Nostradamus'un kehanetleri gerçek mi oluyor? Son depremler Fransiz kâhinin isaret ettigi 2012'deki kiyametin alameti mi? Bes yüzyil önce Türkiye için neler gördü? Tek solukta okunacak gizemlerle dolu bir dosya...

Kehanetleri
Üçüncü Dünya Savasi 2076'da, dördüncüsü ise 2106'da çikacak. Dördüncü Dünya Savasi sonrasinda bin yillik baris çagi yasanacak. Hayat 3797 yilinda sona erecek. Nostradamus'a göre sadece insanlik bitecek, dünya hiç yok olmayacak.
Güney Asya'dan sonra Türkiye'de deprem olacak. Centuries kitabini yorumlayan Ingiliz uzmanlara göre Endonezya depremleri sonrasi Yunanistan ve Türkiye'de karisiklik (yer sarsintilari) olacak. Fransiz uzman Fontbrune ise karsi: O ciltteki kehanet Gölcük depremiydi. Yeni deprem yok.
Fransiz uzmanlara göre Nostradamus 2015'e kadar dünya için 'karanlik bir dönem' görüyor. Kahine göre dünyada iklim degisiklikleri olacak. Büyük bir kuraklik yasanacak. Insanoglunu bu uzun kuraklik döneminden sonra bir felaket daha bekliyor: Boyutu bilinmeyen dev sel sulari...
'Gökten taslar inecek basina'

Nostradamus dünyaya çarpacak dev göktaslari ve kuyruklu yildizlar hakkinda sayisiz kehanette bulundu Yorumculara göre kâhin muhtemelen 2126 yilinda görülecek olan Swift-Tuttle kuyruklu yildizindan bahsediyor.

Günümüzden yüzyillar önce yasamis olmasina ragmen Nostradamus, kendisine bütünüyle yabanci bu dünyayi nasil kavrasin, nasil tanimlasin ve onlara uygun adlari nereden bulsun? Bu sorularin sahibi sifre çözücü Peter McHoll, bütün bu engelleri kavramaya yönelik karmasik bir ruh haline ragmen ünlü kahinin bu isi inanilamayacak bir basariyla kazandigini söylüyor. Ayni zamanda McHoll'e göre bu basari oldukça sasirtici. Ve kehanetler, daha yakindan ve derinlemesine incelendikçe, hayret verici, hatta ürkütücü olmakta... McHoll'un dedigi gibi Nostradamus, açiklayamayacagi birçok sey gördü. Uzmanlara göre bunlarin basinda gelen kuyruklu yildizlar, kahin tarafindan çok degisik sekillerde ifade edildi. Bir diger sifreci Peter Lemesurier de Nostradamus'un Yüzyillar'inin besinci cildinde yer alan 32'nci dörtlügü örnek gösteriyor:

ISARET GÖKTEN GELECEK
Günesin, ayin ve yildizlarin altinda her sey yolunda iken, Büyük bollugun ardindan yaklasiyor felaket. Ne kadar talihli oldugunu söylerken Yuhanna'nin yedinci tasi gibi gökten inecek basina. Lemesurier'in yorumu söyle: Nostradamus'a göre baris ve bolluk döneminin sona erecegini bildiren ilk isaret gökten yanarak inen bir tasla gelecektir. Sifre çözücüye göre burada 2126 yilinda görülecek olan Swift-Tuttle kuyruklu yildiziyla karsi karsiya olabiliriz. Eger o degilse bile baska bir gök cismi dünyaya çarpacak ve özellikle daha müreffeh ve zengin olan ülkelerine felaket getirecek. Lemesurier, Nostradamus'un gökle ilgili kehanetlerini baska örneklerle de yorumluyor. Ikinci cilt 46'nci dörtlükte kahin gökyüzüyle ile ilgili kehanetinde ilginç tanimlarda bulunuyor. Büyük Oynatici tekerlegi yeniden hareket ettiriyor; Bir dönüstamamlandi, daha büyügü basliyor. Kitlik, savas, veba ve kanli, sütlü yagmur. Göklerden ardinda alevler birakarak geçecek ates. Lemesurier'e göre son iki dizeyi okurken özellikle dikkat edilmesi gerekir. "Kanli, sütlü yagmur" garip bir seyse de, Nostradamus bu imaji dörtlüklerinde sik sik kullanir. Sifre çözücü bu kelimelerle, Nostradamus'un bu dörtlükte "Sonsuz yagmur" için sifre vermis olabilecegini de iddia ediyor. Bu da diger kehanetlerde sözü geçen "uzun yagmurlar"a bir gönderme olabilir. Ancak burada gökteki ates, Kiyamet'in çok eskiden bildirilmis büyük yildizini temsil ediyor gibi... Halley Kuyruklu Yildizi (eger ondan bahsediliyorsa) 2822 yilinda döneceginden, bu dörtlüge bir tarih verilmesinde yardimci olabilir. Lemesurier, dünyaya çarpan dev göktaslari ve kuyruklu yildizlar hakkinda birçok kehaneti olan Nostradamus'un yeniden canlanacak ölülerle de ilgili dörtlügünden bahsediyor. Kahin onuncu cildin 74'üncü dörtlügünde söyle diyor:

