Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Panik Atak Öldürür mü?..

  Çağımızın hastalığı depresyon, yerini panik atağa bıraktı. Hastanelerin acil servisleri, “kalp krizi geçiriyorum, kurtar beni doktor” diyen hastalarla dolup taşıyor. “Turp gibisin, sapasağlamsın, seninki psikolojik…” teşhisini duyunca da şok oluyor, inanmıyorlar. İşte panik bozukluk hastalığı ile ilgili merak edilenler…

  “Panik Atak Hastasıymışım…”

  Hastalığın adı aslında Panik Bozukluk. Kişinin zaman zaman geçirdiği ataklar yüzünden, halk arasında panik atak olarak anılıyor. “Panik atak hastasıymışım” diye gelen pek çok kişi, ikna olmamış bir yüz ifadesiyle bakar. “Panik bozukluğun yok, gerçekten kalp hastasısın” denilse, sanki mutlu olacak gibidirler. En azından somut bir hastalıkla mücadele edebileceklerini düşünürler, çok haklı olarak.

  Panik bozukluğu olan kişiler, aylarca hatta yıllarca doktor doktor gezerler. Kendilerine psikolojik bir rahatsızlığı yakıştıramadıklarından, psikolog ve psikiatrlara gitmezler. Bu zaman kaybı, hastalıklarının ilerlemesine neden olur. Orta spot

  Panik Bozukluğun Belirtileri

  İlk önce yoğun bir iç sıkıntısı ile başlar panik bozukluk. Kişinin sebebini bilemediği bir kaygı durumu söz konusudur. Kalbi pır pır atar, gün içinde sanki hep kötü bir haber alacakmış gibi beklentiler ve korkular gelişir. Kimi kendi ölümüne yoğunlaşır ve tarifsiz bir korkuya kapılır, kimi anne babasının, çocuğunun öleceğinden korkar. Derin iç sıkıntısı, kaygı ve korku duygularıyla başlayan panik bozukluk, kişiyi iyice ele geçirdikten sonra ataklara başlar.

  Ataklarda Neler Olur?

  Kapalı yerlerde kalamama, bulunulan yerden bir an önce çıkma isteği,

  Soğuk soğuk terleme ya da sıcak basması,

  El ve ayaklarda bazen de yüzde ve başta karıncalanma, uyuşma hissi,

  Bayılacakmış duygusu bazen de bayılma,

  Özellikle sol kolda uyuşma, sol göğüs bölgesinde sıkışma ve kalp krizini andıran bir ağrı,

  Yutkunma güçlüğü,

  Nefes alamama, oksijen yetersizliği hissi,

  Ölüm kaygısından geceleri uyuyamama, uyku bozuklukları,

  Eve kapanma, evden dışarı çıkmama isteği ama evde de fenalaşırım korkusu ile yalnız kalamama,

  Kalp Krizi Değil de Nedir?

  Geçtiğimiz yıllarda televizyon kanallarının birinde Cemil İpekçi ile yapılan bir röpörtajı izlemiştim. Cemil İpekçi, uzun yıllar panik bozukluk hastası olduğunu kabul edemediğine ilişkin bir anısını nüktedan bir şekilde anlatmıştı. Atak gelmeden önce, bir ünlünün gece kıyafetinin provasını yapıyormuş. Aniden sol kolunda uyuşma, sol göğsünde müthiş bir ağrı başlamış. Soğuk soğuk da terlemeye başlayınca, “bu kez gerçekten kalp krizi geçiriyorum” diyerek provayı bırakarak, kendisini sokağa atmış. Birkaç sokak ötede bir arkadaşının muayenehanesi varmış. Arkadaşı kalp damar hastalıkları uzmanıymış.

  Koşa koşa arkadaşının olduğu binaya gitmiş, merdivenleri hızla çıkarak kapıyı çalmış ve sekreterin “içeride hasta var” uyarısını dinlemeden odaya girmiş. Girer girmezde “kalp krizi geçiriyorum dostum” demiş nefes nefese. Kalp doktoru arkadaşı ise şöyle demiş; “Anlaşılan uzun zamandır koşuyorsun. Kalp krizi geçiren adam böyle koşabilir mi sence?”

  Panik Atak Öldürmez Süründürür

  Panik bozukluk hastalarının çoğunun sorusu “ panik atak öldürür mü?” dür. Ben de onlara şöyle derim; öldürmez ama süründürür. Kişi bu rahatsızlığının fiziksel olmadığını kabul edene kadar epeyce zaman geçer. Bu zaman kişinin ve terapinin aleyhinedir. Bir danışanım tam 6 yıl doktor doktor gezmiş ve hastalığının psikolojik kökenli olduğunu reddetmişti. Terapiye geldiğinde ise, tüm çareleri tükenmiş gibiydi.

