Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arası gösteriliyor
 1. #1

  Uyuşturucu Kullananlar Nasıl Anlaşılır?

  Dünya Starı Tarkan, evet gençlerimizin tamamen örnek olarak aldığı, ” Onun gibi olmalıyım” dediği bir sanatçı. Ne oldu arkadaşlarım peki ? Oda malesef kokain kullananlar kervanına girmiş. Peki çocuklarımız bunu ya örnek alırsa ? Ya, arkadaş ortamında merak ile başlar ise ? Bizler anne babalar olarak bunun önlemini nasıl alırız sorusundan önce; bu tür kötü alışkanlıkları olan kişileri ( yada çocuklarımızı ) hangi tüyolar ele verir? Yani uyuşturucu kullanan kişileri nasıl anlarız?

  Uyuşturucu madde kullanan kişilerin farkına varmak kolay değildir. Uzun yıllar kimse tarafından fark edilmeden yaşayan uyuşturucu madde bağımlıları vardır. Ayrıca madde kullanımını gösteren özgün belirtiler çok azdır.

  Aşağıda sayılan belirtilerin büyük bir kısmı başka nedenlerle de görülebilmektedir.
  Uyuşturucu madde satın alabilmek için gerekli parayı sağlamak için hırsızlık yapıp yakalanabilirler ve madde kullandıkları anlaşılabilir. Ya da yüksek doz madde aldıktan sonra komaya girer ve hastaneye kaldırıldıkları zaman çevreleri durumun farkına varır.
  Uyuşturucu madde kullandıklarından kuşkulanılan kişilerde gözlenen davranışlar doğru yorumlanmalıdır. Gözlenen değişikliklerin başka nedenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırılmalıdır. Özellikle ergenlik dönemine özgü olabilen bir takım değişiklikler gözardı edilmemelidir.

  Kişi kullanmadığı halde, sadece bazı belirtiler benziyor diye suçlanmamalıdır. Böyle bir suçlama baştan ilişkiyi koparır. Yargılamak ya da etiketlemek tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Amacın kişiyi yakalamak değil, ona yardımcı olmak olduğu unutulmamalıdır.
  Bu maddeleri kullanan kişileri anlamak için başvurulabilecek üç yöntem vardır.

  a. Kan ve idrar tetkikleri
  b. Davranış değişiklikleri
  c. Madde etkisine bağlı değişiklikler

  a.Kan ve idrar tetkikleri:
  En nesnel yöntem kan ya da idrar tetkikleridir. . Bu yöntemler ile yapılan tetkikler doğru sonuç verir. Ancak madde kullandığından kuşku duyulan bir gençten idrar istemenin ne derece doğru olacağı tartışmalıdır.

  b. Davranış değişiklikleri:
  Uyuşturucu madde kullanan gençte gözlenen ilk değişiklik çevrelerinde yaptıkları değişikliktir. Yeni arkadaşlar edinirler. Eski arkadaşlıkları biter. Kişi iki nedenle çevresini değiştirmek zorundadır. Birincisi, yeni arkadaş çevresinde daha rahat madde bulabilecektir. İkincisi, bulabildiği maddeyi bu çevre içinde rahat kullanabilecektir. Genelde okul içinde bu tür maddeleri kullandığı düşünülen kişiler ile arkadaşlık etmeye başlamıştır. Kullandığı maddenin etkisine bağlı olarak ruhsal değişimler gösterir. Kimi zaman neşeli, sakin, kimi zaman öfkeli, saldırgan davranışlar gözlenebilir. Madde etkisi bitince davranışları farklılık gösterir.

  Daha önce okul başarısı iyi olan öğrencinin giderek okul başarısı düşmeye başlar. Okul başarısı düşmesine rağmen, bu başarısızlık onun için ciddi bir sorun olarak algılanmamaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli nokta, bu başarısızlığın altında yatabilecek diğer etkenlerin araştırılmasının gerekliliğidir. Aile içi sorunlar, ruhsal rahatsızlıklar, toplumsal sorunlar, olumsuz yaşam olayları da bu başarısızlıkta etken olabilir. Bu etkenler iyi ayırt edilmelidir.

  Okula devam azalır. Okul devamsızlığından ailenin haberi yoktur. Genelde arkadaşları ile birlikte dışarıda, arkadaş çevresi tarafından bilinen ortamlarda zaman geçirmeye başlamıştır. Ailesi ile görüşüldüğünde, evde bulunduğu zamanlarda odasında tek başına kalmayı tercih ettiği öğrenilir. Odasından dışarı çıkmaz.

  Aile ilişkilerini azaltmaya ve evde az bulunmaya özen gösterir. Bu hem içinde bulunduğu durumun anlaşılmasını istemediği için, hem de ailesi ile bir takım çatışmaları olduğu içindir.
  Her zamankinden daha fazla para harcamaya başlar. Kullandığı maddenin dozunu artırdıkça, gereksinim duyduğu paranın miktarı da artar. Evden para çalmaya başlayabilir. Son dönemde hırsızlık olayları yaşanır.