ÖLÜLERIN DIRILMESI
Büyük yedi rakami sonunda dönünce, Töresel Oyunlarin zamaninda Dünya göge dogru dönüsünü durdurmadan Çoktan ölmüs olanlar topraktan çikacak Ünlü sifre çözücü, Nostradamus'un burada kutsal kitap benzetmesine basvurarak ölülerin dirilmesinden söz ettigini düsünüyor. Lemesurier'e göre dörtlükte ilginç olan, buna kendi iki kehanet unsurunu da eklemis olmasi. Olayi kronolojik olarak özgün Fransizcasi'nda "Kurban Oyunlar" diye herhalde Olimpiyatlar'in gelecekteki bir biçimine baglamis. Dünya düzeninin bu sona erisi yedinci bin yil sonunda (Kahinin Tevrat kronolojisine göre 2827/28 yilinda) yer alacak. Nostradamus "gördügü" seyleritanimlamakta da çok basariliydi.
Mehdi 'Altin çag'la geliyor

Fransiz kâhin "Mehdi 2016 ile 2020 arasinda Asya'da çikacak" diyor.

Ve hemen ardindan da 'Altin Çag' denen 1000 yillik baris dönemi baslayacak.

Prof. Gündüz 'Mehdi Müslümanlar arasindan çikacak kurtarici figür' diyor.Mehdi gelecek, altin çag baslayacak

Nostradamus, Ortadogu kökenli bir Mehdi'nin Asya'da belirecegini ve onun gelisiyle, Dünya'nin 2016-2020 yillari arasinda Altin Çag'a girecegini söylüyor.

Ünlü Alman edebiyatçi Goethe'nin, "Sürekli yasamin sirrinin izlerini süren, zamanin ardindakileri görebilen, o zamana kadar akil edilememis baglantilari çözümleyen kisi..." satirlariyla tasvir ettigi Nostradamus için uzmanlar, sadece savas, kan, gözyasi ve felaketleri gördügü gerekçesiyle 'karamsar kahin' yakistirmasi yapiyor.

