6 Sayfadan 1. 123 ... SonSon
Toplam 58 sonuçtan 1 ile 10 arası gösteriliyor
 1. #1
  star67

  Unutkanlık için Dua

  Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için...  Unutkanlık için  Hz. İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor:  "Hz. Ali İbnu Ebî Tâlib (radıyallâhu anh) Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a gelerek: "Annem ve bâbam sana kurban olsun, şu Kur'an göğsümde durmayıp gidiyor. Kendimi onu ezberleyecek güçte göremiyorum" dedi. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ona şu cevabı verdi: "Ey Ebûl-Hüseyin! (Bu meselede) Allah'ın sana faydalı kılacağı, öğrettiğin takdirde öğrenen kimsenin de istifade edeceği, öğrendiklerini de göğsünde sabit kılacak kelimeleri öğreteyim mi?"

  Hz. Ali (radıyallâhu anh): "Evet, ey Allah'n Rasûlü, öğret bana!" dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber şu tavsiyede bulundu:

  "Cuma gecesi (perşembeyi cumaya bağlayan gece) olunca, gecenin son üçte birinde kalkabilirsen kalk. Çünkü o an (meleklerin de hazır bulunduğu) meşhûd bir andır. O anda yapılan dua müstecabtır. Kardeşim Ya'kub da evlatlarına şöyle söyledi: "Sizin için Rabbime istiğfâr edeceğim, hele cuma gecesi bir gelsin." Eğer o vakitte kalkamazsan gecenin ortasında kalk. Bunda da muvaffak olamazsan gecenin evvelinde kalk. Dört rek'at namaz kıl. Birinci rek'atte, Fâtiha ile Yâsin sûresini oku, ikinci rek'atte Fâtiha ile Hâmim, ed-Duhân sûresini oku, üçüncü rek'atte Fâtiha ile Eliflâmmîm Tenzîlü'ssecde'yi oku, dördüncü rek'atte Fâtiha ile Tebâreke'l-Mufassal'ı oku. Teşehhüdden boşaldığın zaman Allah'a hamdet, Allah'a senayı da güzel yap, bana ve diğer peygamberlere salât oku, güzel yap. Mü'min erkekler ve mü'min kadınlar ve senden önce gelip geçen mü'min kardeşlerin için istiğfat et. Sonra bütün bu okuduğun duaların sonunda şu duayı oku:

  "Allahım, bana günahları, beni hayatta baki kıldığın müddetçe ebediyen terkettirerek merhamet eyle. Bana faydası olmayan şeylere teşebbüsüm sebebiyle bana acı. Seni benden râzı kılacak şeylere hüsn-i nazar etmemi bana nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı olan celâl, ikram ve dil uzatılamayan izzetin sâhibi olan Allahım. Ey Allah! ey Rahman! celâlin hakkı için, yüzün nuru hakkı için kitabını bana öğrettiğin gibi hıfzına da kalbimi icbâr et. Seni benden razı kılacak şekilde okumamı nasîb et. Ey semâvât ve arzın yaratıcısı, celâlin ve yüzün nuru hakkı için kitabınla gözlerimi nurlandırmanı, onunla dilimi açmanı, onunla kalbimi yarmanı, göğsümü ferahlatmanı, bedenimi yıkamanı istiyorum. Çünkü, hakkı bulmakta bana ancak sen yardım edersin, onu bana ancak sen nasib edersin. Herşeye ulaşmada güç ve kuvvet ancak büyük ve yüce olan Allah'tandır."

  Ey Ebû'l-Hasan, bu söylediğimi üç veya yedi cuma yapacaksın. Allah'ın izniyle duana icâbet edilecektir. Beni hak üzere gönderen Zât-ı Zülcelâl'e yemin olsun bu duayı yapan hiçbir mü'min icâbetten mahrum kalmadı."

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhüma) der ki: "Allah'a yemin olsun, Ali (radıyallâhu anh) beş veya yedi cuma geçti ki Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'a aynı önceki mecliste tekrar gelerek:

  "Ey Allah'ın Resûlü! dedi, geçmişte dört beş âyet ancak öğrenebiliyordum. Kendi kendime okuyunca onlar da (aklımda durmayıp) gidiyorlardı. Bugün ise, artık 40 kadar âyet öğrenebiliyorum ve onları kendi kendime okuyunca Kitabullah sanki gözümün önünde duruyor gibi oluyor. Eskiden hadisi dinliyordum da arkadan bir tekrar etmek istediğimde aklımdan çıkıp gidiyordu. Bugün hadis dinleyip sonra onu bir başkasına istediğimde ondan tek bir harfi kaçırmadan anlatabiliyorum.

  Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bu söz üzerine Hz.Ali (radıyallâhu anh)'ye: "Ey Ebû'l-Hasan! Kâbenin Rabbine yemin olsun sen mü' minsin!" dedi."

