Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arası gösteriliyor
 1. #1

  Yüz Şekline Göre Saç Modeli

  Yüz Şekline Göre Saç Modeli
  Yüz Şekline Göre Saç Modeli

  Saçınızı kestirmek istiyorsunuz, aklınızda çok güzel bir model var. Ancak bu saç modeli bana yakışır mı? diye de endişeleniyorsunuz. Tek yapacağınız yüz şeklinizin nasıl olduğuna karar vermek. İşte size yüz şeklinize göre saç modelleri:  Saç kestirmek her zaman heyecan vericidir. Çünkü her ne kadar bir model beğenip kuaför koltuğuna öyle otursak da sonuç daima merak edilir. Ama önemli olan yüzümüzün şekline göre bir model seçmek. Gerisi iyi bir kuaförün sihirli parmaklarına kalıyor.

  Saçınızı kestirmek istiyorsunuz, aklınızda çok güzel bir model var ve içinizde de bir endişe: Acaba bu saç modeli bana yakışır mı? Endişenizi ortadan kaldırmanın en kolay yolu yüz şeklinizin nasıl olduğuna karar vermek ve ona göre bir model belirlemek. İşte size yüz şeklinize göre saç modelleri...

  Yuvarlak yüz
  Dengeli yumuşak bir yüz yapısıdır. Suratta değişiklik yapmaz. Ama yüzünüzün yuvarlaklığından şikâyetçi iseniz ve bunu biraz olsun inceltmek istiyorsanız saçınızın volümünü yüksek tutacak modelleri tercih etmelisiniz. Böylece saçınız ön planda olup, yüzünüzün yuvarlaklığı biraz olsun azalacaktır. Yüzünüzün hatlarına göre öne doğru kesilmiş tutamlarda yüzünüzü biraz olsun inceltecektir.

  Kare yüz
  Kare yüz yapısı da yuvarlak yüz gibi dengelidir. Sertlik ön plandadır. Kare bir yüze saç kesimi yaparken eğer yüz şeklinizi değiştirmek istemiyorsanız size en uygun olanı yine kare bir kesimdir. Fakat yüzünüzdeki ifadeyi yumuşatmak, dengelemek istiyorsanız saçınıza yuvarlak modeller kestirmelisiniz. Bunu yaparken saçınıza yuvarlak bir kesimli kâkül ve şakaklarınıza inen saç tutamları yaptırabilirsiniz.

  Dikdörtgen yüz
  Suratta değişiklik yapan ama fazla değiştirmeyen bir yüz şeklidir. Eğer yüzünüzü biraz kısaltmak amacı ile kesim düşünüyorsanız çene kemiğini geçmeyecek şekilde kesim yaptırabilirsiniz. Şakak kemiğini örtecek şekilde kesilen kesimler ile dengeli, uyumlu saç modellerine sahip olabilirsiniz.

  Ters üçgen yüz
  Surat yapısını tamamen değiştirebilen yüz şeklidir. Bu tip yüz şekillerinde daha modern kesimler yapmak mümkündür. Makyaj için ise en elverişli yüz biçimidir. Kişileri çok enerji dolu gösteren bu yüz şekline eğer yüz biçimini değiştirmeden daha bir güçlülük katmak istiyorsanız, saçınızın yanlarını ve enselerini kısa kestirerek, saç tepesine yoğunluk vererek kesilen saç modellerini tercih etmelisiniz. Ama kendinize biraz dengeli, uyumlu ve yumuşak bir yüz ifadesi vermek istiyorsanız tam tersi enselerde daha çok yoğunluğu olan ve saçın tepesine doğru yoğunluğu azaltılmış saç modellerini tercih etmelisiniz.

  Üçgen yüz
  Saç şeklinde daha negatif olan bir yüz biçimidir. Kişileri enerjisi zayıflamış ve yorgun gösterir. Bu tip yüz şekillerinde negatif olan yüz biçimini saçınıza verilecek pozitif enerji ile dengelemelisiniz. Bunu enselerde saçı azaltarak şakak kemiğindeki bölgeden saç tepesine doğru yoğunluğu arttırarak yaptırabilirsiniz. Küçük kare kesimler yaptırabilirsiniz.

  Baklava yüz
  En meşhur yüz biçimidir. Bu yüz biçiminde saçınıza uzun, kısa, düz, dalgalı, kâküllü modelleri uygulayabilirsiniz. Sadece bunları uygularken kuaförünüz ile diyalog kurarak boyunuza, kilonuza ya da yüzünüzde nerenin ön planda, nereniz arka planda kalmasına karar vererek saç modelinizi bulmalısınız.