IYILIGIN SAVASI
Ancak bugünkü bölümde ünlü kahinin 'baris'in hüküm sürecegi günleri ve öncesinde Mehdi'nin dünyaya gelisini' anlattigi kehanetlerini yayinliyoruz. Kahin, Mehdi'den kitabin onuncu cildinin 75'inci dörtlügünde bahsediyor: Uzun süredir beklenen kisi hiç dönmeyecek Avrupa'ya; Asya'da ortaya çikacak Hermes'in birliginden gelen biri, Dogu'nun bütün krallarinin üstünde ünlenecek. Sifre çözücüsü R. W. Velch bunu söyle yorumluyor: "Kahin 'beklenen kisi' ile Mehdi'yi kastediyor. Ve Mehdi Asya'da ortaya çikiyor." Ancak üçüncü satir Velch ve diger sifre çözücüler arasinda tartisma baslatiyor: 'Hermes'in birliginden gelen biri.' Hermes, Misir mitolojisinde 'Tanrilar'in mesajcisi'dir. Yani Nostradamus, Asya'da ortaya çikacak bu liderin aslinda Ortadogu'dan, Misir'dan gelecegini görmüs olabilir. Bu nedenle Velch ve diger sifreciler de bu satiri "Ortadogu kökenli Mehdi, Asya'da belirecek" diye özetliyor. Peki Mehdi ne zaman gelecek? Sifre çözücüler, bu tarihi "Altin Çag" olarak yorumluyor. Peter Lorie, savaslarin ardindan insanoglunun güzellik ve barisla tanisacagi bu çagin baslangiç tarihini dahi veriyor: 2016-2020 "Kötülügün iyilikle savasi" ile ilgili, Nostradamus'un kral II. Henry'ye yazdigi mektubu inceleyen Lorie, mektubun son satirlarina dikkat çekiyor: Bugün, bugün ve biraz zaman sonrasi yok olacak. Bu uzun süren dönemden sonra Satürn'ün saltanati, Altin Çag yeniden baslayacak. Kullarinin acisini hisseden yaratici, Tanri, Seytan'a dipsiz kuyunun derinliklerine gidip orada bagli kalmasini emredecek. Daha sonra Tanri ile insanoglu arasinda evrensel bir baris baslayacak. Ve Seytan bin yil boyunca orada bagli kalacak. Ve daha sonra baglarindan kurtululacak.

SEYTAN'IN GELISI
Lorie'nin iddiasina göre, Kahin 'evrensel baris' kelimesi ile Mehdi'nin gelecegi Altin Çag'a dikkat çekiyor. Dizimizin ilk gününde belirttigimiz gibi, Nostradamus'un 1000 yil sürecegini öne sürdügü Altin Çag'dan sonra Seytan dünyaya geri dönecek Seytan'in Altin Çag sonrasi dönecegini yorumlayanlardan biri de Velch. Mehdi kehanetinin gerçeklesme oraninin yüzde 90 oldugunu belirten Velch, bunun nedenini de söyle açikliyor: "Kahinin yasanacak zor günlerin sonunda, insanlarin gökyüzüne açilacaklari yepyeni bir çagdan bahsederek, kehanetlerini noktaladigina dikkat etmek gerekir. Tüm Ezoterik Gelenekler'de bahsedilen 'Altin Çag' inanci, Nostradamus'un ifadelerinde de yer almistir."
Alametler 2007'de baslayacak

Nostradamus'a göre 2006'da yagmur ormanlari yok olacak. Bir yil sonra da kuraklik basgösterecek.
Ardindan Dünya'yi depremlerle dolu bir 18 yil bekliyor. 2025'te ise Dünya'nin ekseni degisecek.
Salgin hastaliklar ise cabasi. En ölümcül salgin da 'Büyük Neptün' yani Amerika'da bas gösterecek
Isin ilginç tarafi, kâhinin 1555'te yazdiklari, BM'nin küresel isinma raporuyla ciddi benzerlikler tasiyor.2025'e kadar Dünya ekseni degisecek

Dünya’yi büyük çevre felaketlerinin bekledigini öne süren Nostradamus, depremler sonucu 2025 yilina kadar Dünya ekseninin degisecegini söylüyor.

New York'lu sifre çözücü Peter Lorie, 'gelecek mühendisi' olarak tanimladigi Nostradamus'un dörtlüklerinden hareketle, bir çok uzmanin kahinin dörtlüklerinde 2012 yilina dikkat çektigini, ama insanoglunun ilk önce 2007 yilina önem vermesi gerektiginin altini çiziyor. "Nostradamus'un kehanetlerine göre 21'inci yüzyilin basi yeni olaylara gebe" diyen Lorie kahinin 'Yüzyillar' eserinden örnekler veriyor.

