Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Veysel Karani Hz Türbesi

  Veysel Karani Türbesi: Baykan’ın Ziyaret Beldesinde, Diyarbakır-Bitlis karayolu üzerindedir. Siirt’e 40 km. uzaklıktadır. Baykan ilçesine ise: 8 km. uzaklıktadır. Her yıl: yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği bu mekan: gerçekten pek fazla düzenli değil. Türbenin bulunduğu bölüm çevresinde: salkım-saçak çok sayıda satıcı var. Bunlar: hoş bir görüntü oluşturmuyor. Ayrıca: gerekli temizlik sağlanmaması nedeniyle, çevre çöp içinde.
  Umarım: her yıl birçok insan tarafından ziyaret edilen bu mekan; daha düzenli ve temiz bir hale getirilir.

  Çünkü: Hz. Peygamber, bir hadisinde: “ Beni ziyaret etmek imkanına erişemediğinizde, kardeşim Veysel Karani’yi-Makamını ziyaret ediniz” buyurmuştur.

  Evet, burası hakkında, birçok rivayet bulunmakta, ancak, sanırım ilginizi çeker, bir rivayet şöyle demektedir. “ Hz. Veysel Karani’nin türbesini bir kez ziyaret eden, iki kez daha gelir, yani toplam üç kez ziyaret edilir”

  Veysel Karani: İslam din büyüğüdür. Yemen’in Karn köyünde doğmuştur. Doğum tarihi bilinmemektedir. Müslüman olduktan sonra: her hareketi ve her sözü ile insanlara ibret ve nasihat oldu. Onun en önemli vasfı: Peygamberimize olan aşkı, ibadete canla başla devamı ve annesine saygısıydı. Annesine çok hizmet edip, hayır duasını aldı. Annesi; kendisine bakacak kimse olmadığından, ona izin vermedi ve Peygamberimizi göremedi. Bu durum nedeniyle, İslam’dan anne sevgisini yücelten bir konumu vardır.

  Sıffın savaşı sırasında: 657 yılında ölmüştür. Bu savaştaki şehitlerin büyük çoğunluğu, savaşın olduğu yerde toprağa verilir. Şehitlerini memleketlerine götürmek isteyenler için tabutlar yaptırılır. Şehitlerin içinde: Hz. Veysel Karani’de vardır. Mübarek naaş için: 3 ayrı kabile toplanmış ve sahip çıkmışlardır. Şehit birdir, ancak sahipleri üçtür. Saatlerce tartışılır. Ne var ki; hiçbir kabile, diğerini tatmin edip inandıramaz. Sonunda iş: Hz. Ali’ye ulaşınca, o, olayı İslami açıdan anlatmaya çalışır. Hz. Veysel Karani’nin, köken olarak Yemen’li olduğunu ve Yemenlilere verilmesi gerektiğini belirtir. Ancak, diğer iki kabile bu teklife razı olmazlar. Hz. Ali, kura çekme teklifinde bulunur, buna da razı olmazlar. Bunun üzerine, Hz. Ali: “Peki Veysel Karani’nin mübarek naaşını ben korumaya alıyorum, yarın görüşürüz” der. Her üç kabile başkanları dağılırlar. Hz. Veysel Karani, son kerametini gösterir ve sabah kalktıklarında, her üç kabilenin tabutlarında da görünür. Her kabile, birbirinden habersiz, naşın kendilerine verildiğini düşünerek, sessizce naaşı alırlar ve biri Yemen yolunu, biri Şam yolunu ve biri de Bitlis yolunu tutar.

  Böylece: Hz. Veysel Karani; yeni olayların çıkmasını önler. O’nun defni ve mezarıyla ilgili anlatılanlar, birer rivayete dayanır. Nereye ve nasıl defnedildiği konusunda kesin bir bilgi yoktur.

  Kendisine gönderilmiş olan “Hırka-i Şerif” günümüzde “Hırka-i Şerif Camisi”nde: soyundan gelenlerin himayesindedir.

  Van-Diyarbakır istikametine giden otobüsler, burada mola verir ve vatandaşlarımız hemen türbeye koşarak dua eder, adağı varsa adak adar, namaz kılarlar.

  Veysel Karani Külliyesi: Vakıflar Müdürlüğünün girişimleriyle, 1974 yılından itibaren çok daha bakımlı bir görünüme kavuşturulmuştur. 1982 yılında: avlu düzenlemesinden sonra, 1983 yılında kesimhane binaları, daha sonra da otel ve konukevi binaları devreye sokulmuştur.

  Veysel Karani Türbesi:
  Ziyaret Beldesindedir. Yörenin “Cas” denilen harcıyla 1901 yılında yapılıp, kubbe ile örtülmüş olan türbe, 1967 yılında yıktırılmış ve yerine yeni türbe yapılmıştır. Veysel Karani Türbesi ve Külliyesi, 2001 yılında Valilik tarafından restore edilerek, modern bir görünüme kavuşturulmuştur. Bu nedenle: günümüzde görünen türbenin mimari yönden bir özelliği bulunmamaktadır.