  --- Sonraki mesaj ---

  Yüz şekline göre saç kesimi

  Victoria Beckham’ın çene hizasında olan önü uzun arkası biraz daha kısa saçını herkes denedi. Acaba herkese bu model gidiyor mu?  Yüz şekline göre saç kestirmek çok önemli. Dergilerde beğenilen ünlülerin saçı kuaförlerde hemen adapte ediliyor. Ancak her ünlünün her saç modeli herkese yakışmıyor.

  Kuaföre elinizde fotoğrafla koşmak yerine, yüz şekline göre uygulabilecek modellere bir göz atın.

  Yüz şeklinizi anlayabilmek için; Önce saçınıza bir bant takın. Saç çizginizi ve çene yapınızı inceleyin. Eğer yardımı olacaksa bir göz kalemi ile şekli çizebilirsiniz. Bu durumda kendinize dürüst davranmanız sonuç için önemli. Hangi yüz şekline olursanız olun, yakışacak bir model vardır.

  Kalp şeklindeki yüzler
  Nasıl anlarsınız: Geniş alın ve dar çene.
  Bu şekle en çok giden modeller: Çene hizasında ve çok kısa olan saçlardan uzak durun. Kalp şeklini düz hale getirmek için, alına düşen yan kaküllerden faydalanın. Katlı kesimler göz yanılsamasına sebep olacak ve dar çeneyi biraz yumuşatacaktır.

  Kalp şekilli ünlüler:

  Reese Witherspoon: Katlı saçlarını yana ayırıyor. Kakülümsü perçemleri yana doğru tarıyor.
  Christina Ricci: Yüzünü çerçeveleyen kaküllü bir model kullanıyor. Uzun katları uyguluyor.
  Jenny Maccarthy: Alnı yarıdan kesen uzun bir parça çenesine kadar geliyor.

  Kare yüzler
  Nasıl anlarsınız: Köşeli çene kemiği ve belirgin saç çizgisi.
  Bu şekle en çok giden modeller: Yüzü çerçeve içine alan katlar ve tek tarafa ayırmak köşeli yüzleri yumuşatır. Elmacık kemiğini öne çıkartmak gerek, böylece köşeli yüz daha az sert görünecektir.

  Kare şekilli ünlüler:
  Gwyneth Paltrow: Yana taranmış saç kamuflaj vazifesi görüyor. Uzun akan şaçlar kare şeklini kapatıyor ve daha az belirgin yapıyor.
  Jennifer Garner: Karışık uzun dalgalar, yüzü çerçeveleyen katlar dolgun bir görünüm veriyor.
  Selma Blair: Bol katlı kısa saç, öne düşen perçemlerle yüz hatlarını yumuşatıyor.

  Yuvarlak yüzler
  Nasıl anlarsınız: Alın ile yüzün alt tarafı aşağı yukarı aynı genişliktedir, belirgin yanaklar vardır.
  Bu şekle en çok giden modeller: Yuvarlak yüzlü kadınlar toparlaklığı en aza indirgeyebilirler. Ya ortadan ya da ortanın biraz yanından ayrılan katlı saçlarla yüzü çerçeve içine alabilirler. Yüzün yanlarından uçuşan saçlar yanakları kapatacaktır.

  Yuvarlak yüzlü ünlüler:
  Jennifer Hudson: Düşen dalgalı kısa katlar yüzün kenarını kapatıyor. Saçın geri kalanının hacimli olması yanakları inceltiyor.
  Cameron Diaz: Dalgalı ya da düz, yüzün kenarını kapatan saçlar uygulanmış.
  Renee Zellweger: Öndeki daha uzun saçlar elmacık kemiklerini ortaya çıkartıp, yuvarlaklığı yumuşatıyor.

  Oval yüzler
  Nasıl anlarsınız: Alın ile yüzün alt tarafı aşağı yukarı aynı genişliktedir, yanlar uzundur.

  Bu şekle en çok giden modeller: Çoğu model oval yüz şekline gidecektir. Kalp, yuvarlak ve kare yüzlerin hepsi ilüzyonla ovale yaklaştırılıyor. Dolayısıyla en şanslı yüz şekli ovaldir.

  Oval yüzlü ünlüler:

  Beyonce: Düz saçtan dalgalıya kadar her model rahatlıkla uygulanabilir.
  Kate Winslet: Katsız dümdüz kesim dalgalı olarak kullanılabilir.
  Eva Longoria: Çene hizasında kesilmiş yandan ayrılan saçlar dalgalı ya da düz kullanılabilir.

