Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Sadaka nedir? Kimlere verilir?  Sadaka Nedir?

  Allah rızası için fakirlere verilen mal, para, ilim gibi insanın muhtaç olduğu herhangi bir şey`e sadaka denir. Sadaka farz, nâfile bütün yardımlara şâmil olduğu için, zekâta da sadaka denilmektedir. Fakat sadaka deyince, ilk akla gelen nâfile sadakalardır. Sadaka vermekte, dünyevî ve uhrevî pek çok faydalar vardır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  Sadakalar günahlara keffâret, Cehennem ateşine karşı siperdir. Peygamber Efendimiz, bu hususta şöyle buyurmuştur:

  "Bir hurma ile de olsa sadaka verin. Çünkü o bir hurma, açlığı giderir. Su ateşi söndürdüğü gibi hatâları da söndürür, yok eder." "Bir hurmanın yarısı ile bile olsa Cehennem ateşinden korunun. Onu da bulamazsanız, tatlı ve güzel söz söyleyin. (Bu da sadaka yerini tutar)."

  "Üç şey iyilik hazinelerindendir. Biri de verdiği sadakayı gizlemektir" buyurmuştur. Kur`an`da da sadakalar gizli verilmeğe teşvik edilmiştir: "Eğer sadakaları gizler ve gizlice fakirlere verirseniz; işte bu sizin için daha hayırlıdır." (el-Bakare, 271). Sadakayı gizli vermenin en mühim faydası, sadakayı verenin riyadan kurtulmasıdır. Ayrıca, sadaka alanın da şeref ve haysiyeti rencide olmaktan korunmuş olacaktır.

  Eğer borçlu zorluk içinde ise eli genişleyinceye kadar beklenir. Borcunu sadaka olarak ona bağışlamanız sizin için daha hayırlıdır; eğer bilirseniz. Bakara Suresi Ayet 280

  “Sadakalarınızı, kendilerini Allah yoluna adamış olan fakirlere veriniz. Onlar yeryüzünde gezip dolaşmaya güç yetiremezler. Utangaç olduklarından dolayı, bilmeyenler, onları zengin sanırlar. Oysa sen onları yüzlerinden tanırsın. Yüzsüzlük yapıp kimseden birşey de isteyemezler. Ne türden bir iyilik yaparsanız, şüphe yok ki, Allah onu bilir.” (Bakara, 273)

  Gayrimüslime, zekât da, sadaka da verilmez.

  Zekât ve sadaka verirken, zekât/sadaka demek gerekmez. Hediye dense de caizdir.
  Her insanın,akraba çevresinde durumu bozuk ihtiyacı olan bazı kimseler vardır,bu kişiler belki size yakın belki uzak mesafededir,bunlara direk para vermek biraz onur kırıcı olabilir bu nedenledir ki para verilirken hediye olarak evine şunu al veya ailene yerime şu hediyeyi al ilet gibi bir yaklaşımla ,Zekat ve Sadaka yakın akraba çevremizden ihtiyaç sahibi birlerine verilebilir. 2. #2
  emegine saglık benim bir sorum olucaktı zekatı kimler veremez kimler verebilir

 3. #3
  Benimde bir sorum olacak gayrimüslime verilmez demişşnz bu kuranda gecıyormu acaba? çünkü sonucta onlarda Allaha inanıyor ve farklıda olsa ibadet ediyor kafam karıstı braz

 4. #4
  Öncelikle sadaka ile ilgili birkaç Ayet den bahsedelim.


  33/AHZÂB-35
  Gerçekten İslâm olan (Allah'a teslim olan) erkekler ve İslâm olan kadınlar ve mü'min erkekler ve mü'min kadınlar, kanitin olan erkekler ve kanitin olan kadınlar, sadık erkekler ve sadık kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, (Rabbine) huşû duyan erkekler ve huşû duyan kadınlar, sadaka veren erkekler ve sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar ve Allah'ı çok zikreden erkekler ve (çok) zikreden kadınlar! Allah, onlar için mağfiret ve azîm bir ecir (mükâfat) hazırladı.


  2/BAKARA-263
  Kavlun ma’rûfun ve magfiretun, hayrun min sadakatin yetbeuhâ ezâ(ezen), vallâhu ganiyyun halîm(halîmun).
  Güzel bir söz ve mağfiret (bağışlayıp iyi davranma), arkasından eza gelen (başa kakılan) bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah Gani'dir, Halîm'dir.


  2/BAKARA-273
  Lil fukarâillezîne uhsirû fî sebîlillâhi lâ yestatîûne darben fîl ardı, yahsebuhumul câhilu agniyâe minet teaffuf(teaffufi), ta’rifuhum bi sîmâhum, lâ yes’elûnen nâse ilhâfâ(ilhâfen), ve mâ tunfikû min hayrin fe innallâhe bihî alîm(alîmun).
  (İnfâklarınız ve sadakalarınız), kendilerini Allah yoluna hasreden (adayan), yeryüzünde dolaşmaya (ticaret yapıp kazanmaya) gücü yetmeyen fakirler içindir. Onların durumlarını bilmeyen, onları iffetlerinden dolayı zengin zanneder. Onları sen, yüzlerinden tanırsın. Zorla insanlardan bir şey istemezler. Hayır olarak ne infâk ederseniz (verirseniz), o taktirde muhakkak ki Allah, onu en iyi bilendir.