  Her yıl: 16-17 Mayıs tarihlerinde, Veysel Karani’yi anma etkinlikleri düzenlenmektedir. Bunun yanında: aslında, burada büyük bir külliye inşası düşünülmektedir. Ancak: yöredeki esnaf, buna karşı çıkıyormuş. Yine de: Konya’da Mevlana Külliyesi gibi, buraya da daha modern tesisler bulunan bir külliye yapılması düşünülüyormuş.

  Şeyh Osman Türbesi:
  Anlatıldığına göre, Hz.Veysel Karani’nin peşinden gelen Şeyh Osman, “Veysel Karani nerede kalırsa, bende olduğum yerde kalayım “demiş ve şu an 200 metre ara ile, mezarları bulunuyor. Bir başka rivayete göre: Şeyh Osman; Hz. Veysel Karani’nin türbesini bulmak üzere, Irak’tan yola çıkar. Günlerce ilerler ve günümüzde, türbesinin bulunduğu yere geldiğinde; karşısına kılık değiştirmiş olarak şeytan çıkar. Şeyh Osman; ona, Hz. Veysel Karani’nin türbesinin nerede olduğunu sorar. Şeytan: onu yanıltmak için, türbenin bu civarda olmadığını, tam tersi istikamete gitmesini söyler. Bunun üzerine: Şeyh Osman; türbenin tam tersi istikamete doğru yola çıkarken, yorgunluktan, vefat eder ve vefat ettiği yerde, bugün türbesinin bulunduğu yerde gömülür.

  Bu rivayet: Hz. Veysel Karani’nin naaşının gerçekte burada bulunduğu hakkında, bir doğruluk payı vermesi açısından ilginçtir.

  Veysel Karani Hz Türbesi-1003511-1-.jpg

  Veysel Karani Hz Türbesi-10035114-1-.jpg


  Not:Yılın her 16- 17 mayıs günleri veysel karani'yi anma günü olarak kutlanır. yurdun dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrar özelliklede bahar aylarında veysel karani hazretlerinin türbesi siirt ilinin baykan ilçesinin ziyaret beldesinde bulunmaktadır.
  alıntı
  Veysel Karani Hz Türbesi Attached Images Veysel Karani Hz Türbesi-10035114-1-.jpg Veysel Karani Hz Türbesi-1003511-1-.jpg  2. #2
  Tşk paylaşım için.

 3. #3
  Veysel karaninin o ilk peygamberımizi ziyarete gidişi ve anasına verdiği söz benim ah çekmeme sebep!allah üveys veysel karaninin ruhunu sıkıntılardan korusun!

 4. #4
  rabbim ihşallah tekrar nasip eder.çok şans getirmişti bana..

 5. #5
  Veysel Karani Hz. Peygamberimizi s.a.v ziyarete gidişi ve görmeden dönüşündeki teslimiyet..
  bundada bizim için ibretler olduğunu düşünüyorum..
  bir yerde okumuştum, Veysel Karani Hz. görmeden sevenlerin önderi yani bizim ,
  bizde Peygamberimizi görmedik o da görmedi ..
  birde Peygamberimin sav.evine varıp kapıyı calmış ..Kapıyı Hz Fatıma annem açmış Resulullah evdemi diye sormuş..Hz Fatıma annemde yok ya üveys demiş..
  Veysel Karani Hz ,ya demek Rabbimin izni bu kadarmış deyip teslim olmuş ..peki o zaman demiş Resullallah s.a.v nereye basardı gösterirmisiniz demiş ,Hz Fatıma annemde , Peygamberimiz s.a.v. bastığı yeri göstermiş..Veysel Karani hz. Fatıma annemin gösterdiği yeri öpüp koklamış ondan sonra geri dönmüş ..
  İnşaAllah bir gün türbesini ziyaret nasip olur..

 6. #6
  apocalypse
  Üveysi sistemi gösteren mübarek Şahıs...
  tasavvufun bir kolu...

Benzer Konular

 1. Etkili Dua 1(Veysel Karani Hz. Duası)
  Konuyu Açan: cartier, Forum: Dilek Duaları.
  Cevap: 72
  Son Mesaj : 15-May-2015, 13:57
 2. Veysel Karani Hz.leri
  Konuyu Açan: Mohikan, Forum: Peygamberler ve Önemli Dini Kişiler.
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 14-Eyl-2011, 15:46
 3. Veysel Karani / Ney
  Konuyu Açan: İDİL, Forum: İslamiyet.
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 24-Ara-2009, 14:07

Bu Konu İçin Etiketler

Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com