2007'YE DIKKAT
Dünya'nin merkezinden çikan volkanlar, New York civarinda sarsintilara sebep olacak. Iki büyük kabahat uzun bir savasa tutulacak Ve sonra Syracuse yeni bir nehri kizila boyayacak Mars, Merkür ve Ay bir araya geldiginde, Hindistan'in güneyine ve Asya'ya dogru Büyük kurakliklar olacak Dünya depremlerle titreyecek Kahinin bu kehanetlerinden yola çikan Lorie, dörtlüklerde içinde bu yüzyilin problemlerinin anlatildigini söyleyerek insanlari uyariyor: "Bu hizla gidersek, 2006 yilindan itibaren hiç tropikal orman kalmayacak. Böylece agaçlar havayi temizlemek görevini yerine getiremeyecek. Problemler 2007 yilindan itibaren kendini hissettirmeye baslayacak." Ünlü sifre çözücü, iklim bilimcilerin yeni bin yilin ilk yillarinda dünyanin simdiye kadar görülen en büyük kurakliga sahne olacagini söyledigini belirtiyor ve ekliyor: "Firtinalar her zamankinden daha sik olmakta. Yakin zamana kadar büyük firtinalar birkaç yilda bir olmaktaydi. Ancak simdi neredeyse alti ayda bir görülmekteler." Lorie'ye göre, kahin dörtlüklerinde 2025 yilina kadar sadece depremlerden degil, belki dünyanin ekseninin bile degisimine sebep olabilecek 'sismik aktivitelerden' bahsetmekte. Baharda kehanetler olacak ve bunu takip eden olaganüstü gelismeler, Ülkelerin altinin üstüne gelmesi ve büyük depremler... Ekim ayinda da dünyanin büyük bir hareketi olacak Ve gezegenin yerçekimini kaybettigini düsünecek insanlar olacak, Cehennemin derinliklerine gömülecekler. New Yorklu yazar, 21'inci yüzyilda amansiz hastaliklarin insanoglunun basini çok agritacagini da, Nostradamus'un dörtlüklerinden örnekler vererek açikliyor.

SALGIN HASTALIK
Iki sehrin girisinde ve içinde, Daha önce hiç görülmemis iki hastalik olacak Demir hariç, hastaligin yol açtigi açliktan en sonunda, Büyük ebedi Tanri'ya yardim için yalvaracaklar. Yüzyillar kitabinda yaklasmakta olan büyük bir salgin hastaliga dair birçok dize vardir. Lorie'ye göre Nostradamus, etkisi çok daha büyük olacak ve ABD'yi sarsacak bir salgindan söz ediyor. Bunlar HIV virüsü, depresyon, uyusturucu bagimliligi, yoksulluk, deli dana, cehalet ve önyargi...
'Toprak kuruyacak seller gelecek'

Fransiz uzmanlara göre Nostradamus da 2015' kadar Dünya için 'karanlik bir dönem' görüyor.
Kahine göre dünyada iklim degisiklikleri olacak. Büyük bir kuraklik yasanacak.
Insanoglunu bu uzun kuraklik döneminden sonra bir felaket daha bekliyor: Boyutu bilinmeyen dev sel sulari...

'Dünya karanliga gömülecek'

Nostradamus, çevre felaketlerine iliskin kehanetlerinde, günes ve ayin bir bulutla örtülecegini ve dünyanin karanlik içinde kalacagini öne sürüyor.

Tüm zamanlarin en taninmis kahini Nostradamus'un deprem, sel ve diger dogal felaketlerle ilgili kehanetleri oldugu da bilinmekte. Kehanetlerin sifrelerini okuyan uzmanlardan Fransiz Peter Lemesurier, küresel isinmaya ve kahinin birinci cilt 17'inci dörtlügüne dikkat çekiyor: Kirk yil hiç gökkusagi görülmeyecek Sonra kirk yil boyunca her gün görülecek Kurak topraklar daha da kuraklasacak Ardindan dev su baskinlari gelecek.

