Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1

  Namaz Kelimesinin Anlamı Nedir?

  Namaz Kelimesinin Anlamı Nedir?
  Rahman Ve Rahim olan Allah'ın Adıyla

  NAMAZ KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR?

  Namaz Farsça bir kelimedir.Farsçada ta'zim(büyük saygı) için eğilmek,kulluK,ibadet anlamındadır.Salat kelimesinin karşılığı olarak Türkçeye çevrilmiştir.Kelime Kuran'da da salat kelimesi ile ifade edilmektedir.Dua etmek ve Hayır duada bulunmak manalarını ihtiva eder.Tevbe Süresinin 103.ayetinde Yüce Rabbimiz:Onlar için dua da et.Çünkü senin onlar lehine duan,onlar için büyük bir huzur ve tatmin kaynağıdır. buyurur

  Din ıstılahında ise namaz,Peygamberimizden görüle geldiği üzere kalbi,lisani, bedeni fiiller ve özel rükünlerden oluşan gayet muntazambir ibadetin ismi olmuştur ki necasetten taharet hadesten teharet,setri-avret vakit,niyet,istikbal-i kıble diye bilinen altısı dışında şartlar,iftitah tekbiri,kıyam,kıraat,rukü,secde,teşehhüd mikdarı,son oturuş diye bilinen içinde yapılan altı rükün olmak üzere laakal oniki farzı;Fatiha zammı süre tadili erkan kaderi ula vesaire gibi bir takım vacipleri,bunlardan başka bir çok sünnetleri,,müstehapları edepleri mekruhatı vemüfsidat;beş vakit ve Cuma Gibi Farz,vitir,bayram gibi ve diğer sünneti müekkede ve gayrı müekkede de nafileler olmak üzere çeşitleri vardır ki bunların açıklamaları fıkıh kitaplarında mevcuttur

  ALLAH(C.C)BİZLERİ EN İYİ ŞEKİLDE İSLAMI YAŞAMAYI VE ANLAMAYI NASİP ETSİN AMİN


  (dır) 2. #2
  Omar
  Kur’an’da, namazın ikamesini emreden, namaz vakitlerini konu eden ayetlerden; üç vakit namaz olduğu anlaşılmaktadır. Rivayetlerde ise peygamberimizin namazı beş vakit kıldığı mevcuttur. Bunun izahı, Kur’an’ı anlamaya çalışan herkes için problem olmuştur. Biz de yıllarca bu problemi yaşadık ve uzun bir müddet bu konuda suskunluğu tercih ettik. Ama elhamdülillah problemi çözdükten sonra, 2003 yılında “Kur’an’daki Namaz” adlı kitabı hazırlayıp kamuoyuna sunduk.

  Gelelim problemin çözümüne: Bildiğiniz gibi namaz vakitlerini belirleyen ayetler İsra ile Hud surelerinin ayetleridir. İki suredeki anlatım tarzları farklı olsa da nihaî anlamlar aynıdır ve bu ayetlerden üç vakit açıkça anlaşılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir husus vardır. Bildiğiniz gibi bu iki sure de Mekkî’dir ama namaz vakitlerinin belirlendiği ayetler ise Medenî’dir. Sahip olduğunuz kaynaklardan bunu görebilirsiniz. Bu demektir ki Rasülüllah, İbrahimî kalıntılarla, henüz peygamber olmazdan evvel de namaz kılmakta idi ve bu namaz kendi alışkanlığı ve içtihadı olarak beş vakit idi. Ama şurası kesin ki, peygamberimizin namazı, diğer müşriklerin kıldıkları ıslıklı, el çırpmalı namazdan farklı idi. Bu durum, Rabbimiz tarafından da tasvip görmüş olmalı ki, Medine dönemine kadar namazın vakitlerini belirleyen ayetler gelmemiştir. Namazı üç vakit zorunlu olarak belirleyen ayetler Medine döneminde, muhtemelen son senelerde gelmiştir. Ama sahabe mushafı, Medenî ayetleri Mekkî surelere yerleştirerek düzenlemiştir. Sonuç olarak, zikrullah’a yönelik olan nafile namaz için vakit ve rekât sınırlaması söz konusu olmamakla birlikte, zorunlu namaz vakitleri Kur’an’da “üç” olarak belirlenmiştir.

  Namazın rekât sayısına gelince; tespitleriniz gayet isabetli olup, düşman karşısında, tehlike anında bir rekât olan namazın orijinali iki rekâttır. Hemen belirtmek gerekir ki, bugünkü seferler, namazın kısaltılacağı seferler değildir. Aslında farz namazlar hep iki rekât ve üç vakit kılınmaktadır. Bir düşünsenize; “sabah”ın iki rekâtı, “akşam”ın ilk iki rekâtı ve “yatsı”nın ilk iki rekâtı cehrî okunarak kılınıyor. İki rekâtın üzeri ve “öğle” ile “ikindi” ise cehrî kılınmıyor. Bunun esprisi şudur: Farzlarda aleniyet esastır ve farzın riyası olmaz. Onun için açık açık sesli kılınırlar. Nafilelerde ise gizlilik ve dolayısıyla riya şaibesi söz konusudur.

  (Alıntıdır)

 3. #3
  waterlily
  allah(c.c)bizleri en iyi şekilde islami yaşamayi ve anlamayi nasip etsin amin

Benzer Konular

 1. Hayatın Anlamı Nedir
  Konuyu Açan: natilyus81, Forum: Serbest Kürsü.
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 11-Kas-2011, 19:50
 2. İskambil Kağıtlarındaki Şekillerin Anlamı Nedir?
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Genel Kültür.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10-Oca-2009, 11:57
 3. Estağfirullah Kelimesinin Anlamı
  Konuyu Açan: natilyus81, Forum: Genel Kültür.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17-Nis-2008, 00:59
 4. Hayatin Anlami Nedir ?
  Konuyu Açan: katilanestezist, Forum: Düz Yazı (Nesir).
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11-Mar-2008, 04:40
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com