10 Kilo Sarımsak Çiğneyin!

Sağlık açısından en önemli bitkiler arasında sayılan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği ile ön plana çıkıyor. Sarımsak, kokusu ne kadar hoşumuza gitmese de uzmanlar tarafından günlük olarak tüketilmesi önerilen besin maddeleri arasında saylıyor. Ayrıca sarımsağın bilimsel anlamda kanıtlanmış sayılamayacak kadar bir çok faydası mevcut.

Sağlıklı bir yaşam için, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuk çok büyük önem taşıyor. Güçlü bir bağışıklık sisteminin yolu da vücuda yeterli düzeyde vitamin alınmasından geçiyor. Vücut için gerekli vitaminlerin bazıları vücut tarafından üretilebiliyor bazıları ise besinler vasıtasıyla vücuda alınıyor. Çoğu zaman, vücudun kendi ürettiği vitaminler de yetersiz kalabiliyor. Vücudun eksik ürettiği vitaminler ise, yine vitamin takviyesiyle yeterli seviyeye ulaştırılabiliyor. En iyi ve en sağlıklı vitamin takviyesinin ise, bitkilerden faydalanılarak vücuda sağlanan vitaminler olduğu uzmanlarca vurgulanıyor.

Bu noktada, diğer bitkiler gibi sarımsağın önemi ortaya çıkıyor. Sarımsak, bir çok bitkinin bir araya gelerek sağlayabileceği faydayı, yeterli tüketildiği taktirde tek başına sağlayabiliyor.

Nutraxin Bitki Araştırma Merkezi ‘nin bitkiler üzerine yaptığı bir araştırmadan bahsetmek istiyoruz. Bir de sarımsak ile ilgili ilginç bir tespitleri mevcut.

Nutraxin Bitki Araştırma Merkezi gerekli vitaminleri alabilmek için tüketilmesi gereken besin miktarlarını ölçen bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırma sonucu kişinin farklı vitamin ihtiyaçlarını yeteri kadar alabilmesi için çok fazla miktarda o vitamini içeren besin tüketmesi gerektiğini gösterdi. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yetersiz kalabileceğini belirten Nutraxin Bitki Araştırma Danışmanı Erdem Yeşilada “Kişi her besini düzenli olarak yese bile ihtiyaç duyduğu miktarı almak için tahmininden çok daha fazla o besinden tüketmesi gerekir. Bu da pratik olarak pek mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

Araştırmaya göre sağlıklı saçlara sahip olmak için gerekli olan ve güçlü antioksidan özelliğe sahip Proantosyanidinleri bolca içeren üzümün faydalarından yararlanmak için günde 35 kilogram üzüm yenmesi gerekiyor. Uzmanların bu besini içeren besin desteklerini günde 3 adet önerdikleri göz önünde bulundurulursa günde ancak 105 kilogram yaş üzüm yenmesi ile gerekli fayda sağlanabiliyor. Kuvvetli antioksidan etkili ve kansere karşı koruyucu ve bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahip E vitaminini ise önerilen miktarda alabilmek için meyvelerden 48 adet elma yemek gerekiyor. Ya da bir başka E vitamini kaynağı bademden 1 kilogram tüketmek gerekiyor. Bu durumda yüksek kalori değerine sahip olan bademin 1 kilogramı ile vücuda 6000 kalori gibi yüksek bir kalori girişi söz konusu oluyor.

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN 10 KİLO SARIMSAK ÇİĞNEMEK GEREKİYOR

Yine bağışıklığı güçlendirilmesinde yararları bilenen sarımsağın etkilerinden yararlanmak için 10 kilogram sarımsağın çiğ olarak çiğnenmesi gerekiyor. Uzmanlar vücut tarafından sentezlenmeyen Omega–3 yağ asitlerinin mutlaka dışarıdan alınması gerektiğini ve haftada en az 3 defa uygun özellikte balık yenilerek ihtiyaç olan miktarın karşılanabileceğini belirtiyor. Günümüz beslenme koşullarında ise bu mümkün olamadığından dışarıdan besin desteği uygulanması öneriliyor. C vitamini alımında da miktar kadar bir başka dikkat edilmesi gereken konu da C vitamini içeren turunçgillerin zamanından önce toplanarak içeriğinde ki bileşenlerin tam oluşmamasıdır. Hasat mevsiminden önce toplanan turunçgiller nedeniyle ne kadar tüketilse tüketilsin ihtiyaç duyulan C vitamini alınamıyor.

VİTAMİN BİTKİNİN EKSTRAKTINDAN ALINIYOR

Bunun yanı sıra bitkilerde bulunan ve yarar sağlayan maddelerin ekstrakt denilen bitki özütünde daha fazla bulunduğunu belirten Nutraxin Bitki Araştırma Danışmanı Prof. Dr. Erdem Yeşilada bu nedenle “Kurutulmuş bitkilerden özel yöntemler kullanılarak elde edilen bitki özütlerine “Ekstrakt” deniyor. Bitkilerin içeriğindeki etken maddelerin, bitkinin kütlesel oranına göre az oluşu insanları ekstrakt elde etmeye yöneltmiştir. Yani herhangi bir hastalığın tedavisi için gereken madde bildiğimiz bir bitkide bulunuyor. Ama 1 kilogram bitkide örneğin 2 miligram etken madde oluyor. Bize ise tedavi için 100 miligram gerekiyor. Bu durumda hastanın 50 kilogram bitkiyi yemesi ya da kaynatıp içmesi gerekiyor. Bu bakımdan bitkide bulunan etken bileşenlerin ayrılarak yoğun bir şekilde uygulanması akılcı bir yaklaşım oluyor.” diye konuştu. Yeşilada, piyasada birçok gıda takviyesinin bulunduğunu ancak bu anlamda etkisi olan, standardize bitki ekstraktlarından oluşturulan gıda takviyelerinin kullanımının yararlı olabileceğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here