Beyin Sağlığı İçin 5 Besin

kavun-portakal-muzBeyin; vücudumuz ile akıl ve ruh sağlığımızın yönetim merkezi olduğu için sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek açısından çok büyük önem taşır. Çok hassas bir yapıya sahip olduğundan en küçük bir değişiklik ve eksiklikten çok çabuk etkilenir. Beslenme de buna dahil…

Nasıl vücut sağlığımızı önemsiyor, sağlıklı olmak için elimizden geleni yapıyorsak, beyin sağlığımızı da aynı oranda önemsemeliyiz. Özellikle ileri yaşlarda beyin fonksiyonlarının tam olarak yerine getirilmesi ve yaşam kalitemiz için şimdiden tedbirler almalıyız.

Beyin sağlığımızı, ihtiyacı olan besin maddelerini alarak korumamız mümkün. Beyin sağlığını koruyan beş besinden söz etmek istiyoruz. Eğer beyin sağlığımızın geleceğini düşünüyorsak bu beş besini sofralarımızdan eksik etmememiz gerekiyor.

Tahıllar;

Beyin karbonhidratı çok sever. Ayrıca beynin yiyeceklerle vücuda alınan enerjinin yüzde 20’sini harcadığını da düşünürsek yediğimiz yiyeceklerin önemi bir hayli artıyor. Tam tahıllı ekmek ve yulaf ezmesi ile güne başlamanız gün boyunca beyninizin çok iyi çalışmasını ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

C vitamini;

Güçlü bir antioksidandır. Beynin bulanıklığını, mahmurluğu en iyi önleyen vitamindir. Özellikle ağır ve yağlı bir yemekten sonra C vitamini içeren besinlerden almanız tavsiye edilir. Çilek, limon, portakal, greyfurt, mandalina gibi C vitamini içeren yiyecekler hem beyninize, hem de ruhunuza çok iyi gelecektir.

Potasyum;

Potasyum beynin normal çalışmasını sürdürmesi açısından çok önemli bir mineraldir. Çünkü sinirler üzerinden oldukça fazla etkisi vardır; sinir sistemindeki mesajların iletilmesini sağlar. Potasyumu nasıl alabilirim derseniz; muz, avokado, kivi, incir, lahana, brokoli, patates, zeytin, sarımsak, süt ürünleri ve portakal suyunu bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

Somon;

Omega 3 kaynağı somon, uskumru gibi soğuk denizlerde yetişen yağlı balıklar beyni hem korur, hem de besler. Omega 3, beyin hücrelerinin gelişimini de sağladığından çocuklara da önerilir. Haftada en az 2 kez somon yenilmesi beyniniz için çok yararlı olacaktır. Çünkü içeriğinde bulunan faydalı yağ beynin temel kimyasını etkilemekte ve gelişimini sağlamaktadır.

B vitamini;

Bol bol türü bulunan B vitamini beyin merkezi için çok önemlidir. Temel sinir ve beyin fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan B vitamini beslenme programınızda her zaman yer alması gereken vitaminlerdendir. B vitaminini tahıllar, baklagiller, süt ürünleri, tavuk ve balıktan alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here