Bu metin rahim miyomlarınızı nasıl tedavi edeceğinize karar vermenizle ilgili genel bir bakıştır. İster buradakilere katılın ister doktorunuz tavsiyelerine uyun, bu metin size yaptığınız tercihi anlamanızda muhtemelen yardımcı olacaktır.

Seçiminizi yaparken aşağıdaki hususları göz önünde bulundurun.

Fibroid tedaviniz yaşam kalitenizi etkileyecek kadar sizi zorluyorsa ya da hamile kalmak istiyorsanız, ameliyat göz önünde tutulması gereken mantıklı bir tercihtir.
Menopoz dönemine yaklaşıyorsanız, bilin ki fibroidler menopozdan sonra kendi kendilerine kendi kendilerine iler. (Belirtilerin kısa süreli hafiflemesi için hormon tedavisi düşünebilirsiniz.)
Fibroidler için iki cerrahi tedavi vardır: Fibroidlerin rahimden kesilip alınması (miyomektomi) ve rahmin alınması (histerektomi).
Gelecekte çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız, miyomektomi sizin sorunsuz bir hamilelik geçirme şansınızı artırabilir. Ama miyomektomi plesentayla ilgili sorunlara ya da sezaryen doğuma neden olabilir.
Histerektomi, fibroidler için kesin bir tedavidir. Histrerektomi sadece çocuk sahibi olma planınız yoksa, uzun dönemli fayda ve risklerini göze aldığınızda iyi bir seçenektir.
Miyomektomi ve histerektomi, kısa vadede kanamaya ve enfeksiyona yol açma gibi riskler taşır. Her iki cerrahi tedavi de doku zedelenmesine neden olabilir.
Histerektomi kalıcı kısırlığa neden olur.

Miyomektomi

Miyomektomi, fibroidlerin rahimden alınmasıdır. Rahim tamir edilir ve yerinde bırakılır. Bu yöntem bazı kadınlarda hamileliği mümkün kılar. Miyomektomi, fibroid tedavisinden sonra sağlıklı bir hamilelik geçirme şansını artırabilir.

Faydaları: Miyomektomi fibroidlerden kaynaklanan adet kanamalarını ve karın ağrılarını azaltır. Bebek sahibi olma şansınızı artıran tek tedavi yöntemidir. Bazı araştırmalara göre fibroidi olan kadınlar arasında düşük riskini de azaltır. Bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Fibroidlerin Tekrarlaması: Histerektomi dışında bütün fibroid tedavilerinden sonra fibroidlerin tekrar oluşması mümkündür. Miyomektomi tedavisinden sonra kadınların %50’sinde fibroidler tekrar oluşur. Her seferinde daha fazla sayıda fibroid tekrar oluşur. Fibroidlerinizin nüksetme eğiliminde olup olmadığını doktorunuzla görüşün.

Riskleri: Fibroidlerin alınması için rahim duvarında kesik açılması sonrasında hamilelik olasılığını etkileyebilir. Bazen hamilelik sırasında plasentanın doğumdan önce rahim duvarından ayrılması (plasenta abruptio) ya da rahim duvarına çok sıkı yapışması (plasenta akreta) gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Doğum esnasında rahim normal işlevini yerine getiremeyebilir, bu nedenle sezaryen doğum mecburi olabilir.

Eğer sonrasında hamilelik için umut varsa, abdominal (karından) miyomektomi laparaskopik miyomektomiden daha güvenli olabilir. Laparoskopik miyomektomiden sonra hamileliğin güvenliğine ve rahmin açılmasına ilişkin bağımsız çalışmalar sınırlı sayıdadır.

Riskleri

Birçok kadında rahim fibroidlerinin tedavisi için gerçekleştirilen histerektomi ve miyomektomiden sonra komplikasyon görülmez.

Ateş: Herhangi bir ameliyattan sonra önemsiz derecede ateş görülür.
Nadiren rastlanan komplikasyonlar şunlardır:
Enfeksiyon
Bacaklarda veya akciğerlerde kan pıhtılaşması
Doku zedelenmesi
Mesane veya bağırsak gibi organlarda yaralanma
Ameliyat bölgesinde kan toplanması
Devam eden ağır kanama: Histerektomiden sonra 4-6 hafta içinde vajinada kanama beklenebilir. Ancak kanamanın ağırlaşması durumunda doktorunuzla konuşun.
Kan naklini gerektirecek kadar ağır kan kaybı
Kalp sorunları
Nefes alma sorunları

Fibroidlerin tedavisi için başka bir yöntem tercih edebilirsiniz.
Hamilelik planınız varsa, fibroidlerden kurtulmak için miyomektomiyi tercih etmelisiniz.
Hamilelik planınız yoksa rahmi korumak için miyomektomiyi tercih edebilir ya da rahmin tamamen alınacağı histerektomiyi tercih edebilirsiniz.

Ameliyat olma kararı kişisel hisleriniz, tercihleriniz ve tıbbi durumunuza bağlıdır.