Kuraklik Alarmi
Lemesurier, kahinin bu dörtlügüyle 21'nci yüzyildaki sorunlara isaret ettigini düsünüyor. Lemesurier'e göre kurakligin insanoglunun belini kiracagi dönemler yakin. Ardindan da büyük bir sel gelecek. Bir diger sifre çözücü Peter Lorie de onunla hemfikir: "2015 yilina kadar hizli iklim degisiklikleri gözlenecek, birkaç ay gibi sonra kurakliktan sellere, sonra tekrar kurakliga geçilecek." Fransiz Jean-Charles de Fontbrune ise Lemesurier'in bir zaman hatasi yaptigina inaniyor. Ona göre, bu 40 yillik karanlik dönemle Nostradamus I. Dünya Savasi sonrasini anlatiyor. Lemesurier'in dikkat çektigi bir diger dörtlük ise kahinin Yüzyillar eserinin üçüncü ciltindeki 4'üncü dörtlük: Günes ve ay kendi görevlerini birakinca Uzakta ama yavas yavas artarak Soguk, kuraklik ve tehlike yaklastikça sinirlara Birinci kehanet gerçeklesecek. Sifre çözücünün yorumu söyle: "Günes ve Ay'in bir bulut ya da dumanla örtülmesi sonucunda dünya soguyacak. Isinma eksikliginden ve dünyanin hava sisteminin zayiflamasindan dolayi kuraklik olacak." Ayni cildin 34'üncü dörtlügü de küresel isinmaya dikkat çekiyor: Günes artik isik vermeyinc, Gün ortasi bir canavar belirecek. Bu degisik yollarda yorumlanacak Altini umursamiyor, hiçbir sey pahali degil onun için Lemesurier'e göre I. cildin 67'nci dörtlügü de sonun baslangicinin sinyali: Büyük açligin çogaldigini görüyorum Bir orda görünecek bir burda, sonra yayilacak dünyaya O kadar büyük ve o kadar genis ki Koparacak agaçlari köklerinden ve süt emen bebekleri annelerinden. Fontbrune bu dörtlükteki yorumuyla bu kez Lemesurier'le ayni fikirde oldugunu söylüyor: "Bebekleri annelerinin gögsünden koparmak ifadesi, Somalili ve Etiyopyali annelerin, bir deri bir kemik kalmis vücutlarinda kupkuru sallanan gögüslerini anlatiyor. Ve bu gögüslerde olmayan sütü çekmeye çalisan bebekleri..."
Kendi ölümünü gördü

Nostradamus "Iyi geceler" diyen papaza "Sabah ölecegim" dedi. Mezarinin da hangi tarihte açilacagini bilmesi herkesi sasirtti.

Gut romatizmasi ve su toplamasi nedeniyle durumu agirlasan Nostradamus, 1 Haziran 1566 gecesi kendisine "Iyi geceler" diyen bir papaza su cevabi verir: "Bu son gecem. Sabaha ölmüs olacagim..." Nostradamus, 2 Temmuz 1566 sabahi, 62 yasindayken odasinda ölü bulundu. Böylece Nostradamus'un son kehaneti kendi ölümü oldu. Nostradamus'un ölümü, 141'inci kehanetindeki gibi oldu: "Kralin armaganini aldiktan sonra, bir saray dönüsü, verecek son solugunu. En sevgili dostlari, yakinlari yataginin ve sedirin basinda, ölmüs bulacaklar onu..."

KININ LANETI
Cordeliers Kilisesi duvarina dikey olarak gömülen Nostradamus'un hikayesi bununla bitmedi. John Hogue'un "The New Revelations" isimli eserine göre Nostradamus'un mezari 1700'de yerinin degistirilmesi amaciyla açilip kilisede baska bir yere tasindi. 1566 yilinda ölen Nostradamus'un üzerinde, mezarin açildigi tarih olan "1700" yazili bir madalyon bulundu. Kendi mezarinin açilacagini öngören kahin bu olaydan 91 yil sonra yasanacaklar hakkinda da bir dörtlük yazdi. "Kim ki buldugunda mezari açacak ve kim ki açtigi bu mezari hemen kapamayacak, lanet onu bulacak ve kimse nedenini bilmeyecek." Tipki bu dörtlükteki gibi Fransiz Ihtilali sonrasi 1791 yilinda sarhos Fransiz askerleri Nostradamus'un mezarini açtilar. Hikayeye göre bu askerler daha sonra Marsilya'daki üslerine geri dönerken kral taraftarlari tarafindan pusuya düsürülüp ve vahsice öldürüldüler.

