Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1
  Göktürk

  Piri Reis Haritasını Nasıl Çizdi ?

  Piri Reis haritası 1960'lı yıllarda bazı bilim ötesi teorilere ilham kaynağı olmuştur. Charles Hapgood, haritada Güney Amerika'nın güney ucundan doğuya doğru olan uzantıyı, 16. yüzyılda henüz varlığı bilinmeyen Antarktika olarak yorumlamıştır. Bu kara parçasının haritada buzlu görünmemesi, Sahra çölünde ise göllerin görünmesi yüzünden Hapgood, Piri Reis'in kullandığı kaynaklar arasındaki bir haritanın, dünyanın onbin yıl önceki, ikliminin günümüzden çok farklı olduğu, bir dönemine ait olduğunu öne sürmüştür. Bu iddiaya göre Piri Reis, tarih öncesi çağlarda yaşamış bir medeniyetten kalma bir haritadan yararlanmıştır. Erich von Daniken ise Tanrıların Arabaları adlı kitabında, Piri Reis haritasındaki bazı şekil bozukluklarını açıklamak için, uzaylı bir medeniyetin uzaydan çektiği dünya fotoğraflarından yararlanılmış olduğunu iddia etmiştir.

  Ancak, bu görüşler bilimsel çevrelerderde destek bulmamışlardır. Örneğin, haritada gösterildiği biçimiyle Nijer nehrinin yatağı, Sahra'da olmuş olabilecek göllerden beslenemeyecek kadar yüksek bir irtifadadır. Haritanın pek çok ayrıntısı dünyanın uzaydan görünümüne uymacak derecede hatalıdır. Üstelik, Antarktika teorisiyle çelişkili olarak, Piri Reis'in kendisi, bir notunda haritanın alt kısmındaki kara parçası hakkındaki bilgileri rotalarından çıkıp kaybolmuş Portekizli denizcilerden aldığını, onların dediğine göre o yörenin çok sıcak olduğunu yazar.

  Haritada Güney Amerika kıyılarının doğuya doğru dönmesinin bir açıklaması, Güney Amerika'nın doğru çizilmesi halinde haritanın üzerine çizildiği kıymetli ceylan derisinde ona yer kalmayacağıdır. Bu görüşe göre Piri Reis, haritaya bir ekleme yapıp onun güzelliğini bozmaktansa Güney Amerika kıyılarını haritasının alt kısmına kaydırmıştır.

  --------------------
  Kimilerine göre Hz. Süleyman in Cin leri cizmistir bu haritayi..

  Siz ne dersiniz ?.. 2. #2
  nnic
  erich von daniken görüşü düşünülemez bile..çünkü bu adamın amacı ,sonucu nereye bağlıyacağı belli..her doğrunun yanına bir onu destekleyen bir yalan..

Benzer Konular

 1. Piri Reis Üniversitesi
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Üniversiteler.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31-Dec-2009, 00:34
 2. Piri Reis İle İlgili Yenı Bilgiler
  Konuyu Açan: goldenmoon, Forum: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler.
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 30-Jan-2009, 13:43
 3. Pîrî Reis
  Konuyu Açan: Fatih, Forum: Kim Kimdir? Biyografi Arşivi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 20-Feb-2008, 02:55
 4. Piri Reis 'in Sırrı
  Konuyu Açan: bolsoru, Forum: Doğaüstü Olaylar ve Varlıklar.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08-Feb-2008, 17:42
 5. Piri Reis'in Haritası
  Konuyu Açan: caslanova, Forum: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler.
  Cevap: 29
  Son Mesaj : 18-Aug-2007, 17:30
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com