Oturduğumuz yerin TV ekranına uzaklığı, ekran büyüklüğünün 3 katı kadar ise idealdir. Aşağıdaki tablo ekran büyüklüğüne göre izleme mesafesini gösteriyor. Bu mesafelerin % 20 altı veya üstü de sonucu çok etkilemez. Örneğin 72 cm. (diagonal) ekran büyüklündeki televizyonlar yaklaşık 3x72=216 cm. (2 metre civarından) izlenmelidir.

105 cm. ekran büyüklüğündeki televizyonların ideal izleme mesafesi yaklaşık 3x105=315 cm. (3 metre civarındadır)

127 cm. ekran büyüklüğündeki televizyonların ideal izleme mesafesi yaklaşık 3x127=381 cm. ( 4 metre civarındadır)

155 cm. ekran büyüklüğündeki televizyonların ideal izleme mesafesi yaklaşık 3x155=465 cm. (5 metre civarındadır)

Dolayısıyla 155 cm. ekran büyüklüğündeki bir televizyon 5 metre civarında bir mesafeden izleniyorsa ayrıca bir televizyon gözlüğü gerekmez. Uzak gözlüğü yeterlidir. Diğer ekran büyüklüğündeki televizyonlar da ideal uzaklıklardan izlendiğinde var olan uzak gözlüğü veya kontak lens bu ihtiyacı karşılar.

TV İzlerken Kafamızın Pozisyonu

Oturduğumuz yerden dümdüz karşıya baktığımızda göz hizamızın televizyon ekranının tam ortasına gelmesi idealdir. Eğer TV karşısında kaykılarak oturma alışkanlığımız varsa ekranın biraz yukarda (20-40cm) olmasında bir sakınca yoktur.

Ekranın göz hizamızdan yukarda veya aşağıda kalması halinde boyun ağrılarına neden olur. Keza çok fazla yana kayması halinde görüntü biçimi bozulur ve netliği azalır.

“Televizyon Gözlüğü” ihtiyacı, biraz da evlerimizin salon veya odalarında ideal izleme mesafelerini sağlayamadığımız ve ekran büyüklüğünün ideal ölçüde olmamasından doğmaktadır. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi ideal ekran büyüklüğü 150-160 cm. ve ideal izleme mesafesi 5 metre civarıdır.

Fakat bu ideali gerçekleştirmek her zaman mümkün olmaz. Özellikle televizyon izlerken kullanılması önerilen gözlük sadece uzak için ve tek odaklı olabildiği gibi istenirse varifokal de olabilir. Ancak geniş bir uzak görüş alanı olması için özellikle tek odaklı olması tavsiye edilir.