TAKVIME ISARETLEDI
Dul esi Anne su sözleri Latince olarak, tabutunu örten 2.5 metre boyundaki mermer duvara yazdirtti: "Burada bütün ölümlülerden farkli olarak, yildizlarin etkisiyle gelecegi gören kalemiyle olaylari kaydetmeye layik bulunmus meshur Michel Nostradamus yatiyor. Altmis iki yil, alti ay ve yedi gün yasadi. 1566'da Salon'da öldü. Gelecek nesiller onun istirahatini bozmasinlar. Anne Posart Gemelle esine gerçek mutluluk diler." Peter McHoll'un Nostradamus isimli kitabina göre 1566 yilinda ölümünden sonra cebinden bir takvim çikmistir. Ve bu takvimde astrolojik bir hesap sonucu olmasi gereken kendi ölüm tarihini isaretlemis ve 2 Temmuz tarihinin yanina söyle bir not düsmüstür: 'Hie mors prope est.' Burasi isgörenin mezaridir.
Yeni Deprem Kehaneti!

Nostradamus: Güney Asya'dan sonra Türkiye'de deprem olacak.

Ingiliz uzmanlar, Nostradamus'un Yüzyillar adli kitabinin üçüncü cildini söyle yorumluyor:

Endonezya depremleri sonrasi Yunanistan ve Türkiye'de karisiklik (yer sarsintilari) olacak.

Fransiz uzman Fontbrune ise karsi: O ciltteki kehanet Gölcük depremiydi. Yeni deprem yok.Türkiye kehaneti deprem ve savas

Nostradamus'un haber verdigi depremin 1999'da oldugunu iddia edenlerin yani sira kimilerine göre büyük bir deprem daha bekleniyor.

Astrolojiden faydalanarak kehanetlerinde kesin zamanlama verileri kullanan ilk kahin Nostradamus, öngörülerinde Türkiye'ye de yer ayiriyor. Türkiye ile ünlü kahinin iki kehaneti bulunuyor: Deprem ve savas Fransiz sifre çözücü Jean-Charles De Fontbrune'ye göre, Türkiye ilk olarak ikinci cildin 52'nci dörtlügünde geçiyor: Atina ile savas Geceler boyunca yeryüzü sallanacak, Sonraki baharda iki kez daha olacak Korent, Efes bogulacak denizde Yigit sampiyonlar savasa girecek... Üçüncü satirdaki Korint Yunanistan'i, Efes ise bazilarina göre Izmir'i bazilarina göre Türkiye'yi temsil ediyorFontbrune'ye göre, ilk satirda bahsedilen depremler Güney Asya'da oluyor. Depremler 'sonraki bahar'da da devam ediyor. Bu tarihin 2005 ya da 2007 olduguna inaniliyor. Fontbrune'un ismini veremedigi bir ülke iki deniz (Ege ve Karadeniz) arasindan geçerek Yunanistan ve Türkiye'ye karsi yola çikacak. Ardindan iki ülke askeri savasa girecek Türkiye ile ilgili ikinci kehanet üçüncü cildin üçüncü dörtlügünde geçiyor: Mars, Merkür ve Ay biraraya gelecek, Güney'de korkunç bir kuraklik görülecek Asya'nin dibindeki toprak sarsilacak Korent ve Efes'te karisiklik... Güney Asya'daki 26 Aralik ve 28 Mart depremleri sonrasi Ingiliz bilimadamlari bu dörtlükteki üç satiri 'Endonezya depremleri'ni temsil ettigini açiklamis ancak 'Yunanistan ve Türkiye'de karisiklik' satirini yorumlamamisti. Internetteki bazi kaynaklar Güney Asya depremleri sonrasi Türkiye'de yeni bir depreme neden olabilecegini öne sürerken, Fransiz Fontbrune dördüncü satirin Gölcük depremini temsil ettigini söylüyor. Çünkü Gölcük depreminden 6 gün önce birinci satirda geçtigi gibi günes tutulmasi yasanmisti. Ve Türkiye'nin geçtigi son dörtlük, besinci cildin 25'inci dörtlügü Mars, Günes, Venüs Arslan burcunda, Arap prensi, kilisenin egemenligini denizde yenecek. Iran'da bir milyondan fazla insan birlesecek. Gerçek yilan Türkiye ve Misir'a saldiracak Fontbrune'a göre "Gerçek yilan" Asyali bir ejderhayi yani Çin'i anlatiyor. Bir milyondan fazla insan (asker) Iran'da toplandiginda Çin, Türkiye'ye ve Misir'a saldiracak. 'Arap Prens' ifadesiyle, Ortadogu yoluyla Asya'dan Avrupa'ya ilerleyen, ordulari milyonlarla sayilan dev bir güç kastediliyor... Bu savas tarihi ise Nostradamus'un takvimine göre 15 Agustos 2015.
Önce üç isaret sonra kiyamet

