Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Namaz Kılarken Ezan Okunmaya Baslarsa Kılınan Namaz Geçerli Olur Mu?

  Namazın farzlarından biri de vaktin girmiş olmasıdır. Mesela öğle namazı vakti girmeden öğle namazını kılamayız. Namazların kılınma vakitleri ise vaktin girmesiyle başlar öbür vaktin girmesiyle biter. Bu iki vakit arası namazlarımızı kılabiliriz. Hatta size orijinal bir misal verelim. Konuyu daha iyi anlamanıza faydası olabilir.
  Diyelim ki öğle namazınızı geciktirdiniz. İkindi yakın. Hemen namaza durdunuz. Bir rekatı kılıp secdeye vardıktan sonra ikindi vakti girdi. Daha üç rekat öğlenin farzı duruyor. Ne yapacağız? Hemen devam edip kalan üç rekatı da kılacağız namazımız olur. Çünkü bir hadiste “Namazın bir rekatına yetişen hepsine yetişmiş gibidir.” buyurulur. Bunun gibi akşam namazı da yatsı namazı vakti girinceye kadar devam eder ve yatsı vakti girmeden kılınan her akşam namazı da geçerlidir. Yatsı vakti girmeden Akşam Namazının bir rekatını kılsak bile kalan iki rekatı eda olarak tamamlarız. Fakat bu açıklamaları namazları böyle kılalım anlamıda değildir. Herhangi bir nedenle namaz geç kalmışsa kazaya bırakmadan kılmak içindir. Yoksa namazları vaktin başında kılmak ve sonuna bırakmamak her müslümanın dikkat etmesi gereken konulardandır.
  Özekllikle sabah namazı ile ikindi namazı biraz daha dikkatli kılınması lazımdır. Sabah güneş doğarken ve akşam güneş batarken namaz kılmak güneşe tapanlara benzeme endişesinden dolayı mekruhtur. Bu sebeple sabah namazı güneş doğmadan önce ikindi namazını da güneş batmadan önce bitirmek gerekiyor. Ancak İkindi namazından bir rekat kılındıktan sonra Akşam namazı vakti girse bile o namaz tamamlanır ve kaza etmek gerekmez. Sabah namazı bitmeden önce güneş doğarsa namaz bozulur ve kaza etmek gerekir.


  Sorularla İslamiyet Editör 2. #2
  fıkıhta ikindi okunduktan 15 dakika sonrasına kadar öğlen namazı kılınıyor, diğer vakitler içinde geçerli mi bunu bilmiyorum. keraat vakitleri yani mekruh vakitler girdiğinde kılınmaz diyen alimlerde var. ama zaten öğlen namazının keraat vakti yok.

  akşam namazı için yukarda yazılanlar ne kadar doğru bilmiyorum ama yatsıdan sonra cem etse bana daha mantıklı gibi geliyor

Benzer Konular

 1. Dileklerin Kabulu Için Kilinan Namaz
  Konuyu Açan: KANREVAN, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 548
  Son Mesaj : 29-Jun-2016, 17:31
 2. Yağmur Yağarken Kılınan Namaz...
  Konuyu Açan: 0rh4n, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26-Nov-2013, 01:31
 3. Namaz Kilarken Vefat Etti
  Konuyu Açan: Sofi., Forum: İslamiyet.
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 28-Jul-2011, 00:37
 4. Namaz Kılarken Eşyalar Oynuyor ?
  Konuyu Açan: İnanc, Forum: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 18-Jun-2010, 17:52
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com