Selanik, Atatürk’ün evi ve Langaza

Atatürk’ün doğduğu yer olması ve, Romalıların, Bizanslı ve Osmanlıların büyük izler bıraktığı 3000 yıllık tarihi ile Selanik, gidilip görülmesi gereken bir şehirdir.

M.Ö. 315 yılında Makedonya kralı Cassander tarafından kurulan ve ardından Romalılar ve Bizanslıların da eline geçen Selanik’in Osmanlılar tarafından fethedilmesi ise; II. Murat döneminde 1430 yılında gerçekleşti. İspanyol Yahudilerinin,15. yy’da Ferdinand ve İsabel hâkimiyeti döneminde İspanya’dan kovulmalarının ardından buraya yerleşmeleriyle beraber Selanik; Müslüman, Hıristiyan ve Yahudilerin birlikte yaşadıkları kozmopolit bir şehre dönüştü. Şehirde Osmanlı hâkimiyeti 500 yıl boyunca sürerken, 1912 yılı Balkan Savaşları sonunda şehir, Yunanların eline geçti. 1924 Nüfus Mübadelesi ile Selanik’te bulunan Türkler, Türkiye’ye ve Türkiye’de bulunan Rumlar da, Selanik’e gönderildi.Selanik’e nasıl gidilir?

İstanbul’dan Selanik’e direkt uçuşlar bulunmuyor. Trakya bölgesine uzak şehirlerden Selanik’e ulaşmak isteyenler, Atina’dan aktarmalı olarak gidebilirler. Atina’dan sonra Selanik, araba ile otoyoldan 5 saat sürüyor. Normal trenler ile bu yolculuk 6 saat sürerken ekspres trenler ise, 4 saat 15 dakikada sizi Selanik’e ulaştırıyor.

İstanbul’dan Selanik’e otomobille 8 saatte varabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’dan Selanik’e akşam kalkış yapıp sabahında Selanik’te olan ve 12 saat süren bir tren seferi bulunuyor.

Selanik’te nerelere gidilir?

Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik’in, Bizanslılardan kalan bazı kiliseleri, UNESCO’nun Dünya Mirasları listesinde yer alır. Bu kadar kozmopolit ve uzun bir geçmişe sahip olması da Selanik’i, turistik açıdan önemli bir şehir kılar: Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilen ve Selanik’in simgesi hâline gelmiş olan Beyaz Kule, 4. yy Roma imparatoru Galerius’un anıt mezarı, Bizans Dönemi’nde aziz Demetrius’a atfen bir Roma hamamının dönüştürülmesi sonucunda inşa edilen Hagios Demetrios Kilisesi, 3. yüzyılda inşa edilmiş olan ve İstanbul’da bulunan Aya Sofya’dan esinlenilerek 8. yüzyılda tekrar inşa edilen Hagia Sophia Kilisesi, şehrin yukarısında bulunan Bizans duvarları;bu çok-kültürlü geçmişin günümüze ulaşmış önemli örneklerindendir.
Selanik Expo Center’daki TV kulesi de ilgi çekici ziyaret noktalarından biridir. Kulenin yukarısında dönen bir restoran bulunur ve restoran, şehir manzarasını izlemek isteyenler için elverişli bir ortam sunar.Kıyı boyunca ise mağazaları, kafe ve restoranları ile göz dolduran ve keyifli bir yürüyüş için size eşlik edecek Nikis Caddesi bulunur. Caddede yer alan popüler barlarda hareketli bir gece hayatı göze çarpar. Gündüzleri ise burada bulunan kafe ve barlarda kahvelerinizi ya da soğuk biralarınızı yudumlayabilirsiniz. .


Kastra (eski şehir) ve civarında ise gerçek bir Yunan eğlencesine şahit olabileceğiniz ünlü tavernalar bulunur. Yazları ise deniz üzerinde gezinti yapan tekne barlar oldukça hareketli ve eğlencelidir.Osmanlılardan kalma bir atmosfere tanık olmak için ise Ano Poli adı verilen bölgeye (şehrin üst bölümündedir) uğramalısınız. Kıvrımlı yolların arasından geçerken Osmanlı mimarisinin şahidi ahşap evler size eşlik eder.Selanik ve Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluk ve gençlik döneminin bir bölümünü geçirdiği evi ise, Aya Dimitriya Mahallesi, Apostolu Pavlu Caddesi üzerinde bulunan 75 numaralı hanedir. Evin bitişiğinde Türk konsolosluğu bulunur. Bodrum katı ile birlikte üç katlı olan bu evin dış cephesi açık pembe boyalıdır. Atatürk’ün bu evin ikinci katında sol tarafta bulunan odada doğduğu bilinmektedir. Ali Rıza Efendi’nin 1888 yılında vefat etmesi üzerine Zübeyde Hanım, Mustafa ve kız kardeşleri Naciye ve Makbule ile civarda bulunan daha mütevazı bir eve taşınmış ve çocuklarıyla birlikte, Atatürk’ün burada tarlalardan kargaları kovduğunu ve çocukluğunun bir kısmını geçirdiğini bildiğimiz, kardeşi Hüseyin Ağa’nın çiftliğine de dönem dönem gidip gelmiştir.Atatürk’ün dayısı Hüseyin Ağa’nın çiftliği; Selanik’e 20-25 km uzaklıkta, yeşillikler ve ağaçlıklarla kaplı sakin bir kasaba olan Langaza’da bulunur. Atatürk’ün çocukluk döneminin geçtiği Langaza aynı zamanda kaplıca ve SPA merkezleri ile de ünlüdür. Burada; kasabanın mimarisini keşfedebilir, geniş çayırlıklarda dinlendirici bir yürüyüş yapabilir, eski Türk mahallelerini gezebilir ve bazı Türkçe bilen yöre halkı ile geçmişe dair sohbetler edebilirsiniz.

Selanik ve çevresinde yöresel yemekler...

Yöreye özel tüm yemeklerin keyfine varılabilecek bir şehir arıyorsanız Selanik tam size göre. Yunanların ızgarada kızartılıp domates sosu ile servis edilen ünlü köftesi soutzoukakia, tadılmaya değer bir lezzet. Yufkaların içine peynir ya da krema doldurularak yapılan ve üzerine pudra şekeri serpilerek servis edilen
Bougatsalar ise kahvaltınıza eşlik edebilecek ya da gün içinde atıştırabileceğiniz börekler.Uzo restoranları, lezzetli yemekler tadıp uzolarınızı yudumlayabileceğiniz popüler mekânlar arasında. Burada ayrıca Selanik, Makedonya, Girit ve Epir bölgesine özgü olduğu bilinen, meyve pürelerinden yapılan ve yaklaşık % 45 oranında alkol içeren tsipouroları da deneyebilirsiniz. Ahtapot ızgara, bakla ya da çeşitli usuller ile servis edilen midyeler ise; bu içecekleri tamamlayacak olan lezzetler olarak karşımıza çıkıyor.
Selanik pastanelerinde ise ağız sulandıran baklava ve şerbetli tatlıların, susamlı çöreklerin, ıspanak veya peynirle doldurulan trigona böreklerinin tadına varabilirsiniz.