  2/BAKARA-280
  Ve in kâne zû usratin fe naziratun ilâ meysereh(meyseretin) ve en tesaddekû hayrun lekum in kuntum ta’lemûn(ta’lemûne).
  Eğer (borçlu) zor durumda ise (ödeyemeyecekse) o taktirde durumu kolaylaşıncaya kadar beklenmelidir. Ve (alacağınızı) sadaka olarak bağışlamanız, sizin için daha hayırlıdır. Keşke bilseydiniz.  Sadaka neden Gayrimüslimlere verilmez?


  Kur ‘an müslümanların rehberidir,kuran çerçevesinde yardımlaşma ve sevgi sadece müslümanlara özel kılınmıştır.(islamın şartları gereğince)(diğer meshep ve inanışlara düşmanlık ve kin gütmeden) Burada ki amaç Allah için Kurana ve islama bağlı din kardeşliği çatı altında şartları yerine getirmektir.Buradaki tek amaç ,Hz.Muhammed (s.a.v) efendimizin ümmeti olarak,Kuran a dahil olan olan ve Kuran çatısı altında birleşen islam/teslim olmuş müslümanlara el uzatmak,emri yerine getirmekdir.O yüzden caiz değildir.

  9/TEVBE-60
  İnnemas sadakâtu lil fukarâi vel mesakîni vel âmilîne aleyhâ vel muellefeti kulûbuhum ve fîr rikâbi vel gârimîne ve fî sebîlillâhi vebnissebîl(vebnissebîli), farîdaten minallâh(minallâhi), vallâhu alîmun hakîm(hakîmun).

  Muhakkak ki; sadaka, Allah'tan bir farz olarak fakirler ve miskinler (yoksullar) ve memurlar (zekât toplayıcılar) içindir. Ve kalpleri (İslâm'a) ısındırılacak olanlara ve kölelere (harcamaya) ve borçlulara ve Allah yolunda (olanlara) ve yolculara aittir. Ve Allah, bilendir, hüküm sahibidir.

  33/AHZÂB-8
  Sadıklara sadakatlerini sorması içindir. Ve kâfirlere elîm bir azap hazırladı.

 5. #5

 6. #6
  (Şeytan, fakirleşirsiniz diye korkutup, size cimriliği, çirkin şeyleri emreder, sadaka verdirmek istemez. Allah ise kendi lütfundan size mağfiret ve bol nimet vadediyor. Allah'ın ihsanı geniştir, her şeyi hakkıyla bilendir.) [Bekara 268]

  (Sadaka vermede acele edin; çünkü bela, sadakayı geçemez.)[Taberani, Beyheki] asla bilemiyorsunuz 1 dk sonra başınıza ne gelecek ansızın bela gelmeden verin


  (İyilik ömrü artırır, sadaka günahları giderir ve kötü ölümden korur.) [Taberani]

  (Sadaka kibri yok eder.) [Tirmizi]

  (Sadaka verenin rızkı artar ve duası kabul olur!) [İbni Mace]  (Sadaka, kabir azabından korur. Kıyamette de himaye altına alır.)[Beyheki]

  (Az da olsa sadaka verin. Parayı saklayıp vermeyene, Allah da ihsanını keser.) [Müslim]

  (Rızkının bol olmasını isteyen sadaka versin.) [Deylemi]

  (Sadaka vererek rızkınızı bollaştırın.) [Beyheki]

  (Sıkıntılarınızı sadakayla önleyin.) [Deylemi]

  (Suyun ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları yok eder.)[Tirmizi]

  (Vallahi, sadaka vermekle mal eksilmez. O halde sadaka verin!)[İ. Ahmed]


  (Sadaka şeytanın belini kırar.) [Deylemi]

  (Sadaka olarak verilen bir parça ekmek, Allah katında Uhud dağı kadar büyür.) [Taberani

Benzer Konular

 1. İğneli Epilasyon Nedir? Kimlere Uygulanmaz?..
  Konuyu Açan: Renan, Forum: Estetik Cerrahi.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 07-Ağu-2012, 02:18
 2. CMK Hizmeti nedir? Kimler Yararlanır?
  Konuyu Açan: yavin, Forum: Hukuk.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-Tem-2011, 20:20
 3. Adli Yardım nedir? Kimlere yapılır?
  Konuyu Açan: yavin, Forum: Hukuk.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 06-Tem-2011, 20:18
 4. Şehitlik Nedir? Kimler Şehit olabilir?
  Konuyu Açan: SimqEE, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 02-Haz-2011, 19:34
 5. Şefaat Nedir?Kaç Türlüdür,Nerelerde Kimler Tarafından Yapılacaktır..
  Konuyu Açan: Mira, Forum: Diğer Din ve İnanışlar.
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 24-Şub-2010, 13:21

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com