Nostradamus kehaneti: Üçüncü Dünya Savasi 2076'da, dördüncüsü ise 2106'da çikacak.

1000 yil huzur olacak
Nostradamus'un kehanetlerindeki sifreyi inceleyen uzmanlara göre Dördüncü Dünya Savasi sonrasinda bin yillik baris çagi yasanacak.

Dünya yok olmayacak
Iddia söyle devam ediyor: Hayat 3797 yilinda sona erecek. Nostradamus'a göre sadece insanlik bitecek, dünya hiç yok olmayacak.Endonezya depremi sonun baslangici mi?

Nostradamus'un, 'kesin' kehanetlerinin 2012 yilinda son bulmasi ve kiyamet öncesinde afet ve savaslarin yasanacagini iddia etmesi, akillara 'Endonezya depremi sonun baslangici mi?' sorusunu getirdi.

1555'te kaleme aldigi kehanetlerin birçogu gerçeklesen Fransiz kahin Nostradamus'la bilinmeyene dogru bir yolculuga çikacagiz. Kendi ölümünü dahi gören bir adamin kehanetlerini sunacagiz. Dizimize Nostradamus'un sifrelerini çözen uzmanlarin kiyamet yorumlarindan basliyoruz. Yorum siz okurlarimizin...

Kiyamet ne zaman kopacak? Endonezya'daki depremler kiyametin alametleri mi? Globallesen dünyada dinler arasi bir savas çikacak mi? Günümüzde pek çok insan bu gibi sorularin cevabini, yüzyillar evvel yasamis bir Fransiz kahinin kehanetlerinde ariyor. Bu kahinin adi Nostradamus!...

KIYAMET IÇIN IKI TARIH
Yasanan pek çok dogal afetten ve gündeme damgasini vuran pek çok gelismeden sonra gündeme gelen Nostradamus son olarak Endonezya depremleriyle ilgili kehanetleriyle tartisma konusu oldu. Bu depremler kahinin bahsettigi 'sonun baslangici' olabilir mi?.. Bu yorumdan yola çikacak Nostradamus dizimizin ilk gününü 'kiyamet'e ayiriyoruz. Nostradamus'un dünyanin sonu ile ilgili gördügü iki tarih var: 2012 ve 3797... Kahinin bu iki rakami niye verdigini iki ünlü 'sifre çözücü'nün söyle yorumluyor: Nostradamus, dünya ile kehanetlerini 2012 yilina kadar görüyor. Ancak yüzeysel kehanetler ise 3797'ye kadar devam ediyor. Bazilari, detayli olarak kaleme aldigi 2012 tarihini 'kiyamet' olarak yorumlarken Amerikali Tad Mann, "Nostradamus, Yüzyillar'in (kehanetlerini topladigi kitabin adi) girisinde 3797 yilindan bahsetmektedir. Ancak kehanetlerini 2000'li yillarla sinirlandirir. Böylece kehanetlerini 2000'li yillarla sinirlamis olur" diyor. Mann, bu açiklamasiyla Nostradamus'un gözüyle kiyametin 2012'de olmayacaginin da altini çizer.

