2 Sayfadan 1. 12 SonSon
Toplam 17 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  Lucky

  Son 10 Yılın En İyi 10 Gerilim Filmi

  Dünyanın en popüler sinema dergilerinden Empire, son 10 yılın şüphe ve gerilim üzerine kurulmuş en iyi 10 filmini seçti...

  The Others/ Diğerleri

  Tarih İkinci Dünya Savaşı sonları... Grace, iki çocuğuyla Jersey'de büyük bir malikanede kalıyordur. Kocasının savaştan dönmesini bekler. Bir yandan da çocuklarının güneş ışığına maruz kalmaması için pencere ve perdelerin hepsi kapalıdır ve kurallarla yaşarlar ('bir kapıyı kapatmadan ötekini açma!'). Diğer yandan ise evde olağan dışı şeyler olmaktadır.


  Nicole Kidman'ın başrolünde oynadığı film, özellikle finaliyle ün yapmıştı. Alejandro Amenábar'ın yöbnettiği 'Diğerleri' 2001'in en iyileri arasına gösterilmişti.

  Signs/ İşaretler

  İnançlı bir rahip olan Graham Hess, başına gelen bir felaket sonucunda tanrıya olan tüm inancını yitirmiştir; artık kardeşi Merrill, oğlu Morgan ve kızı Bo ile birlikte Pennsylvania'ya bağlı Bucks County yakınlarındaki bir çiftlikte yaşamaktadır.

  Graham, bir sabah uyandığında tarlasında garip işaretlerin olduğunu fark eder. İlk başta gördüklerinin gerçek olduğuna inanmak istemez ve birinin kendisine bir oyun oynadığını düşünür; ama tehlikeden uzak olmalarına çok önem verdiği çocuklarının varlığı, Graham'ı bu işaretler konusunda tedirgin etmiştir.

  Bu dairelerin yalnızca kendi çiftliklerinde değil, dünyanın farklı yerlerinde de görüldüğünü öğrenen Hess ailesi, dünyada ilk kez farklı gezegenlerden gelen varlıkların kendileriyle iletişime geçmeye çalıştıklarını düşünerek bu gizemli işaretlerin sırrını çözmeye karar verirler.


  M. Night Shyamalan'ın, izleyenleri 'seveneler ve nefret edenler' olarak ikiye ayıran filmi, sürpriz bir final bekleyenleri hayal kırıklığına uğratsa da özellikle sahneleriyle çok konuşulmuştu.

  The Machinist/ Makinist

  Makine operatörü olan Trevor Reznik uyuma yeteneğini kaybeder. Fakat bu sıradan bir uykusuzluk sendromu değildir. Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk yüzünden fiziksel sağlığı ve akli dengesi bozulmaya başlar.

  Onun da karıştığı bir kaza sonucu adamlardan biri kolunu kaybedince adamları karşısına almış olur. Kaza yüzünden Trevor'ı suçlarlar. Artık hem kendisi hem de diğerleri için bir engel haline gelmiştir ve adamların tek isteği Trevor'ın gitmesidir.


  Olup bitenleri anlayabilmek için meydana gelen tuhaf olayları araştırmaya başlayan Trevor'ın hayatı uykusuz bir kabusa dönmeye başlar. Daha fazla öğrendikçe aslında daha azını bilmiş olmayı tercih eder.

  Brad Anderson'ın 2004 yapımı filmi kısa sürede kültleşti. Christian Bale'in film için 28 kilo verdiği metod oyunculuğunun en iyi örneklerinden birini sergilediği 'Makinist', son yılların en özgün filmleri arasında yer alıyor.

  What Lies Beneath/ Gizli Gerçek

  Üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışan Norman ve karısı Claire zor günleri atlattıklarını düşünmektedirler. Claire'in ciddi bir trafik kazası geçirip çello çalmayı bırakmasının üzerinden artık bir yıl geçmiştir. Ancak Claire göl kenarındaki evlerinde gaipten sesler duymaya başlayınca huzurları kaçar. Evin içinde tuhaf olaylar olmaktadır. Claire tüm bunlara ek olarak bir de suda genç bir kadının yansıyan yüzünü görünce sinirleri iyice bozulur.


  Robert Zemeckis'in yönettiği ve Harrison Ford ve Michelle Pfeiffer'ın başrolünde yer aldığı 'Gizli Gerçek' otoriteler tarafından gerilimden çok korku türüne dahil ediliyor.

