SİYATİK NEDİR? SİYATİK AĞRISI NASILDIR?
Bacaklarınızda hissettiğiniz normal dışı durumları ihmal etmeyin. Uzmanlar bacaktaki çekilmeler, kalçanızdaki uyuşmalar ve ağrılar yada kas güçsüzlüğü gibi ilksel durumların bir sinir sıkışması olabileceğini belirtiyor.

Siyatik adı da verilen rahatsızlık, vücudumuzun en büyük sinir olan siyatik sinirinin bacakta hissettirdiği bir ağrı ile kendini belli eder. Bu ağrı şiddetlendiğinde kişiyi yürüyemez duruma dahi getirebilir. Siyatik çoğu zaman tek başına görülmez bel fıtığı, disk kayması, omurga hastalıkları, diz kapağındaki iltihaplanmalar gibi sinirleri sıkıştıran rahatsızlıklarla beraber görülebilir. Siyatiğe, halk arasında sinir romatizması da denmektedir.

SİYATİK SİNİRİ NEDİR?
Siyatik siniri leğen kemiğinden başlar, kalça içinden geçerek, bacakların arkasından dize kadar iner. Dizde ikiye ayrılarak baldır bölümüne doğru inmektedir. Diğer bir ifade ile dördüncü ve beşinci bel omurları arasından çıkan, buradan topuklara kadar uzanan sinire “siyatik” adı verilmektedir. Siyatik ağrısı belli bir bölgede değil, ağrı yaptığı zaman bütün bir organı etkilemektedir. Yazımızın konusunu siyatik ağrısının nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
Kalçadan topuğa kadar hissedilen ağrı, çekilme
Belden ayağa kadar olan bir ağrı
Etkilenen bacakta karıncalanma, hissizlik ve kas güçsüzlüğü
Kramplaşmalar, sertleşmeler, kalçada meydana gelen uyuşma
Gerinirken ve öksürürken meydana gelen ağrılar
Üst bacakta oluşan devamlı ağrı
Aynı pozisyonda durunca bütün bacakta görülen ağrılar

NEDENLERİ NELERDİR?
Siyatik siniri ağrısında en başta rol oynayan neden sinirlerin yıpranmasıdır. Sinirler pamuk ipliği misali hassastırlar. En ufak bir kazada veya baskıda hasarlar meydana gelebilir. Bütün bunlara gerekçe olarak ise nedenler arasında;
omurların siniri sıkıştırması,
şeker hastalığının ya da diğer omurga hastalıklarının etkileri,
iltihaplanan bölgelerin siyatik sinirini etkilemesi,
disk kaymalarının siniri sıkıştırması,
skolyoz(omurga eğrilikleri),
omurga kireçlenmesi,
omurga tümörleri,
bel fıtıkları,
doğuştan gelen kemik bozuklukları,
travmalar,
yanlış iğne kullanımı,
ağır sportif faaliyetler ve
güç doğum yer almaktadır.

SİYATİK MİYİM? NASIL ANLAŞILIR?
Siyatik olup olmadığınızı anlamak için küçük bir egzersiz testi yapmak yeterli. Düz yatarak ayağınızı, dizleriniz kırmadan düz bir şekilde kaldırın. Bu işlem esnasında ağrı hissediyorsanız ve ağrınız ayağınızı daha yukarı kaldırdıkça artıyorsa büyük oranla siyatik ağrınız var demektir. Büyük oran diyoruz çünkü böyle bir ağrı, spor yapmayan kimse için düşünüldüğünde de ağrılı olabilmektedir. Hissedilen ağrının hamlıktan mı ya da siyatikten mi meydana geldiğini bir hekime başvurarak çözümleyebilirsiniz.

NASIL KORUNABİLİRİM?
Duruş pozisyonunuzu düzeltiniz(dik bir duruş),
Karın kaslarınızı çalıştırıp, kuvvetlendirin(mekik yapabilirsiniz ama bel tam olarak yere değmeli),
Dengesiz yük kaldırmayın, yükü yerden alırken eğilerek alınız,
Uzun süre oturmayın ve uzun süre ayakta durmayın.
Bir sandalyeye oturup, yere doğru eğilin, ağrı hissettiğiniz anda 30 saniye kadar bekleyin.
Yüksek topuklu ayakkabı giymeyi tercih etmekten sakınınız.

TEDAVİSİ NASILDIR?
Temel tedavide yatak istirahatı önemli yer tutar. Yatak altına kalın bir tahta koyulması isabetli olacaktır. Bunu müteakip doktorunuzun uygun gördüğü tedavi metotları uygulanır. Bu uygulamalar arasında yer alan tedavileri sıralayacak olursak; Akupunktur, B1 ve B2 vitamini enjeksiyonu, AHT terapisi, Epidural steroid enjekte edilmesi, ultrason uygulanması, kas gevşeticiler verilmesi, impulse İQ tedavi, ışın terapi, anti-inflamatuar ilaçlar, parasetamol ve narkotik ilaçların kullanılması, fizik tedavi ve doktor tarafından önerilecek germe ve güçlendirme egzersizleri ve masaj tedavisi genel anlamda yer alan tedavilerdir.