  Kendine olan bakımı azalmıştır. Üstüne başına, giyeceğine para harcamaz. Çünkü para, kullandığı madde için gereklidir. Çevresi ve arkadaşları eski önemini yitirmiştir. Yaşamında değer verdiği tek şey maddedir.

  c. Madde etkisine bağlı olarak ortaya çıkan değişiklikler:
  Sınıf içinde dalgınlık, dikkat eksikliği göze çarpar. Derse konsantre olamaz. Hafif uykulu bir hali vardır. Bu durumdan genelde rahatsızlık duymaz. Belirgin bir halsizlik, yorgunluk gözlenebilir. Solgun, bitkin bir hali vardır. Kısa süre sonra okulu terk edebilir. Genel bir isteksizlik olabilir.
  Bedensel olarak dikkat edildiğinde ise gözlerde kanlama saptanabilir. Daralmış ya da büyümüş göz bebekleri dikkat çeker.
  Konuşmasında güçlük fark edilebilir. Peltek ya da mırıltılı bir biçimde konuşmaktadır. Ağızda kuruluk saptanabilir.
  Aşırı terleme, bulantı, kusma, yürümede güçlük ortaya çıkar.
  Ailesi ile görüşüldüğünde evde bir uyku bozukluğundan söz edilebilir. Eroin ve benzeri maddeler almadığı zaman şiddetli uykusuzluk ortaya çıkar. Diğer bazı maddeler ile sürekli uyuma isteği belirgindir.
  Beslenme alışkanlığı da bozulur. Bu nedenle kilo kaybeder.

  Madde yoksunluğunda eklemlerde ağrılar, kramplar, esneme, kaşıntı, tüylerin ürpermesi gözlenir. Bu amaçla ağrı kesici ilaçların kullanımı artmıştır.
  Vücudunda yara izleri, ciltte renk değişikliği, iltihaplı yara ya da enjektör
  izleri bulunabilir. 2. #2
  ilk önce sesleri değişir daha böyle sanki tembel- tembel konuşmaya başlarlar, gözleri kip-kirmizi, akici gezelerler, ayni zamanda devamli kollu kapalı gömlekler giyerler kollarındakı morluklar iğne izleri belli olmasın diye.

 3. #3
  offf yhaa okumak bile ürkütüyo insanı Allah korusun

 4. #4
  nnic
  Uyuşturucuya başlama olarak ve en ucuzu esrar aşırı talep görmektedir.özellikle Ergen isyanını yaşayan çocuklarımız bu konuda sıkı takibe alınmalıdır..Eğer bir aile çocuğunuz esrar kullandığını anlamamışsa bunda en büyük kabahat ailenindir..Anlaşılmaması mümkün değil..Elbiselerini koklayın berbat bir kokusu vardır..Ayrıca gözler hemen ele verir..
  Birde kimyasallar ve tedavi dışı kullanılan ilaçlar vardır..Bunlarıda anlamak kolay..Yeterki çocuğunuzu uzaktan sıkı takibe alın..
  Onları uzak tutmak bizim görevimizdir..Eğer başaramadı isek suç yine bizdedir...

 5. #5
  Bu gun uyusturucu kullanimi ile ilgili bir anket vardi aslinda oraya yazmaliyidm ama post kayboldu... Uyusturucu ve Alkol kullanimi tedavisinde TOPIRAMATE ETKEN maddeli ilaclarin gunde 50-100mg uygulandiginda cok olumlu sonuclar verdigi, bagimligi tedavi ettigi konusunda konusunda tezler var. TOPAMAX bu etken maddeyi iceren bir ilac sanirim Turkiye de bu ad altinta satiliyor. Bu derten muzdarip olanlar varsa denemeyi dusunsunebilirler ilacin bu etkisi tesadufen ortaya cikmis aslinda Migren tedavisinde kullaniliyor.

Benzer Konular

 1. Sadakatsizliğin Başladığı Nasıl Anlaşılır?
  Konuyu Açan: NİFO, Forum: Aşk-İlişkiler-Evlilik.
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 07-May-2014, 18:41
 2. Bir Mekanda Büyü-Sihir Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır
  Konuyu Açan: iyi niyet, Forum: Büyü İle İlgili Soru ve Yardım.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 27-Sep-2009, 10:00
 3. Cin nasıl anlaşılır?
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Yaşadığınız Doğaüstü Olayları Paylaşın.
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 12-Oct-2008, 22:55
 4. Hormonlu Gıda Nasıl Anlaşılır?
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Sağlık Haberleri.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 11-Sep-2008, 13:09
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com