2050'YE KADAR SAVASLAR
3797 yilindaki sonla ilgili en detayli arastirma da Peter McHoll tarafindan yapilmistir. McHoll'a göre, 3797 rakami, son günün tarihini vermektedir. Kahinin hesap sistemine göre bu tarihle beraber insanligin dördüncü büyük çagi biter ve 'saat' durur. McHall, Nostradamus'un astrolojik takvimine söyle dikkat çeker: "Hz. Ibrahim ile birlikte Koç Çagi basladi. Insanoglu Yaraticisi'nin bilincine vardi. Hz. Isa ile birlikte Balik Çagi basladi. Su anda ise Kova Çagi'nda bulunmaktayiz. Ve bu çagda dogal afetler dünyanin kapisini çalacak. Bu da insanoglunun yeteneklerinin kosullara uyum saglamasini saglayacak." McHall'a göre, Nostradamus Kova Çagi sonrasi 1000 yillik bir dönem görüyor. Sona dogru girilecek bu 1000 yillik dönemde 'baris çagi' yasanacak. McHall'un yorumlarina göre, 2050 yilina kadar büyüksavaslar olacak. Avrupa büyük acilara gebe kalacak ve Almanya tekrar ikiye bölünecek... Iran Sahi'nin devrilmesiyle baslayan ve 2050 yilina kadar sürecek olan 73 yil 7 aylik 'Arap egemenligi' de 2050'de sona erecek. (McHall, Nostradamus 'Arap egemenligi' kelimesi ile neyi kastettigini açiklayamiyor) Almanya'nin yeniden birlesecegi 2050 yilina kadar savas ve hastaliklarla bogusacak olan yasli dünya, bu tarihten sonra 26 yil sürecek bir huzur dönemine giriyor. Nostradamus'a göre III. Dünya Savasi 2076'da meydana geliyor. (Bir kisim sifre çözücüler III. Dünya Savasi'nin tarihi için 1987'yi gösterirken McHall, Nostradamus'un ne kadar sürecegi belli olmayan bu savasin tarihini 2076 olarak gördügünü iddia ediyor) Fransiz kahin, 'büyük kaos' dönemi dedigi IV. Dünya Savasi'nin tarihini de belirliyor: 2106!.. Kahinin hesabina göre, üç kusak sonramiz 'en kanli dünya savasi' ile tanisiyor ve bu savas 25 yil sürüyor. Nostradamus, Kuzey-Güney çekismesi diye adlandirdigi bu kanli savasi söyle anlatiyor: Fas'tan çikip gelecek krallari Avrupa'ya Ruhlari parçalayip, kentleri yakip yikmaya. Asya'nin büyügü dev ordularla asacak karayi, suyu, Mavileri, babayi ve haçi kovalamaya...

ABD'DEN ATOM BOMBASI
McHall bu dörtlügü söyle yorumluyor: "Afrikalilar, eski Avrupa'nin üstüne yürümek için Dogu Asyali halklarla anlasiyor. Bir baska yerde Anibal'dan bahseden Nostradamus, Isa'dan 200 yil önce filleriyle Ispanya üzerinden Roma'ya yürüyen komutani animsiyor ve söyle diyor: Baska bir deyisle, geçmis günlerin sömürülen ülkeleri, yeni bir dünya savasinin baslamasina sebep olacak." Afrika ve Asya'nin Avrupa çikarmasinin ardindan Amerika II. Dünya Savasi'nda oldugu gibi bir kez daha 'Yasli Kita'ya yardima geliyor. Nostradamus, bu kehanetini de kitabinin ikinci cildinin 78'inci dörtlügünde söyle anlatiyor: Punya ve Galya kanlarindan olusan o adalari Kana boyuyor denizin derinliklerinden büyük neptün. Ve, kolaylikla elde edebilmek için bu kiyilari Öyle zararli, çok daha fazla gökte yazilandan McHall'un yorumu söyle: "Büyük Neptün, yani ABD, Fas ve Tunus üstüne atom bombalari gönderiyor. Patlamalar öyle bir aydinlanmaya neden oluyor ki, geceler gündüz gibi oluyor. Ve Dünya, bu savaslardan sonra 1000 yillik baris çagina giriyor."

__________________
(Boyutu bilinmeyen dev sel sulari..).<<<< bunu rüyamda görmüştüm 1 hafta kadar önce şimdi kahinin kehanetleri arasında rastlayıncada böyle tesadüf olurmu diye şaşırdım...neticede benimki rüya onunki kehanet arada dağlar ormanlar okyanuslar var