Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Salavat Nasıl Getirilmeli?

  Peygamber Efendimize Aleyhisselam salavat getirmenin fazileti hakkında bir çok hadis vardır. Fakat bu fazilete ulaşmak için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

  Evvela "Allâhumme" derken lafzı celale Allâh isminde geçen lam iki hareke uzatılmalıdır. Yani salavat getiriken veya başka bir durumda iken lam harfini uzatmadan "Allah" demek, yanlıştır, haramdır. Ne zaman Allâh diyeceksek buna dikkat etmemeiz gerekir, sadece salavat getirirken değil. Dikkatınızı çekerim ki Allâh diye yazdığımda uzatılan bir harf vurgulansın diye "â" harfini uzatmalı olarak yazmayı eksiltmem.

  Sonra ".salli. " derken sonundaki "i" harfini uzatmak yanlıştır ve haramdır. Yani "salliii" demek yanlıştır. Bu yapılmaması gereken uzatmayı yaparak kişi sözde salavat getirdiği zaman iyilikleri yazan melek, bu kişinin ömründe bir defa bile salavat getirdiğini yazmaz. Çünkü bu kişi geçerli olmayacak bir şekilde söylemiştir.

  Maalesef Türkiyede bu hataya düşen çok sayıda insan vardır. Bu yanlış tarzda söylenen şekil, özellikle bayram günlerinde duyulur.

  Dolayısıyla onları uyarmak gerekir. Bir de şu var ki "salliiii" diyerek uzatma yapıldığında Allâh'a yakışmayan bir mana çıkar ortaya.

  Sonra ".Muhammedin." derken Peygamber Efendimizin Aleyhisselam Muhammed isminde geçen boğazdan çıkan harfi olduğu gibi söylemek gerekir.

  Ayrıca Muhammed isminde geçen şeddeli olan "mim" harfi, iki hareke kadar ğunne[1] ile söylenmelidir ki sevap kazanılabilinsin. Yani ". Muhammedin." derken şeddeli mim harfi ğunnesiz olarak söylenirse böyle söyleyen bir kimse sevap kazanmaz. Böyle demiştir bazı alimlerimiz.


  [1] Ğunne, genizden çıkan bir sestir. Tecvid hükümleri öğrenildiği zaman ğunne meselesi, öğrenilen hususlar arasında yer alır.

  alıntı


 2. #2
  Allah bilir tabiki ama yüreğimizden gecen mi ağzımızdan cıkan mı hangisinin kabul olacağını Allah'ın bilir.elimizden geldiğince düzgün okumak gerekir tabiki

Benzer Konular

 1. Büyü Nasıl Başlamıştır?
  Konuyu Açan: vhercle, Forum: Büyü.
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 14-Ara-2016, 16:19
 2. Cin ve Büyü Nedir? Nasıl Korunulur?
  Konuyu Açan: birikinti, Forum: Havas & Hüddam.
  Cevap: 26
  Son Mesaj : 07-Eki-2012, 00:06
 3. Büyü Nasıl Yapılır Melekler Sihir Öğretirler Mi?
  Konuyu Açan: drako, Forum: Büyü.
  Cevap: 38
  Son Mesaj : 09-May-2012, 22:04
 4. Acaba Kıyamet Nedir ve Nasıl Kopacak
  Konuyu Açan: mad, Forum: Spiritüalizm.
  Cevap: 32
  Son Mesaj : 27-Mar-2011, 22:00
 5. Büyü Nasıl Teşhis Edilir
  Konuyu Açan: drako, Forum: Büyü.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 21-Eki-2008, 10:31
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com