  --- Sonraki mesaj ---

  Yüze Göre Saç Modelleri

  Saç stilistleri 'bazı yüz şekilleri, vücut tipleri ve saç tipleri kendi stil ve kesimlerini belirler' diye belirtiyor. Eğer ince telli ve az saçınız varsa, profesyonel, bakımlı bir görüntü istiyorsanız kuaförünüz kısa saçı önerecektir. Eğer istediğiniz bu değilse bunu mutlaka söyleyin. Yaşam tarzınıza ve yüzünüze giden kesimi bulmak için kuaförünüzle konuşmanız ve kendinizi rahat hissetmeden makasın kesmeye başlamaması tavsiye ediliyor.  Parlak ve sağlıklı saçlar için

  Eğer saçlarınızı bir kuyruk ya da topuz yapıyorsanız, parlaklık verici köpük kullanın. Eğer kısa erkek gibi bir kesimse ve bunu daha kadınsı hale getirmek istiyorsanız, ekstra parıltılar sorunu çözer. Orta boy saçları, bigudi ile hareketlendirerek, hacim ve biraz tatlı kıvrım ekleyin. Eva Gardner bu parıltı kız, görüntüsünün orta boy saçlı en mükemmel örneğidir. Uzun saçınızın parlak ve hareketli olması için tek yapmanız gereken uçlarından kestirmek. Gwyneth Paltrow’un saçları gibi sağlıklı ve güçlü saçlar için, düz modelleri tercih edin. Ayda bir sıcak yağ bakımı uygulayın. Eğer daha fazla saça ihtiyacınız varsa, en kaliteli saç kaynaklarına ya da karışımlarını tercih edin.

  Saç stilistleri kişileri yüzlerine göre 7 kategoriye ayırıyor

  Yuvarlak: Yüzünüz uzunluğu kadar geniştir. Ölçüm bilimsel olarak eşit olmak zorunda değil. (Drew Barrymore örnektir.)

  Oval: Yüzünüzün uzunluğu genişliğinin 1.5 katıdır. (Sharon Stone).

  Dikdörtgen: Yüzünüz uzunluğundan daha geniş. (Kirstie Alley).

  Kalp: Geniş elmacık kemikleri ve/veya alın ve daha dar çene. (Naomi Campbell).

  Üçgen: Kalp şeklinin ters çevrilmiş hali. Örneğin, dar elmacık kemikleri ve alın, daha gemiş çene.(Kathy Ireland).

  Kare: Yüzünüzün genişliği ve uzunluğu aynı ölçüde ve çeneniz kare. (Demi Moore).

  Elmas: Çene ve alnınız az çok eşit boyutta ancak yüzünüzün en geniş kısmı elmacık kemikleriniz. (Sophia Loren).

  Yüzünüzün şekli nasıl?

  Eğer yüz şeklinizi bulmakta güçlük çekiyorsanız, uzmanlar iki öneri sunuyor. İlki, alnınızı, elmacık kemiklerinizi ve çenenizi ölçün (evet doğru duydunuz, ölçün.) Neyin neden geniş olduğunu hemen göreceksiniz. Diğeri, bütün saçlarınızı bir saç bantıyla geriye atın ve bir rujla yüz şeklinizi aynaya çizin. Geri durun ve aynadaki eskizinize bakın. Bir kere bunu öğrendiğinizde, hangi görünümü istediğinize karar verebilirsiniz.

  --- Sonraki mesaj ---  --- Sonraki mesaj ---

  Yüze Uygun Sac Modelli

  Yeni sezonda saçlarınız değiştirmek istiyorsanız saçınıza ve yüzünüze hangi modelin gideceğini bilmelisiniz. İşte sıkça gördüğünüz saç kesimlerinin avantaj ve dezavantajları..  Omuzlara kadar


  Omuzlarda kesilen saçlar kadınlara asil bir görünüm veriyor. Saçlarınız dalgalıysa omuz hizasından daha kısa bir kesimi düşünmeyin. katların önde değil arka kısımda olmasına dikkat edin. Omuzlarınız geniş, yüzünüz uzun ise bu kesim size yakışabilir.

