan altında çıplak yatan bir hasta, başı yorgan içinde iken, ima ile namaz kılınca, çıplak kılmış olur. Başını yorgandan çıkarıp kılarsa, yorganla örtülü kılmış olup, caiz olur.

  Sual:
  Kadının çene altı da avret midir?
  CEVAP
  Evet.

  Sual: Dar pantolonla gezmek ve namaz kılmak caiz midir?
  CEVAP
  Dar pantolonla gezmek caiz değildir. Kaba avret yerlerine yapışık dar pantolonla namaz kılmak mekruhtur, başkalarına karşı istenilen tesettür yapılmış olmaz.

  Sual: Kadınlar, namaz kılarken çene altlarını da, kapatmaları gerekir mi?
  CEVAP
  Evet, gerekir.

  Sual:
  Kadınların namazda ellerinin üstlerini ve ayaklarını örtmeleri gerekir mi?
  CEVAP
  Seadet-i Ebediyye
  ’de diyor ki:
  Kadınların el ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı, namaz için Hanefi’de avrettir. Ellerin üstü avret değildir diyen âlimler de çoktur. Bunlara göre, kadınların bileklerine kadar ellerinin üstü açık kılmaları caiz olur. Ama, kitapların hepsine uymuş olmak için, kadınların elleri örtecek kadar uzun kollu namazlık veya geniş baş örtüsü ile elleri örtülü olarak kılmaları, daha iyi olur. Kadınların ayakları namazda avret değildir diyen âlimler de varsa da, bu âlimler de, namazda örtmesi sünnet, açması mekruhtur dedi.

  Sarkan saçlar da, ayak gibidir. (Kadıhan)

  Sual:
  Namazda kadın neden kapanır? Sonuçta kadının kapanması erkekten korunmak için değil mi? Namazda neden korunacak ki?
  CEVAP
  Namazda kapanmak erkeklerden korunmak için değil, Allahü teâlânın emrine uymak içindir. Erkeklerden korunmak da Allahü teâlânın emridir. Dinimizin bildirdiği şeylere akla uygun olduğu, yahut tecrübe ile anlaşıldığı için inanmak iman olmaz. Çünkü bu, aklı, tecrübeyi tasdik etmek demektir.

  Sual
  : Bir arkadaş, bağlayınca kulakları falan gösteren ince bir tülbentten yapılmış bir başörtüsü ile ince bir namaz elbisesi göndermiş, giyince ten belli oluyor. Niye bu kadar ince diye sorduğum zaman, (Namaz kılarken seni kimse görmüyor ki, açık kılsan ne çıkar) dedi. Kimse olmasa da, namazda örtünmek farz değil midir?
  CEVAP
  Evet, farzdır. Din kitaplarında buyuruluyor ki:
  Erkeğin dizle göbek arasını, kadının el ve yüz hariç her yerini namazda örtmesi farzdır. (Redd-ül-muhtar)

  İnce olup içindeki uzvun şekli veya rengi görünen kumaş, yok demektir. (Umdet-ül-İslam)
  dır 2. #2
  Teşekkürler Güzel paylaşım olmuş ! Setri Avret sadece namaza mahsustur diye yanlış bilgiye sahip olanlar var,Setri Avret Hayatın her anında geçerlidir sadece namazda örtünüp dışarda açılmak doğru değildir...

 3. #3
  Bunlar ne güzel bilgiler.Paylaşım için Allah razı olsun sizden.

 4. #4
  grace34
  güncell....

 5. #5
  bende almak istiyorum peki bunlar nerde satiliyorki yurt disinda yok ama türkiyede heryerde varmi? nerde bulabilirim?

 6. #6
  grace34
  nerdesin ümmühan? yurtdısı sitelerinde mısırlı müslümanlar filan satıyor 25-40 dolar arasıydı ebayda vardı
  hijab ya da prayer dress yazarsan google search da resimleri görürsün bunlar genelde satıs siteleridir
  türkiyede 35 ten baslıyor 90 tl ye kadar
  ben anneme diktiricem üst üste birşeyler giymekten bıktım

 7. #7
  keşke konuyu daha önce açsaydın canım ya dün ne aradım ben böyle modelleri ama sonunda buldum aradıgıma degdi..
  gecen gün esila arkadaşımızın açtıgı konuda topukların gözüküp gözükmemesi konusunda vesveseye düşüp,bende dün bir setri avrete uygun düşen bir elbise aldım.şimdi içim çok rahat hem çorapsız ayakalrım gözükecek endişem yok,hemde hakikaten ust uste bir şeyler giymekten kurtuldum Allah razı olsun bu güzel bilgiler için...emegine saglık...

 8. #8
  tşkler. bende tek parça bi namaz elbisesi almak istiyorum... henüz bulamadım istediğim gibi

 9. #9
  grace34
  canım nerden aldın? tek parca mı ve kac lıra?
  biz de alalım o zaman

 10. #10
  şu ikinci modele benziyor ama önü düğmeli,30 liraya.normalde namaz elbisesi diye satılanlar var ama onlar sabahlık gibiydi begenmedim hatta çok şaşırdım demek bununda modası varmış ve bu isimle satılıyormuş diye ögrenmiş oldum...

3 Sayfadan 1. 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevap: 0
  Son Mesaj : 29-Haz-2011, 03:36
 2. Kadınlar İçin 10 Kritik Test
  Konuyu Açan: shadow, Forum: Kadın Sağlığı.
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 15-Oca-2009, 00:13
 3. Kadinlar İçin Ne Dediler?
  Konuyu Açan: ramahcan, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10-Oca-2009, 11:13
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com