Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Şehzade Beyazıt Sultan'ın İdamı

  Önünde Şehzade Mustafa Sultan'in boğduruluşu, onun üzüntüsünden rakik kalbine gelen kriz yüzünden hayata veda eden Şehzade Cihangir Sultan örnekleri dururken, saltanat fırıldağı.çevirmeye gayret için insanın mutlaka ayrı bir yara­tılışı olması icab eder. Şehzade Bayezıd Sultan, Hanedanı Osmaniyye'nin değerli bir mensubu olarak bu tehlikeli oyu­nu oynamaya çalıştı fakat âkibet ona da ölüm sundu.
  Anlatılır ki; Şehzade Selim Sultan (sonradan tahta o geçti) yakınlarından birine sorar:
  — Benim için ehali ne düşünür? Cevab ikaz mahiyetindedir.
  — Ordu pederinizin yerine Şehzade Mustafa Sultanı, tahtta görmek ister. Fakat peder ve valideniz; kardeşiniz Bayazıd Sultanı çok seviyorlar. Sizin lâfınız hiç bir yerde edilmiyor.
  Şehzade Selim Sultan'ın cevabı daha muhteşem ve şaşır­tıcıdır:
  — Ordu varsın Mustafa'nın padişahlığını istesin; anam ve Padişah babam varsınlar Bayazıd biraderimi sevsinler. Am­ma. Cenab-ı Mevlâ isterse taht-ı Osmanî Selim'in olacaktır.
  Hakikaten herkes saltanat kavgası için pala sıyırırken, po­litika çemberini çevirirken Selim Sultan'ın tevekkülü onun iradei İlâhiyye bahsine vakıf olduğunun kesin bir işaretidir.
  Şehzade Selim Sultan'ın hakikat olan bu sözlerini nakilden sonra Bayazıd Sultan'ın kaderi olan ölüme nasıl duçar oluğu­nu kısaca anlatalım.
  Şehzade Mustafa'nın idamını emretmek şüphesiz ki Koca padişahı üzmüştü. İkinci bir evlât acısı eklenince ki, Cihangir Sultan'ın vefatıytı. Yaralı kalbi baba ilk isyanını yakaladığı Şehzade Bayazıd'ı Hürrem Sultanında ısrarları ile affetti. Ba­yazıd yaptığı isyanın farkında olduğundan barış şerbetini eli­ne tutuşturan babasının sunduğu şerbeti zehirlidir korkusuyla bir müddet içemeyip endişeyle bekledi. Sultan Kaanuni Hz.leri durumu görünce oğlunun elinden aldığı bardağı bir di­kişte bitirdi. Belki de Sünneti Şerife uygun içm^ tarzını ilk defa terketmiş oldu koca Padişah.
  Evet oğlu ona itimat edememişti. Affa inanamamıştı, banş merasiminde annesi Hürrem Sultan bulunduğu halde.
  Bu tereddüd onun bu işlere yeniden teşebbüs edeceğini gösteriyordu, nitekim etti de...
  Şehzade Bayazıd Sultan Amasya'dan, Ağabeyi Şehzade Selim Sultan'a ki, o sırada Saruhan Sancak Beyi idi, haka­retlerle dolu mektup gönderdi. Fakat bu mektubu Bayazıd'a yazdıran Mustafa Beğ adlı bir dolapçı olduğu birçok tarihler­de yazılıdır. Bu haraketlerden haberdar olan Kaanuni Sultan Süleyman; Sokullu Mehmed Paşa kumandasındaki 20.000 kişilik bir kuvveti Bayazıd SuStan'ın üzerine gönderdi. Konya ovasında yapılan savaş devlette, yâni Sokullu Mehmed Pa-şa'dan kaldı. Bayazıd mağlûp ve münhezim olarak İran'a sı­ğındı. İşte bu İran'a sığınma onun en büyük hatası oldu. Şah Tahmasb Osmanlı'nın böyle bir şehzadesi eline gelir de sevinmez mi? Düşman sevindiren Bayazıd Sultan ne dereceye düşer...
  Kaanuni, Şah Tahmasb'a yazdığı mektupta iltica isteğini kabul etmemesini yazar, Fakat Şah Tahmasb şu anda politikasına uygun bulmadığından bu talebi red eder. Ayrıca bizzat Şehzadeyi karşılamaya gider.
  Bir müddet sonra Şehzadenin etrafındaki askerî birliğin kuvvetinden ürkmeye başlıyan Şah, artık Şehzadeyi gözden çıkarmıştır. Kendisini ve dört çocuğunu tutuklatıp zindana atar. Bu sırada Osmanlı Devleti ile müzakereler neticelenmiş, Cellât Ali Ağa'ya şah'ın zindanına girip onları boğmak kal­mıştı. Bu beş ceset Sivas'a götürülmüş ve kuzey kapısının yanına defnolunmuşlardır. Ve hakikaten âlemlerin Rabbi'nin takdiri Şehzade Selim'in padişahlığımış ki son Şehzade o kalmıştı artık... 2. #2
  İlahi adalet yerini bulmuş

 3. #3
  Ne entrikalar dönmüş Osmanlıda ,baba evlatlarını,kardeşler birbirlerini katlediyor birde Allahın adını ağızlarından düşürmüyorlar,tövbe yarabbim tarih tüyler ürpertici vahşetlerle dolu,bu mu müslümanlık.

 4. #4
  Entrikalarla dolu yaşamı olan Hürrem Sultan'ın yıllar süren zirvesi oğulları zamanında ızdıraba dönüşmüş işte....

 5. #5
  Hedef zirve olsaydı Allah onu orda yıllarca tutmazdı... Ahhh bu kadınlarrr

Benzer Konular

 1. Sultan II.Beyazıt Türbesi-Eminönü
  Konuyu Açan: Sidre, Forum: Marmara Bölgesi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07-Eyl-2012, 13:12
 2. Sultan II.Beyazıt Medresesi -Edirne
  Konuyu Açan: Sidre, Forum: Marmara Bölgesi.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 01-Eyl-2012, 16:19
 3. Sultan Yıldırım Beyazıt Türbesi
  Konuyu Açan: Sidre, Forum: Marmara Bölgesi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 29-Ağu-2012, 16:43
 4. 180 Bin Kibritten Yapilan Sultan Ahmet Camii
  Konuyu Açan: Daphne, Forum: Hobiler ve El Sanatları.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 24-Şub-2008, 22:08
 5. Akşemsettin(Fatih Sultan Mehmed'in Hocası)
  Konuyu Açan: Fatih, Forum: Kim Kimdir? Biyografi Arşivi.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17-Şub-2008, 01:36

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com