  Maskülen

  Küçük erkek çocuğunu andıran kesimin en bilinen örnekleri Rihanna ve Katie Holmes.. Minyon yüz hatlarına sahip kadınlara önerilen bu kesim, kızıl ve kahve renkli saçlara da çok yakışıyor. Yüz hatları belirgin oval ya da kare olanlara da oldukça yakışan model için yüz şekli çok önemli..
  Bob

  Yuvarlak yüzlü kadınlar dışında genellikle her yüz ve saç tipine uygun bu kesim, daha çok minyon yüzlü kadınlara öneriliyor. Bob kesim için güzel bir vücuda sahip olmanız gerek yoksa size biraz kilolu gösterebilir. Kare, yuvarlak yüze ve keskin hatlara sahip kadınlara yine de önerilmiyor.

  Uzun ve dalgalı

  Saçları çok olmayan her kadına yakışan bu modeli genellikle sarışınlar tercih ediyor. Uzun ve dalgalı saçlara sahipseniz sürekli kestirmenize gerek yok, aralardaki katlar saçınıza farklı bir görünüm katabilir. Saç ayırma ise yüz şekline göre yapılmalı. Uzun ve dalgalı saçlar uzun yüzlü kadınlara daha çok yakışıyor. Saçların arka ve ön kısımlarına uçlarda kat uygulanarak bu kesim gerçekleştirilebiliyor.

  Kaküller


  Güçlü kadınların yüz hatlarını yumuşatan kaküller en fazla kaş altına kesilirse hoş görünüyor. Uzun üçgen kakül gözleri vurgular. Koyu renkli saçlarda kakül çok belirgin olmayabiliyır, gölge ya da bakır balyajlar uygulanan saçlarda daha dikkat çekiyor. Hemen altını çizelim, kaküller bu yıl çok da trend değil.. Yine de kestirmek istiyorsanız ilk 2 hafta sonrasında düzelttirmek için kuaföre gitmelisiniz. 2. #2

  Yüz Şeklinize gore Uygun Saç Modelleri

  Yüzü kare şeklinde olan kadınlar genellikle yüz şekillerine uygun saç modeli bulmanın zor olduğunu düşünürler. Ama bu doğru değildir. Kare yüz şekillerine uygun model bulmak kolaydır ve saç modelleri bu yüz şeklinde çok güzel ve belirgin durur.
  Yüzü kare şeklinde olan kadınların yüz hatları köşeli ve belirgindir. Ünlüler arasında Cameron Diaz, Jodie Foster, Demi Moore ve Brad Pitt yüzü kare şeklinde olan kişilere örnek olarak gösterilebilir.Tabi ki ölçerseniz hepsinin yüzü tam olarak kare değildir ve muhtemelen sizinki de değildir. Ama hemen hemen yüzünüz kare gibiyse siz de kare yüz şekline sahipsiniz demektir.

  Yüz şekli resmin çekilişine duruşunuza gülüşünüze ve saç modelinize göre değişiklik gösterebilir ve daha çok ortaya çıkar. Bu yüzden bu özelliklere dikkat etmeniz gereklidir. Özellikle saç şekli yüz şeklini ön plana çıkarma konusunda çok önemlidir.


  Yüzünüzü ön plana çıkarmak istiyorsanız aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

  • Hafif dalgalar
  • Uzun saçlarda katlar
  • Yüze düşen katlar
  • Asimetrik saç stilleri
  • Yanlarda daha kısa katlar


  Nelerden kaçınmalısınız?

  • Kat olmayan uzun düz saçlar
  • Yanların uzun olması
  • Çene uzunluğunda saçlar
  • Ortadan ayrılmış saçlar

  alinti...

Benzer Konular

 1. Yüz Şekline Göre Saçımızı Nasıl Ayırmalı?
  Konuyu Açan: Sidre, Forum: Güzellik, Cilt Bakımı ve Kozmetik.
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23-May-2012, 17:28
 2. Burca Göre Saç Modeli
  Konuyu Açan: lalyüreğim, Forum: Astroloji ve Burçlar.
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 02-Aug-2011, 02:29
 3. Yüz Şeklinize Göre Gözlük
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Kadın Moda.
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 24-May-2009, 18:18
 4. Yüzünüze Göre Saç Modeli
  Konuyu Açan: Lucky, Forum: Güzellik, Cilt Bakımı ve Kozmetik.
  Cevap: 14
  Son Mesaj : 21-Oct-2008, 16:08
Sitemiz kişiler arası iletişimi sağlayan bir servis sağlayıcıdır. Kişilerin yazdıkları kendi sorumluluklarındadır.
Hukuki gerekçeler ile kaldırılması talep edilen içerikler için lütfen iletişim linkini kullanınız.

Sitemizdeki yazılar telif hakları ile korunmaktadır. İzinsiz alıntı yapılamaz ©estanbul.com