  Red Dragon/ Kızıl Ejder

  FBI'dan erkenden emekli olan Will Graham, patronu tarafından bir seri cinayet vakasını çözmesi için yeniden göreve çağrılır. Will, önce görevi kabul etmek istemese de, kurbanların fotoğraflarını görünce fikrini değiştirir. Kurbanlarının vücudunda kendine has bir diş izi bırakan ve gerçek adı Francis Dolarhyde olan bu katil, Kızıl Ejder adını kullanmaktadır. Kısa bir araştırmadan sonra, Smith katilin yeni kurbanının Reba adlı genç bir kadın olacağını öngörür ve onu durdurabilmek için bizzaty kendi elleriyle hapse tıktığı, eski düşmanı Dr. Hannibal Lecter'den yardım ister.


  Thomas Harris'in 1981 tarihli romanından uyarlanan 'Kızıl Ejder', aynı zamanda Michael Mann'ın 1986 tarihli 'Manhunter' filminin de yeniden yapımı. Oyunculuklarıyla öne çıkan film, 'Manhunter'den başarısız bulunmuştu.

  Panik Odası/ Panic Room

  Kocasından yeni boşanmış Meg Altman kızıyla birlikte yaşamak için elindeki parayla eski bir ev alır. Bir süre sonra Meg, evde gizli bir oda olduğunu farkeder. Bu oda güvenlik paranoyasına hizmet eden, fazlasıyla sağlam, monitörlerle evin dış tarafını gözetleyen, telefon hattına sahip bir 'panik odası'dır. Sonra bir gece üç hırsız Meg'in evine girerler ve içeriye saklanan Meg ve kızı, ilk defa olarak 'panik odası'nın ne yapabileceğini ve ne yapamayacağını göreceklerdir.


  Son 20 yılın en iyi yönetmenlerinden David Fincher'ın yönettiği 'Panik Odası', Fincher'ın filmografisnde üstlerde yer almasa da gerlim külliyatı içinde adı her zaman anılan bir film. 2002 yapımı filmde Jodie Foster var.

  Memento/ Akıl Defteri

  Leonard Shelby'nin tek derdi intikam peşinde koşmaktır. Amacı, karısını tecavüz edip öldürdükten sonra kaçan adamı bulup cezalandırmaktır. Karısının katilini bulmanın güçlüğü bir yana, Leonard bir de kısa süreli hafıza kaybından mustariptir. Bu hastalığının tedavisi yoktur. Geçmişi çok iyi hatırlamasına karşın, bazen on beş dakika öncesini anımsamakta güçlük çekmektedir.


  Daha sonra 'Pretij', 'Kara Şövalye' gibi başarılı filmlere de imza atan Christopher Nolan'ın yönettiği 'Akıl Defteri' kısa sürede sinema tarihinin en iyileri arasına girdi. Tersten kurgusuyla dikkati çeken filmin başrolünde Guy Pearce, Carrie-Anne Moss ve Joe Pantoliano yer alıyor.

  Cache/ Saklı

  Televizyonda bir edebiyat programı yapan Georges, kimden geldiğini bilmediği paketler alır. Paketlerde kendisinin ve ailesinin sokaktan gizlice çekilmiş görüntülerini içeren kasetler ve anlamı belli olmayan ürkütücü çizimler vardır. Georges kendisinin ve ailesinin başında bir belâ olduğunu hissetmiştir ama doğrudan bir tehdit olmadığı için, polis yardımcı olmayı reddeder.


  Listenin en farklı filmi Michael Haneke imzalı 'Saklı'. Daniel Auteuil ve Juliette Binoche'un başrolünde olduğu film gerilimiyle olduğu kadar alt metinleriyle de dikkati çekmişti.

  Haneke'nin en iyi filmlerinden biri olarak görülen 'Saklı', Times'ın 'Son 10 Yılın En İyi 10 Filmi' listesinde de bir numarada yer alıyor.

  Infernal Affairs/ Kirli İşler

  Hong Kong'da polis ve çeteler arasında bitmeyen bir savaş vardır. Chan gayriresmi işler yapan bir gizli polistir, çetelerin içine sızmış ve bir miktar otorite sahibi olmuştur. Lau ise çetelerle gizli işler çeviren ve rütbe sahibi başarılı bir polistir. Hem polis şefi hem de çetenin lideri içlerinde olayları karşı tarafa ileten bir köstebek olduğununu bilmektedirler. Tek sorun bu köstebeğin kim olduğudur. İki organizasyon da bu köstebekleri bulmak için kendi içlerinde bir araştırmaya girişirler. Chan ve Lau ise bu araştırma esnasında hayatta kalmanın yolunu aramaktadırlar.


  Şimdiden klasikleşen film Martin Scorsese tarafından 'The Departed/ Köstebek' adıyla yeniden uyarlandı. Gerilimin her an sürdüğü 'Kirli İşler' üç filmden oluşuyor.