  Ataklar geldiği zaman, kişi kendisini gerçek anlamda kalp krizi ya da beyin kanaması geçirecek zanneder. Bu sanı, beynimizdeki stres hormonlarının aşırı salgılanmasından ileri gelir. Orta spot.Buna bağlı olarak kişinin kaygı düzeyinin artması, korku ve heyecandan tansiyonunun yükselmesi, kalp vurum sayısında artış gibi belirtiler ön plana çıkar. Atak o kadar gerçekçidir ki, kişi bunun sanal olduğuna uzun zaman inanamaz. Bu yüzden de panik atak öldürmez, süründürür, bu rahatsızlık için söylenen en doğru tanımlamadır.

  Panik Bozukluğun Nedenleri

  Tedavi edilmemiş depresyonlar, panik bozukluğa sebep olur. Kişi, hayatındaki herhangi bir sebepten dolayı stres altına girmiş, mevcut stresi ile başa çıkamamış, stresi depresyona dönüşmüş ve tedavi edilmeyen depresyonu da panik bozukluğa yol açmıştır.

  Fiziksel hastalıklar gibi, psikolojij rahatsızlıklar da tedavi edilmediği zaman, büyüyerek başka rahatsızlıklara neden olurlar. Bu yüzden, kendinize dikkat etmenizde ve aşamadığınız sorunlarımızda uzman yardımı almanızda fayda var.

  Panik Bozukluğun Tedavisi

  Rahatsızlığın yoğunluğuna göre, tedavi süreci ve şekli değişmektedir. Sadece psikoterapi ile başarılı sonuçlar alınan vakalar olduğu gibi, ilerlemiş vakalarda psikiatrik tedavi de mutlaka yanına eklenmelidir.

  Panik bozukluğun tedavisi, öncelikle kişinin bu hastalığı kabullenmesi ile başlar. Sonrasında, psikoterapi ile kişinin derinlerine inilerek, stres ve depresyona neden olan semptomlar bulunur. Terapilerde kişiye, sorunlarla nasıl başa çıkacağını öğretiriz. Gerekiyorsa medikal destek alınır ve kişi eski ruh sağlığına kavuşur. 2. #2
  öldürmez genelde süründürüyor..

 3. #3
  ortalama 3 ayda geçer...beyinde bitirmeliyiz işi...ölseydi benimki ölürdü..hala yaşıyor...öleni de duymadım..

 4. #4
  buna benzer bir konuda sarı kantaron cayı önerilmişti, çay olarak kesmezse hapları da var, bi arastırıp deneyin derim, prozac, xanax gibi haplara dayanmayın hemen, cok fazla yan etkisi var..

 5. #5

 6. #6
  başın ve kalbin arkasından yapılan hacamatta çok etkili. tek seferde bile çoğu hastanın iyileştiğini biliyorum.

 7. #7
  benım de unv 2 alt sınıfımdan bırı vefaat etmıstı. ben mezundum o donem. 1 hafta once bı kafede gormustum. ınanamadım. cok genctı ve cok saglıklı gorunuyordu.unv son sınıfın son sınavını verıyormus öldügü gun. stresten kalp krızı gecırmıs. o gun o kadar uzuldum kı gece bırden nefesımı alamamaya basladım. kollarım uyustu , sıcak bastı . klp carpıntısı...acıle kaldırdı aılem. olcem sandım. panık atakmıs. sonrakı bır ay da bırkac kez aynı sey oldu. arkadasın ölümü üzerine psıkolojık gelısmıs. bunun psıkolojık oldugunu anlayınca o hal gelınce uzerınde durmadım. ölürsem ölücem dedim. bır suru de dualar ettım. ilac hıc kullanmadım. cok sukur 4 yıl gectı bıdaha yasamadım...

Benzer Konular

 1. Panik Atak.. Lütfen Yardım!
  Konuyu Açan: Karamsar_Mahkum, Forum: Rukye ve Tedavi.
  Cevap: 105
  Son Mesaj : 11-Eyl-2014, 15:27
 2. Depresyon,Panik Atak,Karabasan........
  Konuyu Açan: seve7n, Forum: Rukye ve Tedavi.
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 04-May-2012, 21:50
 3. Panik Atak Hastalığının Detayları...
  Konuyu Açan: Renan, Forum: Ruh Sağlığı.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 20-Haz-2011, 04:12
 4. Anksiyete-Panik atak testi
  Konuyu Açan: Murathan, Forum: Testler.
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 24-Şub-2011, 05:22
 5. Panik Atak Rahatsızlığı
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Ruh Sağlığı.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 19-Oca-2010, 16:16
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com