  [Tirmizî, Daavât 125, (3565)]

  Unutkanlıktan kurtulmak ve zekanın açılması için bu dua okunur.

  (Bismillahirrahmanirrahim),

  Ferdün, Hayyün, Kayyumun, Hakemun, Adlün, Kuddüsün. İyyake na'büdü ve iyyakenesta'in. İnna fetehna leke fethen mubina) Dokuz defa okunacak. (Ya kebirü entellezi la tehdil ukulü livasfi azameti.) Bin defa okunacak.

  Sonra evvela: (Subhane rabbiyel a'la.) denecek. Sonra, (Sübhane minennaril eflaki, biezkaril emlaki kema tüskinül arza biezkarizzakirine, kale li ezkari himiletin lil mahmuline, ve meskenetin lil miskinine, ve muherriketin lil mutehharrikine, sübhane men hüve külle yevmin hüve fi şe'nin.) okunacak.

  Bundan sonra ihtiyaç neyse o söylenecek ve şunlar okunacak.: ( Ya ğıyasel müsteğisine vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim.Kaynak: Mecmuatül Ahzab 2. #2
  piinar
  tşk. star güzel bi noktaya değindiğini düşünüyorum. Bende bi yerde okumuştum her sabah 21tane çekirdekli kuru üzüm yemek unutkanlığa engel olur hafızayıda tazelermiş.

 3. #3
  star67
  evet kuru üzümün iyi geldiğini çok duymuştum.eskiden değerli bir zata danıştğımda unutkanlık için bana şu öğütleri vermişti biraz ayıp olacak ama bevl ine bakma yalan söyleme ..................bide içilebilen miskle dua yazıp suda eritip içirirlerdi bizim eskiler o duayıda bulıyım yayınlıycam aklıma gelmişken

 4. #4

  Hafızayı Kuvvetlendirmek İçin

  temiz bir kağıda zağferan mürekkebiyle(bunun ne olduğunu bilen arkadaş varsa paylaşırsa çok sevinirim) fatiha mülk haşr ve vakıa sureleri yazılıp zem zem suyuyla silinir. 3gün sabahları aç karnına içilir. arkasından rızaen lillah iki rekat namaz kılan ve her rekatta fatihadan sonra 50kere ihlas suresi okuyan ve buna 3gün devam edenin hafızası çok kuvvetlenir.
  zem zem bulunamazsa nisan yağmuru o da yoksa yağmur suyu ile de yapılabilir.
  alıntıdır.

 5. #5
  cereny
  zağferan safran sanırım. Ama bu sureler çok uzun nasıl yazacağız?
  Ayrıca hangi kağıda yazacağız bildiğimiz dosya kağıdına mı?

 6. #6
  leyla58
  ALLAH SENDEN RAZI OLSUN star67... bu unutkanlık yüzünden neredeyse çıldırabilirim. kaynak göstererk yazdığın içinde teşekkür ederim. bu sayede içim rahat olcak.. rabbim ilmini artırsın...

 7. #7
  AkDua
  Teşekkurler
  Yasini ezberlemem çok zor

 8. #8
  oldindian
  Arkadaşlar Yasin-i Şerif'i ezberlemek gerçekten zor zaten hafıza ile ilgili sorunu tartışıyoruz başka bir çözümü olamazmı bakarak okusak olmaz mı mesela?

 9. #9
  ya benim anlamdıgım konu şu: bu sureleri ezbere biliyor olsak zaten unutkanlık sorunumuz yok dmektir ezberlemek istiyoruz onuda beceremiyoruz pekiyi namazda nasıl okuyacaz bu sureleri? kitaba bakarakmı? lütfen bana acil cevap yazın arkadaşlar bende yapmak istiyorum

 10. #10
  Nokta25
  Alıntı edibenur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ya benim anlamdıgım konu şu: bu sureleri ezbere biliyor olsak zaten unutkanlık sorunumuz yok dmektir ezberlemek istiyoruz onuda beceremiyoruz pekiyi namazda nasıl okuyacaz bu sureleri? kitaba bakarakmı? lütfen bana acil cevap yazın arkadaşlar bende yapmak istiyorum
  Arkadasa katılıyorum bu konuda bızı aydınlatacak bırısı varmı acaba

6 Sayfadan 1. 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Dersinde Ve Imtihanlarda Başarili Olmak Için Dua
  Konuyu Açan: yokyok, Forum: Havas & Hüddam.
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 11-Nis-2015, 23:52
 2. Kalp Gözünü Açmak İçin Dua
  Konuyu Açan: sefamerve, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 22
  Son Mesaj : 24-Tem-2011, 16:24
 3. Unutkanlık için dua
  Konuyu Açan: yanki, Forum: Rukye ve Tedavi.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 13-Tem-2010, 23:44
 4. Baş Ağrısı ve Migren İçin Dua
  Konuyu Açan: sefamerve, Forum: Rukye ve Tedavi.
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 19-Kas-2008, 08:31

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com