2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 11 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1

  Şahmeran Tılsımı

  Şahmeran sözcüğü farsçadır. “Maran” yılan anlamında olup, “Şah” sözcüğü ise “kral” anlamında kullanılmaktadır. Tarsus ve çevresinde, halk Şahmaran sözcüğünü biraz yumuşatarak, Şahmeran olarak kullanmayı benimsemiştir.

  Şahmaran figürlü bir yılan, bir ejderhadır. Baş kısmı insan olan ve yılanla insanın birleşmesinden oluşmuş, doğa üstü bir yaratıktır. Yılan figürleri, genelde kötülük ve uğursuzluğu anımsatsa da; şahmeran figürü: doğurganlığı, bereketi ve bilgeliği sembolize eder.
  Kem gözlerden korunmak için, yaygın olarak kullanılır. Hayat ağacını bekleyen ve Gılgamış Destanında, ölümsüzlük otunu çalandır. Tüm kayıtlarda, dişi olarak geçer.

  Anadolu’da şahmaran resimleri: özellikle uğur getirsin diye, daha çok genç kızlar ve kadınlar tarafından özellikle yatak odalarına asılır.Düğünden sonra yeni evlenen çiftin evine asılacak olan camaltı resmi kız tarafından, çerçevesi ve camaltı aynasıda oğlan tarafından alınırmış. En çok yapılan camaltı şahmeran resimleri ise, Anadolu halkının inanç ve geleneği doğrultusunda mutlaka evlerde bulundurulurmuş. Şahmeran bir evin bereketi olarak düşünülürmüş her zaman. Bu nedenle gelin bereketi ile gidermiş yeni yuvasına.

  Ayrıca yılanlardan büyüden ve nazardan korunduğuna inanılır.Eve bereket,şans getirmesi için duvara asılır.

  Şahmeran Tılsımı-161-1-.jpg

  kaynak:El yazması kreasyonları

  yukarıdaki şahmeran el yazmasıdır.ayetlidir.ağrı-doğubeyazıtda şahmeran resimleri şahmeran duasıyla satılır. 2. #2
  şu resim bereketi nasıl simgeler korkutucu ürkütücü bir resim .böyle tılsımmı olur çarpar adamı

 3. #3
  Alıntı kayipkent34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  şu resim bereketi nasıl simgeler korkutucu ürkütücü bir resim .böyle tılsımmı olur çarpar adamı
  ilahi kayıpkent emi

 4. #4
  Valla şu resimdeki olaya baksana insanbaşlı yılan birde çirkin bunu yapmak resmen isyandır ya hadi vefk felan yazdırmak muska kendin için neysede bu adamı dinden soğutur

 5. #5
  playades
  "Yılan" kesinlikle negatif bir varlıktır, sürüngenlerin en önemli simgesidir.Siz bırakın bir Müslüman toplumu, Müslüman olmayan ama pozitif olan bir toplumda bile yılanın sevildiğini gördünüz mü? Maya,Aztek vb toplumlarda yılan simgesi çok yoğundur ve sanatları "korku efekti" üstüne kuruludur ve bunlar "insan" kurban ederler. bu tür toplumlarda "korku" başköşededir... Uzak durun derim...

 6. #6
  ya zaten tılsım abestir bendede kitap var 1000 sayfa nasıl saçma büyüler felan var okurken korkuyorum okadar yani yanlışıkla elimiz gitse kafir olup çıkarız haberimiz olmaz sakata bulaşmamak lazım fal bile adamı dinden çıkarıyor bu hayli hayli yok eder gereksiz yani

 7. #7
  Ya hepsini geçtikte bu tılsım çakma çünkü gerçek Şahmeran o kadar kilolu değil...

 8. #8
  Şahmeran halk arasında dilden dile dolaşmış bir efsane ama onun kendisine has bir duası tılsımı yoktur araştırdığım kadarıyla..Aksini ispat eden buyursun gelsin..İnanmayın böyle şeylere günaha girmeyin derim..

 9. #9
  fil,at nalı,kaplumbağa nın şans getirdiğine inananlar neden şahmeran duasının bereketine,uğuruna inanmazlar anlamıyorum.7 fil aldım.eve huzursuzluk ve kötü şans getirdi.şahmeran tablosunu
  2 ay önce aldım.Mardinden geldi.Iğdırlı bir arkadaşım tabloyu görünce çığlık atdı.çok iyi yapmışsın Allah'ın izniyle bunun asılı olduğu yerde börtü böcek,sana zarar veremez.uğur getirir.evi kötülüklerden korur ama keşke dualı şahmeran alsaydın dedi.şahmeran resmi ve arapça duası birarada olunca çok güçlü bir tılsım oluyurmuş.ama sadece ağrı-doğu beyazıtda satılıyor.orayada irandan geliyormuş.İhşallah dualı şahmeranıda alıcam.resim kötü çizilmiş kabul ediyorum.Bendeki resim mükemmel ama duası eksik büyüye maruz kalmamak için.özellikle yeni evleneler yatak odalarına mutlaka assınlar derim.

 10. #10
  Bu Şahmeran bildiğin manipülasyona uğramış...

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Şahmeran Duası
  Konuyu Açan: Urumhamatahayil, Forum: Havas & Hüddam.
  Cevap: 591
  Son Mesaj : 24-Haz-2015, 23:05
 2. Şahmeran
  Konuyu Açan: fortuneteller, Forum: Antik Medeniyetler, Mitoloji ve Efsaneler.
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 10-Ara-2009, 18:53
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com