  The Box

  Maddi sıkıntılar yaşayan sıradan bir aile, bir gün kapılarında bir kutu bulur. Ertesi gün bir adam gelir kutuyu anlatır: Kutunun içinde bir düğme vardır. Eğer bu düğmeye basarlarsa 1 milyon doları alacaklardır fakat dünyada, onların tanımadığı rastgele birisi ölecektir.


  'Donnie Darko' ile haklı bir üne kavuşan Richard Kelly'nin son filmi 'The Box' yurt dışında iyi eleştiriler aldı. Filmin Türkiye'deki gösterim tarihi ise henüz belli değil.
 2. #2
  "Diğerleri" kesinlikle harika bir film.tabi "altıncı his" unutmamak lazım ama o sanırım 11 yıl önceydi

 3. #3
  Filmin ortasına kadar " bu adam gerçekten Christian Bale mi?" diye kafayı yediğim için filmden hiçbirşey anlayamamıştım .Box dışındakileri seyrettim ama başarılı değillerdi. The Box'un konusu da burdan okuduğum kadarıyla yıllar önce seyrettiğim "Alacakanlık kuşağı "dizisinden bir bölümü hatırlattı. En sonunda adam o makineyi alıp gidiyordu, genç çift "şimdi ne olacak ?" diye sorunca "hiç tanımadığınız birine vereceğim" diyordu..

 4. #4
  MaSaL
  Çoğunu izledim ama gerilmedim..

  Ve evet makinist de Christian Bale inanılmaz zayıftı, kemikleri sayılıyordu..Ama klasik Amerikan filmlerinden di; asıl suçlu filmin baş kahramanıdır ama kendisi bile farkında değildir Johny Deep'in Gizli Pencere filmi, Robert De Niro'nun Saklambaç filmi, Emily Browning'in Davetsiz filmi gibi...Daha çok var bu türlerden...Bu türün en iyisi yine makinist olmakla beraber hepsi izlenebilir filmler...

 5. #5
  İDİL
  Christian Bale hayranı olarak tabiki Makinist filmine bayıldım(christiancım çok zayıf olsa da)

  Onun haricinde The Others,Panic Room güzeldi.Belki de zihnim bağışıklık kazandı artık hiçbir filmde gerilmiyor korkmuyorum

 6. #6
  Pembe_Seker
  Tskler canim yaaaa bende böyle bisi ariyordum artik bakarim

 7. #7
  bu listede "kızıl nehirler " de olsaydı....

 8. #8
  Lucky

  Fransız yazar Jean Christophe Grange'ın ülkemizde de çok satan Kızıl Nehirler adlı romanından uyarlanan filmdeki Komiser Niemans karakteri yeni bir macerasıyla beyazperdede.Yapımcılar, bu karakteri tek bir filmle "harcayıp" bitirmek istemediklerinden kolları sıvamışlar ve Kızıl Nehirler 2: Kıyamet Melekleri (Les Rivières pourpres 2 - Les anges de l'apocalypse) çıkmış ortaya..

  Olivier Dahan'ın yönettiği filmin senaryosunda Luc Besson'un imzası var. Niemans karakterini ise yine Jean Reno canlandırıyor.

  FİLMİN KONUSU

  Film özeti:“Kızıl Nehirler”den hatırladığımız Komiser Pierre Niemans (Jean Reno) bir manastırda ortaya çıkan bir cesedi araştırmakla görevlendirilir. Bu araştırmasında ona eski öğrencisi genç dedektif Reda (Benoit Magimel) yardım edecektir. İkilinin peşinde olduğu katiller acımasız metotlarıyla herkesi hayrete düşürmektedir. Dini konularda uzman olan polis müfettişi Marie (Camille Natta) ikiliye yol gösterir.

  FİLMİN KÜNYESİ

  Ynetmen: Olivier Dahan

  Senaryo:Luc Besson

  Oynayanlar: Jean Reno, Benoît Magimel, Christopher Lee

  Fragman: İzleyin

 9. #9
  Others ve Red Dragon gerçekten çok iyiydiler.The Others'in finali beni çok etkilemişti...

 10. #10
  Cesur
  En iyi gerilim filmi bana göre BARDA Filmi baya kötüü..Gercek olmasıda ayrı bir durum.

2 Sayfadan 1. 12 SonSon

Benzer Konular

 1. 2008' in En İyi 10 Filmi - The Guardian
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Sinema & Tiyatro.
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 30-Ara-2008, 23:07
 2. 2008' in En İyi 10 Filmi - Time
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Sinema & Tiyatro.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 30-Ara-2008, 02:26
 3. Geçtiğimiz yılın en iyi 20 filmi
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Sinema & Tiyatro.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08-Ağu-2008, 12:14
 4. İşte yılın en iyi video oyunları
  Konuyu Açan: teoka, Forum: Bilim & Teknoloji.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 12-Oca-2008, 16:42
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com